Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Fortuna, Komes Porter

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • a1410
    Senior
    • 08-2003
    • 613

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pancernik Wyświetlenie odpowiedzi
    Wczoraj, jakoś-tak naszło mnie na "przeterminowane" portery.
    Między nimi znalazł się "Komes" z datą wrześniową 2009. Uuuuch..., dobry był, wyważony
    Z porterami bałtyckimi, ale z tymi prawdziwymi pow 20Blg i 9%alc, jest tak jak z dobrymi winami, jeżeli są przechowywane prawidłowo to im starsze tym lepsze.
    Pewnie gdyby nie przepisy, to można by na nich wcale nie drukować terminu przydatności...

    Comment

    • Pancernik
      Senior
      • 09-2005
      • 9733

      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cez Wyświetlenie odpowiedzi
      Czym przejawia się smak popiołowy?
      Hm, pytanie łatwe, odpowiedź trudna. Ktoś wspominał o "klimacie" ogniska, ja to kojarzę trochę tak, jak smakuje pierwszy kęs kiełbasy z ogniska, która przez nieuwagę miała kontakt właśnie z popiołem, takim jasnoszarym, drobniutkim... Zaznaczam, to zupełnie coś innego, niż zapachy i smaki "wędzonkowe".

      Comment

      • zohan666
        Senior
        • 11-2012
        • 259

        Ocena z ARTomatu

        Kolor: Czarny. Nic nie widać pod zachmurzone słońce. [5]
        Piana: Jak na portera obfita. Opada szybko do warstwy "na jeden palec". Nie zostawia śladów na szkle. [4]
        Zapach: Wspaniały. Kawa, czekolada, wiśnie, trochę karmelu. Bardzo intensywny. Alkohol niewyczuwalny. Najmocniejsza strona tego piwa. [5]
        Smak: Dominuje smak gorzkiej czekolady i cierpkich wiśni.
        Zaledwie muśnięcie alkoholu, ale wyczuwalne tylko w smaku wiśniowym (jak wiśnie wyciągnięte z wiśniówki, ale jedynie z leciutkim smakiem alkoholu). Przebijają się też nuty kawowe i karmelowe. Porterowe cudo. [4.5]
        Wysycenie: Bez zarzutu. [5]
        Opakowanie: Kapsel jak w innych piwach od Fortuny. Czarna, "porterowa" etykieta. [3.5]
        Uwagi: Warka z datą do 22.12.2012
        Zdecydowanie najlepszy porter jaki miałem okazję pić.

        Moja ocena: [4.625]

        Comment

        • leona
          PremiumUżytkownik
          • 07-2009
          • 5853

          Nowa edycja nieco gorsza niż zeszłoroczna. Nadal mocne kawowo-czekoladowe akcenty, alkoholowość nienachalna ale mocno rozgrzewająca.
          Na minus dość niska treściwość, która w połączeniu ze sporą goryczką sprawia wrażenie źle zharmonizowanego piwa oraz słaba piana, zostawiająca jedynie pierścień już w połowie pokala.
          Porter na czwórkę ale nie na minus pięć, jak go dotychczas oceniałem. Może za 18 miesięcy?...

          Kolejnym poza smakowym plusem jest goblet z zestawu. Byłem przekonany, że to pojemność 0,33 litra (jak u Kormorana) a tu zaskoczenie - szkło dopasowane do butelek. Można? Osobnym tematem jest pytanie czy picie porterów z gobletu to aby nie bufonada?

          Comment

          • becik
            Senior
            • 07-2002
            • 14999

            Ogólnie z niewielka zmiana na lepsze, choc wolę klasyczna szatę graficzną
            Attached Files
            Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

            Comment

            • CyboRKg
              Senior
              • 04-2010
              • 593

              Jeszcze nie widzialem "Komesa" w takiej szacie graficznej. Generalnie to piwo podobne do "Zywca Portera", ale pod kazdym wzgledem lepsze!
              "Jedno pivo ne vadi!"
              "Kupuje tylko w polskich sklepach!"

              Comment

              • wasyll
                Senior
                • 09-2008
                • 1823

                Bardzo fajna i delikatna słodycz z dobrze ukrytym, ale gdzieniegdzie przebijającym się alkoholem. Do tego bukiet posmaków czekoladowo - kawowych (kawa wybija się już jako ostatni posmak). Wchodzi, aż miło
                www.katalogpodstawek.pl - darmowy katalog polskich podstawek piwnych!

                Comment

                • Jurgenau
                  Junior
                  • 06-2012
                  • 26

                  Przyjemnie słodki, czekoladowy acz mało owocowy w porównaniu do moich poprzednich doświadczeń z porterami. Piwo dobre, jednak lubię, gdy trochę goryczki jednak czuć w porterze, niestety tutaj jej nie uraczyłem. Jak dla mnie zbyt słodkie. Zaletą jest niezła treściwość. Był to mój ostatni Komes i mogę powiedzieć, że w mojej klasyfikacji wygrał Potrójny złoty a ostatnie miejsce zajął Podwójny Ciemny.

                  Comment

                  • skitof
                    Senior
                    • 11-2007
                    • 2478

                    Ze względu na zmianę etykiety, stara wersja jest chyba wyprzedawana. W każdym razie w Leclercu we Wrocławiu są po 3,99. Zakurzone, odleżakowane, z datą do 22.12.12

                    Comment

                    • leona
                      PremiumUżytkownik
                      • 07-2009
                      • 5853

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skitof Wyświetlenie odpowiedzi
                      Ze względu na zmianę etykiety, stara wersja jest chyba wyprzedawana. W każdym razie w Leclercu we Wrocławiu są po 3,99. Zakurzone, odleżakowane, z datą do 22.12.12
                      No popatrzcie, wylażakowane, warka specjalna, niemal świąteczna a takie tanie

                      Comment

                      • docent
                        Senior
                        • 10-2002
                        • 5205

                        Egzemplarz data 28.X.2010

                        Barwa czarna, pod światło rubinowe refleksy.

