Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czechy, Trnava u Zlína 23, Pivovar Vraník

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dadek
    Senior
    • 09-2005
    • 4568

    Czechy, Trnava u Zlína 23, Pivovar Vraník

    Trnava u Zlína leży w Górach Hostynskich będących przedgórzem Beskidów, niewysokich bo najwyższy szczyt Hostýn ma 735 m n.p.m, jednak bardzo pięknych i malowniczych.
    Dlatego my zrobiliśmy sobie górski spacer ale można dojechać tu autobusami (20 km) od linii kolejowej Otrokovice - Vizovice wysiadając z pociągu na stacji Želechovice nad Dřevnicí. Autobus zatrzymuje się w samym środku miejscowości naprzeciwko budynku, w którym mieści się pensjonat, restauracja a od połowy 2014 roku także browar.
    Miejsce jest bardzo przyjemne, u podnóża góry, z bardzo dużym ogródkiem i terenem zielonym, z pięknie utrzymanymi drzewami, krzewami i trawnikami oraz placem zabaw dla dzieci. Siedzi się przy ławach pod ogromnym orzechem włoskim (co nieco przypomina ogródek przy browarku Rohan w Rohově), działa tu także przy budynku kamienny grill. Część ław umieszczono również w białych namiotach obok drewnianej stodoły z czerwonym dachem, mocno obrośniętej bluszczem, w której mieści się sala weselna. Drewniany domek w ogródku, również tonący w zieleni mieści normalne toalety (nie sławojki), dzięki czemu nie trzeba biegać do restauracji.
    A ta jest dość przytulna, do wystroju szpachlowanych ścian użyto częściowo czerwonej cegły i ciemnego drewna, z którego są również stoły, ławy i krzesła, oświetlenie punktowe. Bar jest również z czerwonej cegły, na nim w sumie 6 nalewaków. Z ogródka, po zewnętrznych schodach można wejść do górnej dużej sali z własnym tarasem. Ta również jest przeznaczona na większe imprezy.
    Miedziana warzelnia o pojemności 660 l mieści się za szybą naprzeciw baru. Oprowadzający nas pan sládek nie znał jej pochodzenia, jak powiedział "właściciel kupił ją gdzieś w Niemczech na szrocie".
    Reszta urządzeń znajduje się w piwnicy i pochodzi z firmy NEREZ Blučina. Fermentacja jest otwarta - trzy prostokątne kadzie po 650 l w przeszklonym pomieszczeniu. Tanków leżakowych jest 11 ale także 4 tankofermentory, przeznaczone na fermentację i leżakowanie Světlé 11°.

    Gdy odwiedziliśmy Trnavę 18.06.2017 lane były 3 piwa o wspólnej nazwie Vraník:
    - Světlý ležák 11° https://www.browar.biz/galeria.php?id=21988 24kč
    - IPA 11,5° https://www.browar.biz/galeria.php?id=21989 27 kč
    - Premium 12° https://www.browar.biz/galeria.php?id=21990 27 kč
    Żałowaliśmy, że się nie załapaliśmy na Májový žitný ležák 11° choć pani kelnerka na początku powiedziała, że jest.
    Wszystkie piwa smaczne, solidna czeska klasyka, fajna była też IPA o niespodziewanie ciemnobursztynowym kolorze choć raczej bym powiedział, że to APA.

    Jest firmowe szkło, można kupić za 100 kč, podkładki w dwóch rodzajach (z jadłospisem zakąsek na odwrocie lub szklanką) dostępne na stołach.

    Jedzenia spory wybór, dania niedrogie 105-150 kč (jedynie wołowina 200 kč), 3 zupy (35 kč) i pełny przegląd czeskich piwnych zakąsek do piwa tak na zimno jak i na ciepło (40-90 kč). Z nich też może sobie wybrać coś na ząb osobnik nie jedzący mięsa gdyż z dań ma tylko smažený sýr.
    Poza tym cała lista pizzy ale to raczej mało czeskie danie.

    Marusia ze Slavoyem byli z konsumpcji zadowoleni.

    Piękne miejsce, koniecznie do odwiedzenia przy pobycie w pobliżu. Można oczywiście zanocować (400 kč/osoba/noc).
    Czynne; pon.-śr. i niedz. 11-22, czw. 11-23, pt. 11-1, sob. 11-24.

