Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czechy, Olomouc, Marianska 4, Svatováclavský pivovar - Original

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • bastion
    PremiumUżytkownik
    • 10-2006
    • 1123

    Czechy, Olomouc, Marianska 4, Svatováclavský pivovar - Original

    Svatovaclavski pivovar z ulicy Riegrovej przeszedł już do historii, ale nie całkiem bo całe wyposażenie zostało przeniesione w inne, również atrakcyjnie położone miejsce w centrum miasta.
    Powodem całego zamieszania były kłopoty z najemcą lokalu który najpierw ''dźwignął'' mocno czynsz, a potem wydzielił część restauracji na herne, czyli salon gier co pozbawiło zupełnie lokal klimatu, i oczywiście zniechęciło piwoszy.
    Już od końca 2007 roku nie warzono tam piwa, a tylko przywożono go z minibrowaru '' U krále Ječmínka'' z Prostějova.
    Jednym z powodów była śmierć sladka, pana Skopalika po którym browarek nie znalazł szybko następcy.

    Obecnie na nowym miejscu wszystko wróciło do normy, bo warzy się piwo, i funkcjonuje restauracja.
    Ponieważ na starym miejscu dalej istnieje lokal z herną o nazwie Svatovaclavsky, (nie była to nazwa zastrzeżona) to ten nowy odznacza się dodanym słowem -original, co by nie mylić z poprzednim.

    Nowa karta w historii minibrowaru otworzyła się 11.05.2010 r. kiedy oficjalnie nastąpiło otwarcie.
    Sam lokal nie należy do jakichś cudownie urządzonych.
    Prosto i funkcjonalnie a w zasadzie to jedna większa sala + ogródek na tyłach.
    Z urządzeń produkcyjnych, jedynie kotły są umiejscowione ''na widoku'' klientów.
    Obecnie sladkiem jest pan Martin Lutera, który wcześniej sladkował w prostejovskim ''U Krale Jecminku''.
    Piwo jest warzone z litovelskiego słodu, i z żateckiego chmielu.
    Kamienica w której obecnie znajduje się browarek, w przeszłości była pocztą.
    W podziemiach znajduje się schron przeciwatomowy, którego pomieszczenia wkrótce zmienią przeznaczenie na ''Pivne Lazne'', gdzie można będzie się dosłownie pławić w piwie.

    A co było w karcie piwnej tego dnia?
    Vašek 10˚ svetle (Ceny odpowiednio za 0.5 i 0.3 l.) 25 , 15 Kc.
    Svatováclavská 12˚ svetle - 29, 18 Kc.
    Černé pivo pana Bruna 13˚ - 31, 19 Kc.
    Hefe-weizen 13˚ svetle- 31, 19 Kc. (obligatoryjnie podawane z cytryną, więc radzę przy zamówieniu zaznaczyć że się jej ewentualnie nie życzy )
    Řezané pivo pana Jošta - 28, 17 Kc.
    Višňové pivo 13˚ tmave - 32, 20 Kc.
    Oraz specjal: Medové pivo 13˚ svetle - 32, 20 Kc.

    Najbardziej obawiałem sie pszenicznego, który w Prostejovie był jakimś dziwnym płynem bez smaku pszenicy.
    Czy aby pan Lutera nie przeniósł na nowy grunt, tych samych receptur.
    Na szczęście wszystko było OK, i z przyjemnoscią zostało wypite.
    Żadne z w/w piw nie było złe, ale i też nie wybijały się ponad jakiś szczególny poziom.
    Każde asłużyło na taką solidną czwórke.
    Mnie do gustu najbardziej przypadło czarne 13* nieco może lekkie w smaku jak na 13*, ale z przyjemną goryczką, bardzo scharmonizowaną z posmakami słodowymi.
    Natomiast miodowy specjal trochę za słodki, a ten aromat miodowy jakby nieco pachniał nie do końca prawdziwym miodem.


