Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Typy butelek

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Totus
    Senior
    • 11-2007
    • 326

    Typy butelek

    Chciałbym w miarę usystematyzować swoje nazewnictwo jeśli chodzi o butelki.

    1. To jest butelka NRW ?

    2. To jest butelka EURO ?

    3. To jest popularnie zwany bączek ?

    4. Czy to ma jakąś swoją nazwę?

    5. Czy to ma jakąś swoją nazwę?

    To chyba z tych popularniejszych butelek wszystkie

    PS: Założyłem tutaj temat bo i tak pewnie by tu trafił mimo, że moim zdaniem pasuje do działu ogólnego o piwie.
    Last edited by ART; 19-12-2013, 15:35.
    Zapraszam do Browaru Sielanka.
  • Totus
    Senior
    • 11-2007
    • 326

    #2
    No i jeszcze:

    6. Czy to ma jakąś swoją nazwę? - z szerokim kołnierzem
    Last edited by ART; 02-11-2010, 12:30.
    Zapraszam do Browaru Sielanka.

    Comment

    • kopyr
      Senior
      • 06-2004
      • 9475

      #3
      1. Ja bym napisał NRW. Jest też niższa, lzejsza wersja, ale nie wiem czy ma swoją nazwę.
      2. EURO, niektórzy używają nazwy Europa.
      3. Steine II lub III, Steine I wygląda jak odcięta góra z EURO.
      4. Amber - wzór zamówiony przez browar Amber, udostępniony innym małym browarom. Występuje też wersja niższa bezzwrotna.
      5. ŻGB - butelka grupy Żywiec.
      6. o ile się nie mylę, to takiej butelki używa Van Pur.
      Do tego zestawienia należy dodać butelki z CP (Okocim i Bosman), z Browaru Belgia (bardzo zgrabna, ale chyba już po niej), KP (brązowa i zielona), butelkę o nazwie Obus, Vichy (małe NRW), Apo, i jeszcze kilkanaście innych
      Last edited by kopyr; 12-03-2008, 13:05.
      blog.kopyra.com

      Comment

      • Poznaniak
        Member
        • 10-2002
        • 84

        #4
        O ile sie nie mylę to niższa wersja butelki nr 4 zwana jest też piknikiem.
        Butelki nr 4 i 5 przez mniejsze browary mogą być używane zamiennie, widocznie linii rozlewniczej nie czyni to różnicy - tak robi się np. w Miłosławiu.

        Comment

        • kibi
          Senior
          • 07-2004
          • 1875

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Poznaniak Wyświetlenie odpowiedzi
          Butelki nr 4 i 5 przez mniejsze browary mogą być używane zamiennie, widocznie linii rozlewniczej nie czyni to różnicy - tak robi się np. w Miłosławiu.
          Także w Ciechanowie.
          7.Jest jeszcze coś takiego, stosowane przez Perłę w kolorze zielonym i brązowym i przez Łomżę (chyba tylko brąz).

          Comment

          • slavoy
            Senior
            • 10-2001
            • 5052

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
            6. o ile się nie mylę, to takiej butelki używa Van Pur.
            Obecnie także Zabrze oraz Bosman. Jest to też popularna butelka we wschodnich Niemczech
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
            Do tego zestawienia należy dodać butelki z CP (Okocim i Bosman)
            Bosman, to tylko Piast (o ile tam go robią...), no i Sierpc oczywiście.
            Dick Laurent is dead.

            Comment

            • kopyr
              Senior
              • 06-2004
              • 9475

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika slavoy Wyświetlenie odpowiedzi
              Obecnie także Zabrze oraz Bosman. Jest to też popularna butelka we wschodnich Niemczech
              No Zabrze wprowadziło ją po tym jak zostało przejęte przez Van Pura. Myślałem jednak, że to są dwie różne butelki, ta VP i bosmańska.

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika slavoy Wyświetlenie odpowiedzi
              Bosman, to tylko Piast (o ile tam go robią...), no i Sierpc oczywiście.
              Napisałem Okocim i Bosman, bo chodziło mi o 2 typy butelek, tzn. wysoką z Bosmana, i tą z wybrzuszeniem na szyjce typową dla całej reszty CP (Okocim, Piast, Sierpc).
              blog.kopyra.com

