Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kapsle polskie - nowości! Temat zbiorczy

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kibi
    Senior
    • 07-2004
    • 1875

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin76 Wyświetlenie odpowiedzi
    Z tego co mi wiadomo firma BWM Sp. z o. o. nadal działa i produkuje w Szczytnie w byłym browarze wódki, likiery, winiaki itp.
    Dziś w warszawskim Selgrosie widziałem duży wybór likierów produkowanych w Szczytnie, przy ulicy Mickiewicza 5 czyli pod adresem dawnego browaru. Producent nazywa sie Wytwórnia Likierów Tarpan i nic mi nie wiadomo o jakichkolwiek ich powiązaniach z Browarami Warmińsko Mazurskimi (poza wykorzystywaniem budynków byłego browaru).
    Natomiast właścicielem marek produkowanych dawniej przez BWM Jurand jest warszawska spółka Barlan Beverages Group i to ona ma prawo do zlecania warzenia Faustusa i Koźlaka w kraju i za granicą. Prawdopodobnie z takiego właśnie Faustusa pochodzi ów kapsel.
    Barlan Beverages Group bywa w prasie określana jako "spadkobierca" Juranda, ale myślę, że to uproszczenie. Po prostu wykupili prawa do marki i to wszystko.

    Comment

    • Marcin76
      Senior
      • 11-2005
      • 235

      Mam w miare nowe etykiety po tamtejszych produktach i na kontrach jest napisane: BWM Sp. z o. o. w Szczytnie, // ul. Mickiewicza 5, // 12-100 Szczytno
      Może po zamknięciu browaru w Olsztynie zakład w Szczytnie zmienił nazwę lub właściciela.

      Comment

      • zgrredek
        Senior
        • 10-2002
        • 315

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
        Z tego co wiem (ale moze sie myle) Faustus nigdy nie był warzony w Polsce więc nie jest polskim kapslem.
        Zgadzam się. I postuluję, żeby kapsel figurujący w katalogu jako Grodzisk 2 uznać za amerykański. Może przestanę się dręczyć, że go nie mam.
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
        Podobnie sprawa ma sie z kapslem na Okocim Pszeniczne z tym że tam oprócz tego że nie jest to kapsel polski to nie wiadomo więcej
        Tu sprawa jest chyba bardziej złożona. Chyba wyglądało to tak, że Okocim zamówił kapsle w Polsce i wysłał je gdzieś za granicę, gdzie zamówił piwo. Być może u Tuborga, bo butelka chyba jakaś taka podobna.
        www.collections.pl
        Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych

        Comment

        • Cooper
          Senior
          • 11-2002
          • 6055

          W przeciwieństwie do sporej części blacharzy nie znam katalogu kapsli na pamięć ale jesli Grodzisk 2 t oten kapsel anglojęzyczny to zypełnie nie wiem dlaczego P-oset uważasz go za amerykański ? Przecież to piwo warzone w Polsce a jedynie eksportowane za wielką wodę . Chyba że masz inny kapsel na mysli.
          Jeśli chodzi o zlecenobiorcę warzenia Okocimia Pszenicznego to nie sądzę ażeby tak renomowany i nie należący na pewno do tanich (w sensie koszta produkcji) browar jak Tuborg był "na usługach" polskiego browaru. Jestem prawie pewien że piwo to warzy któryś z browarów Carlsberga we wschodniej Europie (Węgry , Rumunia , Słowacja ,może Czechy lub Ukraina itp bo chyba tam są browary tej firmy ale piszę z pamięci).
          Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
          1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

          Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

          Comment

          • zgrredek
            Senior
            • 10-2002
            • 315

            Wraca jak bumerang problem jak przyporządkowywać kapsle; czy brać pod uwagę miejsce kapslowania, czy zawartość butelki. Jeśli brać pod uwagę zawartość to Grodzisk 2 załapuje się jako polski. Ale co wtedy z rozlewniami? Czy kapsle z Wtelna rozdzielić między Warkę, Tychy, Poznań i Leżajsk? Taki zabieg byłby możliwy w kilku przypadkach. Czasem trudno zidentyfikować rozlewnię, a co dopiero piwo jakie rozlewała. Trzymając się sztywno tej zasady należałoby ostatni kapsel żywieckiego portera zaliczyć do Cieszyna. Nawet na kontrze było napisane, ze warzone w Cieszynie.
            Przyporządkowywanie ze względu na miejsce kapslowania jest chyba bardziej praktyczne, bo łatwiejsze do ustalenia. Ale wtedy wypada Grodzisk 2. No i kilka kapsli z Cieszyna trafia do Żywca.
            A żeby ustalić która Tatra gdzie była kapslowana to już trzeba by detektywa wynająć.
            Nie ma sposobu, żeby wszyscy byli zadowoleni.
            Ale obojętne którą metodę by zastosować to Faustusa i Okocimia Pszenicznego i tak nie można zaliczyć do kapsli polskich.
            www.collections.pl
            Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych

            Comment

            • kibi
              Senior
              • 07-2004
              • 1875

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika P-Oset Wyświetlenie odpowiedzi
              Wraca jak bumerang problem jak przyporządkowywać kapsle; czy brać pod uwagę miejsce kapslowania, czy zawartość butelki. Jeśli brać pod uwagę zawartość to Grodzisk 2 załapuje się jako polski.
              Nie jestem biegły w historii polskich kapsli, więc proszę o wyjaśnienie. Czy dobrze rozumiem, że piwo z Grodziska było eksportowane w beczkach, rozlewane w USA i kapslowane kapslem oznaczonym w katalogu numerem 2 ?

