Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

O „zwracalności” butelki zwrotnej

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • e-prezes
    Senior
    • 05-2002
    • 19167

    W Kaufie już po 50 gr, a w Żabkach po 1 zł.

    Comment

    • darekd
      PremiumUżytkownik
      • 02-2003
      • 12203

      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
      W Kaufie już po 50 gr, a w Żabkach po 1 zł.
      A tak z ciekawości - w tych Żabkach to butelki tylko na wymianę, czy można wpaść np. ze stoma butelkami by wymienić je na bilet NBP?

      Comment


      • e-prezes
        e-prezes commented
        Editing a comment
        Tylko za paragonem zakupu z tego sklepu, ale nie wszystkie placówki podchodzą do tego literalnie. Dużą ilość to na pewno nikt Ci nie przyjmie.
    • Rycho_128
      Senior
      • 03-2007
      • 1039

      Ja mam na osiedlu kilka żabek i zależy: w jednej na wymianę + 5 dodatkowo, w drugiej nie ma koncesji na alkohol (są same 0,0), a w trzeciej jak się kupi jedno piwo w butelce, to przyjmą bez paragonu nawet i 20 pustych, pod warunkiem że etykieta się zgadza, tzn. jest takie samo w sklepie. 100 na raz nie próbowałem, ale i tak potrzebuję puste na swoje własne piwo. Sprzedałem ze dwa razy zbywające, bo coś dużo się uzbierało...
      Last edited by Rycho_128; 07-02-2023, 11:19.
      Gdański Browar WaRy
      Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
      Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

      Comment

      • dadek
        Senior
        • 09-2005
        • 4568

        U mnie też na osiedlu nie żądają paragonów, można przynieść do Żabek 10-20 sztuk i przyjmą bez problemu.

        Comment

        • Petrus
          Senior
          • 10-2002
          • 381

          W biedronce przestali przyjmować butelki bez paragonu. A w carfeurze zjechali ze 1zł na 90gr.za Fortunę 60gr za Okocim i 50gr za Żywca i K P bez paragonu.

          Comment

          • darekd
            PremiumUżytkownik
            • 02-2003
            • 12203

            Sejm uchwalił kaucję na poziomie 50 gr. od 2025 roku, może dlatego zjechali z kaucji:

            System kaucyjny zostanie wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2025 r. - zakłada to nowelizacja podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Sklepy powyżej 200 mkw. będą zobowiązane do odbioru pustych opakowań. System kaucyjny będą tworzyć przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu napoje w opakowaniach. Nowe rozwiązania mają zwiększyć poziom selektywnego zbierania, a w efekcie także recyklingu odpadów opakowaniowych.

            Comment


            • ignacyk
              ignacyk commented
              Editing a comment
              Jak właśnie myślicie wpłynie system kaucyjny i rozszerzona odpowiedzialność producentów za opakowania w kontekście rynku piwnego?
          • darekd
            PremiumUżytkownik
            • 02-2003
            • 12203

            System kaucyjny wpłynie na jakość otoczenia. Ciekawi mnie, czy znikną butelki cienkościenne, które raczej do ponownego wykorzystania się nie nadają.
            Natomiast w Niemczech opakowania, które nie nadają się do recyklingu mają wyższą kaucję. A takie butelki stosują prawie wszystkie nasze browary kraftowe.
            No i kolejny problem związany z ekologią - puszki i butelki oklejone plastikowymi etykietami, bo z tego co wiem bez ih odklejenia na nadają się do powtórnego wykorzystania bądź przerobu,
            no chyba że się mylę?

            Comment

            • Alkoneser
              PremiumUżytkownik
              • 06-2023
              • 42

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darekd Wyświetlenie odpowiedzi
              System kaucyjny wpłynie na jakość otoczenia. Ciekawi mnie, czy znikną butelki cienkościenne, które raczej do ponownego wykorzystania się nie nadają.
              Natomiast w Niemczech opakowania, które nie nadają się do recyklingu mają wyższą kaucję. A takie butelki stosują prawie wszystkie nasze browary kraftowe.
              No i kolejny problem związany z ekologią - puszki i butelki oklejone plastikowymi etykietami, bo z tego co wiem bez ih odklejenia na nadają się do powtórnego wykorzystania bądź przerobu,
              no chyba że się mylę?
              Właśnie wróciłem z eurotripu po kilku krajach Europy i w Holandii wprowadzono kilka dni temu kaucję nawet na puszkach. Kupiłem sobie RedBulla a tam 15 eurocentów kaucji.
              Kolekcja kapsli od piwa <- Kolekcjonuję jedynie kapsle z piw wypitych osobiście, aktualnie ponad 600
              Kolekcja Whisky

