Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czechy, Brandlín 46, Minipivovar Brandlínská Kuna

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • heckler
    Senior
    • 09-2012
    • 1817

    Czechy, Brandlín 46, Minipivovar Brandlínská Kuna

    Branndlin to mała wioska położona wśród małych jeziorek z uroczym XVI wiecznym zamkiem stojącym w jej centrum. Za sprawą byłego piwowara domowego, którym jest Lukáš Mládek dołączyła do jakże już gęsto zakropkowanej piwnej mapy Czech. Po paru latach działania w ,podziemiu, w tym roku Lukáš zalegalizował swój mały browarek o nazwie Brandlínská kuna.

    Browar mieści się w piwnicy prywatnego domu stojącego zaraz na początku wioski. Teren przed domem gospodarze gęsto obsadzili roślinnością, a do furtki prowadzącej na posesję wchodzimy pod małą pergolą porośniętą pachnącymi, czerwonymi różami.
    W odwiedziny wybraliśmy się 23.06, a na posesji przywitał nas właściciel browaru, oraz sladek Lukáš Mládek. Niestety od razu poinformował nas, że obecnie nie posiada żadnego piwa w butelkach, ale źle nie będzie i o suchych mordach nie wyjedziemy-stwierdził . Pierwsze co rzuciło się w oczy to dwa poziome tanki stojące przy basenie przed wejściem do browaru.
    Później okazało się, że do tej pory w jego browarze piwo leżakowało w kegach, a że nadarzyła się okazja i kolega z pobliskiego browaru Transformator powiększa swój browar, to odkupił od niego cztery 330 litrowe tanki. Dwa z nich już stoją przed domem, a dwa następne miały dotrzeć lada dzień i w przeciągi paru tygodni miały być zamontowane w ciasnych piwnicach jego browaru.
    Po wejściu do piwnicy w pierwszym pomieszczeniu mijamy magazyn słodu gdzie jedną ze ścian zdobią ,piwne, dyplomy Lukáša. Następnie wchodzimy do pomieszczenia z warzelnią ( 280 l.), stanowiskiem do rozlewania piwa do butelek, lodówką na drożdże, dużą wanną i innymi sprzętami porozstawianymi po kątach. Trzecie pomieszczenie to dwie 250/300 litrowe kadzie otwartej, ale zamykanej fermentacji, które to posiadają wodny płaszcz chłodzący. Jest jeszcze chłodnia z kegami, ale tam nie było co oglądać. Natomiast w stalowym okapie nad warzelnią wycięto napis Brandlínská kuna i od środka podświetlono go na fioletowo jak się domyślam lampą UV. Efekt ,wow, został osiągnięty.

    Sympatyczny gospodarz słowa dotrzymał i po chwili z tej właśnie chłodni przyniósł mały antałek z jasną 12-ką. Mały kufel zimnego piwa wylądował w moich dłoniach, a ja już po pierwszym łyku wiedziałem, że właśnie dla takich piw i takich ludzi jak Lukáš jeżdżę po czeskich browarach . Piwo było wprost genialne, a swoim smakiem i zapachem zapewniło mega doznania organoleptyczne. Od razu zapytałem, czy jest możliwość nalania tego piwa do butelek. Pomimo, iż nasze zamówienie było niewielkie miły gospodarz specjalnie dla nas rozstawił sprzęt do napełniania butelek i nalał nam pysznego piwa do czterech litrowych pet-ków . Butelki nie mają etykiet, a na ich szyjki zawieszana jest firmowa krawatka.

    Mile zaskoczony Lukáš stwierdził, że skoro to piwko tak nam smakuje, to ma niespodziankę i poczęstuje nas jeszcze końcówką żytniej IPY 14-ki. Lubię takie niespodzianki.
    Kolejny kufelek, tym razem wspomnianej IPY po chwili trzymałem w dłoniach. To piwo było równie genialne jak jasna 12-ka. Cóż za smak i zapach, Dżizes!
    Również i w tym przypadku poprosiłem o nalanie IPY do butelek. Sympatyczny człowiek ponownie się zgodził opowiadając nam o swoim browarku, powoli czyścił i odkażał sprzęt po poprzednim rozlaniu jasnej 12-ki. Niestety beczka szybko się skończyła i nie dała rady urodzić więcej niż dwie litrowe butelki. Pomimo, że z plastiku to wypite wieczorem w domu piwa smakowały równie wybornie. Jeżeli inne piwa wychodzące z pod ręki Lukáša są równie smaczne, to ogromny szacun dla jego umiejętności.

