Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czechy, Liptál - Háj, Horský pivovarek

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dadek
    Senior
    • 09-2005
    • 4568

    Czechy, Liptál - Háj, Horský pivovarek

    Miałem pewne wątpliwości czy opisywać ten browarek gdyż nie figuruje on w oficjalnych spisach w Czechach. Dowiedziałem się o jego istnieniu od naszych kolegów z Czech, Borisa i Libora - kolejarzy i piwowarów domowych, którzy znaleźli go w czasie swoich wędrówek po przepięknych Górach Hostyńskich (Hostýnské vrchy). Mam też nadzieję, że czescy urzędnicy nie czytają polskiego forum piwnego, a nasi forumowicze nie polecą ze skargą do tamtejszej skarbówki.
    Korzystając z pięknej pogody postanowiliśmy wybrać się w wycieczkę po górach i odnaleźć to niecodzienne piwne miejsce. Tereny są tu istotnie prześliczne, widoki zapierają dech w piersiach, a że najwyższy szczyt Čerňava ma 844 m npm. szlaki piesze nie są zbyt trudne nawet dla niezbyt wprawnych turystów. Dokładnego adresu browarek nie ma, mieliśmy wskazówki od naszych kolegów i dalej informować się u miejscowych. Niby można dojechać do Liptálu jednym z 3 autobusów dziennie i potem dojść do Háju, my jednak postanowiliśmy odetchnąć świeżym górskim powietrzem idąc pieszo z mapą w ręku. Będąc już w okolicach celu radą służyli miejscowi i o dziwo każdy kolejny z zapytanych wiedział o co chodzi, starając się obrazowo wytłumaczyć dojście. No i trafiliśmy, choć łatwo nie było. Mała, drewniana, górska chata z namalowaną farbą tablicą PIVO, przed nią duży drewniany stół i ławy z pociętych, surowych bali. Powitał nas pan sládek i jego małżonka, ludzie serdeczni i bardzo rozmowni, nieco zdziwieni w jaki sposób ich znaleźliśmy. Wyjaśnili, że właściwie chata łączy funkcje warsztatu, browarku i małej gospody, gośćmi są tylko miejscowi ceniący sobie wyroby pana piwowara, który jest właściwie amatorem w tym fachu, pracującym na co dzień jako murarz i mechanik. Nie było przeszkód by obejrzeć urządzenia browarku, miło gawędziło się o piwnych smakach i upodobaniach. Nim pan sládek udał się do pracy ("muszę iść bo mi beton zaschnie"), wyjaśnił, że warzy na co dzień jasne piwo o 11,5 - 12° Blg, a na Boże Narodzenie i Wielkanoc czarne 18 - 19° Blg. Później gdy go już nie było, pani sládkowa ze śmiechem przyznała się, że raz wypiła 2 ciemne i mimowolnie skończyła biesiadę.

    Jasne, które piliśmy było rzeczywiście wyśmienite. Barwy złotej, całkowicie mętne.
    Piana przepiękna, koloru kremowego, bardzo gęsta, tworząca trwałą czapkę. Pozostawała przez cały czas picia conajmniej 2 cm warstwą aż do dna, tworząc kręgi i firankę na szkle.
    Piwo lane prosto z tanku pieniło się mocno, już po wypiciu połowy trzeba było zacząć nalewać następny kufel by nie czekać za długo.
    Zapach wyraźny, piękna drożdżowość, chlebowość i chmiel.
    W smaku mocna, orzeźwiająca chmielowa goryczka, świeża drożdżowość z nutami chlebowymi i brzoskwiniowo - bananowej owocowości. Bardzo ciekawa kompozycja smakowa, pyszne piwo. Pan sládek przyznał, że lubi dodać szczyptę słodu barwiącego i pszenicznego. Kosztowało 20 kč.

    3 godziny minęły nam jak z bicza strzelił, napełniliśmy jeszcze PET i pośpiesznym krokiem zeszliśmy z góry do Liptálu na ostatni autobus o 15.40. Trzeba będzie tu koniecznie wrócić by spróbować świątecznej czarnej 19°.

