Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czechy, Valašské Meziříčí, Na Tržnici 78/1, Krásenský pivovar

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • heckler
    Senior
    • 09-2012
    • 1817

    Czechy, Valašské Meziříčí, Na Tržnici 78/1, Krásenský pivovar

    Drugi, nowo otwarty browar w Valašské Meziříčí ma swoją lokalizację na prawym brzegu rzeki Bečvy Rožnovské. Zaraz przy głównej drodze na Vsetin i niedaleko rynku.
    Jego nazwa nawiązuje do dawniej podzielonych rzeką dwóch oddzielnych miast- Valašske Meziříčí i Krasno nad Bečvou.
    Bardzo ładnie i na pewno za nie małe pieniądze odrestaurowany budynek ładnie wtapia się w krajobraz miasta. Szczególnie wieczorem ciekawie wyglądają podświetlone szyldy browaru.

    W środku lokal prezentuje się jeszcze lepiej niż na zewnątrz. Bazaltowe podłogi, żeliwne kolumny, wszechobecne drewno to wszystko robi wrażenie.
    Wnętrze restauracji jest dwupoziomowe, a każde piętro ma swój oddzielny bar. Dodatkowo na piętrze po prawej stronie baru wyeksponowane są ładne baryłkowate kadzie warzelne.
    Natomiast na parterze po lewej stronie baru w przeszklonym pomieszczeniu zobaczymy dziewięć poziomych tanków.
    Reszta browaru znajduje się za barem na parterze . Niestety żaden z kelnerów nie miał czasu aby go nam pokazać. Wiadomo jaki ruch jest w sobotnie popołudnie.
    Siedząc na dole możemy np. zostać oblani piwem które może rozlać się klientowi siedzącemu na piętrze. Teoretycznie istnieje takie ryzyko.

    W sobotni wieczór można było spróbować następujących piw:

    -Krasenska svetla 12-ka w cenie 20 / 32Kc. Bezwzględnie najlepsze z pośród próbowanych piw. Po prostu smaczna klasyka.

    -Krasenska tmava 13-ka w cenie 21 / 34Kc. Średniak. Jak na ciemniaka bardzo mało aromatyczny.

    -Pale Ale 14-ka w cenie 25 / 39Kc. Słabo, na prawdę słabiutkie piwo.

    -Bock Special 16-ka w cenie 25 / 39Kc. Zamówiłem małe, dostałem duże, ale w cenie małego. Pomyłka barmana na moją korzyść. Takie sobie to piwo, więcej niż jedno nie chciałbym wypić.

    -Weissbier 12-ka w cenie 22 / 35Kc. Nie zamawiałem.

    -IPA 15-ka w cenie 25 / 39Kc. J / w. Chcieliśmy jeszcze później wpaść do Holendra, a w sumie to i tak wolałem powtórzyć smaczną jasną 12-kę niż próbować IPĘ.

    -Portas filtrovana svetla 11-ka w cenie 18 / 29Kc. Tym razem zamówiłem duże, a dostałem małe. I tym razem ucieszyłem się z ich pomyłki.
    Najgorsze z pośród próbowanych piw w tym browarze. Typowy smak koncernowego piwa. Na całe szczęście to piwo warzone jest w pobliskim browarze BON w miejscowości Zasova.
    Z tym, że byłem w tym browarze dwukrotnie, próbowałem ich piw i nie przypominam sobie aby warzyli coś tak paskudnego. Tyle o piwie.

    Z dań próbowaliśmy dwóch pozycji z menu zvěřinové hody. Konkretnie pieczonego dzika i pieczonego jelenia. Cenowo wychodziło to w granicach 170Kc. za danie.
    O ile mięso, dodatki typu zasmażana kapusta były ok, to knedliki były najgorszymi jakie jadłem w Czechach.
    W pierwszym daniu podane zostały w połowie zimne. W drugim (inny rodzaj knedlika) smakowały jak by były zrobione ze zmielonych podkładek pod piwo.
    Wysuszone przez mikrofalę na wiór, a i tak zostały podane zimne. Na prawdę słabo.
    Póki co piwny honor nowo otwartego browaru zdecydowanie ratuje odstająca na plus od reszty piw jasna 12-ka. Piw w pet-kach nie zauważyłem.

    Garść zdjęć:




    https://www.browar.biz/galeria.php?id=22511 z lewej strony widać poziome tanki. Tak jak pisałem jest ich dziewięć.





