Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Ile browarów upadło od 1989r?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kopyr
    Senior
    • 06-2004
    • 9475

    Ile browarów upadło od 1989r?

    Próbowałem to wygooglać, z wyszukiwarki forumowej też korzystałem. I nic. Ktoś się orientuje ile było w Polsce browarów na początku transformacji?
    blog.kopyra.com
  • Pendragon
    Senior
    • 03-2006
    • 13950

    #2
    Nie wiem ile było w 1989, ale wg. T. Kaczmarka (Księga piw piw browarów polskich) w I kwartale 1994r. browarów było 82:

    Małopolska - 11
    Górny Śląsk - 8
    Dolny Śląsk - 16
    Lubelszczyzna - 5
    Podlasie - 2
    Mazowsze - 10
    Kujawy - 4
    Wielkopolska - 9
    Ziemia Lubuska - 4
    Warmia i Mazury - 8
    Pomorze - 5

    moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


    Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

    Comment

    • Eszogo1970
      Senior
      • 03-2007
      • 136

      #3
      W woj. obecnym śląskim upadły lub zamknięto: Bielsko-Biała, Rybnik, Tychy Obywatelski, Bytom, Siemianowice Śląskie, Pama(wtedy katowickie ), Częstochowa. Pozostał Żywiec, Cieszyn, Zabrze, Tychy Książęcy, Racibórz ( wciąż reaktywowany).

      Comment

      • delvish
        Senior
        • 11-2004
        • 3508

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
        Nie wiem ile było w 1989, ale wg. T. Kaczmarka (Księga piw piw browarów polskich) w I kwartale 1994r. browarów było 82:
        Co po odjęciu Spiża, Barczewa i Bartka, które zostały wymienione w tej pozycji daje liczbę 79 zakładów funkcjonujących w 1989r.
        Last edited by delvish; 22-07-2009, 21:37.
        "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
        (Frank Zappa)

        "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

        Comment

        • Pendragon
          Senior
          • 03-2006
          • 13950

          #5
          Mam jednak wrażenie, że coś w latach 1989-1993 powstało i szybko upadło?

          moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


          Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

          Comment

          • zgroza
            Senior
            • 03-2008
            • 3597

            #6
            W kuj-pom upadł Grudziądz, Bydgoszcz x2 i Żnin, powstało Nakło.
            Lotna ekspozytura browaru

            Też Was kocham.

            Comment

            • Pogoniarz
              † 1971-2015 Piwosz w Raju
              • 02-2003
              • 7971

              #7
              W Zachodniopomorskiem powstawał i padał browar w Chociwlu.


              Prawie jak Piwo
              SZCZECIN

              Comment

              • delvish
                Senior
                • 11-2004
                • 3508

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
                Mam jednak wrażenie, że coś w latach 1989-1993 powstało i szybko upadło?
                W 1989r. na pewno nie.
                "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
                (Frank Zappa)

                "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

                Comment

                • kopyr
                  Senior
                  • 06-2004
                  • 9475

                  #9
                  No to mnie zaskoczyliście, myślałem, że było ponad 100.
                  blog.kopyra.com

                  Comment

                  • Wujcio_Shaggy
                    Senior
                    • 01-2004
                    • 4628

                    #10
                    Po wnikliwym przeczesaniu bazy browarbizowej wyszło mi 81 sztuk na rok 1989. Przytoczę wszystkie dla ew. weryfikacji, bo sporo dat zamknięcia brakuje (oznaczam je gwiazdką, jeśli wiem, że były zamknięte później, albo pytajnikiem, jeśli nie jestem tego pewien):

                    dolnośląskie - 11: Piast, Stanley*, Lwówek Śląski, Piast-Zakrzów, Mieszczański, Świebodzice, Boguszów?, Radków?, Ziębice, Legnica, Sobótka
                    kujawsko-pomorskie - 4: Grudziądz*, Kujawiak, Żnin, Pomorski (Bydgoszcz)?
                    lubelskie - 6: Perła - Lublin, Janów Lubelski, Perła - Zwierzyniec, Lublin - Browar nr 2?, Chełm - Browar Książęcy?, Jatutów?
                    lubuskie - 4: BOSS, Lubusz, Żary?, Nowa Sól
                    łódzkie - 5: Łódzkie, Staropolski, Łódź - Browar nr 2, Łódź - Browar nr 3?, Skierniewice?
                    małopolskie - 4: Okocim, Grybów, Kraków, Szczyrzyc*
                    mazowieckie - 6: Kasztelan, Warka, Ciechanów, Królewskie, Radom?, Wyszków
                    opolskie - 3: Głubczyce, Brzeg, Niemodlin
                    podkarpackie - 3: Leżajsk, Łańcut*, Zaczernie?
                    podlaskie - 3: Dojlidy, Łomża, Północny
                    pomorskie - 3: Hevelius, Słupsk, Starogard Gdański?
                    śląskie - 10: Żywiec, BG SA Zabrze, Zamkowy, Racibórz, Kmicic, Rybnik, Bielsko-Biała, Obywatelski*, Siemianowice?, Bytom?
                    świętokrzyskie - 1: Jędrzejów
                    warmińsko-mazurskie - 6: EB, Jurand (Olsztyn), Kętrzyn?, Braniewo, Biskupiec*, Szczytno*
                    wielkopolskie - 9: Lech, Czarnków, Fortuna, Krotoszyn, Ostrów Wlkp., Bojanowo*, Grodzisk*, Niechanowo?, Wolsztyn?
                    zachodniopomorskie - 3: Bosman, Brok, Połczyn-Zdrój