    Fotki w galerii:




  • Pendragon
    Senior
    • 03-2006
    • 13950

    #2
    Z opisu (i godziny odjazdu) wnioskuję, że najbliższa zastavka to Liptál Na Špici ?
    W tamtą stronę szliście od Vsetina?
    Last edited by Pendragon; 16-09-2011, 13:31.

    moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


    Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

    Comment

    • dadek
      Senior
      • 09-2005
      • 4568

      #3
      Do browarku szliśmy górami, dopiero wracając po paru piwkach postanowiliśmy wrócić ostatnim autobusem, o którym powiedziała nam pani sládkova. Zejście od browarku do przystanku w Liptálu zajmuje około 25 minut szybkim krokiem. To taka zastávka na skraju dość długiej wsi ale nie było tam ani nazwy ani rozkładu jazdy, więc nie potwierdzę jak się dokładnie nazywała.

      Comment

      • Alexanderfeld
        Senior
        • 08-2009
        • 173

        #4
        W czasie mojego pobytu we Vsetinie na czerwcowym Festiwalu Piwa postanowiłem wykorzystać sobotni poranek i spróbować odnaleźć to niezwykłe miejsce. O dziwo, nie sprawiło nam to takiego problemu jak początkowo mi się wydawało, ponieważ opis Dadka w zupełności wystarczył. Jako że nie mieliśmy z kolegą aż tyle czasu by wędrować do Liptalu górami, postanowiliśmy podjechać do przystanku „Liptál,střed”, a stamtąd zielonym szlakiem turystycznym udaliśmy się na poszukiwanie „Horskeho pivovarku”.
        Rozglądając się uważnie, by czasem celu naszych poszukiwań nie ominąć, szybciej niż się spodziewaliśmy znaleźliśmy niewielką chatkę, w której pan Milan Nosek (dla przyjaciół Kokos) warzy swoje piwo (ciągle jeszcze bez nazwy mimo, że propozycji od znajomych ma sporo). Podobnie jak Dadek też trafiliśmy na jasne (11,8° Blg), mocno mętne, treściwe, orzeźwiające, z piękną, aksamitną pianą, nieco słabszą goryczką niż się spodziewałem, ale i tak bardzo dobre. Pan Milan był mocno zaskoczony, że to właśnie jego piwny przybytek jest naszym celem, zwłaszcza gdy dowiedział się, że jesteśmy z Polski. Później to jego zdziwienie przemieniło się wręcz w dumę, że i nad Wisłą o jego piwie i tym miejscu już wiedzą. Jest chętny do rozmowy nie tylko o piwie i zaprasza każdego kto umyślnie bądź zupełnie przypadkiem zabłąka się w Góry Hostyńskie.

        Dokładna lokalizacja tego miejsca jest następująca ( 49°18'20.472"N, 17°54'6.177"E ). Najbliższy przystanek autobusowy to rzeczywiście „Liptál Na Špici”, jednak w soboty i niedzielę autobusy do i z Vsetina w praktyce stamtąd nie jeżdżą (bodajże 1 kurs dziennie). Lepiej więc nastawić się na autobusy zatrzymujące się na przystanku „Liptál,střed” i stamtąd podejść ok. 3 km do pivovarku. W ostateczności można tam też dojechać samochodem jak czynią to miejscowi.

        Comment

        • Pendragon
          Senior
          • 03-2006
          • 13950

          #5
          A zapytaliście go może w jakie dni i w jakich godzinach można go odwiedzić w celach konsumpcyjnych? No i do kiedy, bo w zimie to tam chyba nie siedzi?

          moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


          Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

          Comment

          • boris-cz
            Member
            • 11-2007
            • 33

            #6
            Pare dni temu dzwonilem do niego w tej sprawie i jego źona powiedziala mi,źe kiedy sa w domu to nalewaja... No i jeźeli juź jade specjalnie do nich z daleka to lepiej zadzwonić wcześniej.

