Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Zamknięte browary "rewolucji kraftowej" - lista

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Cooper
    Senior
    • 11-2002
    • 6055

    #16
    Spoko nie będę narzucał granic czasowych itp.
    Ci którzy chcą pociągnąć wątek sami zadecydują gdzie była granica między pierwszymi prywatnymi browarami powstałymi po 1991 roku które warzyły zwykłe pilsy i strongi, ot po prostu na mniejszą skalę kopiowały to co warzyły duże, niedawno sprywatyzowane browary a browarami które powstały od podstaw na fali mody z zachodu warząc w większości nietypowe dla Polski piwa jak Imperial Pale Ale, stouty czy inne blanche. Pils w ich asortymencie na pewno nie przeważał a czasami nawet nie był w ogóle warzony. Mam tutaj na myśli zarówno browary ze sprzedażą wyłącznie "na zewnątrz" jak i wewnątrz w postaci gastronomii czyli restauracyjne.
    Last edited by Cooper; 28-06-2019, 12:22.
    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

    Comment

    • Pendragon
      Senior
      • 03-2006
      • 13949

      #17
      Lista browarów zamkniętych w XXI wieku.
      Sami wybierzcie, które pasują do klucza.

      ZAMKNIĘTE w XXI w. [41]
      41 - Rzeszów Sprawiedliwość [2018-2019]
      40 - Haust Zielona Góra [2006- 2018]
      39 - Cieszyński Mieszczański [2012-2018]
      38 - Bocian [2017-2018]
      37 - Browar Ustka [2014-2017]
      36 - Browar Zamość [2012-2016]
      35 - Kameralna Warszawa [2013-2014]
      34 - Grill de Brasil Łódź [2010-2013]
      33 - Obory Konstancin [1993-2013]
      32 - Browar Imielin [1992-2013]
      31 - Belgia (2) Kielce [1999-2009]
      30 - Browar Janów Lubelski [1907-2009]
      29 - Grudziądz Kuntersztyn [1876-2009]
      28 - Kraków Relakspol [1993-2008]
      27 - Browar Brzeg [1920-2008]
      26 - Jurand Olsztyn [1879-2007]
      25 - Browar Żnin [1902-2007]
      24 - Szwejk Góra [2001-2006]
      23 - Prochowice Vifling [1997-2006]
      22 - Regina Antonowo [1993-2006]
      21 - Mazowiecki Okuniew [1991-2006]
      20 - Kujawiak Bydgoszcz [1856-2006]
      19 - Północny Suwałki [1888-2006]
      18 - Browar Chociwel [1993-2005]
      17 - Dąbrowa Romus [1993-2005]
      16 - Kmicic Częstochowa [1845-2005]
      15 - Browar Rybnik [1880-2005]
      14 - Krasnystaw Hetman [1995-2004]
      13 - Soma Warszawa [2001-2004]
      12 - Męcka Wola Victoria [1994-2004]
      11 - Browary Królewskie Warszawa [1846-2004]
      10 - Stanley Chojnów [1871-2004]
      09 - Piast Wrocław [1893-2003]
      08 - Zakrzów Wrocław [1901-2003]
      07 - Browar Wyszków [1860-2002]
      06 - Wielkopolski Krotoszyn [1908-2002]
      05 - Browar Łańcut [1834-2001]
      04 - Browar Ostrów Wielkopolski [1839-2001]
      03 - Browar Kraków [1841-2001]
      02 - Hevelius Gdańsk [1871-2001]
      01 - Browar Niemodlin [1884-2001]
      Last edited by Pendragon; 30-06-2019, 17:44.

      moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


      Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

      Comment

      • Warzywo
        Senior
        • 08-2016
        • 955

        #18
        Z te listy żałuhę Gdańska, Łańcuta, Janowa, Olsztyna i Somy. Pewnie jeszcze kilku jak Reginy , Szwejka , Suwałk ale tych głównie.
        Last edited by Warzywo; 30-06-2019, 19:17.

