Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Niemieckie nazewnictwo stosowane w Bierhalle

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Andi
    Senior
    • 07-2001
    • 1915

    Niemieckie nazewnictwo stosowane w Bierhalle

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysztof
    W dniu dzisiejszym w sprzedaży trafiło piwo Dunkel Weizen.

    Nie mam z Tym zadnego Problemu-ale jedno pytanie mam.
    Skoro ten Swietny Browar juz jest w Warszawie-Widzialem wszystkie zdjecia i jestem pod wrazeniem-chetnie sie tam kiedys wybiore.
    Pytanie jest tej tresci _Dlaczego nazywacie Piwa w jezyku Niemieckim-nie prosciej by bylo Ciemne Piwo Pszeniczne.
    Jak juz wspomnialem dla mnie to zaden Problem ale znajac warunki w Polsce jest to troche odstraszajace-Co Niemieckie to kojazy sie zaraz ze zlem i nie wiem czy znajdzie sie az tylu chetnych na DUNKEL WEIZEN zamiast PSZENICZNE CIEMNE.
    Jak to möwia Polacy nie Gesi i swöj Jezyk maja troche mi sie ostatnio zatraca i bywajac w Polsce mam odwrotne wrazenie-albo po Angielsku albo po Niemiecku.
    W Warszawie powinno sie pic Pszeniczne a nie Wajzeny
    Pozdrawiam Andi
    Kolekcja i wymiana kapsli piwnych

    http://www.andreas-kronkorken.de
  • emes
    Nadszyszkownik Chmielowy
    • 08-2003
    • 4275

    #2
    Podpisuję się pod tym co napisał Andi, to jest trochę żenujące, że w Polsce, polski browar restauracyjny używa nazewnictwa niemieckiego. Najciekawsze, że zwraca na to uwagę ktoś kto mieszka w Niemczech. Będę w Bierhalle w piątek, oflaguję się i będę protestował przeciwko nazwom niemieckim

    Comment

    • Andi
      Senior
      • 07-2001
      • 1915

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika emes
      Podpisuję się pod tym co napisał Andi, to jest trochę żenujące, że w Polsce, polski browar restauracyjny używa nazewnictwa niemieckiego. Najciekawsze, że zwraca na to uwagę ktoś kto mieszka w Niemczech. Będę w Bierhalle w piątek, oflaguję się i będę protestował przeciwko nazwom niemieckim
      Naprawde nie chodzi mi tutaj o wywolanie jakies Burzy w szklance PIWA.
      Bedac jednak ostatnio w Polsce zauwazylem wiele nazw Niemieckich albo Angielskich.
      Nie bylo by w tym nic dziwnego gdyby bylo to na codziennym pozadku i kazdy by sie swobodnie poruszal w tych 3 Jezykach.
      Zenujace jest to ze wchodzac do lokalu gdzie oferuja Weizen Dunkek i möwi sie cos po Niemiecku to Kelner staje Deba i robi oczy jak by go chciano poderznac.
      Albo ktos möwi po Niemiecku (Angielsku) ale to juz w calosci a nie tylko jednym wyrazie.
      W Niemczech wchodzac do Baru i jezeli sie powie Piwo to tez kazdy zrozumie ale nie wymagajcie zeby ktos tutaj zamawial Kozlaka.
      A wiec do zobaczenia w Warszawie przy smacznym Pszenicznym Ciemnym
      Kolekcja i wymiana kapsli piwnych

      http://www.andreas-kronkorken.de

      Comment

      • Krzysztof
        Senior
        • 04-2001
        • 1689

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika emes
        Podpisuję się pod tym co napisał Andi, to jest trochę żenujące, że w Polsce, polski browar restauracyjny używa nazewnictwa niemieckiego. Najciekawsze, że zwraca na to uwagę ktoś kto mieszka w Niemczech. Będę w Bierhalle w piątek, oflaguję się i będę protestował przeciwko nazwom niemieckim
        Drogi Kolego piwo łagodzi obyczaje i zostańmy przy tym...
        Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
        www.twojmalybrowar.pl

        Comment

        • emes
          Nadszyszkownik Chmielowy
          • 08-2003
          • 4275

          #5
          Ja wiem , że łagodzi, ale przecież trzeba mieć jakieś idee i o nie walczyć.

          Comment

          • emes
            Nadszyszkownik Chmielowy
            • 08-2003
            • 4275

            #6
            Aleee, aleee.. A jak do kelnerki będę mówił das Madchen, to się nie obrazi ?

            Comment

            • Krzysztof
              Senior
              • 04-2001
              • 1689

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika emes
              Ja wiem , że łagodzi, ale przecież trzeba mieć jakieś idee i o nie walczyć.