    Karta dań jest dosyć obszerna, również oferująca ''poledni menu'', czyli tanie zestawy obiadowe podawane w godzinach okołopołudniowych.
    Ceny dań, jak środek miasta przystępne.
    Dla birofili są dostepne podstawki, chociaż z tego co wiem, jest to wzór z poprzedniego miejsca.
    Szkło niestety ''gołe''.
    Widać wszystko pomału się rozkręca, i z czasem będzie przybywało rzeczy dla kolekcjonerów.
    Restauracja otwarta:
    Poniedziałek -Piątek 8.00 - 24.00
    Sobota 11.00 - 24.00
    Niedziela 11.00 - 21.00
    Dwie fotki:

  • dadek
    Senior
    • 09-2005
    • 4568

    #2
    Odwiedziliśmy ten browarek z Pebejot'em 19.09. Dojazd tramwajem z dworca ČD zajmuje 8 min. Trzeba wysiąść na przystanku Náměsti Republiky, wchodzimy w ul. Mariánską i jesteśmy na miejscu. Wnętrze rzeczywiście proste ale przestronne i miło się tam biesiaduje. Piwa bardzo dobre (opiszę w odnośnym dziale), nieporozumieniem jest jedynie pszeniczne. Obsługa szybka i kompetentna, dbająca by nie klient nie pozostał z pustym kuflem. Rozbawiła nas wizyta w WC gdzie jest napis "třídíme pivní odpad", czyli w tłumaczeniu "sortujemy piwne odpady", a nad każdym pisuarem podany ekstrakt piwa. Szkoda, że nie ma firmowego szkła, także nie nalewają piwa do butelek (chyba że przyjdziemy z własnym PET-em). Fotki w galerii:

    Comment

    • Jurandofil
      Senior
      • 10-2007
      • 976

      #3
      Czechy 11-14.XI.2010 - część 4b

      Z pierwszego spojrzenia wszystko wydało mi się witać mnie tak samo jak w poprzedniej lokalizacji Browaru. I chyba to pierwsze wrażenie utrzymałem do końca (oczywiście nie mówię tu o szczegółach z infrastrukturą w pomieszczeniach, itp.).
      Ale smak Piv... no... wyduś to z siebie, no... No w mojej ocenie w tym temacie lepiej!
      Zachwyciło nas visnove. Takie powinno być Pivo smakowe - gorzkie jak Pivo, wiśniowe jak wiśnia... i ta krzątająca się po dnie wisienka w kuflu - coś pięknego!
      I zapraszają na seanse kąpielowe w Pivie. Jak ktoś zazna rozkoszy, proszę o opis szczegółów.
      Znam osoby pijące koncerniaki, mimo że próbowały PIWA. Już nie potrafię im pomóc...

      Maciek urodził się po zamknięciu Browarów Warmińsko-Mazurskich "JURAND" w Olsztynie. Będą musiały mu wystarczyć wspomnienia taty...
      Mateusz z kolei... w okresie wielkiego bumu browarów kontraktowych i minibrowarów restauracyjnych. Czego się ze mną napije za kilkanaście lat?

      Comment

      • pebejot
        Senior
        • 01-2010
        • 1415

        #4
        Wczoraj 02.02.2011 ponownie odwiedziłem ten lokal i byłem bardzo zadowolony. Zaraz po wejściu uderzyła bardzo silna woń warzonego właśnie piwa. Jak się później okazało w przygotowaniu było "kvasnicove pivo Videńsky Leżak". Za dwa miesiące będzie można już skosztować. Tego dnia kuchnia działała tylko do godz. 19.00, nie podawano nawet zimnych zakąsek, jak powiedział kelner to właśnie z powodu warzenia piwa

        Comment

        • Pendragon
          Senior
          • 03-2006
          • 13949

          #5
          Coś tu jest namieszane w temacie. Czytając go myślałem, że znowu go przenieśli albo zamknęli
          Temat powinien brzmieć:
          Czechy, Olomouc, Marianska 4, Svatováclavský pivovar - Original
          To ten na Riegrovej jest "były"...
          Last edited by Pendragon; 03-02-2011, 12:23.

          moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


          Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

          Comment

          • kruger_nr1
            Senior
            • 11-2005
            • 801

            #6
            Browar odwiedzony w sobotę 03.12.2011. Ok. 15ej w lokalu połowa wolnych miejsc, jedzenie bardzo smaczne i w przystępnych cenach. Ceny i asortyment piwka na foto - http://www.browar.biz/galeria.php?id=16332 . HefeWeizen smaczne, podobnie jak wiśniowe. Czarnego piwa niestety nie było tego dnia .Innych nie zdażylismy spróbować.


