Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Stare szkło z Opola

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Eszogo1970
    Senior
    • 03-2007
    • 136

    Stare szkło z Opola

    Mam kielkich z grubego szkła z wypiaskowanym napisem " Kaiser - Weisse M.Frierlander. Schlossbrauerei. Oppeln gegr.1824. Może znawcy tematu podpowiedzą ile lat może mieć ten kielich. Ma on wysokość 21 cm, szerokość na obrzeżach 14 cm. Czy to był produkt masowy czy wyprodukowany okazjonalnie. Poniżej zdjęcia w towarzystwie butelki z tego samego browaru tyle, że z przedstawicielstwa wrocławskiego. Szkło jest w ogólnym stanie dobrym, widać jedynie, że jakiś patriota w przeszłości chciał odbić napisy niemieckie, stąd widoczne na zdjęciu trzy odpryski.
    Attached Files
  • ART
    mAD'MINd
    • 02-2001
    • 23799

    #2
    o kurka, nie widziałem jeszcze żadnego szkła z Opola!

    ps. Friedländer nie Frierlander
    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

    Comment

    • pianodive
      Gość
      • 09-2005
      • 56

      #3
      Znalazłem informację, że browar Friedlander został zamknięty w +- 1911 roku. Są jeszcze odnośniki do Oppelner Aktien - Brauerei und Preshefe - Fabrik, który z kolei jest poprzednikiem Schultheiss - Brauerei AG, Abt. Oppeln, zamkniętego w 1945 roku. W każdym razie szkło bardzo stare, moim zdaniem sprzed I Wojny - po 1911 roku żadnej informacji o Friedlanderze nie znalazłem. Piękny okaz, gratuluję!

      Comment

      • pieczarek
        zwykle cham i prostak
        • 06-2001
        • 5011

        #4
        Historię browarów w Opolu (i okolicach) dokładnie opisał nasz forumowy kolega Piwowar.
        Książkę można kupić m.in. tutaj:

        Comment

        • Eszogo1970
          Senior
          • 03-2007
          • 136

          #5
          Wiem o co chodzi, mam pare pozycji książkowych ale tej autorstwa Piwowara jeszcze nie, bedę się musiał jednak pokusić.

          Comment

          • Piwowar
            Senior
            • 05-2001
            • 2543

            #6
            Gdzie zdobyłeś takie cacko? Jest to pierwsze szkło z Opola, jakie w moim życiu widzę, na pewno zstarsze niż 1911 rok. Dodaję etykietę pasującą do piwa.
            Attached Files
            Archiwum piwne

            Poznaj
            http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
            Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
            Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

            Comment

            • smes
              Senior
              • 09-2006
              • 615

              #7
              Pytanie tylko czy to jest oryginał. Na giełde staroci do Bytomia co miesiąc przyjeżdża gościu z wygrawerowanymi przedwojennymi kuflami Glatz tj Kłodzko i Nysa. Ceny zajebiste bo 250 do 300 złotych. Kufle te o dziwo schodzą i o dziwo co miesiąc przywozi nowe, wygrawerowane cacka na innego typu kuflach (chodzi mi o kształt czy pojemność - zwykłe standarty np taki który już idzie kupić na starociach od 5 złotych http://www.allegro.pl/item251022663_...ny_korona.html ). Na pytanie skąd ma taką masówke odpowiada że ojciec kiedyś był kolekcjonerem jednak drążąc dalej ten temat gość robi sie coraz bardziej nieprzyjemny ...
              Last edited by smes; 04-10-2007, 09:34.
              Zbieram przedmioty związane z Tyskimi Browarami. Jeżeli coś masz, pisz xolay@o2.pl

              Comment

              • Piwowar
                Senior
                • 05-2001
                • 2543

                #8
                W takim razie musiałby być nieźle obeznany, bo żeby wiedzieć że opolski browar produkował piwo typu Berliner Weisse i w dodatku pod nazwą Kaiser Weisse, to już trzeba trochę znać temat.
                Archiwum piwne

                Poznaj
                http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                Comment

                • Eszogo1970
                  Senior
                  • 03-2007
                  • 136

