Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Zamkowy, Żywiec APA

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • emes
    Nadszyszkownik Chmielowy
    • 08-2003
    • 4275

    Niektórzy nieomal zaraz jajko zniosą w oczekiwaniu na to piwo. Mam nadzieję, że to nie przez smycz i inne gadżety , czy pracę w tym koncernie,

    Comment

    • soczek
      Junior
      • 05-2014
      • 1

      Kupiłem dzisiaj w osiedlowym Lewiatanie (Kraków, osiedle Piastów) za 4,49 zł. No i musiałem spróbować pomimo, że dopiero 14:00 Kolor złocisty, aromat amerykańskich chmieli jest delikatny, ale bardzo przyjemny. Goryczka dość niska, jakieś 30-40 IBU. W smaku pustawe, nie dzieje się tam nic specjalnego. Ot trochę inne od jasnego pełnego, ale w granicach rozsądku. Nie chcemy przecież zabić tą porażającą goryczką tłumu klientów Mimo wszystko myślę, że kilku piwnych ignorantów, amatorów jasnego pełnego, może się przekonać do nowego stylu. Może zaczną poszukiwać, zgłębiać piwny świat. Kto wie.

      Comment

      • lukasrp
        Junior
        • 02-2014
        • 26

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika soczek Wyświetlenie odpowiedzi
        Kupiłem dzisiaj w osiedlowym Lewiatanie (Kraków, osiedle Piastów) za 4,49 zł. No i musiałem spróbować pomimo, że dopiero 14:00 Kolor złocisty, aromat amerykańskich chmieli jest delikatny, ale bardzo przyjemny. Goryczka dość niska, jakieś 30-40 IBU. W smaku pustawe, nie dzieje się tam nic specjalnego. Ot trochę inne od jasnego pełnego, ale w granicach rozsądku. Nie chcemy przecież zabić tą porażającą goryczką tłumu klientów Mimo wszystko myślę, że kilku piwnych ignorantów, amatorów jasnego pełnego, może się przekonać do nowego stylu. Może zaczną poszukiwać, zgłębiać piwny świat. Kto wie.

        mam pytanie - ile IBU w piwie tego stylu APA/AIPA/IPA jest dla Ciebie OK ?

        Comment

        • bart3q
          Junior
          • 02-2013
          • 28

          Apa Aipa i Ipa to trzy różne style milordzie, i różny poziom IBU jest w nich odpowiedni...
          Last edited by bart3q; 04-11-2014, 14:55.

          Comment

          • Neptune
            Senior
            • 09-2013
            • 184

            APA i AIPA to różne style.

            Ten pierwszy powinien mieć 30-45 IBU
            AIPA powinna mieć 40-70, choć w praktyce jest to raczej 60-90.

            Comment

            • lukasrp
              Junior
              • 02-2014
              • 26

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bart3q Wyświetlenie odpowiedzi
              Apa Aipa i Ipa to trzy różne style milordzie, i różny poziom IBU jest w nich odpowiedni...

              tak wiem, źle zapytałem

              chodziło mi o to ile koledze IBU odpowiada w piwach "gorzkawych" nazwijmy to "tego kierunku" APA IPA... nie np. w pszenicznych.

              jednemu odpowiada 50-60 a drugi musi mieć 90 - nie pytam o IBU encyklopedyczne do stylu, bo tu producenci nie są ściśli np. nazwą AIPA piwo o zbyt niskim IBU do "definicji stylu" mi to "wisi"

              pytałem konkretną osobę ile IBU w piwie "tego kierunku jej odpowieda i jeśli byłbyś łaskaw to może napisz ile Tobie odpowiada

              pozdrawiam

              Comment

              • lukasrp
                Junior
                • 02-2014
                • 26

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Neptune Wyświetlenie odpowiedzi
                APA i AIPA to różne style.

