Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czechy, Praha 10 - Vinohrady, Korunní 2506/106, Vinohradský pivovar

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • darekd
    PremiumUżytkownik
    • 02-2003
    • 12205

    Czechy, Praha 10 - Vinohrady, Korunní 2506/106, Vinohradský pivovar

    W tym miesiącu został otwarty, ale podczas mojej wizyty w tym tygodniu lali Bona /Zasova/. Własne piwo mają mieć w połowie miesiąca. Lokal w nowoczesnym stylu, wygląda ładnie.
    Udziałowcem jest František Richter - który ma już sieć browarów resturacyjnych - Jihomestsky i U Bulovky w Pradze, Pivovarska Basta we Vrchlabi

    Nezávislý řemeslný minipivovar. Vaří pivo v Praze a v Káraném. Specializuje se na kvalitní český ležák a pilsner. Nabízí i svrchně kvašená piva a pivní speciály. Vznikl v roce 2014 v místě původního Vinohradského pivovaru.
    Last edited by darekd; 07-11-2014, 02:04.
  • dadek
    Senior
    • 09-2005
    • 4568

    #2
    Wraz z Jurandofilem odwiedziliśmy Vinohradský pivovar 3.01.2015. Ma on ten wielki plus, że powstał w ostatnim zachowanym budynku dawnego Měšťanského pivovaru, a dokładnie w jego fermentowni. Browar funkcjonował jeszcze w czasie wojny lecz po jej zakończeniu nie wznowił produkcji piwa a budynki przeznaczono na magazyny. Większość z nich w 2000 roku zniszczył wielki pożar, zostały rozebrane a teren przeznaczony pod zabudowę mieszkalną. Zachowana spilka w części (resztę zajmowała dyskoteka) służyła jednak cały czas piwu choć nie jego produkcji a badaniu. Właścicielem budynku (mieści się tu do dziś) był Výzkumný ústav pivovarský a sladařský (Instytut Badawczy piwowarstwa i słodownictwa). Od tej to instytucji 10 udziałowców (na czele z wspomnianym wyżej przez Darka piwowarem panem Františkem Rychterem) wydzierżawiło większą część budynku z przeznaczeniem na browar.
    Jest on obecnie największym minibrowarem w Pradze o mocy produkcyjnej aż 6000 hl rocznie. Odkupiona z Niemiec miedziana kadź warzelna ma 25 hl pojemności, pozostałe urządzenia pochodzą z firmy Pacovské strojírny.
    Wejście jest wprost z ulicy tuż obok Pivotéki i wspomnianego instytutu. Na parterze znajduje się mniejsza sala z barem. Wystrój jest prosty, wręcz ascetyczny ale przyjemny i klimatyczny. Od podłogi z desek do sufitu jest jedno wielkie pomalowane na biało sklepienie. Pod ścianami zamontowano długie ławy z jasnego drewna, takie też są stoły z dostawionymi czarnymi krzesłami, nawiązującymi kolorem do glazury na barze. Podobnie jest w dolnej sali z tą różnicą, że nie ma sklepienia a boazeria z jasnych poziomych desek sięga aż do sufitu. Dolny bar dla odmiany wyłożony jest białą glazurą, za nim pod schodami zrobiono pomieszczenie dla obsługi w formie kiosku z czarnej blachy, na której kredą wypisuje się menu i ofertę piw. Na prawo od schodów znajduje się mała salka z otwartą kuchnią, w której na oczach klientów kucharze przygotowują posiłki. Dalej znajduje się sala koncertowa ze sporą sceną. Tu nie ma stolików więc przeznaczona jest tylko do słuchania/oglądania występujących zespołów. Odbywają się też spektakle teatralne i pokazy filmów, wtedy wstawiane są krzesła.
    Warzelnię można obejrzeć schodząc z górnej sali do dolnej, natomiast otwarte kadzie fermentacyjne i tanki leżakowe w piwnicy są widoczne przez okrągłe okienka w ścianie dolnej sali.

    W czasie naszej wizyty dostępne były 3 piwa:
    - Vinohradská 11° http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=111585
    - Vinohradský ležák 12° http://www.browar.biz/forum/showpost...26&postcount=2
    - ALE vánoční speciál 14° http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=111588

    Jak na razie piwa rozlewa się do kegów, ale można poprosić o nalanie na barze do przyniesionego PET-a. Po pełnym rozruchy browaru planowane jest dostarczanie piwa w beczkach do kilkudziesięciu piwiarni nie tylko w Pradze, prawdopodobnie wtedy też ruszy rozlew do butelek.
    Firmowe kufle można kupić za 120 kč, podkładki są na stołach (w dwóch rodzajach) ale można też poprosić o czyste i otrzyma się je gratis od sympatycznej obsługi (dotyczy dolnego baru gdzie siedzieliśmy, na górze barmanki wyraźnie nie lubiły swojej pracy).
    Jedzenie występuje w postaci pięciu głównych dań (stálá nabídka) w cenach 149-169 kč, zakąski 59-89 kč. Byliśmy w browarze w sobotę więc nie mogę nic powiedzieć na temat oferty z denní menu.

