Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Butelka znaleziona na starówce Toruńskiej

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • hothart
    Junior
    • 12-2010
    • 14

    Butelka znaleziona na starówce Toruńskiej

    Witam

    Podczas pogłębiania piwnicy w jednej ze kamienic Toruńskiej starówki natknąłem sie na zakopana butelkę. Chciałbym się troszeczkę o niej dowiedzieć i znajomy pokierował mnie do państwa, mówiąc że znajde tu wielu fachowców znających sie na browarze i butelkach.






    oto linki do zdjęć.

    Pozdrawiam i liczę na szybkie odpowiedzi.
  • Cooper
    Senior
    • 11-2002
    • 6055

    #2
    Dałeś tak wielkie fotki jakby były do oglądania nie na monitorze a na ekranie w kinie samochodowym.
    Poniżej pozwoliłem sobie na zamieszczenie fotki przystosowanej do oglądądania na kompie. Jeśli nie widać za dobrze to pojawia się tam nazwisko Wilhelm Wiesse.
    Raczej nie było w Toruniu browaru którego właścicielem bądź dzierżawcą była taka osoba. Może świadczyć to iż jest to flaszka z jakiejś toruńskiej reprezentacji, rozlewni lub składu. Flaszka pewnie sprzed 1920 roku.
    Attached Files
    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

    Comment

    • dryx
      † 1966-2017 Piwosz w Raju
      • 04-2002
      • 1735

      #3
      W spisie nie ma takiego browaru, zapewne rozlewnia.
      Nazwa rozlewni to A.E. Pohl Thorn , adres Laderstr. 8. Istnieje też porcelanka.

      Comment

      • hothart
        Junior
        • 12-2010
        • 14

        #4
        no dzięki za pomoc ja nie mogłem sobie poradzić z zamieszczeniem tego zd na forum. Co do butelki to mój znajomy powiedział że jest to butelka od piwa lub wody gazowanej A.E. Pohl i że pochodzi za Bydgoszczy albo Myślęcinku a w razie gdyby napisy ie były widoczne to przepisze co jest na niej napisane

        A.E. Pohl
        Inh: Wilhelm Wiese
        GESETZLICH )
        <ZNAK JAKIŚ> >zdążyłem się dowiedzieć że to oznacza "chronione prawem"
        GESCHUTZT )
        Thorn

        po drugiej stronie u dołu butelki widnieje napis

        Unverkauflich

        Jeżeli ktoś jest w stanie powiedzieć mi cos jeszcze to bardzo proszę i z góry dziękuje

        Comment

        • hothart
          Junior
          • 12-2010
          • 14

          #5
          Nie porcelanki niestety nie znalazłem lub po prostu przegapiłem

          Comment

          • dryx
            † 1966-2017 Piwosz w Raju
            • 04-2002
            • 1735

            #6
            zdjęcie porcelanki http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=7066

            Comment

            • dryx
              † 1966-2017 Piwosz w Raju
              • 04-2002
              • 1735

              #7
              [QUOTE=hothart;939561Co do butelki to mój znajomy powiedział że jest to butelka od piwa lub wody gazowanej [/QUOTE]Butelka piwna, mineralki miały białe szkło

              Comment

              • hothart
                Junior
                • 12-2010
                • 14

                #8
                Ok to wiem że napewno piwna.

                No takiej porcelanki nie znalazłem niestety.

                Comment

                • badejza
                  Senior
                  • 03-2009
                  • 277

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika hothart Wyświetlenie odpowiedzi
                  A.E. Pohl
                  Inh: Wilhelm Wiese
                  GESETZLICH )
                  <ZNAK JAKIŚ> >zdążyłem się dowiedzieć że to oznacza "chronione prawem"
                  GESCHUTZT )
                  Thorn

                  po drugiej stronie u dołu butelki widnieje napis

                  Unverkauflich

                  Jeżeli ktoś jest w stanie powiedzieć mi cos jeszcze to bardzo proszę i z góry dziękuje
                  Z mojej znajomości języka niemieckiego wynika, że:
                  Inh. to skrót od Inhaber, co oznacza "właściciel"
                  "Unverkauflich" wg mnie oznacza, że butelka nie była zwrotna.
                  "Gesetzlich geschutz" - chronione prawem, dokładnie jak się dowiedziałeś.
                  Jeżeli coś namieszałem, to poprawcie.
                  Chamstwo w państwie, Panie.

                  Comment

                  • Piotrkow
                    Member
                    • 08-2010
                    • 98

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika badejza Wyświetlenie odpowiedzi
                    "Unverkauflich"
                    Chyba jednak oznacza że zwrotna była. Wyraz ten oznacza że butelka była niesprzedajna w sensie nie może/ nie powinna być poddawana dalszemu obrotowi przez inne browary. Po opróżnieniu powinna wrócić do właściciela.
                    Last edited by Piotrkow; 03-12-2010, 15:50.

                    Comment

                    • hothart
                      Junior
                      • 12-2010
                      • 14

                      #11
                      to niesprzedawalne to też się dowiedziałem ale dzięki. Kolega powiedział mi żeby się dowiedzieć jaka ma wartość wystawić na allegro, z wysoka cena minimalną tak żeby nikt na pewno nie kupił. Z doświadczenia jednak wiem że nie koniecznie zobaczą ten towar ludzie którzy naprawdę znają jego wartość i cena tak na prawdę może być nieprawdziwa. Jeżeli ktoś może mi pomóc w ustaleniu wartości.

                      Raz jeszcze dzięki za wszelka pomoc.

                      Comment

                      • Cooper
                        Senior
                        • 11-2002
                        • 6055

                        #12
                        Niestety nie nastawiaj się na jakieś mega duże pieniądze. Butelki nie wydane przez browary a pochodzące ze składów, reprezentacji czy rozlewni piwa są generalnie tańsze. Toruń to też nie jest najbardziej pożądany rejon Polski wśród kolekcjonerów gdyż nie ma ich zbyt wielu w tym mieście i okolicy.Tak więc "regionaliści" raczej nie obdarzą jej dużym zainteresowaniem. Jeśli chcesz wyłącznie poznać wartość tej butelki to metoda o jakiej piszesz jest faktycznie dobra, no chyba że ktoś z potencjalnych kupców przeczyta tutaj Twoje niecne plany
                        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                        Comment

                        • hothart
                          Junior
                          • 12-2010
                          • 14

                          #13
                          Nie liczę na sprzedaż zrobie takie minimum że tylko nienormalny kupi :

                          Comment

                          • Marcin76
                            Senior
                            • 11-2005
                            • 235

                            #14
                            Po pierwszej wojnie światowej Pohl prowadził skład piwa w Toruniu przy ówczesnej ulicy Uraberstr. 13.

                            Comment

                            • Niedzwiadek14
                              Senior
                              • 04-2006
                              • 121

                              #15
                              Jakis czas temu byla identyczna na allegro ,i z tego co pamietam suma koncowa nie przekraczala 70 zl!

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