            Comment

            • Alexanderfeld
              Senior
              • 08-2009
              • 173

              #7
              Właściwie to potwierdzę tylko to co napisał Boris: jeśli są na miejscu to otwierają bo minibrowarek nie ma żadnych stałych godzin otwarcia. My z kolegą szliśmy "na pałę" licząc się z tym, że możemy bądź tego miejsca nie odnaleźć, bądź natknąć się na zamknięte drzwi. Zimą pana Milana również często nie ma bo z tego co mówił jest także instruktorem narciarskim. Udając się do tego miejsca trzeba liczyć po prostu na odrobinę szczęścia albo...próbować umawiać się przez Borisa, który pochwalił się bezpośrednimi namiarami.

              Comment

              • lucifuge
                Senior
                • 11-2009
                • 309

                #8
                Panowie! Nie wiecie jaki jest aktualny status? Działa?

                Comment

                • heckler
                  Senior
                  • 09-2012
                  • 1817

                  #9
                  Panowie, czy to jest dokładnie ta chatka i w tym miejscu??
                  Nejpoužívanější mapový portál v ČR s celou řadou tématických map - základní, turistickou, cyklistickou, dopravní a plno dalších. Nabízí možnost reálného leteckého, panoramatického nebo 3D pohledu. Rozsáhlé množství obsahu, firem a turistických bodů zájmu. Umožňuje vyhledávání, plánování tras, měření a tvorbu vlastních značek.
                  Last edited by heckler; 18-03-2016, 08:04.

                  Comment

                  • Pendragon
                    Senior
                    • 03-2006
                    • 13950

                    #10
                    Zaznaczyło 2 chaty. To ta bardziej na północ - z niebieskim dachem.
                    49.3057075N, 17.9017183E
                    Last edited by Pendragon; 18-03-2016, 10:36.

                    moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                    Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                    Comment

                    • heckler
                      Senior
                      • 09-2012
                      • 1817

                      #11
                      Dzięki za odpowiedz. Rozumiem że masz na myśli tą zaznaczoną na zielono.
                      Nejpoužívanější mapový portál v ČR s celou řadou tématických map - základní, turistickou, cyklistickou, dopravní a plno dalších. Nabízí možnost reálného leteckého, panoramatického nebo 3D pohledu. Rozsáhlé množství obsahu, firem a turistických bodů zájmu. Umožňuje vyhledávání, plánování tras, měření a tvorbu vlastních značek.

                      Comment

                      • Pendragon
                        Senior
                        • 03-2006
                        • 13950

                        #12
                        Tak, ale zaznaczam, że nigdy tam nie byłem, więc na odpowiedzialność innych to podaję.
                        Last edited by Pendragon; 18-03-2016, 12:07.

                        moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                        Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                        Comment

                        • heckler
                          Senior
                          • 09-2012
                          • 1817

                          #13
                          Rozumiem. Byliśmy w zeszłym tygodniu we Vsetinie u Valaska i przypomniałem sobie o ,tym, browarze. Niestety nie pamiętałem gdzie i w która stronę się udać. Teraz już coś tam wiem, ale nie wiadomo czy coś aktualnie warzą.
                          Dzięki.

                          Comment

                          • Alexanderfeld
                            Senior
                            • 08-2009
                            • 173

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
                            Tak, ale zaznaczam, że nigdy tam nie byłem, więc na odpowiedzialność innych to podaję.
                            A ja byłem i biorę odpowiedzialność, że to właśnie o tę chatkę chodzi. Nie mam jednak zielonego pojęcia czy pan Milan nadal warzy swoje piwo.

                            Comment

                            • heckler
                              Senior
                              • 09-2012
                              • 1817

                              #15
                              W niedzielne popołudnie nie zastaliśmy nikogo. Przed domem nie ma już ławy, ale jest za to kupa rupieci. O tym że jest(był?) tu browarek informuje drewniana tabliczka z napisem ,domaci pivo, umieszczona nad drzwiami.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