    Miejsce bardzo fajne, z klimatem, zawsze to miło gdy stary browar zyskuje choć we fragmencie nowe życie. Frekwencja duża, był weekend, przyszliśmy około 16, po godz. 18 miejsc już nie było. Świetną rzeczą jest całkowity zakaz palenia (to już się staje w Pradze normą).
    Czynne codziennie 11-24.

    Fotki w galerii:





    Comment

    • karol1000
      Senior
      • 09-2007
      • 1823

      #3
      Fajnie, że powstał browarek w historycznym miejscu. Dadek już wszystko napisał. Ja mam jednak trochę inne zdanie. Piwa są mocno przeciętne, klimatu absolutnie brak, jest sterylnie, bez muzyki ozdób, z dziwną i nieprzyjemną akustyką.
      Pochwalić trzeba za bardzo fajne rozwiązanie z pokazaniem browaru i kuchni. Fajnie też, że mają swoją salę koncertową. Gdy tam byłem to był właśnie koncern dla dzieciaków. Sporo ojców przyszło tu z pociechami (ciekawe dlaczego )
      Możliwości są, zobaczymy za jakiś czas czy coś z tego będzie
      LP

      Comment

      • tomolek
        Hophead
        • 05-2006
        • 1752

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika karol1000 Wyświetlenie odpowiedzi
        Fajnie, że powstał browarek w historycznym miejscu. Dadek już wszystko napisał. Ja mam jednak trochę inne zdanie. Piwa są mocno przeciętne, klimatu absolutnie brak, jest sterylnie, bez muzyki ozdób, z dziwną i nieprzyjemną akustyką.
        Pochwalić trzeba za bardzo fajne rozwiązanie z pokazaniem browaru i kuchni. Fajnie też, że
        Po wizycie w browarku, mógłbym w zasadzie podpisać się w 100% pod tą opinią... Nie warto chyba specjalnie się wybierać do tego lokalu, raczej będąc gdzieś w okolicy...
        www.ohbeautifulbeer.com

        www.mateuszdrozdowski.pl

        „Kwaśny Edi herbu Koreb

        Comment

        • PragueBeer
          Junior
          • 09-2013
          • 17

          #5
          Słabo wykorzystali na prawdę fajne wnętrze (łuki i sklepienia, jak i sama kamienica są super), wszystko białe i sterylnie. Miły akcent to duże przeszklenia i możliwość zobaczenia instalacji.
          Z piw jakie były 06.2015:
          Vinohradská 11 - nie piłem
          Vinohradská 12 - przyzwoita 12, słodowa z miłą goryczką
          Jantarova 13 - miało być chmielowo-goryczkowo (trochę jest), ale zupełnie bez szału...
          zdravím,
          kamarád s Žižkově

          Comment

          • tomolek
            Hophead
            • 05-2006
            • 1752

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika PragueBeer Wyświetlenie odpowiedzi
            Słabo wykorzystali na prawdę fajne wnętrze (łuki i sklepienia, jak i sama kamienica są super), wszystko białe i sterylnie. Miły akcent to duże przeszklenia i możliwość zobaczenia instalacji.
            Z piw jakie były 06.2015:
            Vinohradská 11 - nie piłem
            Vinohradská 12 - przyzwoita 12, słodowa z miłą goryczką
            Jantarova 13 - miało być chmielowo-goryczkowo (trochę jest), ale zupełnie bez szału...
            A no właśnie zapomniałem napisać, że podczas mojej wizyty dostępne tylko dwa piwa 11 i 12... Oba jak na standardy czeskich minibrowarów przeciętne.
            www.ohbeautifulbeer.com

            www.mateuszdrozdowski.pl

            „Kwaśny Edi herbu Koreb

            Comment

            • heckler
              Senior
              • 09-2012
              • 1817

              #7
              W sobotę dostępne były 3 rodzaje:
              Jantarova 13-ka w cenie 44/29Kc.
              Vinohradska 11-ka w cenie 41/27Kc
              Vinohradska IPA w cenie 55/35Kc.
              Próbowałem dwóch pierwszych i mnie(nam) bardzo te piwa smakowały. 11-ki nawet wypiłem dwie. Bardzo fajny, dwupoziomowy lokal z dobrym piwem. Ciekawym pomysłem są deski przykręcone do frontowej ściany browaru. W ciepłe dni można przy głównej ulicy wchłonąć piwko na stojaka.
              Attached Files

              Comment

              • Prusak
                Senior
                • 07-2005
                • 4312

                #8
                U nas z tymi deskami nie do pomyślenia....

                Comment

                • heckler
                  Senior
                  • 09-2012
                  • 1817

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Prusak Wyświetlenie odpowiedzi
                  U nas z tymi deskami nie do pomyślenia....
                  Niestety muszę się zgodzić. Albo by urwali, albo by komuś przeszkadzało.

                  Comment

                  • concerto
                    Senior
                    • 09-2003
                    • 859

                    #10
                    Lokal przyjemny, z tego co widzę z wpisów to ceny podskoczyły o 3-4 korony od 2016r.