                Ten pierwszy powinien mieć 30-45 IBU
                AIPA powinna mieć 40-70, choć w praktyce jest to raczej 60-90.
                inne, ale jak sam widzisz przedział IBU jaki dla nich podałeś się pokrywa więc może być AIPA 40 IBU i APA 45 IBU jak piszesz

                w innym poście wyjaśniłem o co mi chodziło i też mam prośbę jeśli to nie kłopot napisz ile IBU Tobie odpowiada w piwach "tego kierunku"

                Comment

                • GreenFox
                  Senior
                  • 12-2013
                  • 273

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Neptune Wyświetlenie odpowiedzi
                  AIPA powinna mieć 40-70, choć w praktyce jest to raczej 60-90.
                  A jest tak niestety dlatego, że piwo to często oferowane w postaci nie do końca zgodnej ze stylem. Goryczka - owszem - jest bardzo istotna dla IPA, jednak wyznacznikiem stylu jest potężny aromat chmielowy. Jak nie od dziś jednak wiadomo - znacznie taniej i prościej wrzucić szuflę chmielu na start gotowania i zabić odbiorcę goryczką związaną z uwolnieniem potężnej dawki alfakwasów, niż dorzucać tony chmielu pod koniec albo na cichą, dla samego aromatu. Niestety pod tym względem rodzime "AIPY" wypadają dość blado w konkurencji z ich zaoceanicznymi braćmi
                  Last edited by GreenFox; 04-11-2014, 15:12.

                  Comment

                  • lukasrp
                    Junior
                    • 02-2014
                    • 26

                    aj napisałem , że mi to "wisi"
                    nie umiem niestety zedytować a po przeczytaniu może trochę brzydko to wygląda
                    chciałem napisać, że nie patrzę na nazwanie stylu piwa przez browar bo ono może nie być encyklopedyczne
                    mam nadzieję, że takie wyjaśnienie wygląda lepiej

                    o już widzę przycisk EDYTUJ
                    Last edited by lukasrp; 04-11-2014, 15:16.

                    Comment

                    • Neptune
                      Senior
                      • 09-2013
                      • 184

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika lukasrp Wyświetlenie odpowiedzi
                      inne, ale jak sam widzisz przedział IBU jaki dla nich podałeś się pokrywa więc może być AIPA 40 IBU i APA 45 IBU jak piszesz

                      w innym poście wyjaśniłem o co mi chodziło i też mam prośbę jeśli to nie kłopot napisz ile IBU Tobie odpowiada w piwach "tego kierunku"
                      Tu nie da się tak prosto odpowiedzieć, bo ważna jest nie tylko goryczka, ale i cała reszta - zapach piwa, jak ta goryczka układa się ze smakiem, wreszcie czy gorycz jest przyjemna, czy też nie.
                      Generalnie uwielbiam porządną goryczkę, więc z moimi preferencjami celuję w górną krawędź widełek, a nawet poza nią. Dla APA będzie to więc 40-50, a dla AIPA 60-90 IBU. Oczywiście nie oznacza to, że wypluwam Atak Chmielu, bo ma około 55 IBU.

                      Niemniej jednak z dwóch AIPA o pięknym aromacie, raczej wybiorę to o wyższej goryczce.

                      Comment

                      • lukasrp
                        Junior
                        • 02-2014
                        • 26

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Neptune Wyświetlenie odpowiedzi
                        Tu nie da się tak prosto odpowiedzieć, bo ważna jest nie tylko goryczka, ale i cała reszta - zapach piwa, jak ta goryczka układa się ze smakiem, wreszcie czy gorycz jest przyjemna, czy też nie.
                        Generalnie uwielbiam porządną goryczkę, więc z moimi preferencjami celuję w górną krawędź widełek, a nawet poza nią. Dla APA będzie to więc 40-50, a dla AIPA 60-90 IBU. Oczywiście nie oznacza to, że wypluwam Atak Chmielu, bo ma około 55 IBU.

                        Niemniej jednak z dwóch AIPA o pięknym aromacie, raczej wybiorę to o wyższej goryczce.
                        Twoja odpowiedź jest dla mnie na 100 % jasna i zrozumiała. Dzięki.

                        Comment

                        • Brat_Piwny
                          Senior
                          • 01-2009
                          • 685

                          Czas na wizualizację.
                          Attached Files

                          Comment

                          • chechaouen
                            Senior
                            • 01-2011
                            • 1180

                            Warszawa? Gdzie dostałeś?

                            Comment

                            • lukasrp
                              Junior
                              • 02-2014
                              • 26

                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika chechaouen Wyświetlenie odpowiedzi
                              Warszawa? Gdzie dostałeś?
                              dołączam się do pytania

                              Comment

                              • Brat_Piwny
                                Senior
                                • 01-2009
                                • 685

                                Na Rudnickiego Cena 4,65 PLN

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