Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Zwönitz, Feieromd Bier Rotblondes

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • sibarh
    PremiumUżytkownik
    • 01-2005
    • 10384

    Zwönitz, Feieromd Bier Rotblondes

    Butelka 0,5 litra, alkohol 4,9 %, eks.brak, kapsel firmowy browaru (Gasthof)
    Pełna nazwa Gashof im Erzgebirge Anton Gunthers Zwönitz. Dostępne także w krachlach.
    Kolor - miedziano-czerwono-brązowy, klarowny
    Piana - lekko beżowa, drobna, średniowysoka i średniotrwała
    Zapach - słodko-karmelowy
    Gaz - właściwy
    Smak - lekko słodowy, wyraźnie karmelowy, lekko palony z posmaczkiem chleba razowego, wyraźnie słodkie, lekka goryczka
    Dobre piwko.

    W moim "zbiorze" piw zagr. nr 1337 (801 opisane na forum ) 701 - nowe na forum (moje)
    2800 nowe piwa opisałem na forum
    Moja "kolekcja" wypitych piw zagranicznych na koniec maja 2023 r. liczy 12 810 piw z 180 krajów
    Kolekcja jest na stronie https://sites.google.com/view/sibarh-galeria/galeria
  • sibarh
    PremiumUżytkownik
    • 01-2005
    • 10384

    #2
    Piwo:
    Last edited by sibarh; 23-02-2008, 20:22.
    2800 nowe piwa opisałem na forum
    Moja "kolekcja" wypitych piw zagranicznych na koniec maja 2023 r. liczy 12 810 piw z 180 krajów
    Kolekcja jest na stronie https://sites.google.com/view/sibarh-galeria/galeria

    Comment

    • sibarh
      PremiumUżytkownik
      • 01-2005
      • 10384

      #3
      Piwo:
      Attached Files
      2800 nowe piwa opisałem na forum
      Moja "kolekcja" wypitych piw zagranicznych na koniec maja 2023 r. liczy 12 810 piw z 180 krajów
      Kolekcja jest na stronie https://sites.google.com/view/sibarh-galeria/galeria

      Comment

      • Pancernik
        Senior
        • 09-2005
        • 9730

        #4
        Mała korekta - flagowe piwo tego browaru nazywa się "Feieromd", przez "d" jak... .
        Piwo jest miedziane, klarowne. Tworzy wysoką, kremową, strzępiastą, ale nietrwała pianę.
        Pachnie słodem i karmelem z lekkim powiewem suszonych owoców. W smaku lekka goryczka i posmak palonego karmelu. Nagazowanie średnie.
        Obecnie inna etykieta, w nowym stylu browaru: dwukolorowa tarcza, bordowo-srebrna, obok niej jakiś leśny dziadek siwymi wąsami, w myśliwskim kapelusiku i z kuflem piwa w ręku. Kapsel browaru.
        Podobno to ich specjalność. No może...

        Comment

        • darekd
          PremiumUżytkownik
          • 02-2003
          • 12171

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pancernik Wyświetlenie odpowiedzi
          jakiś leśny dziadek siwymi wąsami, w myśliwskim kapelusiku i z kuflem piwa w ręku. Kapsel browaru.
          Na nowej ecie ów "leśny dziadek": https://d1c8v1qci5en44.cloudfront.ne...d7_320x320.jpg

          zastąpił starszego, który widnieje u Sibarha:



          A to był urodzony 40 km dalej od miejsca, gdzie jest browar, w Gottesgab (obecnie czeski Boží Dar) Rudawach (niem. Erzgebirge, czes. Krušné hory) Anton Günther (1876-1937) - ówczesny folkowy miejscowy bard grający na gitarze.

          A tu jego utwór Feieromd, jak mniemam od tego jest nazwa tego piwa:

          schellackplatten, grammophon, erzgebirge, lieder zur laute, deutsch, german, audiphon, 78rpm, 1930, 1929, Anton Günther


          Taka to historia
          Last edited by darekd; 25-09-2015, 02:32.

