Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

brauhaus - czym jest?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • e-prezes
    Senior
    • 05-2002
    • 19168

    brauhaus - czym jest?

    Mam pytanie, które mnie nurtuje odkąd czytam wątki piwowara i innych... czym jest nazwa brauhaus? starą, historyczną nazwą browaru w jęz. niemieckim czy po prostu rodzajem browaru (w domyśle małego). czy jeśli to drugie to jest to karczma z własnoręcznie warzonym piwem, czy wogóle mały browar. moja znajomość niemieckiego jest żadna i jakoś niczego nie znalazłem w necie.
  • zythum
    Kot Makawity
    • 08-2001
    • 8305

    #2
    Ja też nie znam niemiecki więc moje wypociny mogą całkiem być niemądre.
    Dzisiaj moim zdaniem określa się tak zarówno browarorestauracje jak i poprostu lokal z wyszynkiem piwa. Nie znam natomiast etymologii tego słowa.
    To inaczej miało być, przyjaciele,
    To nie o to walczyliśmy, burząc mur,
    Nie ma pracy, nie ma chleba, próżny trud!
    Czy naprawdę aż tak wiele chcemy?
    Chleba i pracy chcemy! Pracy i chleba!

    Rządzący światem samowładnie
    Królowie banków, fabryk, hut
    Tym mocni są, że każdy kradnie
    Bogactwa, które stwarza lud.

    Comment

    • Andi
      Senior
      • 07-2001
      • 1915

      #3
      To calkiem proste-nazwa wskazuje ze tam sie wazy piwo.
      Wiele malych restauracji kiedys wazyla piwa na wlasne potrzeby-w wiekszosci dalej sie tak dzieje.
      Co niektöre zrezygnowaly ze swojego piwa i biora piwo od kogos kto to robi na wieksza skale ale nazwa pozostala i przewaznie dostepne do zwiedzania miejsca gdzie sie to robilo z pieknym wystrojem i wieloma zabytkami
      Przewaznie jest tam dostepne beczkowe regionalne piwo chociaz w przypadku piw Pszenicznych wiekszosc stosuje fermentacje butelkowa
      Kolekcja i wymiana kapsli piwnych

      http://www.andreas-kronkorken.de

      Comment

      • piwowar2
        Senior
        • 11-2001
        • 588

        #4
        Trudne pytanie - wg. mnie to synonim browaru(Brauerei). Stosowany raczej regionalnie. W naszych okolicach raczej mniej spotykany.

        Comment

        • ergie
          Senior
          • 05-2004
          • 1041

          #5
          Wg moich ustaleń brauhaus (czyli w tłumaczeniu na nasze dom piwny, dom browarny) to miejsce w którym ważono piwo i je od razu serwowano.
          Lepiej milcząc uchodzić za idiotę, niż odzywając się rozwiać wszelkie wątpliwości.
          ------------------------------------------------------------------
          Jasne czy ciemne? Jasne, że ciemne!

          Comment

          • arcy
            Senior
            • 07-2002
            • 7538

            #6
            No żeby Senior pisał "ważono"
            FCJP

            Comment

            • Krzych15
              Senior
              • 10-2002
              • 596

              #7
              Browar domowy - tak w tłumaczeniu powinno to brzmieć.
              krzych
              Dzień bez piwa to stracony dzień.

              Comment

              • arcy
                Senior
                • 07-2002
                • 7538

                #8
                Tłumaczenie dosłowne nie zawsze się sprawdza - czy autohaus to samochód domowy?

                Comment

                • breslauer
                  Senior
                  • 05-2002
                  • 2690

                  #9
                  A "brauhaus" to czasem nie średniowieczny dom mieszczański, mający przywilej warzenia piwa, pełniący jednocześnie funkcje mieszkalne i produkcyjne? Niekoniecznie musiano w nim serwować piwo ...

                  Comment

                  • e-prezes
                    Senior
                    • 05-2002
                    • 19168

                    #10
                    tak kiedyś słyszałem, ale nie byłem tego pewien. co osoba to inna opinia

                    Comment

                    • Rolek
                      Senior
                      • 08-2001
                      • 1038

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika arcy
                      Tłumaczenie dosłowne nie zawsze się sprawdza - czy autohaus to samochód domowy?
                      No nie, to taki w którym się mieszka .

                      Comment

                      • ergie
                        Senior
                        • 05-2004
                        • 1041

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika arcy
                        No żeby Senior pisał "ważono"
                        FCJP
                        no, sprawdzano ile tego piwa jest w kg
                        Lepiej milcząc uchodzić za idiotę, niż odzywając się rozwiać wszelkie wątpliwości.
                        ------------------------------------------------------------------
                        Jasne czy ciemne? Jasne, że ciemne!

                        Comment

                        • ART
                          mAD'MINd
                          • 02-2001
                          • 23806

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes
                          Mam pytanie, które mnie nurtuje odkąd czytam wątki piwowara i innych... czym jest nazwa brauhaus? starą, historyczną nazwą browaru w jęz. niemieckim czy po prostu rodzajem browaru (w domyśle małego). czy jeśli to drugie to jest to karczma z własnoręcznie warzonym piwem, czy wogóle mały browar. moja znajomość niemieckiego jest żadna i jakoś niczego nie znalazłem w necie.
                          Obecnie Brauhaus to po prostu browar. Tyle że to takie bardziej łagodne określenie od moim zdaniem nieco industrialnego Brauerei.

                          np. Brauhaus zu Jever.
                          - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                          - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                          - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                          Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                          Comment

                          • Krzysiu
                            Krzysiu
                            • 02-2001
                            • 14936

                            #14
                            Brauhaus to jedna z dawniejszych niemieckich nazw domu, w którzy warzy się piwo (po polsku - browaru). W róznych miastach pojawiały się różne nazwy: Brauhaus - Bierhaus, czy Brauhof - Bierhof. W Świdnicy nie było browaru, tylko karczmy, właściciel nazywał się Brauherr (pan browaru), a piwowar (Brauer) był tylko pracownikiem najemnym, specjalistą od warzenia. Brauerei to rzedko używana, dawniejsza nazwa całej branży (równoważnik Brauindustrie), w połowie XIX wieku odnoszona głównie do nowo powsstających browarów przemysłowych, później już stosowana zamiennie z Brauhaus (np. Kupferberger Brauhaus, Reinerzer Brauhaus, Briegier Brauhaus).

                            A jak byłem w 1986 r. w Graz, to miejscowi nie mówili Brauerei (chodziło o Puntigamer i Reininghaus), tylko właśnie Brauhaus.

                            Comment

                            • Pepek
                              Senior
                              • 04-2003
                              • 1499

                              #15
                              Moi znajomi historycy piszący dla mnie kweredy historyczne tłumaczą to dosłownie jako dom piwa(ny) rozumiejąc jego rolę jako karczma produkującą własne piwo lub niewielki browar - coś na kształt obecnych browarów restauracyjnych.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