Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czechy, Kamenice nad Lipou, V Oboře 236, Pivovar Kokeš

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dadek
    Senior
    • 09-2005
    • 4568

    Czechy, Kamenice nad Lipou, V Oboře 236, Pivovar Kokeš

    Miasteczko Kamenice nad Lipou leży w pięknych, pełnych jezior, górzystych, terenach Křemešnické Vrhoviny (najwyższy szczyt Javoříce ma 837 m.npm.) . Dojechać tu można równie urokliwą wąskotorową linią kolejową JHMD. Z dworca do browarku dojście zajmie 10 minut.
    A ten znajdziemy w cichej bocznej uliczce, tuż nad rzeczką Kamenice, w bajkowo obrośniętym bluszczem domu stojącym u podnóża góry Melíšek. Sielanka i jeszcze można się tu napić piwa - czegóż trzeba więcej.
    Powitał nas pan Pavel Kopačka, z którym dzień wcześniej umówiłem się telefonicznie. Jak się okazało jest on ojcem Tomáša - głównego sládka, który "ma na to papiery". Pan Pavel określił się jako podsládek zajmujący się również sprawami technicznymi w browarze, a także projektami etykiet, znaków firmowych, itp. Jego dziełem są drewniane podstawki pod kufle (można kupić za 20 kč) , wszelkie tabliczki w browarze i logo na szkle firmowym (3 rodzaje, 140 kč 0,5 l, 100 kč 0,3 l). Natomiast syn Tomáš (mieszkający na co dzień w Pradze) wymyśla receptury, warzy, a w drodze powrotnej zabiera gotowe piwo, którego w stolicy sprzedaje się najwięcej.
    Oczywiście zaczęło się od domowego warzenia, a oficjalnie browarek zaczął funkcjonować w marcu 2013, wtedy jeszcze na "kotle" o pojemności 150 l (jest tu do tej pory), potem po roku już na własnoręcznie zrobionej (poprzez ucięcie tanku) warzelni powiększonej do 380 l. Warzy się infuzyjnie, mieszając ręcznie, a druga kadź jest jedynie filtracyjną.
    Kadzie otwartej fermentacji są dwie o pojemności 500 l, oraz 3 poziome tanki leżakowe (Pacovské strojíny, również 500 l). Znajdują się w jednej klasycznej, sklepionej piwnicy pod budynkiem.
    Dzięki tej lokalizacji sztuczne dochładzanie jest konieczne jedynie w lecie.

    Do browarku zawitaliśmy 3.08.2017 w piękny, upalny dzień, nie ma się więc co dziwić że popyt na piwo jest duży. Dlatego pan Pavel miał na kranie tylko jedno piwo:
    - Ležící Kokeš 11° (30 kč)
    To klasyczna słodowo-chlebowa, treściwa 11° o ciemnozłotej barwie, z mocną pianą, idealnie wysycona i bardzo smaczna. Dwie na głowę poszły w mig.
    Poza powyższym warzy się tu jeszcze:
    - Zlatý Kokeš 12° (polotmavý speciál, 36 kč)
    - Rubinový Kokeš 13° (tmavý speciál, 34 kč)
    - Temný Kokesz 14° (černý ležák, 37 kč)
    a na święta zawsze jakiś mocniejszy speciál.
    Jak dowiedzieliśmy się od pana Pavla, do warzenia używa się słodów z Kounic oraz czeskich chmieli Premiant, Sládek i Polooraný červeňák.

    Napawając się sielankowym miejscem, z piwem można posiedzieć naprzeciw browarku na zewnątrz przy jedynej ławie, lub w razie niepogody w niewielkim pomieszczeniu z dwoma większymi stołami.
    Są też PET-ki (1 i 1,5 l) na wynos.
    Poza browarem (i Pragą) tutejsze piwa są dostępne w hospodzie przy stacji kolejowej, a także w wagonie barowym kursującym w składzie pociągów prowadzonych parowozem na drugiej linii tutejszej wąskotorówki Jindřichův Hradec - Nová Bystřice.
    Warto tu wpaść na dobre piwo i pozachwycać się pięknem okolicy.

    Fotki w galerii:






    A tu Ležící Kokeš z drewnianą podkładką roboty pana Pavla.
    Attached Files
  • heckler
    Senior
    • 09-2012
    • 1817

    #2
    Są jakieś stałe godziny otwarcia tego przybytku? Byłem tam raz, niestety pomimo wcześniejszego umówienia się z właścicielem pocałowaliśmy klamkę.

    O tej restauracji wspominasz:

    Nejpoužívanější mapový portál v ČR s celou řadou tématických map - základní, turistickou, cyklistickou, dopravní a plno dalších. Nabízí možnost reálného leteckého, panoramatického nebo 3D pohledu. Rozsáhlé množství obsahu, firem a turistických bodů zájmu. Umožňuje vyhledávání, plánování tras, měření a tvorbu vlastních značek.

    Comment

    • dadek
      Senior
      • 09-2005
      • 4568

      #3
      Nic nie wiem o stałych godzinach, zadzwoniłem i spytałem czy i w jakiej porze możemy przyjechać. Pan Pavel powiedział że będzie na miejscu, nie wiem czy tak jest zawsze. Ale miejscowi przychodzili po piwo więc może jakieś godziny są ustalone.
      Tak, restauracja naprzeciw dworca kolejowego.
      Last edited by dadek; 31-08-2017, 21:13.

      Comment

      • heckler
        Senior
        • 09-2012
        • 1817

        #4
        Dzięki za odpowiedz. Można wiedzieć w jakim dniu tygodnia i w jakich godzinach tam byłeś?

        Comment

        • dadek
          Senior
          • 09-2005
          • 4568

          #5
          Data jest w moim poście - 3.08. Byliśmy około 13-ej.