              Comment

              • darekd
                PremiumUżytkownik
                • 02-2003
                • 12203

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Alkoneser Wyświetlenie odpowiedzi

                Właśnie wróciłem z eurotripu po kilku krajach Europy i w Holandii wprowadzono kilka dni temu kaucję nawet na puszkach. Kupiłem sobie RedBulla a tam 15 eurocentów kaucji.
                W Niemczech kaucja za puszki do dawna wynosi 25 centów. Znalezienie pustej puszki za Odrą to wyjątkowe szczęście.

                Bartłomiej Morzycki (koncernowe ZPPP Browary Polskie), już zapowiada że piwa największych producentów mogą podrożeć o ponad 10 zł. To akurat dobra wiadomość!
                Przedstawiciele Grupy Żywiec, Carsberg Polska i Kompanii Piwowarskiej uważają, że mają za mało czasu na wdrożenie się. Co jest o tyle ciekawe, że problem z kaucją występował jeszcze za PRL-u a jego wprowadzenie to wymóg UE, na którego rynku akcjonariusze w/w firm od lat są obecni:

                Branża piwowarska ostrzega, że wprowadzenie systemu kaucyjnego w projektowanej formie może oznaczać piwo droższe nawet o 10 zł.


                Tutaj jest bardziej sensowne wytłumaczenie problemu i wątpliwości, min. kwestii VATu i wprowadzeniu wielu operatorów:



                Kraj, w którym rządzący nie umieją nawet skopiować rozwiązań już od lat stosowanych obok. Do u...nej śmierci będziemy kopać węgiel brunatny z powierzchni ziemi i puszki na jej powierzchni. Problemy od atomu po puste butelki zostawmy kolejnym pokoleniom, najpierw trzeba rozliczyć się z przeszłością. Za tysiące lat archeologowie odnajdując resztki puszek i butelek rozsianych po okolicznych terenach będą mogli wyznaczyć granicę cywilizacyjną Europy.

                Comment

                • Pankracy
                  Senior
                  • 10-2007
                  • 2769

                  Nowelizacji ustawy jeszcze nie wprowadzono. Cały czas trwa proces legislacyjny.
                  Nie należy dziwić się, że szef Związku sygnalizuje problem. Nowelizacja jest wprowadzana pod sam koniec kadencji Sejmu. Władza wykonawcza zapewne nie zdąży do października wydać rozporzadzeń do ustawy. Spadnie to na barki nowego rządu. A jak będzie z jego tworzeniem na przełomie 2023/2024 jeszcze nie wiadomo (prognozy są, że może być kryzys parlamentarny - rząd mniejszościowy, który szybko upadnie co doprowadzi do kolejnych wyborów w 2024).
                  Ustawa wejdzie i w zaproponowanym brzmieniu do 1 stycznia 2025 producenci napojów w opakowaniach zwrotnych mają sobie zbudować system kaucyjny, a także zacząć ponosić jego koszty na rzecz państwa (m.in. opłata produkcyjna). Jeżeli producent nie zbuduje wokół siebie przez niecały rok systemu to będzie płacił karę (25 zł od kilograma odpadów). Wypowiedź pana Morzyckiego dotyczy właśnie tych odbieranych z rynku butelek, puszek, plastików. Kara za jedną szklaną butelkę 0,5l stanowiąca śmieć po spożyciu (i nie odebrana do recyklingu) będzie miała wartość ok. 10 zł brutto.

                  Comment

                  • kiszot
                    Senior
                    • 08-2001
                    • 8081

                    Tworzą nowy system bo znowu ktos na tym musi zarobić. Przy normalnym obrocie nie będzie kolegi który zarobi kilka baniek przy okazji.
                    Lwów zawsze polski,Bytom zawsze niemiecki.
                    1 FOLKSDOJCZ BROWARU :D

                    Da seufzt sie still, ja still und flüstert leise:
                    Mein Schlesierland, mein Heimatland,
                    So von Natur, Natur in alter Weise,
                    Wir sehn uns wieder, mein Schlesierland,
                    Wir sehn uns wieder am Oderstrand.