        Comment

        • fidoangel
          Senior
          • 07-2005
          • 3489

          #19
          34-41 ok, reszta nie odpowiada tematowi dyskusji, to browary sprzed "rewolucji" i nie mające z nią nic wspólnego, no może Konstancin jeszcze zasługuje na miejsce na tę listę...to, ze ktoś warzył coś innego niż wszyscy nie świadczy o niczym "rewolucyjnym".
          "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

          Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

          Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
          Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
          Sprawdź >>>Przewodnik<<<

          Comment

          • grzeber
            Senior
            • 05-2002
            • 2868

            #20
            Ja nie za bardzo widzę sens takiej listy. Większość z tych upadłych browarów z rewolucją nic wspólnego nie miała, a ich upadek też raczej nie był spowodowany samą rewolucją tylko fatalnym piwem oraz zapewne biznes planem.
            pozdrawiam
            www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

            Comment

            • alberret
              Junior
              • 05-2007
              • 28

              #21
              Do listy powinna jeszcze dołączyć Browarmia. Od jesieni 2018 niewarzy. A czy była kraftowa?

              Comment

              • Cooper
                Senior
                • 11-2002
                • 6055

                #22
                Browar przy Królewskiej 1 cały czas warzy tylko zmienił się właściciel/nazwa. Kiedyś BrowArmia. Teraz jedno z wielu Bierhalle.
                Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                Comment

                • e-prezes
                  Senior
                  • 05-2002
                  • 19167

                  #23
                  Wracając do meritum, czyli tego co widać w tytule - mniemam, że chodzi o browary, które zamknięto dzięki rewolucji piwnej/kraftowej. I tu nie ma znaczenia, czy dany browar warzył klasykę czy kraft. Ważne, że upadł, bo nie odnalazł się w nowych warunkach. O to chodziło autorowi, bo jakoś nikt tego nie wyjaśnił, a każdy ma swoją wizję listy?
                  Last edited by e-prezes; 03-07-2019, 18:05.

                  Comment

                  • grzeber
                    Senior
                    • 05-2002
                    • 2868

                    #24
                    Prezesie o jakich "nowych warunkach" możemy mówić w przypadku Rzeszowa czy Bociana skoro działały tak krótko? "Nowe warunki" AD 2013 w Łodzi różniły się trochę, od "nowych warunków" w Rzeszowie AD 2019.
                    Naprawdę będę mieć wielki szacunek dla osoby, która udowodni, że Kameralną czy Sprawiedliwość, zabiła kraftowa rewolucja, a nie złe zarządzanie lub piwo. Tym bardziej, że wiele innych restauracyjnych cały czas istnieje, a kolejne powstają
                    Last edited by grzeber; 03-07-2019, 19:20.
                    pozdrawiam
                    www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                    Comment

                    • e-prezes
                      Senior
                      • 05-2002
                      • 19167

                      #25
                      Nie łapię!
                      Mnie chodziło o to, że różne osoby inaczej podejmowały temat upadku browarów lub ich statusu. Zapytałem czy dobrze rozumiem kontekst, bo poprzednim razem nikt nie odpowiedział na moje pytanie.
                      Rzeczone "nowe warunki" to stan w którym znalazło się piwowarstwo po 2011 (szczerze to wcześniej) roku a co znacząco miało wpływ na rynek kilka lat później. Co jest tymi "nowymi warunkami"? Przebranżowienie na nowe "smaki". Część poszła w "amerykany", część udawała, że to robi. Część weszła w sprzedaż produktów regionalnych szukając klienta w niszach, wykorzystując imprezy masowe, kanały dystrybucji eko, etc. Część padła, bo i tak była w kiepskiej sytuacji finansowej.
                      Chodziło mi o to, że mimo, że warzyło się słabe piwo, które się słabo sprzedawało, dało się przetrwać trudny okres pomiędzy 2007-2012, kiedy po tym okresie już widać było ożywienie na tym rynku. A jeśli nie ożywienie to pewną "jaskółkę", która z roku na rok była bliższa i dawał nadzieję na utrzymanie się na rynku.

                      Mnie żal mocno Reginy, która w okresie przed rewolucją kraftową dużo zrobiła, by wejść w rynek "innego piwa". Mieli dobrego piwowara, receptury, składniki, wsparcie merytoryczne, a mimo to nie podołali. Myślę, że gdyby dotrwali do 2012 roku to byliby teraz znaczącym graczem (akcyzowym).

