Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Identyfikacja butelki

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • maras_73
    Senior
    • 07-2004
    • 277

    Identyfikacja butelki

    Witam!
    Pytanie do wszystkich znawców tematu.
    Co to za butelka?? Browarniana czy nie?
    Pozdrawiam
    Attached Files
    www.flickr.com/photos/maras73beercoasters
  • Piwowar
    Senior
    • 05-2001
    • 2543

    #2
    Browarniana, prawdopodobnie z okresu okupacji.
    Archiwum piwne

    Poznaj
    http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
    Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
    Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

    Comment

    • Cooper
      Senior
      • 11-2002
      • 6055

      #3
      Tutaj masz więcej o browarze.
      Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
      1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

      Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

      Comment

      • maras_73
        Senior
        • 07-2004
        • 277

        #4
        Dzięki za odpowiedź. Przypuszczałem że jest to butelka browarniana ale zmylił mnie napis Będzin O/S. Jako że moim konikiem są podstawki pozwoliłem sobie zasięgnąć opini szacownego grona.
        www.flickr.com/photos/maras73beercoasters

        Comment

        • Cooper
          Senior
          • 11-2002
          • 6055

          #5
          Co w tym mylącego ? Bendzin a nie Będzin czyli okupacyjna nazwa miasta i O/S czyli Górny Śląsk po niemiecku.
          Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
          1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

          Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

          Comment

          • Piwowar
            Senior
            • 05-2001
            • 2543

            #6
            Mnie też zastanawia, dlaczego Bendzin a nie Bendsburg, ale pewnie była jakaś data zmiany nazwy miejscowości. Ten numer 40 na spodzie butelki prawdopodobnie odnosi się do roku produkcji. Db oznacza spółkę akcyjną w Dreźnie jako producenta, "U" odnosi się pewnie do konkretnej fabryki, w której butelka została wykonana, ale tej jeszcze nie udało mi się zidentyfikować.
            Archiwum piwne

            Poznaj
            http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
            Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
            Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

            Comment

            • Cooper
              Senior
              • 11-2002
              • 6055

              #7
              Pewnie huta Ujście.
              Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
              1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

              Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

              Comment

              • Cooper
                Senior
                • 11-2002
                • 6055

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Piwowar Wyświetlenie odpowiedzi
                Mnie też zastanawia, dlaczego Bendzin a nie Bendsburg, ale pewnie była jakaś data zmiany nazwy miejscowości.
                Na pewno. Podobnie było z Łodzią w czasie okupacji. Na początku zmieniono pośpiesznie nazwę po prostu na Lodz a dopiero po jakimś czasie na odpowiedniejszą czyli bardziej zniemczoną Litzmannstadt.
                Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                Comment

                • volodos
                  Senior
                  • 09-2008
                  • 717

                  #9
                  Z tego co wiem, na początku okupacji Łódź nosiła nazwę "Lodsch".

                  Comment

                  • Cooper
                    Senior
                    • 11-2002
                    • 6055

                    #10
                    Masz rację. Pisałem na szybko z pamięci choć i nazwa Lodz pojawia się często chociażby w necie w kontekście nazw niemieckojęzycznych.
                    Tak czy siak nie zmienia to faktu iż z czasem nazwa brzmiąca "bardziej polsko" zmieniona została na nazwę brzmiącą "bardziej niemiecko" i o to chodziło mi porównując do zmian nazw Będzina.
                    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                    Comment

                    • grzeber
                      Senior
                      • 05-2002
                      • 2868

                      #11
                      Nazwa Litzmannstadt nie była związana ze zniemczeniem nazwy Łódź lecz z nazwiskiem niemieckiego generała Karla Litzmanna - http://pl.wikipedia.org/wiki/Karl_Litzmann
                      pozdrawiam
                      www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                      Comment

                      • Kałusz
                        Senior
                        • 02-2002
                        • 302

                        #12
                        Identyfikacja butelki

                        W obiegu były również identyczne butelki ( kształt, zamknięcie na porcelankę i wytłoczona korona) z nazwą Bendsburg.
                        sj

                        Comment

                        Przetwarzanie...
                        X
                        😀
                        🥰
                        🤢
                        😎
                        😡
                        👍
                        👎