Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Etykiety, kontretykiety, krawatki

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • breslauer
    Senior
    • 05-2002
    • 2690

    #46
    I dlatego moim zdaniem kontry powinno się liczyć jako nowe wzory (czytaj: nowe etykiety) - oczywiście pod warunkiem, że podawane na kontrze dane, takie jak zawartość alkoholu, ekstraktu, cena, itp. ulegają zmianie. Zdaje się, że w artykule Krzysia była definicja tego, co uważa się za etykietę i tam było takie sformułowanie, że etykieta zawiera właśnie cenę, zawartość alkoholu, ekstraktu, zaś każda zmiana tych danych na etykiecie skutkuje zaliczeniem zmienionej etykietki jako nowego wzoru. Niestety, ale dzisiaj tej definicji odpowiadają tylko kontry i dlatego uważam, że należy je traktować jak etykiety (z wszelkimi tego konsekwencjami).

    Comment

    • becik
      Senior
      • 07-2002
      • 14999

      #47
      breslauer napisał(a)
      I dlatego moim zdaniem kontry powinno się liczyć jako nowe wzory (czytaj: nowe etykiety) - oczywiście pod warunkiem, że podawane na kontrze dane, takie jak zawartość alkoholu, ekstraktu, cena, itp. ulegają zmianie. Zdaje się, że w artykule Krzysia była definicja tego, co uważa się za etykietę i tam było takie sformułowanie, że etykieta zawiera właśnie cenę, zawartość alkoholu, ekstraktu, zaś każda zmiana tych danych na etykiecie skutkuje zaliczeniem zmienionej etykietki jako nowego wzoru. Niestety, ale dzisiaj tej definicji odpowiadają tylko kontry i dlatego uważam, że należy je traktować jak etykiety (z wszelkimi tego konsekwencjami).
      zlitowania ludeczkowie proszę....jeśli teraz kontry zacznie się uznawać jak nowy wzór w kolekcji to ja sie poddaję (spotkałem się też, że i na krawatce są podane parametry - więc te też będziemy uznawać za osobne etykiety?), w/g mnie etykieta główna jest etykietą podstawową zaliczaną do zbioru, a wszelakiego rodzaju i ilości kontretykiety rózniące sie czymś tam dokładam tylko jako dodatek do juz istniejącego zbioru; ale każdy zbiera jak chce i liczy jak chce, wolny wybór kazdego
      Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

      Comment

      • breslauer
        Senior
        • 05-2002
        • 2690

        #48
        becik napisał(a)
        zlitowania ludeczkowie proszę....jeśli teraz kontry zacznie się uznawać jak nowy wzór w kolekcji to ja sie poddaję (spotkałem się też, że i na krawatce są podane parametry - więc te też będziemy uznawać za osobne etykiety?), w/g mnie etykieta główna jest etykietą podstawową zaliczaną do zbioru, a wszelakiego rodzaju i ilości kontretykiety rózniące sie czymś tam dokładam tylko jako dodatek do juz istniejącego zbioru; ale każdy zbiera jak chce i liczy jak chce, wolny wybór kazdego
        Becik, to może inaczej: liczmy jako etykietę całość, czyli przód, kontrę i krawatkę. Wtedy jakakolwiek zmiana na którymś z tych elementów będzie oznaczała konieczność zdobycia całości i wklejenia tejże całości do zbioru.
        Niestety, nic nie poradzimy na to, że browary w miejsce jednoelementowej etykiety wprowadziły trzyczęściowe, składające się z przodu, kontry i krawatki. Kiedyś było łatwiej, bo nie było takich dylematów. Teraz musimy sobie, my kolekcjonerzy, jakoś z tym fantem radzić.