    Zawsze jak będę w pobliżu Tabora będę planował wizytę w tym browarze. Piwa były genialne i zastanawiam się, czy nie były to najlepsze piwa jakie do tej pory piłem w Czechach.
    Hmmmm.... Myślę, że tak właśnie było . Wiejska atmosfera, na co dzień pracujący, a z pasji warzący świetne piwo, miły gospodarz, to właśnie lubię. Złe wieści są natomiast takie, że na razie piwa nie napijemy się nigdzie poza browarem.

    -Svetla 12-ka 60 Kc. za litr.

    -IPA 14-ka 70 Kc. za litr.

    Zdjęcia:











  • heckler
    Senior
    • 09-2012
    • 1817

    #2
    Tak sobie teraz patrze na ich fejsa i widzę, że za tydzień Kuna będzie miała swoje stoisko na Piwnym Festiwalu w Taborze. Jak ktoś będzie w pobliżu to zdecydowanie polecam podjechać i zakupić piwo choćby w pet-kach.

    Zaloguj się do Facebooka, aby zacząć udostępniać różne rzeczy oraz łączyć się ze znajomymi, rodziną i ludźmi, których znasz.

    Comment

    • dadek
      Senior
      • 09-2005
      • 4568

      #3
      Do browarku dotarliśmy 8.09.2023 po 3,5 kilometrowym spacerze z nowootwartego przystanku kolejowego Myslkovice, przechodząc przez tą miejscowość i potem przez stary las, podziwiając przy okazji widoki przy pięknej pogodzie. Zbliżając się już wiedzieliśmy, że będzie się nam tu podobać. Wiejska sielanka - może nie nowe ale bardzo zadbane domy za sztachetowymi płotkami pośród idealnie zadbanej ozdobnej zieleni ogródków oraz drzewek owocowych. Mały domek przy ulicy z napisem "pivovar" i gablotą z wywieszonym asortymentem piw, kompletem etykiet, informacjami o browarze i jego zdjęciami utwierdził nas, że jesteśmy w dobrym miejscu. Z boku na trawie rozstawione drewniane ławy, częściowo pod parasolami, częściowo pod rozkładaną markizą przy samym budyneczku. W jego środku okienko, w którym można zamówić piwa, lemoniadę, a do jedzenia domowe utopence, hermelíny, brambůky i inne zakąski. Do nabycia są również szklanki (100 kč) i kufle firmowe (150), koszulki (250), bluzy(500), oraz drobne rękodzieło z drewna i ceramiki (głównie postaci ze znanych czeskich bajek), które wyrabia mama sládka Lukáše Mládka. Jej dziełem jest także zdobiąca podwórze rzeźba kuny dobierającej się do kufla, wykonana z pnia drzewa. Podobno zwierzątko często tu zaglądało i w końcu kuna stała się patronką browaru.
      Bardzo ciekawie wygląda ekologiczne wc dla konsumentów umieszczone z prawej strony domku. Zamontowano tu 3 zbiorniki pomalowane na zielono, które są podłączone do rynny dachowej, z której to zgromadzona woda deszczowa wykorzystywana jest do zasilania ubikacji i umywalek.
      Z początku myśleliśmy, że browarek mieści się w tym budynku, jednak z błędu wyprowadził nas Lukáš zapraszając do zwiedzania. Przez furtkę weszliśmy na dość spory teren posesji kierując się do stojącego trochę w głębi większego domu gdzie obejrzeliśmy kolekcję starych beczek, kufli, butelek gromadzoną przez tatę Lukáša, po czym zeszliśmy do piwnicy. Sądząc po asortymencie w okienku, pełnej profesce z firmowymi gadżetami i ilości gatunków warzonych piw (16), trochę zaskoczyła nas malutka 300 litrowa warzelnia oraz dwie kadzie fermentacyjne 300 i 200 l (ta druga na piwa specjalne). W chłodni są zamontowane 4 poziome tanki leżakowe po 250 l każdy, odkupione od powiększającego się browaru Transformátor, w użyciu jako leżaki są również chińskie kegi o pojemności 200 l, które służyły tu już wcześniej. Przyznam się, że tak wielkie kegi widziałem po raz pierwszy.
      Rozwój browaru jest już przez Lukáša zaplanowany, miejsca ma dość i pokazał nam gdzie zamierza go budować, a termin rozpoczęcia to kwestia funduszy.

