Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kormoran, Kormoran Jasny

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • zgoda
    Senior
    • 05-2005
    • 3516

    A pilsner to nie klasyczny lager.
    Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

    Comment

    • robo1
      Senior
      • 11-2012
      • 106

      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgoda Wyświetlenie odpowiedzi
      A pilsner to nie klasyczny lager.
      Wg np. wikipedii to jednak dwa różne gatunki piw choć jednej rodziny przy użyciu drożdzy dolnej fermentacji.

      Lager z definicji jest bardziej słodowy o wyższym ekstrakcie i mniejszej goryczce. Pilzner lekkie o stosunkowo małej zawartości alkoholu i ekstraktu, bardziej goryczkowe. To oczywiście tylko w teorii.

      Comment

      • dlugas
        Senior
        • 04-2006
        • 4014

        Tym wpisem rozpoczynam opisywanie stylów piwa. Na początek wszędobylski zdawałoby się pilsner, czyli pils czeski. Teoretycznie ten styl dominuje na sklepowych półkach. Niestety teoria z praktyką zgadza się tylko w teorii. Pilsa w Polsce ze świecą szukać. Najszerzej dostępny jest chyba protoplasta tego stylu, czyli właśnie Plzeňský Prazdroj. Czym się różni pils od jasnego lagera? A może pils to jasny lager? Czy Urquell to dobry przykład czeskiego pilsa? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w kolejnym (dwuczęściowym) i to dość długim filmie.
        czyli wśród ślepców jednooki jest królem. Tym wpisem rozpoczynam opisywanie stylów piwa. Na początek wszędobylski zdawałoby się pilsner, czyli pils czeski. Teoretycznie ten styl dominuje na sklepow…


        plus
        Last edited by dlugas; 31-12-2012, 10:46.
        Google Zdjęcia - wypite piwa PL [brak częstych aktualizacji]
        Instagram [zawsze świeże zdjęcia, nie zawsze świeże piwa]
        FaceBook -To co na Instagramie, tylko że na FB

        Comment

        • zgoda
          Senior
          • 05-2005
          • 3516

          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika robo1 Wyświetlenie odpowiedzi
          Wg np. wikipedii to jednak dwa różne gatunki piw choć jednej rodziny przy użyciu drożdzy dolnej fermentacji.

          Lager z definicji jest bardziej słodowy o wyższym ekstrakcie i mniejszej goryczce. Pilzner lekkie o stosunkowo małej zawartości alkoholu i ekstraktu, bardziej goryczkowe. To oczywiście tylko w teorii.
          Wyrzuć tę teorię na śmietnik, jest ona g*wno warta. Jak i część wackypedii.

          Prawie każdy pilsner jest lagerem. "Prawie", bo słyszałem o jednym pilsie, który właściwie jest kolszem, czyli pół-lagerem.
          Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

          Comment

          • robo1
            Senior
            • 11-2012
            • 106

            Dzięki za cytaty. Opis pilznera i lagera w wikipedii jest podobny z tym co przytoczyłeś. Różnica jest taka, że w wikipedii stwierdzają pewnie błędnie, że pilzner i lager to dwa różne gatunki.

            Comment

            • DariuszSawicki
              Senior
              • 08-2012
              • 2868

              Piwo z datą do 20.03.2013 jest moim zdaniem najlepsze ze wszystkich rozlań Kormorana Jasnego. Wreszcie jest rzeczywiście mocno chmielone. A pachnie prawie jak IPA. Naprawdę cudowny zapach, aż dziw, że nie ma tu amerykańskich chmieli. Na minus fakt, że na finiszu aromat wyraźnie słabnie.

              Comment

              • leech2
                Member
                • 04-2011
                • 48

                Warka z terminem do 18.02.2013 również ma coś z AIPA. W poprzednich warkach nie było takich aromatów.
                Last edited by leech2; 13-01-2013, 18:14.

                Comment

                • DariuszSawicki
                  Senior
                  • 08-2012
                  • 2868

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika leech2 Wyświetlenie odpowiedzi
                  Warka z terminem do 18.02.2013 również ma coś z AIPA. W poprzednich warkach nie było takich aromatów.
                  Kormoran zaczął chmielić na zimno (dry hopping) i dlatego te piwo jest inne niż wcześniej.

                  Comment

                  • emes
                    Nadszyszkownik Chmielowy
                    • 08-2003
                    • 4275

                    Jeśli ma to zmierzać do IPA cz AIPA to świetnie, bo pisanie na etykiecie, że piwo jest mocno chmielone i prezentowanie piwa o nachmieleniu przeciętnego piwa czeskiego, to wyglądało trochę humorystycznie.
                    Last edited by emes; 13-01-2013, 18:49.

                    Comment

                    • zohan666
                      Senior
                      • 11-2012
                      • 259

                      Piwo byłoby bardzo dobre (lepsze od lagerowego ciechana), gdyby poprawić nieprzyjemny zapach (dms wpadający w skunksa, acz w warce do 20.03 jest lepiej, ... za to warkę do 12.03 to trzeba pić zatykając nos :P)
                      Last edited by zohan666; 13-01-2013, 23:17.