                    Comment

                    • Obywatel1978
                      Senior
                      • 09-2007
                      • 281

                      Jeżeli stosowanie opakowań zwrotnych ma czemukolwiek służyć, to należałoby wprowadzić uniwersalne, znormalizowane butelki 0,5 i 0,3 litra, a także ułatwić obrót nimi poprzez zobowiązanie każdego sklepu do bezproblemowego przyjmowania butelek w ilościach detalicznych bez żadnych paragonów i wnikania czy sklep ma dane piwo w sprzedaży czy nie. Bez takich ułatwień to w ogóle nie ma sensu bo ludzie nie maja ochoty dopisywać filozofii do butelek zwrotnych i kopać się ze sprzedawcami o kilkadziesiąt groszy. Ja już jakiś czas temu dałem sobie spokój.

                      Comment

                      • kiszot
                        Senior
                        • 08-2001
                        • 8081

                        Głupoty piszesz. Nawet tam gdzie system świetnie działa nie ma jednego sortu butelek. Każdy browar chce mieć swoje ale to nie przeszkadza normalnie skupować butelek. Tylko w tym porypanym kraju zawsze wszystko musi stać na głowie.
                        Lwów zawsze polski,Bytom zawsze niemiecki.
                        1 FOLKSDOJCZ BROWARU :D

                        Da seufzt sie still, ja still und flüstert leise:
                        Mein Schlesierland, mein Heimatland,
                        So von Natur, Natur in alter Weise,
                        Wir sehn uns wieder, mein Schlesierland,
                        Wir sehn uns wieder am Oderstrand.

                        Comment

                        • Petitpierre
                          Senior
                          • 01-2014
                          • 2560

                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pankracy Wyświetlenie odpowiedzi
                          śmieć po spożyciu
                          Przeczytałem śmierć po spożyciu i się przestraszyłem, jakby specjalnie skażali szkło. Na razie z pustakami działam albo w Delikatesach Centrum albo w Żabce-albo na wymianę albo przy okazji, że chcę oddać puste, o paragony nigdy nikt nie wołał jak na razie.

                          Mały porterek-przyjaciel nerek

                          Comment

                          • darekd
                            PremiumUżytkownik
                            • 02-2003
                            • 12203

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pankracy Wyświetlenie odpowiedzi
                            Nowelizacji ustawy jeszcze nie wprowadzono. Cały czas trwa proces legislacyjny.
                            Nie należy dziwić się, że szef Związku sygnalizuje problem. Nowelizacja jest wprowadzana pod sam koniec kadencji Sejmu. Władza wykonawcza zapewne nie zdąży do października wydać rozporzadzeń do ustawy. Spadnie to na barki nowego rządu. A jak będzie z jego tworzeniem na przełomie 2023/2024 jeszcze nie wiadomo (prognozy są, że może być kryzys parlamentarny - rząd mniejszościowy, który szybko upadnie co doprowadzi do kolejnych wyborów w 2024).
                            Ustawa wejdzie i w zaproponowanym brzmieniu do 1 stycznia 2025 producenci napojów w opakowaniach zwrotnych mają sobie zbudować system kaucyjny, a także zacząć ponosić jego koszty na rzecz państwa (m.in. opłata produkcyjna). Jeżeli producent nie zbuduje wokół siebie przez niecały rok systemu to będzie płacił karę (25 zł od kilograma odpadów). Wypowiedź pana Morzyckiego dotyczy właśnie tych odbieranych z rynku butelek, puszek, plastików. Kara za jedną szklaną butelkę 0,5l stanowiąca śmieć po spożyciu (i nie odebrana do recyklingu) będzie miała wartość ok. 10 zł brutto.
                            Oczywiście masz rację, trochę się wyzłośliwiałem. Choć szkoda, że najwięksi producenci wcześniej jakoś nie byli w kreatywnych propozycjach, chyba po cichu licząc, że będzie po staremu.

                            Na dniach sprawa ma być procedowana w senacie. Ustawa kaucyjna w Senacie: pięć propozycji strony społecznej:

                            W tym tygodniu tzw. ustawa kaucyjna przechodzić będzie przez Senat. Strona społeczna liczy na wprowadzenie poprawek, które nie znalazły uznania wśród posłów. Poniżej opis pięciu kluczowych elementów, które – zdaniem kilkudziesięciu organizacji branżowych – mogą naprawić projekt.

                            Comment

                            Przetwarzanie...
                            X
                            😀
                            🥰
                            🤢
                            😎
                            😡
                            👍
                            👎