Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Który browar jako pierwszy lał piwo do puszek w Polsce

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kruger_nr1
    Senior
    • 11-2005
    • 801

    #31
    Cooper, jesli pisałem ,że data ważności jest nadrukowana razem z całą szatą graficzną , to tak jest. RIC często tak robił. Jest to ewenement, ale tak było.
    Attached Files
    Kolekcja puszek piwnych:
    http://puszkikrugera.web-album.org/

    Comment

    • Cooper
      Senior
      • 11-2002
      • 6055

      #32
      hmmm myślałem po Twoim opisie że jest to jednak nadruk (maszynowy dodruk, w zasadzie) takiego typu jak na Okocimiach. W takiej sytuacji jednak sprawa jest ciekawa. Myslę że jedynie sprawdzenie historii tej firmy mogłoby rozwiać wątpliwości. Może ktoś ze szczecinian np Brzeczka lub Pivaria wie coś nt tej rozlewni ? Poszukiwania w necie kierują tylko na nasz portal, pomijając wyniki nie na temat.
      Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
      1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

      Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

      Comment

      • Micho441
        • 04-2008
        • 812

        #33
        W sieci znalazłem taka oto informacje: Krzysztof Jurgielewicz, Szczecin, od 2.04.1991 Kierownik Produkcji w rozlewni RIC. Jest tam podany dokładny adres i nr.tel.kom. oraz adres poczty emailowej.Pewnie najlepiej wie kiedy rozlano pierwszy raz do puszek piwo w RIC-u.

        Comment

        • Pogoniarz
          † 1971-2015 Piwosz w Raju
          • 02-2003
          • 7971

          #34
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
          hmmm myślałem po Twoim opisie że jest to jednak nadruk (maszynowy dodruk, w zasadzie) takiego typu jak na Okocimiach. W takiej sytuacji jednak sprawa jest ciekawa. Myslę że jedynie sprawdzenie historii tej firmy mogłoby rozwiać wątpliwości. Może ktoś ze szczecinian np Brzeczka lub Pivaria wie coś nt tej rozlewni ? Poszukiwania w necie kierują tylko na nasz portal, pomijając wyniki nie na temat.
          Ja piłem z rozlewni RIC piwo właśnie w 1991 roku, tuż przed pójściem do "syfu"Nawet poszedłem tam do rozlewni (Szczecin , dzielnica Gumieńce, ale potraktowały mnie psy i na tym się skończyło)Pamiętam też jak sprzedawali piwo w banku !!! te puchy za symboliczną złotówkę(na dzisiejsze czasy)Był taki sklep przy ulicy Krzywoustego i chyba rogu Królowej Jadwigi i tam można było kupić to piwo, do tego piwo z Radomia! i między innymi z Jędrzejowa!Piękne czasy.
          Last edited by Pogoniarz; 07-07-2009, 10:03.


          Prawie jak Piwo
          SZCZECIN

          Comment

          • becik
            Senior
            • 07-2002
            • 14999

            #35
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika lothar Wyświetlenie odpowiedzi
            A co powiecie o tym:

            wiem ze lata wpisuje sie czasem szacunkowo ale w tym przypadku nie ma o tym wzmianki.
            Wiec skoro Becik umieścił w roku 1989 to może taką ma datę na puszce?
            Błąd, ta puszka ma datę produkcji 31.03.1991
            Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

            Comment

            • beny
              Senior
              • 03-2001
              • 984

              #36
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika szefunio Wyświetlenie odpowiedzi
              W lipcu 1991 roku taką właśnie puszkę Okocimia podarowałem znajomym na Węgrzech. Byli mocno zaskoczeni, bo u nich chyba wtedy jeszcze piwa do puszek nie nalewano.
              ale za to nalewali dużo wcześniej.
              Z piwnym pozdrowieniem
              Radosław Kwiecień

              http://npn.mybrute.com/ - skop mi tyłek :P

              Comment

              • Cooper
                Senior
                • 11-2002
                • 6055

                #37
                Właśnie wpadło w moje łapy zdjęcie z 1974 roku z budowy browaru w Warce. Na odwrocie zdjęcia napis głosi iż po uruchomieniu browaru będzie planowana produkcja w nim m.in. piwa puszkowego na eksport, z tym że w kontekście całego tekstu eksport może oznaczać nie tyle rynki innych państw co wysyłkę piwa poza lokalny rynek warszawski.
                Oczywiście jak teraz wiemy nic z tego nie wyszło (pewnie przez "przejściowe trudności" w np zdobyciu technologii) jednak jest to ciekawostka którą zamieszczam tutaj.
                Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                Comment

                • ojciecu
                  Junior
                  • 08-2013
                  • 7

                  #38
                  W mojej kolekcji jest puszeczka 0,33 Okocimia z 02.03.1991 taka sama jak poprzednio zamieszczona, a RIC'e też 0,33 mam dopiero z 1992 roku. Mam też fajną puszkę Okocimskiego Zagłoby na której napisali OCOCIM a nie OKOCIM czerwiec 1991. Jakie to były piękne czasy jak większość puszek było 0,33, mało miejsca zajmują Teraz takie wielkie te 0,5...

