Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czechy, Černotín 45, Pivovar Chors

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • heckler
    Senior
    • 09-2012
    • 1850

    Czechy, Černotín 45, Pivovar Chors

    Do położonej nieopodal Hranic, małej mieściny Černotín 01.06 zawitałem już po raz trzeci, a wszystko to za sprawą powstałego w niej kolejnego browarku o tajemniczej nazwie Chors.
    Dwa pierwsze podejścia do browaru miały miejsce w niedzielę i teraz już wiem, że z góry spisane były na niepowodzenie, a i sobotnia wizyta na początku nie zapowiadała zmiany na lepsze.

    Na całość zabudowań zakupionych przez obecnego właściciela składają się stojący przy głównej ulicy wioski, piętrowy, masywny, stary budynek w którym kiedyś mieściła się masarnia, sklep spożywczy, oraz hostinec o nazwie Pohostinstvi w którym lano Staropramena. Natomiast skręcając w boczną uliczkę zobaczymy parterowy, brzydki, nieotynkowany budynek który został dostawiony do w/w hostinca. Całość najlepsze swoje lata ma już za sobą i bardziej szpeci, niż wioskę zdobi.

    W tymże właśnie ceglano-pustakowym budynku mieści się browar, a jedyna rzecz jaka nas o tym informuje to malutka karteczka z napisem Hostinský pivovar Chors, która to została przyklejona do równie mało urokliwych drzwi bez klamki. Ponieważ internet na temat browaru praktycznie nic nie wie, więc nigdzie nie znalazłem informacji z podanym do niego numerem telefonu, lub mailem. Miałem nadzieję, że właśnie na tej karteczce jakiś kontakt będzie podany. Niestety go nie było. Jednak na odchodne zastukałem w drzwi i o dziwo zostały one otwarte .

    W drzwiach pojawił się uśmiechnięty sladek/własciciel Radek Sekanina. Zostaliśmy zaproszeni do środka. Okazało się, że po piątkowym festynie akurat przyjechał do browaru z pustymi beczkami, a my złapaliśmy go tuż przed odjazdem. Radek Sekanina to sympatyczny człowiek, który browarnictwem trudni się już od jakiegoś czasu. Parę lat temu w Lipníku nad Bečvou on i jego kolega Pavel Adámek wspólnie otwarli jeden z pierwszych, prywatnych, czeskich browarów, który zresztą funkcjonuje i warzy smaczne piwo do dnia dzisiejszego.
    Co się stało że panowie się rozstali nie mam pojęcia, ale faktem jest, że Radek od listopada 2018 roku piwo warzy już w swoim browarze w miejscowości Černotín.

    Cytując ,wiki, Chors, to słowiańskie bóstwo o niepewnej autentyczności ...ble, ble ... i powiązane jest z księżycem, stąd w logo browaru znajduje się wilk.
    Budynki zostały zakupione w złym stanie i na początek została wyremontowana cześć gdzie stoi browar. W dalekosiężnych planach jest wyremontowanie hostinca i otworzenie tam firmowego wyszynku. Obecnie poza źródłem piwa możemy spróbować tylko i wyłącznie na jakiś festynach. Do żadnej restauracji w okolicy nie jest ono dostarczane, a na wynos piwo można zakupić w litrowych pet-kach, pod warunkiem, że kogoś zastaniemy w browarze.
    Browarek istnieje raptem parę miesięcy, a już może pochwalić się dwoma zdobytymi nagrodami. I tak w marcu trzecie miejsce zdobyła svetla 10-ka, a pierwsze miejsce zajął tmavy lezak 12-ka. Przez miłego gospodarza prosto z tanka zostaliśmy poczęstowani trzema piwami:

    -Chors svetla 10-ka. Bardzo smaczne, lekko goryczkowe piwo. Na lato będzie wprost genialne.

    -Chors svetla 12-ka. Smaczne, ,pełne, piwo, aż chciało by się posiedzieć przy takim jak najdłużej.

    -Chors tmavy lezak 12-ka. Nie ma co się dziwić, że piwko zostało wybrane numerem 1.

