Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czechy, Popelín 43, Pivovar Popelín

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • karol1000
    Senior
    • 09-2007
    • 1823

    Czechy, Popelín 43, Pivovar Popelín

    Fragment z opisu mojego rowerowego tour de pivovary.

    Do Popelina jedziemy 15km. Niestety deszcz znowu zaczął dawać się we znaki i przyjemnie nie było. Gdy pół godziny przed otwarciem hospody u Zemanu w Popelinie parkujemy rowery pod budynkiem, spotykamy grupę ludzi. Jeden z przechodniów, później okazało się że to właściciel, pyta czy przyjechaliśmy na piwo. Odpowiadamy, że tak i zostajemy zaproszeni na zwiedzanie browaru. Właściciel i zarazem sladek z dumą pokazuje nam swoją nową inwestycję. Gdy dowiaduje się, że jesteśmy piwowarami domowymi, mówi że pewnie mamy na koncie więcej warek niż on . Sam przyznaje że warzyć się dopiero uczy.
    Zwiedzanie zaczynamy w piwnicy.
    Piwa fermentują w otwartych kadziach o pojemności 2x10hl


    Tanki leżakowe to 6x10hl


    myjka na KEGi


    Warzelnia (już na parterze) w tylnej sali ma pojemność 5hl. Dzisiaj był dzień warzenia.


    Potem przenosimy się do knajpy, która specjalnie dla nas została otwarta chwilkę wcześniej. Na ścianie oczywiście możemy znaleźć zdjęcie prezydenta CR Milosa Zemana który nie jest jednak spokrewniony z właścicielami .
    Startujemy z pierwszym piwem pytając przy tym barmana (współwłaściciela) czy mają jakieś jedzenie, bo nie jedliśmy jeszcze obiadu. Tutaj niestety były tylko czeskie przystawki i kiełbasa oraz pizza (niestety mrożona). Barman szczerze jednak mówi, że kilkadziesiąt metrów dalej jest hospoda z jedzeniem. Za szczerość i życzliwość zamawiamy jednak tę nieszczęsną pizzę.

    Popelín světlé výčepní


    Popelín světlý Ležák


    Popelín polotmavý Speciál


    No i starczy nam już Popelina. Polecać tego browaru na razie nie można.
    LP
  • heckler
    Senior
    • 09-2012
    • 1863

    #2
    Browarek odwiedzony w zeszłą sobotę. Zakupiona na svetla 12 (w PET-ku) okazała się bardzo smacznym piwkiem. Po prostu czeska klasyka. Widocznie sladek się już naumiał warzyć piwo.

    Comment

    • dadek
      Senior
      • 09-2005
      • 4592

      #3
      A ja dotarłem do Popelína pociągiem 16.09.2016. Kilometrowy spacer ze stacji do browaru odbywa się piękną aleją starych drzew. Przed żółtym budynkiem hospody U Zemanů i zarazem browaru byłem tuż po godzinie 14 w chwilę po otwarciu. http://www.browar.biz/galeria.php?id=21515 W pseudo ogródku przy samej ulicy, tuż koło wejścia, składającym się z dwóch ław pod parasolami, siedział tylko jeden pan, lecz gdy po powitaniu podążyłem dalej do wnętrza, po chwili udał się za mną pytając jakie piwo sobie życzę. Poprosiłem o 10° i przedstawiając się zapytałem czy mam przyjemność z panem Zemanem gdyż dzień wcześniej umawiałem się telefonicznie i zaprosił mnie na zwiedzanie browaru. Odpowiedział z uśmiechem, że nazywa się Zeman ale nie jest sládkiem a hospodským, a brat na pewno później będzie. Przez prawie godzinę byłem jedynym klientem, więc oprócz chwil gdy nalewał mi piwo, przebywał ze mną na zewnątrz gdzie toczyliśmy miłą rozmowę o piwnych trendach w Czechach. Zapytałem też czemu nie ma większego ogródka gdzieś z tyłu budynku bo przy upalnej pogodzie jak tego dnia na pewno więcej by było chętnych na piwkowanie na zewnątrz. Zaprowadził mnie wtedy przez hospodę i pomieszczenie z warzelnią do tylnej części a moim oczom ukazała się duża sala z parkietem, sceną i wielkim ekranem. Tu po prostu było kiedyś kino! Okazało się, że jeszcze czasem są organizowane występy czy koncerty ale raczej w chłodnych miesiącach bo w lecie wszyscy wolą plenerowe.
      Po godzinie 15-ej zaczęli schodzić się miejscowi klienci, oczywiście zasiadając koło mnie na zewnątrz. Wesołe, starsze panie były w większości, piwa się lały, przechodzący ulicą pozdrawiali zebranych, a rozmowy toczyły w szerokim przekroju tematów.
      Coraz więcej podjeżdżało profesjonalnie wyposażonych rowerzystów na dobrych rowerach, dla których ustawiono obok budynku stojaki zrobione z drewnianych bali. Bardzo podobało mi się gdy zamawiali małe piwo "na pragnienie", duże "na smak" a po wypiciu trzeciego odjeżdżali w dalszą drogę. Swojska czeska sielanka.
      Około 16-ej przyjechał firmowym samochodem pan sládek, jego brat powiadomił go, że to ja byłem z nim umówiony, więc po chwili zaprosił mnie do browaru omawiając całość (linki do fotek w poście Karola powyżej). Pochwalił się, że idzie mu w piwnej branży bardzo dobrze czego dowodem jest dokupienie czterech nowych tanków leżakowych po 1000 l rodem z Pacova. http://www.browar.biz/galeria.php?id=21514
      Ja podziękowałem za możliwość zwiedzenia browaru i poszedłem na kolejne piwo, a pan sládek zaczął pakować do samochodu beczki z piwem i wyposażenie. Czekała go daleka droga do browaru Purkmistr w Plzni-Černicích na coroczny festiwal minibrowarów Slunce ve skle.

      W Popelíně były na čepu 4 rodzaje piw i tyleż spróbowałem:
      - Světlé výčepní 10° http://www.browar.biz/forum/showpost...85&postcount=2
      - Světlý ležák 12° http://www.browar.biz/forum/showpost...87&postcount=2
      - Polotmavý speciál http://www.browar.biz/forum/showpost...90&postcount=2
      - Světla 13° http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=119205

      Lane są do firmowego szkła w postaci szklanek lub kufli. Można je kupić za odpowiednio 80 i 100 kč, podkładek do woli na stołach ale otrzymałem też nowe od pana hospodského.

      Comment

      • heckler
        Senior
        • 09-2012
        • 1863

        #4
        W sobotę na kranach było, aż pięć rodzajów piw:
        -svetla 10-ka
        -svetla 12-ka
        -polotmavy Special
        -svetly Popelinsky jantar 12-ka
        -svetle specjal Silak, bodajże 14-ka

        Tym razem spróbowałem dwóch ostatnich z w/w piw. Oba bardzo smaczne.
        Sympatyczny właściciel znalazł parę minut na oprowadzenie nas po piwnicach lokalu. Ilość tanków została zwiększona do 13 sztuk.
        Attached Files

        Comment

        Przetwarzanie...
        X
        😀
        🥰
        🤢
        😎
        😡
        👍
        👎