Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Upadające Browary / sytuacja niezależnych browarów w Polsce

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • a1410
    Senior
    • 08-2003
    • 613

    W dzisiejszej prasie przewinęła się informacja o bliskiej upadłości browaru Staropolskiego. Jeżeli po Grudziądzu jakoś łezka mi się nie kręci, to już po Staropolskim tak

    Comment

    • Pendragon
      Senior
      • 03-2006
      • 13950

      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika a1410 Wyświetlenie odpowiedzi
      W dzisiejszej prasie przewinęła się informacja o bliskiej upadłości browaru Staropolskiego. Jeżeli po Grudziądzu jakoś łezka mi się nie kręci, to już po Staropolskim tak
      A mnie odwrotnie.

      moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


      Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

      Comment

      • Cez
        Senior
        • 01-2003
        • 1789

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika a1410 Wyświetlenie odpowiedzi
        W dzisiejszej prasie przewinęła się informacja o bliskiej upadłości browaru Staropolskiego.
        Info tutaj.
        Masz stare niepotrzebne rzeczy, to napisz.

        Comment

        • szefunio
          Senior
          • 01-2007
          • 481

          Jakiś czas temu, zetknąłem się z pewną opinią na temat upadających browarów. Otóż niektórzy twierdzą, że w ich miejsce wkrótce powstaną nowe - nowoczesne. Moim zdaniem sytuacja taka jest nierealna. Osoba, która dzisiaj zdecydowałaby się na budowę browaru o wydajności 50 - 200 tys hektolitrów rocznie, musiałaby być samobójcą.
          Robię to co lubię - produkuję piwo.

          Comment

          • arcy
            Senior
            • 07-2002
            • 7538

            To samo myśleli sąsiedzi o Henry Fordzie, no bo kto by chciał kupić tyle identycznych samochodów.

            Comment

            • kishar
              Senior
              • 10-2003
              • 1691

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika szefunio Wyświetlenie odpowiedzi
              Jakiś czas temu, zetknąłem się z pewną opinią na temat upadających browarów. Otóż niektórzy twierdzą, że w ich miejsce wkrótce powstaną nowe - nowoczesne. Moim zdaniem sytuacja taka jest nierealna. Osoba, która dzisiaj zdecydowałaby się na budowę browaru o wydajności 50 - 200 tys hektolitrów rocznie, musiałaby być samobójcą.
              I ta opinia jest jak najbardziej prawdziwa. I ja nie widzę nic w tym nierealnego czy samobójczego, jeżeli to będzie browar nowoczesny ale produkujący tradycyjne dobre wyroby, umiejący wejść w nisze i sprzedać produkt najwyższej jakości, różniący się czymś od masówki to ma szanse na wielkie powodzenie. A to, że wiele browarów ma problemy to najczęściej spowodowane jest przyczynami wewnętrznymi, bo na rynku jest tyle miejsca, że zmieści się i duży i mały.

              Comment

              • kopyr
                Senior
                • 06-2004
                • 9475

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kishar Wyświetlenie odpowiedzi
                I ta opinia jest jak najbardziej prawdziwa. I ja nie widzę nic w tym nierealnego czy samobójczego, jeżeli to będzie browar nowoczesny ale produkujący tradycyjne dobre wyroby, umiejący wejść w nisze i sprzedać produkt najwyższej jakości, różniący się czymś od masówki to ma szanse na wielkie powodzenie. A to, że wiele browarów ma problemy to najczęściej spowodowane jest przyczynami wewnętrznymi, bo na rynku jest tyle miejsca, że zmieści się i duży i mały.
                Wystarczy spojrzeć na Amber. Przy czym w ich wypadku, oni mają takie moce produkcyjne, że po prostu muszą coś jeszcze robić oprócz specjalności, żeby wykorzystać moce. Mniejszy browar nastawiony na specjalności, produkujący dobre piwo, odpowiednio opakowane itd. ma rację bytu na rynku.
                blog.kopyra.com

                Comment

                • Candlekeep
                  Senior
                  • 11-2007
                  • 367

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kishar Wyświetlenie odpowiedzi
                  I ta opinia jest jak najbardziej prawdziwa. I ja nie widzę nic w tym nierealnego czy samobójczego, jeżeli to będzie browar nowoczesny ale produkujący tradycyjne dobre wyroby, umiejący wejść w nisze i sprzedać produkt najwyższej jakości, różniący się czymś od masówki to ma szanse na wielkie powodzenie. A to, że wiele browarów ma problemy to najczęściej spowodowane jest przyczynami wewnętrznymi, bo na rynku jest tyle miejsca, że zmieści się i duży i mały.
                  Nie wydaje mi się, żeby to była do końca prawda. Owszem, na rynku jest rzeczywiście dużo miejsca, ale jednocześnie "rynek" - obawiam się - nie jest wystarczająco świadomy, żeby od piwa oczekiwać czegoś więcej. "Rynek" wie tylko, że piwo to ta nijaka substancja o złotej barwie, którą reklamy nazywają "prawdopodobnie najlepszym piwem na świecie". I tę sytuację "ciemnoty" wykorzystują właśnie Ci wielcy, bo do łowienia nieświadomych klientów dysponują znacznie większym arsenałem.
                  Tutaj w moim odczuciu jest ogromna rola ludzi takich, jak użytkownicy tego forum. A rola polega na tym, żeby nie zamykać się we własnym środowisku dobrze uświadomionych piwoszy, tylko żeby nieść kaganek wśród tych zagubionych owieczek, które jedyną edukację piwną zawdzięczają 30-sekundowmy filmikom. Wtedy też małe, ambitne browary nie będą padały jak muchy... No, przynajmniej mam taką nadzieję...