          Comment

          • Pancernik
            Senior
            • 09-2005
            • 9730

            #6
            Dzięki za poszerzenie horyzontów, choć folkowe nuty z Enerde wykraczają jednak poza moje horyzonty znacznie. Nawet po w/w poszerzeniu .
            Zwłaszcza, że nagranie pochodzi z roku 1931, nie najlepiej mi się te lata kojarzą...

            Comment

            • darekd
              PremiumUżytkownik
              • 02-2003
              • 12171

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pancernik Wyświetlenie odpowiedzi
              Dzięki za poszerzenie horyzontów, choć folkowe nuty z Enerde wykraczają jednak poza moje horyzonty znacznie. Nawet po w/w poszerzeniu .
              Zwłaszcza, że nagranie pochodzi z roku 1931, nie najlepiej mi się te lata kojarzą...
              A co masz do roku 1931? Anton Günther był Niemcem sudeckim, czyli po pierwszej wojnie był obywatelem Czechosłowacji. Odmówił wyjazdu do Niemiec. Sytuacja przed wojną chyba nie specjalnie mu odpowiadała, bo w 1937 r. popełnił samobójstwo.

              Feieromd w używanym w tym czasie niemieckim narzeczu rudawskim oznacza fajrant. Do piwa pasuje

              Comment

              • Pancernik
                Senior
                • 09-2005
                • 9730

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darekd Wyświetlenie odpowiedzi
                A co masz do roku 1931? Anton Günther był Niemcem sudeckim, czyli po pierwszej wojnie był obywatelem Czechosłowacji. Odmówił wyjazdu do Niemiec. Sytuacja przed wojną chyba nie specjalnie mu odpowiadała, bo w 1937 r. popełnił samobójstwo.

                Feieromd w używanym w tym czasie niemieckim narzeczu rudawskim oznacza fajrant. Do piwa pasuje
                Nie ma sensu tutaj dyskutować o Niemczech i Niemcach z lat 30-ych ubiegłego wieku.
                Swego czasu wszyscy obywatele NRD, których spotykałem, mieli rodziców w antyhitlerowskim ruchu oporu... .
                O "fajrancie" wiedziałem, to genialna nazwa dla piwa, aż się dziwię że np. redeny tego nie wykorzystują...

                Comment

                • Kolesław
                  Senior
                  • 03-2004
                  • 1130

                  #9
                  Zapach - bardzo wątły słód i tyle, no może ciut chmielu.
                  Piana - przydymione jasne ecru, średnio gęsta, dość wysoka, średnio trwała, mazy na szkle mizerne, gaz niski.
                  Kolor - herbaciany w czerwony.
                  Smak - słód bez słodyczy i nieco niesłodkiej owocowości, ciut karmelu (wciąż bez słodyczy); nieźle skontrowane chmielem.
                  Pełne, zbalansowane, bez rewolucyjnego zacięcia, po nijakim początku ostatecznie zostawia jednak dobre wrażenie.
                  Attached Files

                  Comment

                  • AaLeX
                    Senior
                    • 07-2011
                    • 572

                    #10
                    Butelka j/w, niczym się nie różni. Barwa tak samo. Piana obfita przy nalewaniu, został spory kożuch. Zapach słodowy, karmelowy. Smak słodowy, nuty karmelowe, w tle goryczka i delikatne nuty chmielowe. Ciekawe piwo dla lubiących piwa słodowe ale nie mocne. Ocena 4/6.

                    Comment

                    • darekd
                      PremiumUżytkownik
                      • 02-2003
                      • 12171

                      #11
                      Jest gdzieś dostępne w pobliżu polskiej granicy?

                      Comment

                      Przetwarzanie...
                      X
                      😀
                      🥰
                      🤢
                      😎
                      😡
                      👍
                      👎