  • dadek
    Senior
    • 09-2005
    • 4568

    #2
    Browar w fajnym miejscu, wnętrze przestronne, przyjemne, z widokiem na rzekę i starówkę. Wszystko opisał powyżej heckler, więc ja skupię się na piwach.
    Heckler nie napisał kiedy był w browarze, my 9.12.2017 zastaliśmy nieco wyższe ceny piw niż on. Jednak są one tak skalkulowane, że niezależnie od zamawianej pojemności cena za 1 litr jest niezmienna, co pozwala na spróbowanie większej ilości gatunków w mniejszych dawkach 0,3 l. Jedynym mankamentem w tym przypadku jest to, że każde z piw jest nalewane do pokala a nie odpowiedniego szkła, jednak rozglądając się po sali chyba i w przypadku objętości 0,5 l nie stosowano tej zasady (bock w szklance do pszenicy), a szkła firmowego w ogóle nie zauważyłem.
    Tak więc 9.12.2017 na čepu było do wyboru 6 miejscowych piw:
    - Krásenská 12°, 22/36 kč 0,3/0,5 l. Dający się wypić dość klasyczny ležák, wydaje się słabszy niż wskazuje ekstrakt, specjalnego zachwytu nie wywołuje.
    - Pšeničná 12° (albo Weissbier jak tu nie wiedzieć czemu nazwali) 24/39 kč. Piwo ładnie żółciutkiej barwy, całkowicie mętne jak na pszenicę przystało.
    Pachnie wyraziście kwaskiem cytrynowym i pszenicznym słodem, w smaku również on dominuje swą ciasteczkową nutą, jest też lekki banan i trochę cytrusowej owocowości w tle. Generalnie pełna, poprawna pszenica, bez śladu wodnistości. https://www.browar.biz/galeria.php?id=22578
    - Krásenská tmava 13°, 23/38 kč. Kolor czarnej, przejrzałej wiśni.
    Piana beżowa, bardzo gęsta o równomiernych drobniuteńkich oczkach, ścieląca na szkle nieprzerwaną "firankę" z kręgami po każdym łyku. W smaku bardzo fajna paloność z lekkim kwaskiem, ciemne słody królują, potem wysokoprocentowa czarna czekolada. Całości dopełnia wyraźna kakaowa goryczka. Piwo niewysoko wysycone, treściwe, dobrze zbalansowane, wszyscy się zgodziliśmy, że najlepsze z wypitych w tym browarze.
    - Pale Ale 14°, 26/42 kč. Kolor jasno złoty, mętne. Piana bardzo gęsta, równomierna, wysoka na 3-4 cm, po opadnięciu tworzy wyspę na powierzchni i grubą obręcz.
    Pachnie wyraźnie - mocna słodowość i żywiczny młodniak iglaków w upalny dzień.
    Jednak w smaku wyróżnia się tylko goryczka - jest przyjemnie chmielowa i mocna. Poza tym zbyt słaba owocowość, piwo bardziej słodowe, dość płaskie.
    - IPA 15° 26/42 kč. Kolor bursztynowy przechodzący w miedziany, piwo mętne.
    Piana gęsta, równomierna, po opadnięciu pozostał cieniutki kożuszek i trochę plam na szkle.
    Pachnie wyraźnie i przyjemnie, jest mocna słodowość z nutą gryczanego miodu.
    Odwrotnie niż w Pale Ale tu goryczka jest niezbyt intensywna choć przyjemna, chmielowa. Jednak w smaku szmatowate, jakieś stęchłe słody, piwnica, bardzo nikłe nuty owocowej egzotyki. No niestety, to piwo sládkovi nie wyszło. Gdyby nie ratująca nieco całokształt ta odrobina przyjemnej chmielowości, ciężko by było dopić. https://www.browar.biz/galeria.php?id=22579 (na fotce jeszcze IPY nie próbowaliśmy dlatego p_stulka cieszy japę).
    - Bock speciál 16°, 27/45 kč. Nie piłem całego, tylko spróbowałem od p_stulka - był smaczny.
    Asortyment piw z tego browaru uzupełniały 2 z browaru Zašová:
    - Portáš, filtrovaná 11°, 20/32 kč
    - Portáš, Vánoční speciál 13°, 23/38 kč.
    Tych nie próbowałem.
    Niestety, do obsługi mieliśmy duże zastrzeżenia. 5 panienek, najwyraźniej złapanych do pracy na ulicy, głównie zajmowało się staniem za barem i wesołą konwersacją między sobą, tudzież zajmowaniem się swoimi smartfonami gdy tymczasem klienci mieli puste szkło. By przyśpieszyć ja chodziłem zamawiać po piwa do baru a p_stulka z Jackiem po dłuższym oczekiwaniu o suchym pysku od razu zamówili po 3 rodzaje. W jednym przypadku dwóch z nas otrzymało řezané. Jak zwykle oceniając kolor pod światło, z niemały ździwieniem odkryłem na tmavým około 2 cenytmetrową warstwę jasnego Poszedłem z tym na bar pytając o co chodzi. Panienka, która nam to przyniosła oczywiście nie wiedziała o co chodzi i powiedziała, że jasne na górze "to z piany". Takie tłumaczenie mnie oczywiście nie zadowoliło więc zażądałem wymiany i patrząc jej na ręce otrzymałem świeżo nalane Tmavé jak najbardziej już całkiem czarne . Gdy jako kolejne piwo poprosiliśmy o pšeničné kelnerka odpowiedziała, że takiego nie mają. Jednak na kranie widziałem plakietkę z weissbier'em na co rezolutna pani odpowiedziała, że weissbier mają i może nalać. Wiedza o piwnych gatunkach nas poraziła.
    Choć wcześniej telefonicznie rozmawiałem z właścicielem browaru (ma także ten z Zašové) by móc go zwiedzić i wiedziałem, że w weekend nie będzie takiej możliwości, to jednak zapytałem się o to panienek z obsługi. Na co usłyszałem, że browar mogę obejrzeć na górnej sali (tam jest warzelnia).
    Tanki po lewej stronie baru nie są leżakowymi a jedynie wyszynkowymi, z których piwa są podawane na bar.
    Do galerii dorzuciłem fotkę browaru z innego ujęcia ze starego mostu.