                    Piwa smaczne, najbardziej podeszła mi jantarowa 13 i IPA.

                    Obsługa różna - jednego dnia sympatyczna barmanka, która sama popijała sobie za barem; kolejnego dnia niesympatyczny łepek raczej pracował z przymusu.

                    Smaczne jedzenie i dużo ludzi przychodzi tam z okolicy w porze obiadowej.

                    Ciekawostka: ich 11stkę widziałem ostatnio z kija w Pogromcach we Wrocławiu.
                    "... ja nie tylko literat, ale i Gombrowicz!"

                    Comment

                    • pebejot
                      Senior
                      • 01-2010
                      • 1415

                      #11
                      Dotarliśmy na Vinohrady w ciepły styczniowy wieczór i ku naszemu zdziwieniu wnętrze było zapełnione w 100%, mimo tego, że był to dzień roboczy. Na zewnątrz była wolna tylko jedna deska, którą szybko zajęliśmy. Kapitalny patent z tymi deskami
                      Pierwsze piwo spożyliśmy przy desce, drugie na schodach, obserwując przez szybę instalację, a trzecie już jak biali ludzie przy zwolnionym stoliku.

                      Na kranach było dostępnych 5 piw:
                      - Vinohradská 11 - 44 / 29 kč
                      - Vinohradská 12 - 47 / 32 kč
                      - Jantarova 13 - 48 / 33 kč
                      - IPA 14 - 65 / 45 kč
                      - Stout 13 - 49 / 34 kč

                      Zdjęcia:


                      Last edited by pebejot; 22-02-2018, 15:06.

                      Comment

                      • heckler
                        Senior
                        • 09-2012
                        • 1817

                        #12
                        I proszę sobie wyobrazić, że przykręcone na zewnątrz deski dalej są i dalej spełniają swoją funkcję. W niedzielne popołudnie w lokalu prawdziwe tłumy gości. Dolna sala była wypełniona do ostatniego miejsca, więc spróbowaliśmy na górze. Tam dzięki uprzejmości biesiadujących przy jednym ze stolików sporej grupy Czechów dosiedliśmy się do nich zajmując narożnik stolika.
                        Obecnie z dolnej sali przez duże okrągłe okno dodatkowo możemy popatrzeć na tanki. Ponieważ drzwi prowadzące do nich były akurat otwarte, więc wryłem się do środka i zrobiłem zdjęcie dwóm rzędom stojących tanków. Oferta piwna wyglądała następująco:

                        - Vinohradská 11-ka 46/32 Kc.
                        - Vinohradská 12-ka 48/44 Kc.
                        - Jantarova 13-ka 49/35 Kc.
                        - APA 12-ka 49 Kc. za 0.4 l.
                        - IPA 14-ka 59 Kc. za 0.4 l.

                        Podobnie jak poprzednio wszystkie piwa nam smakowały, wyjątkiem jest ostatnia pozycja na którą brakło mi już siły .





                        Comment

                        • heckler
                          Senior
                          • 09-2012
                          • 1817

                          #13
                          Tym razem na kranach zastaliśmy 6 piw z czego dwa napotkałem po raz pierwszy i nie omieszkałem ich spróbować.

                          - Vinohradská 11-ka 48/33 Kc.
                          - Vinohradská 12-ka 52/36 Kc.
                          - Jantarova 13-ka 52/36 Kc.
                          - APA 12-ka 62 Kc. za 0.4 l.
                          - INDIAN SUMMER dry-hopped ALE with cryo hops 69 Kc. za 0.4 l.
                          - Manifesto Beer IPA 69 Kc. za 0.4 l. (na zdjęciu z 11-ką)

                          Ceny jednych piw mniej, drugich więcej, ale poszły do góry. Na szczęście piwka warzą dalej smaczne
                          Attached Files

                          Comment

                          • heckler
                            Senior
                            • 09-2012
                            • 1817

                            #14
                            Będąc w Pradze ten browarek traktuje jako pozycję obowiązkową.. Piwa przez duże ,P, a i jedzenie zawsze smaczne. Jedynym minusem jest problem z miejscem, ale najwidoczniej moją opinię podziela więcej klientów i do lokalu walą drzwiami i oknami.
                            Tym razem dodatkową motywacją była możliwość spróbowania piw z ich drugiego browaru Káraný: https://www.browar.biz/forum/piwo/pi...pivovar-karany
                            Tak jak wspominałem specjały maja warzyć na miejscu, a lagery w bliźniaczym browarze Káraný. Czy to tak do końca jest tego nie wiem, ale najważniejsze, że piwa są bardzo dobre. Dziewięć piw na kranach, sporo i niestety wszystkich spróbować się nie da. Na pierwszy ogień poszła klasyka"

                            -Káranska 9-ka wyśmienite piwo

                            - Vinohradska 11-ka opinia jak wyżej, mistrzostwo.

                            Na deser
                            - Liberator APA smaczne było
                            Attached Files

                            Comment

                            • heckler
                              Senior
                              • 09-2012
                              • 1817

                              #15
                              Sorki, ciemniaczek to oczywiście (S)Tout Noir, a nie jak napisałem Liberator

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