                      Comment

                      • grzeber
                        Senior
                        • 05-2002
                        • 2868

                        #26
                        Moim zdaniem po prostu założenie początku rewolucji kraftowej jako cezury kolejnej listy upadłych browarów nie ma sensu. Równie dobrze można by przyjąć dowolną datę w kalendarzu.
                        Piwna Polska AD 2011 była bardzo różna do tej dzisiaj AD 2019. Tak samo nadal piwna Warszawa jest inna od Cieszyna, Zielonej Góry czy Włocławka. Stąd wrzucanie wszystkich wypisanych browarów do worka "upadły bo piwna rewolucja" moim zdaniem mija się z rzetelnością i prawdą.
                        Większość z tych upadłych browarów działała w różnym czasie, miejscu i otoczeniu biznesowym. I piwna rewolucja nie miała moim zdaniem, istotnego wpływu, na ich upadek. Mamy XXI wiek zatem nowe warunki w biznesie pojawiają się co chwila. A każdy biznes trzeba dopasowywać do miejsca i czasu bez względu czy to jest piwo i kraftowa rewolucja, czy kiełbasa i rewolucja wegańska.

                        Co innego jeśli byśmy wypisywali o rewolucyjnych, kraftowych czy kontraktowych browarach, które upadły. Ale tu na liście (od numeru 33) mamy w większości pospolite browary restauracyjne.

                        Odnośnie browarów, to mi osobiście żal każdego, który upadł, nawet jeśli nie pijałem jego piw.
                        pozdrawiam
                        www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                        Comment

                        • Prusak
                          Senior
                          • 07-2005
                          • 4312

                          #27
                          Na razie więcej jest otwieranych niż pada. Znakomiat większość otwieanych kwalifikowałaby się jako "rewolucyjne", ale czy (z biegiem czasu) taki podział ma w ogóle sens?

                          Comment

                          • Cooper
                            Senior
                            • 11-2002
                            • 6055

                            #28
                            Najprawdopodobniej do browarów zamkniętych można dodać warszawski Grill de Brasil.
                            Nie wiem czy niedawno (no w tym roku znaczy) gdzieś nie pisałem że browar działa ale chyba po prostu oparłem się na słabo przekonywującym info jakie usłyszałem wtedy od któregoś z pracowników.
                            Teraz byłem znów i co prawda rozmawiałem jedynie z barmanką/kelnerką ale tym razem dostalem informację że już nie warzą na miejscu i w sumie pobieżny rozgląd potwiedzał by to. Nie spytałem od kiedy jest taki stan rzeczy ale całość wyglądała faktycznie nieciekawie. Warzelnia na tyłach baru wydawała się faktycznie nie pracować od pewnego czasu. Oczywiście nie było piwowara. Po browarze już dawno nie ma firmowego szkła ani podstawek. Za szybą w głebi lokalu gdzie wczesniej stały kegi z gotowym piwem i tanki (?) również odniosłem wrażenie że nic się nie dzieje a to co tam stoi jest nie używane od dawna.

                            Generalnie zanim zapadnie klamka browarbizowego wykluczenia dobrze było by gdyby ktoś z forumowiczów potwierdził lub zaprzeczył własnym researchem moje podejrzenia
                            Last edited by Cooper; 01-08-2019, 21:24.
                            Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                            1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                            Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                            Comment

                            • e-prezes
                              Senior
                              • 05-2002
                              • 19167

                              #29
                              Tylko czy takie browary jak ten czy rzeszowski PIS to efekt rewolucji kraftowej czy nietrafionej inwestycji lub z innych powodów? Jak na razie jedynym przykładem jest browar w Kałuszynie, ale to też nie ma gwarancji, że inwestycja nie była dobrze obmyślana. Kraft jako taki ma się dobrze i ludzie w niego inwestują. To dobrze, jeśli stoją za tym właściwe osoby, a nie kombinatorzy.
                              Last edited by e-prezes; 01-08-2019, 21:59.

                              Comment

                              • yoda79
                                Senior
                                • 01-2013
                                • 861

                                #30
                                Cooper byłem tam tydzień temu, kelnerka to samo mi mówiła, restauracja zostaje, ale piwa tam nie warzą.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