    Comment

    • heckler
      Senior
      • 09-2012
      • 1817

      #3
      Byłem dokładnie tydzień wcześniej tj. 02.12.2017. Całkiem spora ta podwyżka cen i to w tydzień.
      My akurat z obsługą nie mieliśmy takiego problemu. Siedzieliśmy na piętrze, a tam obsługą zajmowało się dwóch kelnerów. Kelnerki obsługiwały na parterze.

      Comment

      • dadek
        Senior
        • 09-2005
        • 4568

        #4
        No to niefart mieliśmy z tą podwyżką cen, na szczęście nie jakaś powalająca. A górny poziom był akurat nieczynny.

        Comment

        • heckler
          Senior
          • 09-2012
          • 1817

          #5
          Od ostatniej wizyty minęły prawie dwa lata i dla tego do browaru postanowiliśmy podjechać ponownie. W sobotnie popołudnie lokal świecił pustkami. Tym razem, tak dla odmiany zasiedliśmy na dolnej sali. Oferta piwna praktycznie bez zmian, ale zamiast IPY w menu było nowe piwo. Virgil 12-ka to słodko-gorzkie piwo o bliżej nieokreślonym stylu. Piwo zamówiłem jako pierwsze i w sobotę był to ostatni Virgil w tym lokalu. Beczka się skończyła, a nowej już nie mieli . Ceny piw cały czas pną się do góry i wyglądało to następująco:

          -Portas svetla 11-ka w cenie 21 / 34 Kc. https://www.browar.biz/galeria.php?id=26896

          -Krasenska svetla 12-ka w cenie 23 / 38 Kc.

          -Krasenska tmava 13-ka w cenie 24 / 40 Kc.

          -Pale Ale 14-ka w cenie 27 / 44 Kc.

          -Bock Special 16-ka w cenie 28 / 47 Kc.

          -Weissbier 12-ka w cenie 25 / 41 Kc. Nie zamawiałem.