          Comment

          • heckler
            Senior
            • 09-2012
            • 1817

            #6
            Nas podobnie jak dadka przywitał pan Pavel Kopačka. Niesamowity człowiek, a jego śmiech powala na kolana. Dużo życiowego optymizmu posiada w sobie pan Pavel.
            Może to jest tajemnica jego dobrego piwa?? Po prostu dobry humor i optymizm.
            Tak jak wspominałem byłem tam już wcześniej, ale na umówione spotkanie nikt z właścicieli się nie zjawił. Zimą dom nie wygląda już tak bajkowo jak w lecie. Bluszcz na zimę poszedł spać.

            Poczęstowani zostaliśmy piwem - Temný Kokesz 14°. Było to aktualne jedyne dostępne piwo na kranach.
            W cenie 38 za pojemność 0,4l. / 32 Kc. za 033l. oraz 75 Kc. za litrowy pet i 110 za 1,5l.
            Przyznam szczerze, że nie jestem fanem ciemnych piw, ale to smakowało mi bardzo!! Zakupiłem nawet litrowego pet-ka na drogę.
            Troszkę byłem zaskoczony sprzedażą piwa w pojemnościach 0,4 w tak małym browarku. A właśnie w takiej pojemności są sprzedawane wszystkie piwa.
            Zawsze była to praktyka większych browarów. Tym bardziej patrząc na zrobione przez dadka parę miesięcy temu zdjęcie widać wyraźnie, że była pojemność 0,5.

            Nieważne, najważniejsze, że piwa są bardzo smaczne.

            W litrowej butelce pet zakupiłem jeszcze:

            - Ležící Kokeš 11° svetly lezak w cenie 30 / 25 Kc., oraz 60 / 90 w pet-ach. Bardzo smaczna klasyka.

            - Zlatý Kokeš 12° polotmavý speciál w cenie 36 / 30 Kc., oraz 70 / 105 Kc.

            Wychodzi na to, że bardziej opłaca kupować się litrowe pet-ki. Na piwnym menu figuruje jeszcze:

            - Rubinový Kokeš 13° tmavý speciál w cenie 34 / 30 Kc., oraz 70 / 105 Kc.

            - Slavnosti Kokeš w cenie 30 / 45 Kc.

            Świetna, klimatyczna miejscówka. Pomimo zimy z przyjemnością spożywało się tam smaczne piwo. Myślę, że zawitam tam jeszcze w cieplejsze dni.

            Parę fotek:






            Comment

            • dadek
              Senior
              • 09-2005
              • 4568

              #7
              Nie rozumiem po co dublujesz fotki skoro identyczne już są w galerii (nie tylko w tym ale i w innych tematach). Jeśli były z czasem jakieś zmiany to było by to zrozumiałe, a tak nic to nie wnosi niepotrzebnie obciążąjąc galerię.

              Comment

              • heckler
                Senior
                • 09-2012
                • 1817

                #8
                Fakt, masz rację. Jedno zdjęcie w konkretnie tym temacie zdublowałem .

                Comment

                • dadek
                  Senior
                  • 09-2005
                  • 4568

                  #9
                  Wszystko się zgadza tylko na odwrót - jednego nie zdublowałeś bo rzeczywiście widok browaru w zimowej szacie jest zupełnie inny (uff, uniknąłem offtopu:P).
                  Jednak chodzi nie tylko o ten temat ale wiele innych. Zasada jest taka na forum, że przed dodaniem fotek sprawdzamy w galerii czy może już takowe istnieją. Jeśli tak to po prostu dodajemy ich linki, i to też tylko w przypadku jakiejś odległości czasowej, bo zrozumiałe że bezsensem jest powtarzanie linków z poprzedniego lub kilku postów wcześniej.
                  Last edited by dadek; 09-02-2018, 16:21.

                  Comment

                  • heckler
                    Senior
                    • 09-2012
                    • 1817

                    #10
                    Nie wydaje mi się, że ta dyskusja nie powinna toczyć się w tym temacie. Jeżeli już chodzi Ci o dublowanie zdjęć to zwracasz uwagę tylko mnie, czy wszystkim którzy to robią??

                    Comment

                    • Pendragon
                      Senior
                      • 03-2006
                      • 13950

                      #11
                      W 2020 browar przeniesie się w inną część kraju - do wsi Drahouš koło Rakovnika, a więc spory kawałek od dotychczasowej lokalizacji.

                      moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                      Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                      Comment

                      • dadek
                        Senior
                        • 09-2005
                        • 4568

                        #12
                        Ooo, zaskoczenie. Ciekawe co jest tego powodem, może drugi browar powstały w Kamenicy. Trochę szkoda, bo miejsce gdzie znajdował się Kokeš było przepiękne.

                        Comment

                        • Pendragon
                          Senior
                          • 03-2006
                          • 13950

                          #13
                          Do czasu ostatecznej przeprowadzki będą nadal warzyć w Kamenicy.
                          Po przeprowadzce piwo ma być w tym miejscu nadal dostępne, ale przywiezione z daleka.

                          moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                          Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                          Comment

                          • heckler
                            Senior
                            • 09-2012
                            • 1817

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
                            Do czasu ostatecznej przeprowadzki będą nadal warzyć w Kamenicy.
                            Po przeprowadzce piwo ma być w tym miejscu nadal dostępne, ale przywiezione z daleka.
                            Ponad 200 kilometrów ( w jedną stroną) wozić piwo do czynnej sporadycznie małej, przydomowej knajpki . Czego ci Czesi nie wymyślą .

                            Comment

                            Przetwarzanie...
                            X
                            😀
                            🥰
                            🤢
                            😎
                            😡
                            👍
                            👎