                  #9
                  Dobry Wieczór, z przyczyn zawodowych nie zaglądałem do dyskusji. Odpowiadam więc, że kufel ten zakupiłem ze cztery lata temu w Desie w Dąbrowie Górniczej za 200 zł, stał tam zresztą ze 2 lata pomiędzy paroma starymi kuflami kamionkowymi. Jak podałem kielich jest z grubego szkła, na napisie posiada trzy małe odpryski " jak od wiatrówki" dno kielicha jest pokryte matowym osadem jak przeżroczyste stare butelki, patrząc do wnętrza na środku była drobna rysa być może powstała fabrycznie, na drugiej stronie kielicha za napisem znajduje sie nacięta kreska i piaskowy grawer 0,3 l. Zdaniem sprzedawcy kielich pochodzi z przełomu XIX/XX w o czym ma świadczyć grubość szkła.

                  Comment

                  • Eszogo1970
                    Senior
                    • 03-2007
                    • 136

                    #10
                    Jeżeli kilku znawców zabiera głos w sprawie kielicha to mogę się z nim pokazać na giełdzie w szkole w Tychach.

                    Comment

                    • pianodive
                      Gość
                      • 09-2005
                      • 56

                      #11
                      pokaż się jak najbardziej. z chęcią zobaczę na żywo taki okaz. chyba że zdecydowałbyś się może sprzedać...?

                      Comment

                      • bremac
                        Junior
                        • 03-2005
                        • 10

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika smes Wyświetlenie odpowiedzi
                        Pytanie tylko czy to jest oryginał. Na giełde staroci do Bytomia co miesiąc przyjeżdża gościu z wygrawerowanymi przedwojennymi kuflami Glatz tj Kłodzko i Nysa. Ceny zajebiste bo 250 do 300 złotych. Kufle te o dziwo schodzą i o dziwo co miesiąc przywozi nowe, wygrawerowane cacka na innego typu kuflach (chodzi mi o kształt czy pojemność - zwykłe standarty np taki który już idzie kupić na starociach od 5 złotych http://www.allegro.pl/item251022663_...ny_korona.html ). Na pytanie skąd ma taką masówke odpowiada że ojciec kiedyś był kolekcjonerem jednak drążąc dalej ten temat gość robi sie coraz bardziej nieprzyjemny ...
                        tak tez tego goscia spotkalem ale we wroclawiu nawet chcialem kupic kufel z nysy od niego ale nie mialem przy sobie pieniedzy wiec poprosilem o telefon w celu kontaktu faktycznie zmieszal sie troche i zaczal wymigiwac tylko pytanie jak ojciec zbieral to dlaczego ma tylko grawerke

                        Comment

                        • lukiper
                          Senior
                          • 02-2003
                          • 163

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bremac Wyświetlenie odpowiedzi
                          .....tylko pytanie jak ojciec zbieral to dlaczego ma tylko grawerke
                          Może zbierał tylko grawerowane ?
                          a tak serio (ja kufli nie zbieram) sądzę że jeśli ktoś jest dobrym grawernikiem to coś takiego zmajstruje bez problemu
                          www.pilsdeckchen.za.pl
                          www.wkk.free.ngo.pl

                          Comment

                          • Eszogo1970
                            Senior
                            • 03-2007
                            • 136

                            #14
                            Dyskusja ciekawa ale ja naprawdę nie kupiłem tego kielicha na giełdzie w Bytomiu a na giełdzie we Wrocławiu nigdy nie byłem. Jeśli chodzi o wałki ze szkłem z Kłodzka to byle grabarz majacy odpowiedni sprzęt zrobi grawer. A już spec mający sprzęt sprzężony z komputerem zrobi wszystko. Kielich wystawie na giełdzie w Tychach do wglądu. Tym niemniej dyskusja o falsyfikatach jest potrzebna, targi staroci zalane są podróbami odznak chociażby z czasów wojny, problem fałszerstw dotyka pomału i środowiska birofilów, najłatwiej oczywiście sfałszować etykiety. Ja na szczęście zbieram butelki więc nie sądzę aby komuś opłacało się je odlewać. Pozdro.

                            Comment

                            • ART
                              mAD'MINd
                              • 02-2001
                              • 23799

                              #15
                              weź weź, chętnie zerknę nań podczas giełdowania
                              - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                              - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                              - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                              Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