            Kolekcja puszek piwnych:
            http://puszkikrugera.web-album.org/

            Comment

            • docent
              Senior
              • 10-2002
              • 5205

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
              Coś tu jest namieszane w temacie. Czytając go myślałem, że znowu go przenieśli albo zamknęli
              Temat powinien brzmieć:
              Czechy, Olomouc, Marianska 4, Svatováclavský pivovar - Original
              To ten na Riegrovej jest "były"...
              Halo moderator, czas rzeczywiście uaktualnić temat bo wprowadza forumowiczów w błąd.

              Fajnie, że znów można było usiąść koło warzelni noszącej wdzięczny przydomek "Golem".

              A z piw:

              Vašek 10° - próbowane o godz. 16: świeże, orzeźwiające, ze smakowitą goryczką i kwiatowością
              - próbowane o godz. 22: zleżałe, kwaśnawe o nieprzyjemnym stęchłym zapachu (więc albo dostałem zlewę albo nowo podłączona warka jest nędzna)

              Svatováclavská 12° - o mniejszej treściwości i charakterze niż pita wcześniej 10-tka

              Hefe-Weizen 13° - zero "pszenicznego" zapachu, tak samo zero "pszenicznych" smaków. Ot, kvasničák i tyle...

              Tmavé pivo pana Bruna 13° - czarna barwa, beżowa piana i ten zapach - intensywny aromat palonego słodu, kawy i wanilii. Już myślałem, że w końcu trafiłem na świętego Graala wyjazdu, wziąłem pierwszy łyk....i dupa. Smak lekki, troszkę wodnisty, na pewno nie tak intensywny jak zapach. Ale na szczęście wytrawny w charakterze!

              Višňové pivo 13° - zapach wisniowo-waniliowo-lemoniadowy. Smak, to zaskoczenie, delikatnie kwaskowy. Tak jakby do podawanej tutaj pszenicy dolać trochę wiśni. W piwie pływały dwie wisieńki ale te też po skosztowaniu okazały się z kwaśnej odmiany. To piwo było bardziej wytrawne niż Kriek...

              Podpytałem też o specjala ale mieli grejpfruta. Potem przeczytałem, że w tym roku uwarzyli już takie "cuda" jak: Mandarinkové, Pomerančové i Banánové pivo. Wiatr zmian idzie tym razem od północy

              Fotki do zobaczenia na Piwnych Czechach.
              Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
              Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
              Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
              Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

              Comment

              • Raciborz
                Senior
                • 06-2004
                • 594

                #8
                Ciągle trzymają poziom.Jasne wisniowe,special 13-tka najbardziej przypadły mi do gustu.Acha akurat w sobote podłączyli przenicę

                Comment

                • qumil
                  Junior
                  • 05-2013
                  • 10

                  #9
                  Byliśmy z kumplami na początku lipca w Svatovaclavskim, lokal faktycznie bardzo przyjemny, popularny ale bez przesady - w sam raz. Mnie niesamowicie urzekł Vašek 10°, genialne wręcz piweczko. Przemogłem się i spróbowałem wiśniowego, opisanego w poście powyżej - zaskakująco ciekawe piwo, nigdy bym nie uwierzył, że smakowe piwo może być tak dobre. Pszeniczne, na które narzekacie, raczej było przeciętne, ale wcale nie takie złe. Jedzenie może nie najtańsze w mieście, ale całkiem smaczne. Generalnie lokal przypadł mi bardziej do gustu niż Riegrovka czy Moritz.

                  Comment

                  • Pancernik
                    Senior
                    • 09-2005
                    • 9733

                    #10
                    Chciałem zjeść tam miłą kolację przy jeszcze milszym piwie, ale w sobotni wieczór było naje*ane jak autobus, poza tym kuchnia już była nieczynna... .
                    Jednak się nie poddałem, po kolacji (gdzieś indziej, gdzie lano beczkowego Urquella) poszedłem na lekki "deser" .
                    Było już pustawo, lokal nie powala na kolana swym wystrojem, towarzystwo też lekko dogorywało...
                    Pojawiło się kilka "zagubionych" osób w strojach wieczorowych, co podkreśliło odlotowość wieczoru... .
                    Wg miłej kelnerki były trzy piwa: desitka, dvanactka i visnove - tego ostatniego stanowczo odmówiłem.