          -Virgil 12-ka w cenie 27 / 44 Kc. https://www.browar.biz/galeria.php?id=26897

          Tak jak i poprzednio browaru nie miał nam kto pokazać, ale za to przyjrzałem się bliżej pomieszczeniu z tankami wyszynkowymi i mój wzrok przykuły stojące za nimi kegi.
          Wszystkie z nich były sygnowane logiem browaru Zašová. Niby nic dziwnego, bo to ten sam właściciel, ale właśnie te kegi i zakurzona, wyglądająca na dawno nie używaną warzelnia dała mi do myślenia.
          Zagadnięta jedna z kelnerek bez wahania odparła, że na miejscu piwa nie warzą już od dawna i myśli, że będą to jakieś dwa lata .
          Potwierdziła, że obecnie wszystkie oferowane w lokalu piwa pochodzą z browaru Zašová. W sumie piwna oferta zakupionych przed rokiem piw w browarze Zašová praktycznie pokrywa się z ofertą browaru Krásenský pivovar. Tym samym na obecną chwilę lokal ten można by nazwać firmową restauracją browaru Zašová, z tym, że działającą pod inną nazwą.
          O ile dobrze pamiętam to dwa lata temu w menu przy piwie Portas była wzmianka, że pochodzi z browaru Zašová, natomiast obecnie takowej informacji już brak.
          Piwa przyzwoite, pijalne i po małym wypiłem ze smakiem. Szkoda tylko, że klienci są perfidnie oszukiwani. Niektórzy miejscowi najwidoczniej temat już znają, gdyż podczas późniejszej wizyty w browarze Holendr chwilę rozmawiałem z miłym Czechem i on sam stwierdził, że obecnie Krásenský pivovar to atrapa .

          Comment

          • pebejot
            Senior
            • 01-2010
            • 1415

            #6
            Odwiedziłem ten sympatycznie położony browarek w połowie września.
            Już od samego początku miałem wątpliwości co do serwowanych tu piw, a właściwie ich pochodzenia.

            Do wyboru były 4 pozycje:
            - Portaš, Filtrovana 11° - 22 / 35 kč
            - Extra Hořka 11° - 22 / 35 kč
            - Virgil 12° - 28 / 45 kč
            - Polotmava 13

            Pierwsze na co zwróciłem uwagę to szkło jakie stoi na stolikach - szklanki i kufle z browaru Zašova, a podkładki Krásenský pivovar. Zapytałem więc kelnera czy te piwa są warzone tu czy browarze Zašova. Sympatyczny kelner potwierdził że wszystkie są ich.
            Przy drugim zamówieniu był inny kelner więc zadałem to samo pytanie. Ten z kolei odpowiedział, że piwa są warzone w browarze Zašova. W związku z czym udałem się do baru, aby spróbować to ostatecznie wyjaśnić. Tam zaś usłyszałem że ich browar i Zašova to jedno i to samo. Czeski film.

            Tak czy inaczej piwa były smaczne, obsługa miła, szybko realizująca zamówienia, więc miło spędziłem czas poświęcony na ten browar.
            Kuchnia browaru oferuje czeską klasykę.
            Zupy w cenie 45 - 55 kč, dania główne 159 - 459 kč.
            Wybrałem tosty zapiekane z olomouckymi tvaruzkami za 69 kč (na zdjęciu z piwem Hoŕka 11°), oraz Valašská kyselica (kremowy kapuśniak ze śmietaną) za 55 kč.
            Attached Files

            Comment

            • dadek
              Senior
              • 09-2005
              • 4568

              #7
              Odwiedziliśmy Krásenský znów 18.02.2024. Obecnie już oficjalnie są lane tylko piwa z browaru w Zašové. Tu browar nie działa co najmniej od 2021 roku, a jak nas zapewniał sládek z sąsiedniego pivovaru Holendr, już nie warzyli w 2020. Na kranach zastaliśmy 4 piwa:

              - Portáš 11°, 33/49 kč za 0,27/0,47 l (!!)
              - Krásenská nefiltrovaná 12°, 35/53 kč
              - Virgil 12°, 39/61 kč
              - Krásenská polotmavá 13°, 39/61 kč

              Już chciałem protestować, że nie dolewają kufli do cechy, gdy zauważyłem w karcie te dziwaczne pojemności. Chociaż gdybyśmy czekali na opadnięcie piany to i deklarowanego 0,47 l też by nie było. Obsługa jak 6 lat temu czyli znudzona i fatalna. Kelner przeszedł koło naszego stolika 4 razy nie interesując się zupełnie. Tak więc i tym razem widząc bezsens oczekiwania zamówiłem piwa na barze płacąc od razu za wszystkich. Niefiltrowana 12° całkiem smaczna, spróbowałem też od kumpeli polotmavé 13° - choć była tylko lekko bursztynowa to poprawna. Wypiliśmy po jednym i udaliśmy się na kolejne piwa do Holendra.

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