              Moją ideą było wybudować BROWAR marzeń każdego PIWOWARA i to zrobiłem. Potem rozpocząłem proces produkcji. Teraz przyszedł czas na Wasze kubki smakowe....
              Procuję nad tym żeby ich nie rozczarować...
              Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
              www.twojmalybrowar.pl

              Comment

              • becik
                Senior
                • 07-2002
                • 14999

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysztof
                Procuję nad tym żeby ich nie rozczarować...
                Ty je przynajmniej weizen rozpieszczasz jutro będę w Bierhalle kosztować drugie piwko
                Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                Comment

                • Krzysztof
                  Senior
                  • 04-2001
                  • 1689

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik
                  Ty je przynajmniej weizen rozpieszczasz jutro będę w Bierhalle kosztować drugie piwko
                  I to lubię...
                  Zapraszam przed godz. 17. Będę gotować piwo.
                  Później będzie konferencja prasowa Arkadii i lokal bedzie niedostępny dla ogółu gości.
                  Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
                  www.twojmalybrowar.pl

                  Comment

                  • piwowar2
                    Senior
                    • 11-2001
                    • 588

                    #10
                    A nich sie piwo zwie Weizen, skoro browar sie zwie Bierhalle. To ma nawet charakter symboliczny. Mamy teraz inny swiat, a wielojezycznosc nie szkodzi.

                    Comment

                    • Wielki_B
                      Senior
                      • 02-2005
                      • 1968

                      #11
                      Intencja Andiego jest jak najbardziej chwalebna - patriotyczna. Z drugiej jednak strony: w skomercjalizowanym świecie, mając na uwadze polskie realia, nie dziwię się, że lokal nazwano "Bierhalle", a nie Halą Piwną.
                      Co by nie powiedzieć, to polskie nazewnictwo mogłoby kojarzyć się z "mordowniami" rodem z PRL-u. Natomiast nazwa niemiecka, choć oznacza to samo, to jednak kojarzy się bardziej z "kulturą spozywania piwa". I chyba z tego powodu wybór padł na niemieckojęzyczność.
                      Po zainwestowaniu takich pieniędzy patriotyzm schodzi na drugi plan, ustępując realiom życia.

                      Comment

                      • strzelczyk76
                        Senior
                        • 11-2003
                        • 823

                        #12
                        Andi pisze że wszystko co niemieckie - źle się w Polsce kojarzy - o jedny cię mogę zapewnić - na pewno nie dotyczy to PIWA!!!

                        Po co ta dyskusja - Bierhalle (co nazwę też mają zmienić??!!) ma być siecią (patrz post Adama 16 - "Bierhalle w Katowicach") więc działa to pewnie na zasadach jakiejś franczyzny - więc nie można zmieniać pewnie nazwy lokalu, wystroju, nazw piw i innych dupereli - w końcu w Mc Donald's niektórzy z was pewnie jedzą Mc Cośtam - i te nazwy nie są po polskiemu i w innych sieciach jest podobnie...

                        a jeśli tak nie jest (w co wątpię) - to wydajcie sobie tak ogromne pieniądze na otwarcie takiego interesu - i możecie sobie nazywać piwa nawet od swoich nicków z browar.biz - (przepraszam za "nicków" - powinno być po polsku - "pseudonimów artystycznych" )

                        a piwa i samej Bierhalle to wam zazdroszczę... nawet/zwłaszcza z niemieckimi nazwami
                        NORMALNOŚĆ



                        Browar "nadRzeczny" warzy od 2003 r.

                        Comment

                        • Małażonka
                          Senior
                          • 03-2003
                          • 4602

                          #13
                          Zdaje się, że znowu czeka Arta (Twilight'a) sprzątanko

                          16 postów i dwa tak naprawdę w temacie
                          Last edited by Małażonka; 20-10-2005, 08:38.

                          Comment

                          • strzelczyk76
                            Senior
                            • 11-2003
                            • 823

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Małażonka
                            Zdaje się, że znowu czeka Arta sprzątanko

                            16 postów i dwa tak naprawdę w temacie

                            Źle się temat po prostu zaczął
                            Powinno się rozpocząć od twojego postu i byłoby dobrze!!

                            PS.
                            To dorzuciłem jeszcze jeden do wywalenia...
                            NORMALNOŚĆ



                            Browar "nadRzeczny" warzy od 2003 r.

                            Comment

                            • grzeber
                              Senior
                              • 05-2002
                              • 2868

                              #15
                              Generalnie to jestem za zwalczaniem wszelkich anglicyzmów i germanizmów w języku.
                              W tym jednak wypadku jeśli właściciel ustalił, iż lokal nazywa się "z niemiecka" i ma być wzorowany na bawarskich odpowiednikach, to nie widzę nic złego w niemieckich nazwach piw.
                              pozdrawiam
                              www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