    Fotki z browaru i okolic w galerii:







  • heckler
    Senior
    • 09-2012
    • 1817

    #2
    Byliśmy tam dwa lata temu na długi majowy weekend. Jak piszesz piwa dalej trzymają poziom, to cieszy. Nieznaczna tylko jedno ,korunkowa, podwyżka cen piwa też na plus. Widzę że na zewnątrz budynku w końcu dodano szyld browaru. Wcześniej widniał tylko napis ,penzion a hostinec,.
    My dodatkowo mieliśmy okazję spróbować polotmavej 12-ki, oraz jasnej 10-ki. Można było też zakupić piwo na wynos w litrowych pet-kach.
    Attached Files
    Last edited by heckler; 13-07-2017, 09:53.

    Comment

    • dadek
      Senior
      • 09-2005
      • 4568

      #3
      Tak, zapomniałem wspomnieć o PET-kach. Obecnie są pojemności 1 i 1,5 l, cena piwa na wynos wychodzi 5-7 kč taniej za 0,5 l niż na miejscu.

      Comment

      • Raciborz
        Senior
        • 06-2004
        • 594

        #4
        Zgadza się wszystko o czym wspomnieli przedmówcy, browar odwiedziliśmy 4 listopada. Dostępne piwa na ten dzień to, jasna 11-tka, 12 premium, 11,5 IPA, 11 APA, dodatkowo w ecie ciemna 13. Wszystkie piwa bardzo dobre

        Comment

        • heckler
          Senior
          • 09-2012
          • 1817

          #5
          Z Malenovic do Trnavy jest przysłowiowy rzut beretem, więc postanowiłem podjechać po jakieś piwo. Na kranach dostępne były cztery rodzaje plus Radegast.

          -Vranik 10-ka 21 Kc.
          -Vranik 11-ka 24 Kc.
          -Vranik Polotmava 12-ka 26 Kc.
          -Vranik IPA 11,5 27 Kc.

          Natomiast w litrowych pet-kach oferta była powiększona o dwa piwa. Dodatkowo można było zakupić:

          -Vranik Premium svetla 12-ka.
          -Vranik Majovy Zitny Lezak 11-ka.

          Wszystkie piwa bardzo smaczne. Gdy oglądałem warzelnię zagadnął do mnie młody człowiek, jak się okazało był to sladek.
          Po krótkiej rozmowie odbyłem równie krótką wycieczkę po piwnicach browaru. Ceny piw nie rosną, a piwa dalej smaczne. Super!!

          Zdjęcia:





          Comment

          • dadek
            Senior
            • 09-2005
            • 4568

            #6
            Moja druga wizyta we Vraníku nastąpiła 17.02.2024. Znów przyszliśmy górami ale z drugiej strony od Vsetína, po drodze odwiedzając Horský pivovarek Liptál. W Trnavě żadnych zmian tak w otoczeniu jak i wnętrzu nie zauważyłem, wciąż swojsko i przyjemnie. Na kranach zastaliśmy aż 5 piw:

            - Světlý ležák 11°, 4,4%, 36 kč. Niestety słabe piwo - lekka kwaskowość, wyraźniejszy DMS, coś tu poszło nie tak. Goryczka nikła i mało chmielowa.
            - IPL 11,5°, 4,6%, 39 kč. Znacznie lepsze choć rewelacji nie było. Tu na pewno pomogły amerykańskie chmiele, goryczka przyjemna. Jednak zbyt mało słodowego ciała i również dało się wyczuć odrobinę niepokojącej kwaskowości.
            - Premium ležák 12°, 4,7%, 39 kč. (nie piłem)
            - Masopustni jantarový ležák 12,5°, 4,7%, 39 kč. Piwo specjalne na karnawał. Barwa rzeczywiście bursztynowa, dość słodowego ciała, chmielowości i goryczki niewiele, lekkie masełko ale to dla mnie nie wada. Piwo do wypicia ale niczym się nie wyróżnia, raczej dla wielbicieli słodowości.
            - Republika světlý ležák 12,5°, 4,9%, 42 kč. (nie piłem)

            Trochę się zawiodłem piwami, które próbowałem. Szczególnie mogła niepokoić pojawiająca się w tle kwaskowość, czyżby jakieś lekkie zakażenie w browarze?
            Na wynos wszystkie piwa dostępne w PET-ach w bardzo dobrych cenach 56-64 kč/ l ale nie mieliśmy już na nie ochoty.
            Natomiast ekipie bardzo smakowało jedzenie, oprócz dań z karty było też specjalne walentynkowe menu (dania w okolicach 250 kč). Od poniedziałku do piątku w godzinach 11-14 można skorzystać z denní menu (4 rodzaje dań+zupa za 130-150 kč).

            Obecne (chyba zimowe) godziny otwarcia: pon-śr. 11-14, czw i niedz. 11-21, pt. 11-23, sob. 11-22.

            Comment

            Przetwarzanie...
            X
            😀
            🥰
            🤢
            😎
            😡
            👍
            👎