                    Browary powstałe po 1989 i zamknięte już:
                    Regina 1993-2006
                    Goch 1997-2006
                    Vifling 1997-2006
                    Mazowiecki 1991-2006
                    Soma 2001-2004
                    APS 1993-?
                    Victoria 1994-2004
                    Podole 1993-? (1995?)
                    Wist 1995-? (1998?)
                    Tymbark 1993-?
                    Babin 1991-? (1993?)
                    Barczewo 1991-? (1995?)
                    Chomęcice 1991-? (1993?)
                    Fronia 1992-?
                    Pama 1992-?
                    H+H 1993-1998
                    Drozdowo 1995-?
                    Sokół 1992-?
                    Stary Kraków 2005-2007
                    Romus ?-2005

                    W czasach peerel masowe zamknięcia browarów nastąpiły w:
                    1980 - 5 browarów
                    1975 - 5
                    1973 - 4
                    1970 - 4
                    1950 - 12(!)

                    W zamian za to otwarto 6 nowych browarów - wypada jednak doliczyć tu browar w Tychach, przy którym w bazie stoi data "1629?"...
                    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                    Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

                    @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

                    Comment

                    • Krzysiu
                      Krzysiu
                      • 02-2001
                      • 14936

                      #11
                      Tak z pamięci:
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wujcio_Shaggy Wyświetlenie odpowiedzi
                      Po wnikliwym przeczesaniu bazy browarbizowej wyszło mi 81 sztuk na rok 1989. ...
                      Skierniewice zamknięte w 1976 r.
                      Starogard został zamknięty w 1976 r.
                      Wolsztyn zaprzestał produkcji do 1950 r.
                      Ale brakuje mi tu Namysłowa.

                      Kopyr nadał zły tytuł. Browar nie może upaść. Może się rozlecieć, spalić, można go zburzyć albo rozebrać na złom i cegłę. Upaść może spółka. A tu przypadków upadłości jest niewiele - głównie przejęcia i likwidacje. Ale należy umieć oddzielić browar jako przesiębiorstwo, składnik majątku spółki, oraz browar jako podmiot prawa handlowego. Widzę, że z tym nietęgo.

                      Tak dla czytelności należałoby browary zapisywać w formacie miejscowość/nazwa. Dla mnie taki Stanley niewiele znaczy, bo ja wolę posługiwać się nazwą Chojnów, podobnie jak znaczna część kolekcjonerów. Chojnów był od 1945 r, a Stanley tylko kilka lat przed śmiercią. Dawno już mówiełm, żeby te nazwy browarów uporządkować, bo jest tylko burdel z tego.

                      Comment

                      • Cooper
                        Senior
                        • 11-2002
                        • 6055

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                        Ktoś się orientuje ile było w Polsce browarów na początku transformacji?
                        Wg mnie w 1989 roku było w Polsce 90 czynnych browarów. Jakoś zapamiętałem tą liczbę gdyż rok wcześniej zaczałem zbierać etykiety. Ich największe apogeum , wysyp był myślę około 1994-1995 roku kiedy to w Polsce mimo zaobserwowanej już pierwszej fali zamkniętych browarów (Legnica ,Grodzisk Wlkp.) liczba ich sięgneła (uwaga młodsi forumowicze) stu kilkunastu! Póżniej to już tylko równia pochyła
                        Ogólnie to dosyć bolesny temat założyłeś Kopyr.
                        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                        Comment

                        • Cooper
                          Senior
                          • 11-2002
                          • 6055

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
                          Tak dla czytelności należałoby browary zapisywać w formacie miejscowość/nazwa. Dla mnie taki Stanley niewiele znaczy, bo ja wolę posługiwać się nazwą Chojnów, podobnie jak znaczna część kolekcjonerów. Chojnów był od 1945 r, a Stanley tylko kilka lat przed śmiercią. Dawno już mówiełm, żeby te nazwy browarów uporządkować, bo jest tylko burdel z tego.
                          Wiem że to nie na temat ale święte słowa Krzysiu. Już na samym początku mojej obecności na tym Forum zwróciłem na to uwagę. Wspomniany Stanley kojarzy mi się nie tyle z browarem co ze śrubokrętami, nożami tapicerskimi lub ksywką jednego z b. handlarzy na moim bazarku osiedlowym
                          Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                          1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                          Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                          Comment

                          • zgroza
                            Senior
                            • 03-2008
                            • 3597

                            #14
                            Pomorski zamknęli najwcześniej w 1992/3, leżał w Bydgoszczy kilkaset metrów od głównego, zburzyli tak kilka lat temu.
                            Lotna ekspozytura browaru

                            Też Was kocham.

                            Comment

                            • delvish
                              Senior
                              • 11-2004
                              • 3508

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
                              Wg mnie w 1989 roku było w Polsce 90 czynnych browarów.
                              Raczej 80, jeśli policzyć Tychy jako dwa browary.
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
                              wysyp był myślę około 1994-1995 roku kiedy to w Polsce mimo zaobserwowanej już pierwszej fali zamkniętych browarów (Legnica ,Grodzisk Wlkp.) liczba ich sięgneła (uwaga młodsi forumowicze) stu kilkunastu!
                              Jest to po prostu niemożliwe. Myślę, że liczba ta, nawet w szczycie, nie przekroczyła 100 czynnych zakładów.
                              "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
                              (Frank Zappa)

                              "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