                        Piana skromna ale zwarta i trwała. Co najważniejsze o pięknym beżowym kolorze.

                        Zapach początkowo winny lub trochę podchodzący pod sherry. Po ogrzaniu ciemne owoce, kawa, czekolada, lekka wanilia i podobnie dyskretny alkohol. Można powiedzieć klasyczny konglomerat zapachów charakterystycznych dla optymalnie wyleżakowanego portera. Po ogrzaniu, aromat resztki piwa kojarzył mi się z...likierem

                        Smak - gładki, wręcz jedwabisty, jednocześnie bardzo treściwy. Żadnej ostrości pochodzącej z alkoholu, żadnej słodkości. IDEALNE zbalansowanie wytrawności i dyskretnie słodkiego posmaku. Potężna pijalność, chce się brać łyk za łykiem przy czym po przełknięciu czuć moc i siłę tego piwa. Schłodzony do ok. 12 °C to majstersztyk. Gdy się ogrzewa wychodzi jednak trochę acetonowych akcentów, na szczęście dotyczy to resztki piwa.

                        Nasycenie - jestem pod wrażeniem że utrzymało się na tak satysfakcjonującym poziomie. To jeden z najszybciej wypitych przeze mnie porterów...Ktoś kto twierdzi, że 330 ml jest optymalne dla portera to cienias

                        Opakowanie - jedno z najlepszych wśród krajowych porterów. Czarno-srebrna tonacja to mistrzowski styl. Nowa niestety już nie ma tej klasy...
                        Attached Files
                        Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
                        Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
                        Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
                        Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

                        Comment

                        • CyboRKg
                          Senior
                          • 04-2010
                          • 593

                          Zazdroszcze dostania jeszcze starego wylezakowanego egzemplarza. Dzis probowalem tego w nowej szacie graficznej - swiezutkiego. I musze powiedziec, ze niczym sie nie roznil od tego ze srebrno-czarna etykieta wypitego rok temu. To dobrze, ze tylko szata graficzna ulegla pogorszeniu, a zawartosc to nadal krajowa czolowka
                          Zamierzam kupic 3 nowe Komesy i wstawic do piwnicy na rok
                          "Jedno pivo ne vadi!"
                          "Kupuje tylko w polskich sklepach!"

                          Comment

                          • docent
                            Senior
                            • 10-2002
                            • 5205

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika CyboRKg Wyświetlenie odpowiedzi
                            Zazdroszcze dostania jeszcze starego wylezakowanego egzemplarza.
                            W jakim sensie "dostania"? Wyciągnąłem go z odmętów mojej spiżarni
                            Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
                            Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
                            Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
                            Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

                            Comment

                            • CyboRKg
                              Senior
                              • 04-2010
                              • 593

                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika docent Wyświetlenie odpowiedzi
                              W jakim sensie "dostania"? Wyciągnąłem go z odmętów mojej spiżarni
                              Dopiero teraz zwrocilem uwage, ze 2 lata po terminie. Czyli tego nowego trzeba by wstawic do piwnicy na 3,5 roku, zeby uzyskac to samo. A zaraz koniec swiata...
                              "Jedno pivo ne vadi!"
                              "Kupuje tylko w polskich sklepach!"

                              Comment

                              • YouPeter
                                Senior
                                • 05-2004
                                • 2379

                                Ocena z ARTomatu

                                Kolor: Czarny z brunatnymi przebłyskami pod światło. [5]
                                Piana: Ciemno beżowa, wchodząca w bardzo jasny brąz. Średniopęcherzykowa, utrzymująca się przez kilka minut, później pozostaje w postaci cienkiej obwódki. Delikatnie oblepia ścianki szkła. [4]
                                Zapach: Bardzo czysty, poprawny zapach porteru bałtyckiego. Jedyną rzeczą, do której można było by się przyczepić to intensywność, która jest trochę za niska. W zapachu piwo wydaje się wytrawne. Dominuje paloność i kukułkowa ostrość, kosztem czekolady. Alkohol ma bimbrowy charakter, przy czym nie dominuje i idealnie komponuje się z całością. [4.5]
                                Smak: Na pierwszym planie palone słody z lekkim aromatem popiołu z papierosa oraz cukierki kukułki. Alkohol delikatnie wyczuwalny o charakterze bimbru ze śliwek. Goryczka pojawia się dopiero po kilku sekundach po przełknięciu i idealnie balansuje słodowe aromaty. [4.5]
                                Wysycenie: W sam raz. Początkowo bąbelki delikatnie gryza w język, jednak zaraz po przełknięciu piwo staje się bardzo aksamitne. [5]
                                Opakowanie: Jak nie za bardzo podoba mi się ta etykieta dwójniaka jak i trójniaka, tak w czarnej stylistyce jest ona całkiem znośna. Prostota projektu dodaje jej uroku, a ciemne tonacje idealnie pasują do porteru. [4]
                                Uwagi: Jak do tej pory najlepsze piwo jakie piłem z browaru Fortuna.

                                Moja ocena: [4.475]
                                Bo kto piwa nie pije ten jest wywrotowcem, świadomie uszczuplającym dochody państwa, bezideowcem.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