Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Podkładka Gliwice / Pilichowice - rok pochodzenia !?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • seba_gliwice
    Senior
    • 10-2003
    • 374

    Podkładka Gliwice / Pilichowice - rok pochodzenia !?

    Witam,

    Ostatnio zdobyłem do zbioru ciekawą podkładkę piwną z Gliwickich Zakładów Gastronomicznych. Produkowana była w znanej Fabryce Tektury w Pilichowicach.

    Dostępne mi źródła potwierdzają, że Gliwickie Zakłady Gastronomiczne powołane zostały (jak kilka innych terenowych zakładów tego typu) w kwietniu 1950 roku, rozporządzeniem ówczesnego Ministra Gospodarki i Handlu. W Gliwicach istniały one do około 1975 roku. Tak więc mówimy tutaj o stosunkowo długim okresie (ćwierćwiecze) istnienia tej „instytucji”.

    Chciałbym ulokować tą podkładkę w możliwie wąskim i dokładnym przedziale czasowym. Stąd pytanie do koleżanek i kolegów, specjalistów z dziedziny „Polskie Podkładki Piwne”. Czy na podstawie takiej a nie innej, dość charakterystycznej sygnatury (widocznej na zdjęciu) wytwórni w Pilichowicach można w miarę dokładnie określić okres pochodzenia tej podkładki? Na moje wyczucie I czystą intuicję (stylistyka graficzna) stawiałbym na przełom lat 50./60., lub nawet połowę lat 50.

    Liczę na fachową pomoc.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.
    Attached Files
  • grzeber
    Senior
    • 05-2002
    • 2868

    #2
    Ja bym stawiał raczej na lata 60. lub później. Kluczem będzie prześledzenie ewolucji nazwy fabryki w Pilichowicach. Po wojnie funkcjonowała ona co najmniej pod 3 nazwami (a przynajmniej tak sygnowała podstawki):
    - Panstwowa Tekturownia w Pilichowicach
    - Fabryka Tektury w Pilichowicach, pow. Lwówek
    - J. Z. P. Fabruka Tektury w Pilichowicach

    Ustawione wg. mnie chronologicznie. J.Z.P. to Jeleniogórskie Zakłady Papiernicze. Sam wzór matrycy do tej podstawki jest najpewniej przedwojenny.
    pozdrawiam
    www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

    Comment

    Przetwarzanie...
    X
    😀
    🥰
    🤢
    😎
    😡
    👍
    👎