              Comment

              • dadek
                Senior
                • 09-2005
                • 4592

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Poznaniak Wyświetlenie odpowiedzi
                O ile sie nie mylę to niższa wersja butelki nr 4 zwana jest też piknikiem.
                Butelki nr 4 i 5 przez mniejsze browary mogą być używane zamiennie, widocznie linii rozlewniczej nie czyni to różnicy - tak robi się np. w Miłosławiu.
                Tak, ja też słyszałem nazwę "piknik" na ten typ butelek. Nie są tak do końca niezwrotne. Jako zwrotne w cenie 0,40 zł używa ich browar Witnica i Kiper ( na piwa dla Kauflandu) a umieszcza w zielonych skrzynkach od typu "europa"
                Typ "amber" rzeczywiście był pomyślany jako podstawowy dla małych browarów, jednak jak to na rynku szybko się wymieszały z butelkami ŻGB oraz w mniejszym stopniu z okocimskimi. A żadnej linii rozlewniczej nie czyni to różnicy gdyż są tej samej średnicy i wysokości, jedynie nasady szyjki są inne. Obecnie mam w domu 3 rodzaje piw z Miłosławia w butelkach ŻGB, Okocimia i "amber", z Konstancina identycznie, Grudziądz tylko w ŻGB. Co ciekawe kupiłem w listopadzie Brackie z Cieszyna w "amberze" i w okocimskiej! Nie zauważyłem natomiast Żywca lub innych piw z GŻ, a także Okocimia, w innym rodzaju butelki niż własna. Ale generalnie nie patrzę nigdy w tamte strony, dlatego mogły mi umknąć.

                Comment

                • dadek
                  Senior
                  • 09-2005
                  • 4592

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kibi Wyświetlenie odpowiedzi
                  Także w Ciechanowie.
                  7.Jest jeszcze coś takiego, stosowane przez Perłę w kolorze zielonym i brązowym i przez Łomżę (chyba tylko brąz).
                  Tak,w Lublinie zielone są niezwrotne a brązowe zwrotne. Łomża ma ten typ brązowych jako zwrotne. Jako niezwrotne (np. do piwa Łomża Export) stosuje zielone butelki "piknik".

                  Comment

                  • kibi
                    Senior
                    • 07-2004
                    • 1875

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dadek Wyświetlenie odpowiedzi
                    Nie zauważyłem natomiast Żywca lub innych piw z GŻ, a także Okocimia, w innym rodzaju butelki niż własna.
                    Podczas zwiedzania browaru w Żywcu, widziałem na linii do butelkowania automat odrzucający nietypowe butelki. Nie wiem, czy jest aż tak czuły, żeby odrózniać od ŻGB butelki różniące się tylko kształtem szyjki.

                    Comment

                    • Pendragon
                      Senior
                      • 03-2006
                      • 13951

                      #11
                      Amber także rozlewa we wszystko jak leci - "swoje", ŻGB, a ostatnio widziałem także ich piwo w butelce okocimskiej.

                      moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                      Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                      Comment

                      • JAckson
                        Senior
                        • 05-2004
                        • 6122

                        #12
                        Ten 'bączek' na 3 fotce to Steinie II.
                        III ma trochę inaczej skonstruowaną szyjkę (jednak na tyle widoczną, ze można mieć czasem problemy z ich oddaniem )
                        Ostro ścięte szyjki (czy to jest steinie I ?) także jeszcze można trafić, choć coraz rzadziej. Osobiście jak widzę piwo w takiej butli to zazwyczaj kupuję choćby dla samej butelki
                        Last edited by JAckson; 28-03-2008, 11:30.
                        MM961
                        4:-)

                        Comment

                        • remfire
                          Senior
                          • 03-2004
                          • 1334

                          #13
                          Świetny temat, zawsze miałem problemy z butelkami. Może teraz będe wiedział jak która się nazywa
                          A przy okazji zapytam jak taką nazwać ?
                          Twoje zdanie na temat konkretnych wytworów piwowarskichPoddziały: Polska | Europa | Piwa domowe (...)

                          Ostatnio widziałem w takich butelkach (ale brązowych) witnickiego Portera

                          Comment

                          • wojciex
                            Member
                            • 02-2006
                            • 57

                            #14
                            Może nieco pobocznie, ale również w klimacie typów flaszek z tym, że przedwojennych? Jak je rozróżniać wiekowo? Jak są typy tych flaszek (czy można w ogóle mówić o typie takiej butelki?). Gdzie można znaleźć informacje, w jaki sposób je odlewano?

                            Comment

                            • marco
                              PremiumUżytkownik
                              • 04-2005
                              • 100

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
                              Amber także rozlewa we wszystko jak leci - "swoje", ŻGB, a ostatnio widziałem także ich piwo w butelce okocimskiej.
                              Bo butelka małych browarów ("Amber") została sprytnie tak zaprojektowana, że od ŻGB różni się praktycznie tylko kształtem między szyjką a "butelką właściwą", jeśli tak niezgrabnie mogę to określić. Jest bardziej kanciasta od ŻGB, ale linie rozlewnicze tego nie rozróżniają. Dlatego mnóstwo jest Amberów i Ciechanów (a dużo ich wypiłem) w ŻGB, a i Specjal w butelce Ambera się trafia. Jest to sprytne, bo Amber i inne małe browary nie inwestując tyle w butelki zwrotne mają do nich dostęp. Ale takiemu molochowi jak Grupa Żywiec nie wpadło widocznie do głowy żeby się tym zainteresować. Lepiej topić kasę na promowanie bezsmakowych piw typu Warka czy Żywiec pokazując ich wiekową tradycję i naturalne składniki.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