                    Comment

                    • Gringo
                      Senior
                      • 07-2007
                      • 2151

                      #11
                      Piwa serwują tutaj wyśmienite. Jeden z najlepszych ciemniaków jakie piłem w życiu to Tmave pivo pana Bruna 13*. Świetny Vasek, czyli jasna desitka. Były jeszcze Svatovaclavska 12*, Hefe-Weizem 13*, Rezane pivo pana Josta 13*, Visnove piwo 13*.
                      Obsługa strasznie sztywna. Obsługiwał nas Pan o minie Ahonena, człowiek maska.
                      Last edited by Gringo; 24-08-2017, 17:12.

                      Comment

                      • heckler
                        Senior
                        • 09-2012
                        • 1817

                        #12
                        Drugim lokalem odwiedzonym w sobotę był Svatováclavský pivovar. Piwa zdecydowanie lepsze od tych próbowanych u Moritz-a.

                        -Vasek 10-ka w cenie 19 / 32 / 64Kc. (za litr). Dobre.
                        -Svatovaclavska 12-ka w cenie 22 / 37 / 74Kc. Bardzo smaczna ,klasyka,.
                        -Tmava 13-ka w cenie 23 / 38 / 76Kc. Jedno małe wypiłem ze smakiem.
                        -Hefe-Weizen 13-ka w cenie 23 / 38 / 76Kc. Nie zamawiałem.
                        -Rezane w cenie 21 / 35 / 70Kc. J/w.
                        -Wiśniowa 13-ka w cenie 25 / 41 / 82Kc. Podawane z wiśnią zanurzoną w kuflu. Nic specjalnego.
                        -SPECIÁL MANDARINKA 13-ka w cenie 25 / 41 / 82Kc. Cóż to było za paskudztwo!! Sztuczne, chemiczne, niedobre. Wstrętny posmak w ustach pozostaje nawet do godziny

                        Bardzo smaczna kaczka podawana z czerwona kapustą i knedlikami. Polecam.






                        Comment

                        • Shedao
                          Senior
                          • 09-2007
                          • 900

                          #13
                          Oferta piwna nie zmieniła się od czasu wizyty hecklera. Piwa były dobrej jakości, obsługa - OK, przekąsiłem też hermelina - dobry. Urokliwy lokal, przyjemny ogródek. Kolejne miejsce warte odwiedzenia podczas wizyty w Ołomuńcu.

                          Comment

                          • Prusak
                            Senior
                            • 07-2005
                            • 4312

                            #14
                            Potwierdzam, obsługa w porządku, choć lokal nieco standardowo nudny. Piwa też, choć poniżej poziomu Riegrovki.

                            Comment

                            • pebejot
                              Senior
                              • 01-2010
                              • 1415

                              #15
                              Odwiedzone przed miesiącem po 7 latach.
                              Lokal nadal godny polecenia, piwa trzymają wysoki poziom, podobnie jak kuchnia.
                              Istotne jest to, że dbają o ekologię i cały czas segregują piwną urynę

                              Do wyboru było 7 piw:
                              - Vašek 10° - 21 / 35 kč
                              - Svatováclavská 12° - 24 / 40 kč
                              - Tmavé pivo pana Bruna 13° - 25 / 41 kč
                              - Hefe-Weizen 13° - 25 / 41 kč
                              - Řezane pivo pana Jošta - 23 / 38 kč
                              - Višnové pivo 13° - 27 / 44 kč
                              - Specjalne (Truskawkowe 13°) - 37 / 44 kč

                              Jak widać ceny z roku na rok systematycznie rosną.
                              Z jadłospisu wybrałem czosnkową z olomouckimi tvarůžkami za 53 kč, oraz Tvarůžkový tatarák z topinkami (na zdjęciu z piwem Svatováclavská 12) za 85 kč. Nie ma wizyty w Olomoucu bez Olomouckich Tvarůžkův
                              Attached Files
                              Last edited by pebejot; 22-03-2019, 18:34.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