        Comment

        • becik
          Senior
          • 07-2002
          • 14999

          #49
          breslauer napisał(a)
          Becik, to może inaczej: liczmy jako etykietę całość, czyli przód, kontrę i krawatkę. Wtedy jakakolwiek zmiana na którymś z tych elementów będzie oznaczała konieczność zdobycia całości i wklejenia tejże całości do zbioru.
          a czy np jabłonowskie promocje (i nie tylko oczywiscie) gdzie nowe ceny są podawane na krawatkach liczysz jako nowe wzory? ja nie, tylko dodaję już jako ciekawostkę do głównej etykiety. Jedyny wyjątek jaki był kiedy to krawatki były liczone jako osobne etykiety (uwzględnione w spisie etykiet Pawła Piotrowskiego) to były dwie sztuki z koszalina, z rozlewni w Tymbarku. Etykiety były identyczne jak te stosowane w browarze ale rozlewnia (późniejszy browar) dodawała do nich swoje własne krawatki, dla podkreslenia tego faktu te krawatki zostały jako jeden jedyny raz uwzględnione jako etykiety
          Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

          Comment

          • breslauer
            Senior
            • 05-2002
            • 2690

            #50
            becik napisał(a)
            a czy np jabłonowskie promocje (i nie tylko oczywiscie) gdzie nowe ceny są podawane na krawatkach liczysz jako nowe wzory? ja nie, tylko dodaję już jako ciekawostkę do głównej etykiety. Jedyny wyjątek jaki był kiedy to krawatki były liczone jako osobne etykiety (uwzględnione w spisie etykiet Pawła Piotrowskiego) to były dwie sztuki z koszalina, z rozlewni w Tymbarku. Etykiety były identyczne jak te stosowane w browarze ale rozlewnia (późniejszy browar) dodawała do nich swoje własne krawatki, dla podkreslenia tego faktu te krawatki zostały jako jeden jedyny raz uwzględnione jako etykiety
            Hmmm, jeśli chodzi o Jabłonowo, to o tyle nie mam problemu, ponieważ zbieram jedynie Dolny Śląsk. Natomiast nie wiem - powiem szczerze - jak dokładnie wybrnąć z tego problemu, dlatego podaję temat do dyskusji. W dotychczasowych bowiem opisach widzę pewne sprzeczności: raz bowiem przyznaje się ważność kontrom (jak w Twoim przykładzie z Jasnym, że mocnym z Grybowa i Victorii), w drugim przypadku przyznaje się ważność krawatkom (jak w powyższym cytacie). Po prostu sądzę, że było dobrze ustalić jakąś wspólną wersję, a z drugiej strony uważam, że kontry i krawatki są częścią etykiety. Takie mamy czasy i musimy - kolekcjonerzy - jakoś z tym problemem się uporać. Z kolei - przypomniałem sobie - przecież przedwojenne krawatki ludzie liczą jako etykiety ...

            Comment

            • breslauer
              Senior
              • 05-2002
              • 2690

              #51
              No i co - problem jak na razie pozostał nie rozstrzygnięty. Nie ma tu więcej kolekcjonerów etykiet, żeby mogli podjąć dyskusję?

              Comment

              • becik
                Senior
                • 07-2002
                • 14999

                #52
                breslauer napisał(a)Z kolei - przypomniałem sobie - przecież przedwojenne krawatki ludzie liczą jako etykiety ... [/B]
                A według mnie jest to błąd gdyż p/w krawatek (banderol) nie mozna liczyc jako etykiety gdyz do nich zawsze były etykiety główne, które to własnie są najważniejsze.
                Moim zdaniem etykietą, któą powinno sie zaliczać do zbioru jest tylko i wyłącznie etykieta główna, wszelkie kontry czy krawatki traktuję jako dodatki do etykietki, jak są to dobrze, jak ich nie ma, nie płaczę.
                To moja opinia
                Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                Comment

                • grzech
                  Senior
                  • 04-2001
                  • 4592

                  #53
                  Z góry zaznaczam, że jestem zaledwie drobnym ciułaczem i mój nikczemny zbiorek jest usystematyzowany w sposób urągający wszelkim kanonom poważnego kolekcjonerstwa (np. miałem okres w życiu, kiedy to etykiety belgijskie usystematyzowałem wg gatunków piwa ).

                  Jeśli dany browar ma jeden wzór etykiety, ale różne krawatki - występują pod jedną pozycją. Inna jest sytuacja, kiedy to taki sam wzór etykiety dotyczy innych browarów. Wtedy to, w zbiorach mam dwie (lub więcej) takich samych etykiet, za to przy różnych browarach.

