Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Gliniane (ceramiczne) butelki piwne (pottery)

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Juby_piwosz
    Senior
    • 02-2006
    • 254

    Gliniane (ceramiczne) butelki piwne (pottery)

    W kolekcjonerstwie i w galerii nie znalazłem żadnego przedwojennego egzemplarza piwnej butelki glinianej (ceramicznej) - za wyjątkiem dużych dzbanów- a przecież browary w Europie na pewno je stosowały. Także na forum na ten temat nie jest nic napisane.
    Przy przeglądaniu Ehma kiedyś mignęły mi zdjęcia jakiś ceramik z Niemiec, ale teraz nie mogę ich odszukać.
    W USA lano niektóre piwa w pottery, np. Cushing Pentucket Ale z Lowell, MA i Pentucket Ale z nieznanej miejscowości - tyle można dowiedzieć się ze strony:
    This site offers a history of North American antique soda and beer bottles. Within you will be able to date your old soda and beer bottles based on shape, color, base style, lips, and closures.

    Z rozmów z kilkoma kolekcjonerami dowiedziałem się, iż posiadają takie butelki, jednak na browar.bizie nie są zalogowani bądź zainteresowani chwaleniem się swoimi zbiorami.
    Może jednak i w naszym gronie są osoby posiadające wiedzę na ten temat i także jakieś eksponaty.
  • grzeber
    Senior
    • 05-2002
    • 2868

    #2
    Ceramiczne butelki najpopularniejsze były w krajach anglosaskich jak Wielka Brytanie, Irlandia, Australia czy USA. W tych krajach są one dosyć popularnym obiektem kolekcjonerskim. U nas zapewne ze względu na odległość, koszta oraz brak sentymentalnego powiązania nie są popularne.
    Kilka zdjęć kolegi Coopra z giełdy w Dublinie z takimi flaszkami:

    pozdrawiam
    www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

    Comment

    • Krzysiu
      Krzysiu
      • 02-2001
      • 14936

      #3
      Ja mam tylko jedną - z browaru w Lipinkach Łużyckich (Henschke Brauerei Linderode).

      Są to rzeczywiście rzadkości, na większą skalę (o ile można użyć tego sformułowania) używane na północnym Śląsku i Łużycach, gdzie ze względu na dostępność surowca używano sporo wyrobów ceramicznych. Najbardziej popularne to butle do wódek i nalewek, ta posiadana przeze mnie jest identyczna. Na moje oko to początek XX w.

      Comment

      • Kałusz
        Senior
        • 02-2002
        • 302

        #4
        Gliniane (ceramiczne) butelki piwne (pottery)

        Browar Okocim stosował "gliniane" butelki; jest znany wzór z koziołkiem na takiej właśnie ceramicznej flaszce.
        sj

        Comment

        • Piwowar
          Senior
          • 05-2001
          • 2543

          #5
          Znana jest duża ilość butelek glinianych z Brandenburgii i Saksonii, przeważnie starszej daty. Nowsze z Anglii przedstawiam poniżej.
          Attached Files
          Archiwum piwne

          Poznaj
          http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

          Comment

          • brzeczka
            Senior
            • 12-2003
            • 373

            #6
            Takie angielskie i szkockie gliniaki trafiały się na śmietnikach szczecińskich.
            Lokalnych wzorów brak - tylko wzory butelek od wódki i likierów.

            Comment

            • pieczarek
              zwykle cham i prostak
              • 06-2001
              • 5011

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
              Są to rzeczywiście rzadkości, na większą skalę (o ile można użyć tego sformułowania) używane na północnym Śląsku i Łużycach ...
              Byłem na krótkiej wycieczce w Niemczech. Odwiedziłem właśnie Łużyce. W jednej z miejscowości Spreewaldu znajduje się prywatne muzeum odtwarzające zagrodę chłopską z lat przedwojennych. Na strychu, niejako na uboczu głównego kierunku zwiedzania, była wystawa m.in. żelazek, dzbanków, także butelek. Wśród nich wypatrzyłem trzy kamionkowe. Napisy na jednej z nich Franz Neumann - Stadtbrauerei - Lübbenau dają informację, że pochodzi ona z lat 1911-1928 kiedy właścicielem tego maleńkiego browaru był właśnie F.Neumann. Pozostałe dwie butelki z ręcznie naniesionymi nazwiskami właścicieli wskazują, że kamionkowe butelki, zgodnie z informacją Krzysia, istotnie były popularne w regionie Łużyc.
              Attached Files

              Comment

              • Hedin
                Senior
                • 02-2011
                • 370

                #8
                Trudno mi sobie wyobrazić, w jaki sposób nanoszono wewnątrz polewę szkliwa, ale domyślam się, że ze względów praktycznych są one również szkliwione od środka?

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