    Na wynos w pet-kach dostępne były niestety tylko dwa piwa: jasna i ciemna 12-ka, a za cztery litrowe butelki zapłaciłem 300 Kc.
    Wracając do browaru, to w pierwszym pomieszczeniu stoi 1000 l. warzelnia, oraz zmyślna napełniarka do butelek. W pomieszczeniu prowadzącym do wytwornicy pary ustawiono dwie otwarte kadzie. Jedna z nich ma pojemność 1000 l., a druga bodajże 500 l. W chłodni ustawiono pięć 1000 l. pionowych tanków, oraz trzy (jeden jeszcze nieczynny) tanki poziome. Dodatkowo w ,magazynie, są jeszcze na zapasie trzy tanki i jak zajdzie taka potrzeba to zostaną dostawione do pozostałych w chłodni.
    Na zadane pytanie, czemu nigdzie nie ma telefonu, ani maila do browaru, Radek odparł, że na internet, to nie ma czasu, a jak poda telefon to czescy kolekcjonerzy go zagnębią .
    Radek Sekanina to bardzo pozytywny, warzący świetne piwo człowiek i szkoda tylko, że piwa z browaru Chors są tak słabo dostępne. Ja mam blisko, więc podjadę tam jeszcze nie raz .

    Fotki:












    Attached Files
  • dadek
    Senior
    • 09-2005
    • 4577

    #2
    Browarek zwizytowaliśmy 11.11.2022. Właściciel i sládek Radek Sekanina zapewnił nas telefonicznie, że tego dnia będzie na miejscu gdyż zaplanował warzenie. Od przystanku kolejowego jest trochę ponad 300 m, droga jest prosta główną ulicą miejscowości wzdłuż Hluzovského potoku. Na wspomnianym przez Hecklera nieciekawym narożnym budynku z odpadającymi tynkami, obecnie umieszczona jest duża tablica wskazująca kierunek do browaru z napisem "Pivovarský dvůr" oraz typowa czerwona tabliczka z nazwą ulicy - Pivovarská. To prywatna inicjatywa Radka gdyż w Černotíně nie stosuje się nazw ulic, a domy są oznaczone wyłącznie numerami. Krótka, 50 metrowa uliczka doprowadza nas pod otwarte drzwi, z których rozchodził się piękny zapach warzenia. Przy warzelni zastaliśmy pana Sekaninu i jego współpracownika, również sládka Zdeňka Pecha - obaj bardzo sympatyczni, weseli i rozmowni. Świat jest mały - okazało się, że już przed laty poznałem Radka gdy był współwłaścicielem browarku w Lipníku nad Bečvou.
    Browar Chors mieści się w dawnych budynkach majątku ziemskiego za komuny funkcjonującego jako JZD czyli odpowiednik PGR. Oprócz trzynaczyniowej warzelni własnego pomysłu (10 hl, ogrzewana parą) obecnie w chłodni są 4 tanki leżakowe poziome i 6 stojących tankofermentorów dokupionych później jako staroużyteczne. Kadzie otwartej fermentacji są wciąż dwie.
    Pan Radek zapytany czy planuje wykorzystanie tankofermentorów do piw górnej fermentacji, powiedział że zawsze warzył tylko klasyczne dolniaki i przy nich pozostanie.
    Po zwiedzeniu browaru zostaliśmy zaproszeni na wewnętrzne, brukowane kostką podwórze gdzie znajduje się výčep. W ciepłe dni (czw-niedz. 15-22) rozstawione są tu stoły z ławami na około 60 osób, 3 z nich są obok baru w zadaszonej części. Ale szykowana jest też całoroczna hospůdka, będzie gotowa prawdopodobnie na wiosnę, widzieliśmy już świeżo wylany beton pod podłogę. Wtedy też możliwe, że zmienią się godziny oraz częstość dni otwarcia, co jednak będzie wiązało się z przyjęciem kogoś do pomocy w barze, jako że obaj panowie pomimo prowadzenia browaru mają jeszcze inne stałe prace. Prawdopodobnie w późniejszym czasie będzie również możliwość zanocowania na miejscu.

    11.11.22 výčep oczywiście był nieczynny, pomimo to mieliśmy okazję spróbować trzech piw nalewanych nam z tanków, które w towarzystwie przymilnych kocurków spijaliśmy przy jednym ze stołów obok baru.
    - Světlá 10° - złote, zmętnione, mocno chlebowe, pięknie chmielowe z wyraźną przyjemną goryczką, świetne piwo, cena 35 kč
    - Světlý ležák 12° - ciemnozłote, słodowe, treściwe, lekka goryczka pojawia się na podniebieniu po łyknięciu, 45 kč
    - Kouřový speciál 13° - na oko czarne, klarowne, z bordowymi refleksami patrząc pod światło, piana brązowa. Wędzonka wyraźna, bukowa, pięknie komponująca się z palonymi nutami ciemosłodowymi, razową chlebowością i kakaową goryczką. Świetny wędzony ciemniak, nie omieszkaliśmy powtórzyć, 50 kč.