              Comment

              • zgrredek
                Senior
                • 10-2002
                • 315

                Dobrze rozumiesz. Kapsel ma kanadyjską sygnaturę, a na ząbkach nazwę importera z Filadelfii. Dlatego jest u nas tak rzadki. O ile pamiętam to ma go tylko jeden kolekcjoner w Polsce.
                www.collections.pl
                Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych

                Comment

                • kibi
                  Senior
                  • 07-2004
                  • 1875

                  To niezła ciekawostka. Ciekawe czym to było spowodowane. No i jaka na tym piwie była etykieta, czy też równie rzadka.

                  Comment

                  • paveuek
                    Senior
                    • 09-2001
                    • 410

                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika P-Oset Wyświetlenie odpowiedzi
                    Dobrze rozumiesz. Kapsel ma kanadyjską sygnaturę, a na ząbkach nazwę importera z Filadelfii. Dlatego jest u nas tak rzadki. O ile pamiętam to ma go tylko jeden kolekcjoner w Polsce.
                    Myślę, ze kilka sztuk w Polsce, w tym roku kapsel był wystawiony na Allegro dwukrotnie.
                    Katalog polskich kapsli od piwa: www.kapsle.xon.pl
                    Polskie forum kolekcjonerów kapsli: www.forum.kapsle.xon.pl

                    Comment

                    • robox
                      = kapslarz =
                      • 11-2002
                      • 8188

                      Wracając do tematu....
                      Tatra Jasne Pełne, sygnatura "korona" na VI.

                      Comment

                      • Jerzy1960
                        Senior
                        • 07-2004
                        • 370

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika paveuek Wyświetlenie odpowiedzi
                        Myślę, ze kilka sztuk w Polsce, w tym roku kapsel był wystawiony na Allegro dwukrotnie.
                        Mam ten Grodzisk w zbiorze (dziewica) i swego czasu sprzedałem dublet na Allegro.

                        Comment

                        • mr-perez
                          † 1971-2008 Piwosz w Raju
                          • 09-2005
                          • 514

                          Podobna sytauacja jak z Grodziskiem nr 2. Ta sama sygnatura.
                          RTS WIDZEW
                          www.kapsle.piwko.pl

                          Comment

                          • zgrredek
                            Senior
                            • 10-2002
                            • 315

                            Do tej pory mogłem sobie dowolnie teoretyzować na temat, czy kapsle z kanadyjską sygnaturą zaliczać do polskich czy amerykańskich.
                            Teraz, kiedy stałem się mimowolnym właścicielem tego kapsla stanąłem przed bardzo realnym i namacalnym problemem...
                            Jednak szkoda by było wkładać go do amerykańskich.... Tak ładnie będzie się prezentować wśród innych Żywców
                            www.collections.pl
                            Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych

                            Comment

                            • wurzag
                              Junior
                              • 03-2002
                              • 20

                              Myślę że chociaz częściowo problem zostałby rozwiązany przez zmianę nazwy katalogu, a raczej poprzez zmianę formułu katalogowania kapsli. Można by mianowicie podobnie jak jest w przypadku znaczków pocztowych przyjąć nie "kapsle polskie" lecz np. "kapsle polskie i z polską związane".
                              Wtedy Faustus piwo zagraniczne z przeznaczeniem na rynek polski figurował by ze swoim kapslem w osbnym dziale, a kto chce może go również trzymać w zagranicznych.
                              Okocim pszeniczne: piwo zagraniczne, wyprodukowane i butelkowane za granicą, ale zamówione przez polski browar, na polski rynek i przez polski browar firmowane.
                              Osobnym działem takiego katalogu mogłyby być tzw. polonica czyli kapsle zagraniczne w jakis sposób związane z Polską, np. kapsel zagranicznego browaru ale np. z Kopernikiem lub związany z udziałem polskich drużyn narodowych w różnych turniejach. Myślę że takich kapsli też by się trochę zebrało.

                              Ciekaw jestem co o tym myślicie?

                              Toczona od conajmniej kilku postów dyskusja nieco odbiega od głównego tematu wątku, byc może więc administratorzy uznają za stosowne przeklejenie jej do osobnego tematu.

                              Pozdrawiam
                              Krzysiek
                              Last edited by wurzag; 28-12-2007, 14:04.

                              Comment

                              • robox
                                = kapslarz =
                                • 11-2002
                                • 8188

                                Nowy wzór na Van Pur Premium (wzór chyba będzie uniwersalny na inne piwa z Rakszawy), sygnatura "cp".

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