                  Comment

                  • Rycho_128
                    Senior
                    • 03-2007
                    • 1039

                    trochę na temat napisałem tu: http://www.browar.biz/forum/showthre...859#post773859
                    Gdański Browar WaRy
                    Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
                    Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

                    Comment

                    • toto
                      Senior
                      • 12-2006
                      • 949

                      Ze źródeł zbliżonych do CP dotarła do mnie wiadomość o ofercie sprzedaży browaru Grybów, która skierowana była do "wielkiej trójki". Z tego co wiem pozostała bez odpowiedzi...
                      A sam Grybów nie uzyskał kontraktu na dostawę piwa do sieci Lidl i jego przyszłość podobno jest wielce wątpliwa (co nie dziwi w świetle braku piw z Grybowa nawet w bliskiej okolicy browaru). Słyszałem plotki o braku środków na inwestycje i możliwości rychłego zamknięcia...

                      Comment

                      • kopyr
                        Senior
                        • 06-2004
                        • 9475

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika toto Wyświetlenie odpowiedzi
                        Ze źródeł zbliżonych do CP dotarła do mnie wiadomość o ofercie sprzedaży browaru Grybów, która skierowana była do "wielkiej trójki". Z tego co wiem pozostała bez odpowiedzi...
                        A sam Grybów nie uzyskał kontraktu na dostawę piwa do sieci Lidl i jego przyszłość podobno jest wielce wątpliwa (co nie dziwi w świetle braku piw z Grybowa nawet w bliskiej okolicy browaru). Słyszałem plotki o braku środków na inwestycje i możliwości rychłego zamknięcia...
                        Po ofercie i sposobie dystrybucji, to nie dziwi.
                        blog.kopyra.com

                        Comment

                        • delvish
                          Senior
                          • 11-2004
                          • 3508

                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika toto Wyświetlenie odpowiedzi
                          Ze źródeł zbliżonych do CP dotarła do mnie wiadomość o ofercie sprzedaży browaru Grybów, która skierowana była do "wielkiej trójki".
                          Dobre sobie
                          Jeśli to prawda to pokazuje to stopień oderwania od rzeczywistości właścicieli Grybowa.
                          Last edited by delvish; 28-08-2008, 18:01.
                          "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
                          (Frank Zappa)

                          "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

                          Comment

                          • darekd
                            Senior
                            • 02-2003
                            • 12216

                            Po Staropolskim teraz Grybów. Słyszałem, że za tym stoi jakiś Słowak.
                            No cóż, oto filozofia wielu polskich małych browarów, jak najtańszym kosztem wyprodukować byle jakie piwo i wsadzic to do jak najwiekszego sklepu. Mozna na to nalepic biało - czerwona flagę, zamieścić eko-kit lub logo marketu (bo jak nie na użytek marketu, to wtedy ściemka o tradycyjniej produkcji, że mały browar no też może być flaga i eko kit, do wyboru, do koloru).
                            Na koniec jak klienci i markety kopną w tylek, to na otarcie łez można powiedziec, że nie da rady wygrać z koncernami.
                            Wiec powtarzam jeszcze raz: śmierć frajerom! Jeszcze musi paść kilku takich cwaniaczków, żeby pozostali nie musieli sie za nich wstydzić i mogli stawiać na jakość.

                            Comment

                            • szefunio
                              Senior
                              • 01-2007
                              • 481

                              Jak czytam tego typu wypowiedzi, to zastanawiam się dlaczego wielu forumowiczów jest za upadłością wielu małych i średnich browarów (również tych z tradycjami) Przecież wiadomo jest, że w ich miejsce nie pojawią się nowe. Zresztą browary upadają od wielu lat i upadać będą. Może się okazać, że za jakiś czas zostanie ich tylko kilka i skupią się na produkcji piw do marketów, bo koncernom nie będzie się to opłacać. I co wtedy? Przecież mamy gospodarkę wolnorynkową, którą reguluje popyt i podaż. Skoro na produkty z małych browarów nie ma zapotrzebowania, a na piwa koncernowe jest, to zostaną te drugie. I nie wystarczą sklepy specjalistyczne, których jest może kilkaset w całej Polsce. Mały browar potrzebuje ich kilkaset ale w promieniu pięćdziesięciu kilometrów. Do tego potrzebnych jest kilkudziesięciu dużych odbiorców stabilnych finansowo (wypłacalnych). I nie mogą to być hurtownie, które często finansują zakupy piw koncernowych z pieniędzy małych browarów (a takie w większości na rynku pozostały).
                              Robię to co lubię - produkuję piwo.

                              Comment

                              • delvish
                                Senior
                                • 11-2004
                                • 3508

                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika szefunio Wyświetlenie odpowiedzi
                                Jak czytam tego typu wypowiedzi, to zastanawiam się dlaczego wielu forumowiczów jest za upadłością wielu małych i średnich browarów (również tych z tradycjami)
                                Moim zdaniem to wyraz bezsilności wobec popełniania przez małe i średnie browary w kółko tych samych błędów.
                                "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
                                (Frank Zappa)

                                "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