      8.09.2023 mieliśmy okazję spróbować z okienka:
      - Desejtka, světlé výčepní 4%. Przepyszne, klasycznie mocno chlebowe, bardzo treściwe jak na 10°, super chmielone, aromatyczne z wyraźną idealnie pasującą goryczką.
      - 11° světlý ležák 4,5%. Równie świetne piwo o ciele słodowym sporo ponad swój ekstrakt, ze sporą dawką chmielowej owocowości i goryczki. Przy warzeniu Lukáš użył chmieli Premiant i Sládek a na zimno dodał jeszcze Citry.

      W browarze zostaliśmy poczęstowani z tanku:
      - Nakouřená 12°, 5%. Jasno bursztynowe, od razu po aromacie wiadomo było, że to wędzonka. W smaku idealnie zharmonizowana (choć łagodniejsza) z lekką chmielową nutą owocową i solidną goryczką, fajna baza słodowa w podkładzie, pyszne piwo.
      - Mangáč 20°, 8%. To kyseláč czyli Sour Ale z dodatkiem mango i słodu pszenicznego. Jak nie jestem zwolennikiem tego stylu, to te piwo bardzo mi posmakowało. Kwaśność leciutka, mango dobrze wyczuwalne ale nie jak sok owocowy jak to często u nas bywa. Tu była wyraźna piwna baza słodowa, goryczka, chmielowość, alkohol zupełnie nie wyczuwalny. Lukáš zapewniał, że stosuje prawdziwe pulpy owocowe, lub jeśli warzy kyseláče z krajowymi owocami to używa ich w niezmienionym stanie.

      Na drogę, oprócz kolejnej 11° lanej do zakupionego kufla, w PET-ce zakupiłem jeszcze
      - Black IPA 14°, 5,6%. Spijaliśmy już na peronie w oczekiwaniu na pociąg w Myslkovicích i żałowałem, że nie kupiłem więcej. Przepyszna czarna IPA jakiej dawno nie miałem okazji pić.

      Malutki browarek ale piwa świetne, w bogatym asortymencie, gorąco polecam by tam wpaść. Tym bardziej, że Lukáš Mládek to przesympatyczny, otwarty człowiek, który w piwnicy pewnie polewał by nam kolejne piwa w nieskończoność, gdybyśmy nie musieli iść na ostatni pociąg.

      Fotki: 1.Budyneczek z výčepem 2.Okienko gdzie zamawiamy piwa i zakąski 3.Ekologiczne WC dla gości, w głębi budynek gdzie mieści się browar 4.Goście piwkujacy w ogródku mogą zapoznać się z kuną


      Click image for larger version

Name:	DSC08632.JPG
Views:	44
Size:	27,1 KB
ID:	2336411 Click image for larger version

Name:	DSC08637.JPG
Views:	36
Size:	31,0 KB
ID:	2336412 Click image for larger version

Name:	DSC08634.JPG
Views:	34
Size:	31,8 KB
ID:	2336413 Click image for larger version

Name:	DSC08635.JPG
Views:	32
Size:	56,3 KB
ID:	2336414

      Comment

      • dadek
        Senior
        • 09-2005
        • 4568

        #4
        5.Warzelnia 6.Kadzie fermentacyjne 7.Kegi leżakowe 200 l 8.Tanki leżakowe 4x250 l odkupione z browaru Transformátor

        Click image for larger version

Name:	DSC08639.JPG
Views:	35
Size:	25,5 KB
ID:	2336416 Click image for larger version

Name:	DSC08640.JPG
Views:	34
Size:	22,4 KB
ID:	2336417 Click image for larger version

Name:	DSC08641.JPG
Views:	34
Size:	29,8 KB
ID:	2336418 Click image for larger version

Name:	DSC08643.JPG
Views:	34
Size:	44,1 KB
ID:	2336419

        Comment

        • dadek
          Senior
          • 09-2005
          • 4568

          #5
          9.Desejtka 10.Světlý ležák 11° 11. Nakouřená 12° prosto z tanka 12.Black IPA pita już na peronie

          Click image for larger version

Name:	DSC08638.JPG
Views:	37
Size:	47,3 KB
ID:	2336421 Click image for larger version

Name:	DSC08633.JPG
Views:	33
Size:	44,3 KB
ID:	2336422 Click image for larger version

Name:	20230908_190001.jpg
Views:	33
Size:	32,4 KB
ID:	2336423 Click image for larger version

Name:	DSC08645.JPG
Views:	34
Size:	24,6 KB
ID:	2336424

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