                  Comment

                  • grzeber
                    Senior
                    • 05-2002
                    • 2867

                    #39
                    Czy Legpol kiedykolwiek eksportował piwo Okocim za granicę? Chodzi mi o wszelkie anglojęzyczne wstawki na puszkach i innch birofiliach. Czy to było tylko szalone lata 90. czy jednak faktycznie szło to za granicę?
                    pozdrawiam
                    www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                    Comment

                    • Cooper
                      Senior
                      • 11-2002
                      • 6055

                      #40
                      Jakąś dekadę temu Okocim Porter szedł tylko na zachód do USA przez okres chyba około 2 lat. Zupełnie niedostępny był wtedy na polskim rynku ale raczej tylko butle. Puszkowej wersji chyba nie było. No ale to było już w XXI wieku a my tu piszemy o początkach ostatniej dekady wieku XX.
                      Ktoś kto ma lepszy zbiorek puszek Okocimia mógł by tu pomóc.

                      PS: Krzysztof, może po dekadzie od prośby pokażesz tego Okocimia z podobno 1990 roku rozlanego w Austrii. To chyba finalnie rozwiało by wątpliwości które polskie piwo puszkowe było by tym pierwszym. Dla mnie rozlew za granicą nie odbiera polskości w tym przypadku bo liczy się miejsce warzenia.
                      Last edited by Cooper; 25-03-2019, 23:03.
                      Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                      1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                      Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                      Comment

                      • grzeber
                        Senior
                        • 05-2002
                        • 2867

                        #41
                        Export Okocimia do USA to chyba Stawski a nie Legpol?
                        Odnośnie Legpolu to chodzi mi o pierwszą połowę lat 90.
                        Last edited by grzeber; 25-03-2019, 23:11.
                        pozdrawiam
                        www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                        Comment

                        • Krzysztof
                          Senior
                          • 04-2001
                          • 1689

                          #42
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
                          Jakąś dekadę temu Okocim Porter szedł tylko na zachód do USA przez okres chyba około 2 lat. Zupełnie niedostępny był wtedy na polskim rynku ale raczej tylko butle. Puszkowej wersji chyba nie było. No ale to było już w XXI wieku a my tu piszemy o początkach ostatniej dekady wieku XX.
                          Ktoś kto ma lepszy zbiorek puszek Okocimia mógł by tu pomóc.

                          PS: Krzysztof, może po dekadzie od prośby pokażesz tego Okocimia z podobno 1990 roku rozlanego w Austrii. To chyba finalnie rozwiało by wątpliwości które polskie piwo puszkowe było by tym pierwszym. Dla mnie rozlew za granicą nie odbiera polskości w tym przypadku bo liczy się miejsce warzenia.
                          Rzecz w tym ze puszek specjalnie nie zbieram. Zmierzam do tego że puszkę z Okocimia mam gdzieś schowaną. postaram się ją odnaleźć ale po kilku przeprowadzkach to nie jest prosta rzecz. Miałem praktykę studencką w 1991 roku w Okocimiu. Linia puszek już wtedy pracowała. Pustą puszkę dostałem w biurze technologa lub w laboratorium na początku 1991 roku (zakładam że w Lutym 1991 r.) kiedy przyjechałem załatwiać praktykę studencką. Pokazali mi wtedy linie puszek, która była w czasie montażu.
                          W zasadzie nie da się więcej ustalić. Chyba tylko to iż piwo było rozlewane w browarze koło Wiednia w Schwechat.
                          Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
                          www.twojmalybrowar.pl

                          Comment

                          • zeko
                            Senior
                            • 07-2004
                            • 708

                            #43
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kruger_nr1 Wyświetlenie odpowiedzi
                            dodam jeszcze, że zamieszczona powyżej puszka ma datę ważności 04.91 czyli nieco krótką jak na podaną datę rozlania... Nadruk z inauguracją był podobno dawany tylko pierwszego dnia produkcji. Mam też w kolekcji 3 wzory podobnych do siebie puszek 0,5 litra, które mają daty ważności 05.91, co mogłoby świadczyć o ich rozlewaniu w Austrii.
                            Chyba że za pierwszą Polską puszkę uznamy etykietę na beczkę 5 litrów z Żywca , rozlane w Van Pur w latach 80 tych. http://www.beczki5l.swiata.pl/index.php?a=kat&id=44
                            Kruger, czy chodzi Ci o tą etykietę? https://www.browar.biz/kolekcjonerstwo.php?id=45053
                            Zostało wyprodukowanych tylko 80 szt tych beczek/puszek.
                            Polakom gratulujemy BRACKIEGO
                            "Jest jedna zasadnicza rzecz określająca wyjątkowość człowieka - pasja"
                            http://picasaweb.google.com/d.jochman

                            Comment

                            • Micho441
                              • 04-2008
                              • 812

                              #44
                              Tylko że :"W 1992 roku firma Van Pur otworzyła rozlewnię piwa.." Jak i gdzie rozlano Żywca w latach 80-tych przez rozlewnię Van Pur której jeszcze nie było?

                              Comment

                              • Krzysztof
                                Senior
                                • 04-2001
                                • 1689

                                #45
                                Zastanawiam się po co drążycie temat. Napisałem który browar jako pierwszy rozlał piwo do puszek, a był to Okocim i to z pewnością. Miałem w tym roku praktykę w tym browarze i widziałem pracują tam linię do puszkowania.
                                W zasadzie wyczerpuje to temat... a przynajmniej moim zdaniem.
                                Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
                                www.twojmalybrowar.pl

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