    Na odchodnym dostaliśmy jeszcze PET-a z Polotmavou 12°, której już nie było w tanku a nowa warka właśnie została uwarzona. Wypiliśmy w pociągu i jak na ten styl było to wyraziste piwo z przewagą ciemnych nut słodowych i dość wyraźną goryczką w stylu czarnej czekolady.
    Poza powyższymi piwami warzone są również:
    - Světlý ležák 11°
    - Tmavý ležák 12°
    - Světlý speciál 13°

    Oprócz zakupu w browarze (w zimie najlepiej się umówić telefonicznie) obecnie piwa są również dostępne w kilku pubach w Olomoucu.
    Są bardzo fajne pękate kufle firmowe z grubego szkła (100 kč), etykiety (15 kč), nie było podkładek.

    Bardzo fajne tradycyjne piwa, warto spróbować będąc w okolicy tym bardziej, że od wiosny będzie to łatwiejsze po otwarciu hospůdky.

    Na fotkach: 1. Niezbyt piękny budynek ale szyld pozwala łatwo trafić do browaru, a uliczka ma adekwatną choć nieoficjalną nazwę. 2. Warzelnia 3. Kadzie fermentacyjne 4. Tanki leżakowe 5. Tankofermentory


    Click image for larger version

Name:	DSC06430.JPG
Views:	103
Size:	32,1 KB
ID:	2330289Click image for larger version

Name:	DSC06431.JPG
Views:	97
Size:	35,3 KB
ID:	2330290Click image for larger version

Name:	DSC06432.JPG
Views:	96
Size:	20,0 KB
ID:	2330291Click image for larger version

Name:	DSC06434.JPG
Views:	96
Size:	74,2 KB
ID:	2330292Click image for larger version

Name:	DSC06433.JPG
Views:	100
Size:	26,9 KB
ID:	2330293

    Comment

    • dadek
      Senior
      • 09-2005
      • 4577

      #3
      ... 6. Bar w podwórzu gdzie w lecie rozstawiane są stoły, za nim pod dachem jest szykowana hospůdka 7. Světlá 10° 8. Světlý ležák 12° 9. Kouřový ležák 13°

      Click image for larger version

Name:	DSC06439.JPG
Views:	103
Size:	37,9 KB
ID:	2330295Click image for larger version

Name:	DSC06440.JPG
Views:	99
Size:	31,9 KB
ID:	2330296Click image for larger version

Name:	DSC06442.JPG
Views:	97
Size:	32,3 KB
ID:	2330297Click image for larger version

Name:	DSC06443.JPG
Views:	98
Size:	30,2 KB
ID:	2330298

      Comment

      • heckler
        Senior
        • 09-2012
        • 1850

        #4
        Długo czekałem na okazję, by napić się lanych piw z tego browarku. W sobotę nadarzyła się taka okazja i tuż po 14 stawiliśmy się w firmowym barze na dziedzińcu. Na kranach trzy piwa:

        - Jasna 10-ka 40/35 Kc. Niestety trafiliśmy na zepsute, kwaśne piwo . Rowerzyści którzy podjechali tuż przed nami, również byli zdegustowani i nawet nie dopili swoich piw.

        - Jasna 11-ka 45/40 Kc. Tu było jeszcze gorzej. Połączenie kwaśnego piwa z posmakiem diacetylu, aż odrzucało ,fujj...

        - Polotmava 12-ka 50/55 Kc. darowałem sobie.

        Coś mi się wydaje, że niektóre ,wiejskie, browarki trochę się przeliczyły i warzą za dużo piwa, a klientów jest coraz mniej. Tylko po co jeszcze dodatkowo ich zniechęcać i sprzedawać taki syf??
        Attached Files
        Last edited by heckler; 04-09-2023, 14:08.

        Comment

        Przetwarzanie...
        X
        😀
        🥰
        🤢
        😎
        😡
        👍
        👎