                  Comment

                  • sopista
                    Senior
                    • 01-2003
                    • 1747

                    #54
                    Ja zbieram komplety kompletując je jak niżej,
                    (ART wybacz to tylko w celach poglądowych).
                    Tak z dodatkową krawatką:
                    Attached Files

                    Comment

                    • sopista
                      Senior
                      • 01-2003
                      • 1747

                      #55
                      A tak z dodatkową kontrą:
                      Attached Files

                      Comment

                      • sopista
                        Senior
                        • 01-2003
                        • 1747

                        #56
                        Lub, jeżeli kontr jest całe morze to na oddzielnyck kartkach:
                        Attached Files

                        Comment

                        • sopista
                          Senior
                          • 01-2003
                          • 1747

                          #57
                          Sposób przechowywania opisany jest w temacie "Jak przechowywać podstawki".
                          Dodam, że moja kolekcja etykiet polskich (ok. 22 tys.) mieści się w 32 segregatorach A4.
                          Zajmuje to sporo miejsca (niestety) ale jest zawsze dostępne do przejrzenia.
                          I oczywiście dodatkowo w wersji elektronicznej ok. 1,3 GB.

                          Comment

                          • breslauer
                            Senior
                            • 05-2002
                            • 2690

                            #58
                            Zacytuję tu fragment artykułu Krzysia z działu z artykułami:

                            " [...] według Polskiej Normy (PN-73/A-79098) etykieta powinna zawierać: nazwę producenta, oznaczenie normy, nazwę piwa, zawartość ekstraktu słodowego w brzeczce podstawowej, maksymalną zawartość alkoholu w procentach wagowych, pojemność, cenę detaliczna, datę produkcji i przydatności do spożycia.
                            [...]
                            Etykieta główna jest dzisiaj najczęściej tylko oznakowaniem marki piwa, natomiast większość informacji zawiera kontretykieta. Na kontretykiecie zamieszcza się także informacje o promocjach i konkursach, natomiast na krawatkach informacje o wydarzeniach okazjonalnych (wybory, święta) lub o sprzedawcy (importerzy, sieci handlowe)."


                            Ja swoje etykiety zbieram podobnie jak Sopista. Tylko mój zbiorek liczy około 2000 etykiet z Dolnego Śląska - pytam o kontry i krawatki głównie z tego względu, by wiedzieć jak mam je zbierać w przyszłości. Zdaję sobie sprawę z tego, iż za kilka lat obecnie ukazujące się kontry i krawatki będą praktycznie już nie do zdobycia dlatego zbieram wszystkie kontry i krawatki z Dolnego Śląska, jakie wpadną mi w ręce.
                            W świetle tego, co napisał Krzysiu, nadal wydaje mi się logiczne traktowanie zestawu krawatka+etykieta+kontra jako całości.

                            Comment

                            • breslauer
                              Senior
                              • 05-2002
                              • 2690

                              #59
                              Tak może troszkę uparcie brnę w ten temat, ale po kontaktach z kolekcjonerami irytuje mnie jedna rzecz: na etykiecie z lat - powiedzmy - 60-tych ludzie widzą jakieś przesunięcia brzuszków w literach o milimetr (nierzadko w jednej literze na całej etykiecie) i to już jest według nich wystarczającą podstawą do zaliczania takiej etykiety jako innej, natomiast obecnie, gdy wyraźnie informacje o cenach, producentach, ekstrakcie, itp. są zmieniane i nadrukowywane - jest to ignorowane.
                              Jak napisałem wyżej mój zbiorek to tylko około 2000 etykiet, więc można mnie nazwać początkującym, dlatego chciałbym po prostu wiedzieć ...

                              Comment

                              • sopista
                                Senior
                                • 01-2003
                                • 1747

                                #60
                                Dodam jeszcze, że w przypadku promocji, konkursu itp. zamieszczam również drugą stronę kontretykiety (jeżeli nie mam takiej drugiej to kseruję). To takie małe dziwactwo, ale przeglądając potem przypominam sobie, że mogłem wygrać np kufel albo samochód (ale marzenia) ale nie chciałem...
                                Attached Files

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