                      Comment

                      • Toddler
                        Junior
                        • 01-2013
                        • 2

                        Ocena z ARTomatu

                        Kolor: Ładny, słomkowo- złocisty kolor. [5]
                        Piana: Średnio gęsta, nie osadza się na ściankach. Opada dość szybko, jednak utrzymuje się jej niewielka warstwa. [3.5]
                        Zapach: Czuć goryczkę, jednak dominuje niezbyt przyjemny zapach, jakby mulisty... Jest on zniechęcający. [2]
                        Smak: Cóż... Sporo goryczki, oprócz niej coś, co psuje całe piwo, oraz zabija inne smaki. Smak mający coś wspólnego z mulistym zapachem. Piwo po prostu niesmaczne. [2]
                        Wysycenie: Dość wysokie, trochę zbyt duże. [4]
                        Opakowanie: Ładna, jasna etykieta, z "portretem" kormorana. Zawiera informację o użytych chmielach. [4.5]
                        Uwagi: Nie jest to pierwszy Kormoran jasny mocno chmielony który dane mi było wypić. Ostatni raz taką okazję miałem może pół roku temu. Do tej pory było to moje ulubione piwo z Browaru Kormoran. Teraz jestem mocno zawiedziony. Nie dopiłem swojej szklanki do końca. Mulisty zapach i smak zabiły ten wyrób. Mam nadzieję, że kolejne warki będą dużo bardziej udane. Piwo z datą do 12.03.2013.

                        Moja ocena: [2.525]
                        Last edited by Toddler; 15-01-2013, 23:14.

                        Comment

                        • psik
                          Member
                          • 01-2013
                          • 86

                          Jak dla mnie to piwo to przerost marketingu nad trescia. Ani tego mocnego chmielenia ani 5 odmian chmieli nie czuc. Taki przecietniak, wiadomo, z zywieclechtyskie wygrywa, ale co to za sztuka Jest faktycznie jakas stechla nuta, ale nie jest bradzo wyczuwalna. Brak podbudowy slodowej+lekka goryczka+spora wodnistosc. Moze byc. Oceniam na 3+ Warka 12.03

                          Comment

                          • yaro74
                            PremiumUżytkownik
                            • 09-2012
                            • 2089

                            Ocena z ARTomatu

                            Kolor: złoty, klarowny [5]
                            Piana: średniowysoka, dość szybko opada i pozostaje minimalna warstwa, która pod koniec picia znika. [3]
                            Zapach: niezbyt intensywny, chmiel i ... niestety wyczuwalne warzywka. [2.5]
                            Smak: dość mocna goryczka, ze słabo wyczuwalną słodowością. Na koniec pozostaje ściągajacy posmak. [3.5]
                            Wysycenie: nieco za duże [4]
                            Opakowanie: ładna etykieta, dokładny opis na kontrze [4]
                            Uwagi: warka do 20.03.2013.

                            Moja ocena: [3.225]
                            Last edited by yaro74; 16-01-2013, 21:48.

                            Comment

                            • Tschabe
                              Senior
                              • 08-2011
                              • 105

                              Ocena z ARTomatu

                              Kolor: Bursztynowy i klarowny. [4.5]
                              Piana: Od momentu nalania niezbyt duża. Utrzymuje się kilka minut, zostaje obręcz i jakieś tam plamki. [3]
                              Zapach: Ładny, choć bardzo słaby. Pod koniec ledwo da się wyczuć, a szkoda, bo aromaty chmielu naprawdę przyjemne. [4]
                              Smak: Poprzednie warki wydawały mi się bardziej gorzkie. W testowanym piwie goryczka jakby słabsza, choć nadal wyraźna i miła. Niestety, podobnie jak zapach zdaje się znikać wraz z zawartością pokalu. Nie zmienia to faktu, że jest to jedno z najmocniej nachmielonych piw spośród dostępnych w szerokiej sprzedaży. Pije się bardzo fajnie. Poprawia humor [4.5]
                              Wysycenie: Przy końcu za słabe, ale ok. [4]
                              Opakowanie: Jasna etykieta, fajnie zaprojektowana. Miło, że podano gatunki użytego chmielu. Kapsel firmowy. Całość na plus. [4.5]
                              Uwagi: Kormoran sprawił mi tym piwem dużą przyjemność. Lubię je

                              Moja ocena: [4.15]

                              Comment

                              • radous
                                Junior
                                • 06-2012
                                • 16

                                Ocena z ARTomatu

                                Kolor: Złoty, klarowny. [5]
                                Piana: Z początku wysoka, powoli opada do cienkiego pierścienia. [4]
                                Zapach: Bardzo delikatny i mało intensywny - chmiel i słód. [3]
                                Smak: Wyraźna chmielowa goryczka. [5]
                                Wysycenie: Odpowiednie. [5]
                                Opakowanie: Stylowa, jasna etykieta; na kontrze informacje o użytych chmielach; kapsel z logiem browaru. [5]
                                Uwagi: Najlepiej spożyć przed 20.03.2013/52A19

                                Moja ocena: [4.2]

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