Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Fortuna, Miłosław Blond Ale

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • melor
    Senior
    • 04-2006
    • 364

    #16
    aromat: w ogóle nie ma tu belgii! Może i są drożdże górnej fermentacji, ale na pewno nie belgijskie.
    kolor: jasnozłoty, klarowny
    piana: dość obfita od wysokiego nagazowania
    smak: O, nawet czuć goryczkę! Deklarowane IBU 25 tylko, ale naprawdę można wyczuć goryczkę. Pewnie dlatego że piwo poza tym jest puste w smaku i nie ma żadnych innych akcentów (od słodu lub drożdży). Oczywiście w smaku, podobnie jak w aromacie, żadnej Belgii nie ma.
    Naprawdę czuć chmiele i w aromacie i w goryczce.
    Na szczęście piwo nie jest niedobre. Bo od przeciętnych koncernowych lagerów gorsze są chyba tylko nieudane belgijskie piwa.
    Żadnych posmaków typowych dla piw górnej fermentacji nie czuć. Zastanawiam się czy to legalne, żeby pisać, że użyto drożdży górnej, a użyto drożdży dolnej fermentacji? Bo o nazwie już nie wspomnę - jeśli ktoś, tak jak ja uważał że "Blonde Ale" = "Belgian Blond Ale" to się pomylił...

    A całe niezbędne info na etykiecie, jak przy piwach rzemieślniczych: ekstrakt, dokładny skład, nawet IBU i EBC jest.

    Za to na krawatce można przeczytać:
    Najlepszy Belgian Ale. I miejsce na Chmielakach w kategorii "piwa w stylu belgian ale o podwyższonym ekstrakcie powyżej 14 stopni".
    Chyba było to jedyne piwo w tej kategorii, dlatego wygrało... A powinno być zdyskwalifikowane za niezgodność z kategorią. Albo dali inne piwo na konkurs, a inne nalali do butelek...
    To piwo ma 13,2% ekstraktu, więc nie wiem co ma wspólnego z tym wysłanym na konkurs.

    Wziałem je w sumie przypadkiem, bo chciałem innego miłosławia, a był tylko ten. Nawet nie wiedziałem że takie piwo istnieje, a jest już od co najmniej roku dostępne. Etykieta bardzo przypomina "Miłosław górnej fermentacji", nie wiem czy to to samo piwo. Zmienili nazwę? Sądząc po opisie na kontrze - tak.

    Na etykiecie napisali "piwo o złożonym smaku", "swój profil zawdzięcza belgijskim drożdżom górnej fermentacji", "które nadają mu miodowo-kwiatowe nuty" - to wszystko bullshit.

    Jeśli ktoś szuka lagera za 3 zł z kawałkiem, z zauważalną goryczką, to polecam. Nie jest złe i nawet jest pijalne.
    6/10

    Comment

    • darekd
      Senior
      • 02-2003
      • 12220

      #17
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika melor Wyświetlenie odpowiedzi
      aromat
      Zastanawiam się czy to legalne, żeby pisać, że użyto drożdży górnej, a użyto drożdży dolnej fermentacji?
      6/10
      Masz jakiś dowód, że wprowadzili klientów w błąd znafco? Bo póki co ty starasz się świadomie wprowadzać innych w błąd...

      Comment

      • Brodzislaw
        Senior
        • 09-2013
        • 1020

        #18
        Ocena z ARTomatu

        Kolor: złoty, klarowny [4]
        Piana: jasna z drobnych pęcherzyków, niezbyt intensywna, szybko opadła do minimalnej warstwy. [2.5]
        Zapach: słabo wyczuwalny. Początkowo słody, z nutą biszkoptową, do tego dochodzą drożdże z przyprawami. Początkowo wyczuwalna byłą nuta kwiatowa i ziołowa chmieli. [3]
        Smak: niewiele jest belga. Owszem. Są nuty drożdżowe, estrowe i trochę przypraw od drożdży. Goryczka lekko powyżej niskiej, na króciutko zalega na języku. Ale z czasem do głosu dochodzi szampańska nuta. [2.5]
        Wysycenie: Średnie do wysokiego, trochę przeszkadza [3.5]
        Opakowanie: Stylowe i dobre info na kontrze [4]
        Uwagi: Rozczarowanie

        Moja ocena: [2.875]

        Comment

        • yaro74
          PremiumUżytkownik
          • 09-2012
          • 2089

          #19
          Ocena z ARTomatu

          Kolor: złoty, klarowny. [5]
          Piana: średnio wysoka, drobna, średniotrwała, zostawia ślady na szkle. [4]
          Zapach: słaby słód, i lekkie owoce. [2.5]
          Smak: słodowy, słodki z lekką, niezbyt przyjemną alkoholową goryczką. Odrobina owoców. Piwo jest średnio treściwe i niesmaczne. [2]
          Wysycenie: średnie. [4.5]
          Opakowanie: ładna etykieta, podany skład. [4]
          Uwagi: Kiepskie piwo.

          Moja ocena: [2.75]

          Comment

          • mirek-swirek
            Junior
            • 04-2018
            • 2

            #20
            Mam pytanie o to piwo.
            Wlasnie otworzylem i czytam naklejki. Na tylnej napisane jest "Ekstr. 13% wag.", a na naklejcd na szyjce cyt. : " Najlepszy Belgian Ale 2016 chmielaki krasnostawskie konsumencki konkurs piw I miejsce, kategoria piwa w stylu Belgian Ale o podwyzszonym ekstrakcie powyzej 14° Plato"
            Proszę mi wytlumaczyc, bo nie czuje sie ekspertem, jak to z tymi 13% i 14°? Bo na moje oko to jakas sciema....

            Comment

            • mirek-swirek
              Junior
              • 04-2018
              • 2

              #21
              A sorki! Doczytałem, ze juz byla ta kwestia poruszona.

              Comment

              • darekd
                Senior
                • 02-2003
                • 12220

                #22
                Chyba nowy zestaw chmieli: Styrian Golding i mało znany niemiecki Fantasia, na goryczkę Magnum/Herkules.

                W smaku pełne, nawet ciężkawe, z wyraźną słodyczą (suszone morele) skontrowane całkiem mocną korzennością. W sumie bardziej mnie przekonuje niż kilka lat temu.

                Comment

                • darekd
                  Senior
                  • 02-2003
                  • 12220

                  #23
                  Obecna eta. Z wszystkich "belgów". Moim zdaniem niezłe, lubię do niego czasami wracać. Click image for larger version  Name:	P1110884.JPG Views:	0 Size:	24,0 KB ID:	2331021
                  Last edited by darekd; 10-02-2023, 00:44.

                  Comment

                  Przetwarzanie...
                  X
                  😀
                  🥰
                  🤢
                  😎
                  😡
                  👍
                  👎