Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Datowanie butelki

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • firegarden
    Member
    • 07-2008
    • 46

    Datowanie butelki

    Jak wydatować butelke z taką szyjką?Jest to wykopek ,na dnie ma tylko sygnaturę huty szkła-wdzieczny bede bardzo za poradę.
    Attached Files
    maniek1
  • rychu2008
    Junior
    • 06-2008
    • 6

    #2
    Od okolo 1885 do...
    jezeli to poniemiecka butelka to juz sam mozesz sobie odpowiedziec do kiedy.

    Comment

    • firegarden
      Member
      • 07-2008
      • 46

      #3
      Sygnatura HF wskazuje na Dusseldorf(huta) ,ciekawe tylko bo wykopałem ją pod Warszawą w Mińsku Mazowieckim.Ciekawostka -na starym filmie ,,Dzielny wojak Szwejk,,mają w pewnej chwili na stole identyczną.
      maniek1

      Comment

      • Marcin76
        Senior
        • 11-2005
        • 235

        #4
        Po wyglądzie szyjki można stwierdzić że butelka jest z lat 30-40-tych. Raczej nie starsza. Jeśli się nie mylę sygnatury HF ( złączone w okręgu ) używała huta w Falenicy.

        Comment

        • firegarden
          Member
          • 07-2008
          • 46

          #5
          Faktycznie litery są połączone w okręgu . Czy chodzi o hutę G. Stępniewskiego?Toby się zgadzało z okolicami Warszawy.Duże dzięki.
          maniek1

          Comment

          • Cooper
            Senior
            • 11-2002
            • 6055

            #6
            Również potwierdzam to co napisał Marcin76. Z tym Duesseldorfem to Cię lekko poniosło choć nie przeczę że nie było tam huty. Swoją drogą dlaczego sygnatura HF Ci się z nią skojarzyła ? Bardzo możliwe że huta G. Stępniewskiego to to samo co Huta Falenica ale nie spotkałem do tej pory żadnego dowodu który by mnie upewnił w tych jak by nie było do tej pory - jedynie domysłach. Mówię tu np o reklamie prasowej typu "Huta G. Stępniewskiego w Falenicy".
            Nie sądzę ażeby w starym filmie (lub jakimkolwiek innym) było widać aż tak drobne detale jak konkretny typ szyjki butelki. Kamera musiała by zrobić niezłe zbliżenie Domyślam się że po prostu zobaczyłeś flaszkę podobnego kształtu i z zamknięciem na porcelankę ale coż w tym dziwnego w filmie ktorego akcja dzieje się przed wojną ? (i to w okolicach nawet tej pierwszej). Mnie bardziej zdziwiła by flaszka zamykana na kapsel choć nie przeczę że i takowe mogły się już wtedy pojawiać się sporadycznie.
            Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
            1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

            Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

            Comment

            • Cooper
              Senior
              • 11-2002
              • 6055

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper
              Bardzo możliwe że huta G. Stępniewskiego to to samo co Huta Falenica ale nie spotkałem do tej pory żadnego dowodu który by mnie upewnił w tych jak by nie było do tej pory - jedynie domysłach. Mówię tu np o reklamie prasowej typu "Huta G. Stępniewskiego w Falenicy".

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper (w temacie "Huty Szkła")
              - napis "G STEPNIEWSKI w FALENICY"

              Upss . No jednak dowód jest. Sam zapomniałem co pisałem kilka miesięcy temu. To potwierdza że to ta sama huta a nie sądzę ażeby w tak małej miejscowości istniały kiedyś 2 huty produkujące szkło dla browarów.
              Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
              1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

              Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

              Comment

              • firegarden
                Member
                • 07-2008
                • 46

                #8
                Ten trop niemiecki to faktycznie moja niewiedza .Co do filmu to pochodzi z lat trzydziestych więc wszystko możliwe. a jeśli chodzi o butelkę to jest ona dużo gorszej jakości niż te z huty Stepniewski i nawet ,,na oko ,,coś je różni.Uruchomię dziś znajomych z Otwocka i Falenicy niech trochę nadtym popracyją.
                maniek1

                Comment

                • firegarden
                  Member
                  • 07-2008
                  • 46

                  #9
                  Czy spółdzielnia Społem istniała przed wojną ?Bo okazuje sie że mam butelki winne sygnowane HF z logiem Społem?A może to huta działała po 1945 roku?
                  maniek1

                  Comment

                  • Cooper
                    Senior
                    • 11-2002
                    • 6055

                    #10
                    Tak i to już gruuubo przed. (mówię o firmie Społem)
                    To mnie też zdziwiło bo kiedyś kojarzylem tą firmę wyłącznie jako twór PRL-u. Firma powstała już w 1869 roku ! Przynajmniej taką datę założenia podaje warszawskie WSS Społem Śródmieście (możesz to bez trudu znaleść chociażby w necie). Tą datę widziałem też kilka lat temu na markizie (to taki daszek z materiału zawieszany nad witryną sklepową - jak by co) na sklepie Społem przy warszawskim placu Bankowym od strony Al. Solidarności i jakoś utkwiło mi to w pamięci.
                    Chyba też gdzieś widziałem butelki z tłoczeniem "Społem" które mogły być przedwojenne.
                    Jeśli chodzi o samą hutę to myślę że już dawno ustaliliśmy że huta G. Stępniewskiego i Huta Falenica to jedno i to samo tylko różne sygnatury.
                    Czy istniała jeszcze po wojnie ? Mogło tak być. Przyznam jednak że nie mam pojęcia jakie były jej powojenne losy ani nie wiem co obecnie się z nią dzieje tzn co obecnie jest w jej miejscu. Jeśli więc są to Twoje okolice Firegarden to może byś to sprawdził i poraczył nas tutaj ewentualnymi fotkami z wywiadu terenowego. Niestety nie znam dokładnego jej adresu ale myśle że i współcześnie nie będzie problemu z jej namierzeniem rozpytując starszych mieszkańców tejże dzielnicy.
                    Last edited by Cooper; 04-08-2008, 15:11.
                    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                    Comment

                    Przetwarzanie...
                    X
                    😀
                    🥰
                    🤢
                    😎
                    😡
                    👍
                    👎