Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Konsumencki Konkurs Piw Bractwa Piwnego 2009

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • stolarz-77
    Member
    • 05-2005
    • 30

    #91
    Pomysł, zorganizowana konkursu konsumenckiego przez Bractwo Piwne rodził się w bólach. Zdania były podzielone głównie ze względu na fakt, że jako (jak tu ktoś napisał)
    jedyny zinstytucjonalizowany przedstawiciel polskich piwoszy i miłośników piwa
    zdawaliśmy sobie sprawę, że konkurs nie będzie idealny ale nie dlatego, że zrobimy go (jak tu ktoś napisał) na odpierdol tylko dlatego, że nie może on być idealny. W idealnym konkursie konsumenckim powinniśmy ocenić wszystkie piwa dostępne na rynku co oczywiście nie jest możliwe. Różne tu czytam uwagi i podpowiedzi na przyszłość ale żadna nie wpływa na poprawę obiektywności konkursu. Moim zdaniem pomysł ze sklepami specjalistycznymi i ankietami dla nich w których podają, które piwa z poszczególnych kategorii cieszą się wśród konsumentów największą popularnością jest dobry. W pewien sposób oddaje on w ręce przeciętnego konsumenta losy konkursu. Konsumenci decydują, które piwa ocenią potem specjaliści. Uważam, że jeżeli zwiększy się liczba sklepów chętnych do współpracy (a tak będzie na pewno) konkurs odnajdzie swoje stałe miejsce w naszej piwnej rzeczywistości.
    Problem jest jeszcze jeden, konkursów konsumenckich w Polsce właściwie nie ma i dlatego z wyników tego jednego robi się jakieś wielkie halo.
    Gdyby było ich więcej np. z 15 myślę, że wynik jednego nie budziłby takich emocji.
    Ja traktuje ten konkurs jako pewien test (ocenę) konsumencką pewnego wyrobu. Po prostu biorąc pod uwagę przyjęte kryteria doboru tak to właśnie wygląda.

    Ponadto należy dodać, że Bractwo Piwne jest organizacją konsumencką, która ma na celu promocję kultury piwa w tym również browarów regionalnych ale oczywiście musi realnie patrzeć na nasz rynek piwny i nie może udawać, że browary koncernowe nie istnieją.
    Dlatego właśnie zależało nam żeby w jakiś sposób włączyć bardziej przeciętnych konsumentów do tego konkursu. Najprościej byłoby oceniać produkty wybrane przez plebiscyt browar.biz Piwo Roku (po 3 z każdej kategorii) – (były takie propozycje) wtedy wszyscy byli by pewnie zachwyceni wynikami ale czy byłby to obiektywny konkurs konsumencki chyba też nie do końca.

    I jeszcze jedna uwaga, Jak wcześniej pisałem jedna z siedmiu osób wybrała Łomżę za lepszą od Lech i Tyskiego. Byłem to ja. Po konkursie gdy zobaczyłem oceny innych osób zastanowiłem się czy rzeczywiście obiektywnie oceniłem walory tych trzech piw, czy może znając wcześniej marki piw, które brały udział w konkursie w tej grupie nie obudził się w mnie ekstremista z Organizacji Wyzwolenia Browarów Regionalnych, który ślepo bez jakiejkolwiek próby obiektywnej oceny z góry wie co jest najlepsze. Co warty jest konkurs gdy zamiast produktu oceniamy miejsce jego wytworzenia.
    Teraz nie mogę przez to spać, bo może gdybym bardziej dokładnie posmakował, może Tyskie zajęłoby 1 miejsce a to przyznacie szanowni koledzy nie budzi już takich emocji, wszak powszechnie wiadomo, że to najlepsze polskie piwo jest i basta.

    Pozdrawiam i wyluzujcie trochę z tymi epitetami o dziadostwie itp., piwo ma nas chyba łączyć a nie dzielić.
    Zgierska Kuźnia Piwna

    Comment

    • żąleną
      Sojowe Oddziały Bojowe
      • 01-2002
      • 13239

      #92
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika sensor Wyświetlenie odpowiedzi
      Zgadzam się z większością Twoich argumentów, po prostu ostatnio to forum coraz bardziej kusi mnie do pójścia pod prąd. Tak dla równowagi.
      Ale samo forum jest właśnie próbą osiągnięcia równowagi w rzeczywistości zdominowanej przez miernotę, co gorsza sprzedawaną jako wyjątkowość.

      Moim zdaniem forum nie cierpi na jakiś dramatyczny niedobór obiektywności, a wątpiących po raz kolejny odsyłam do ocen piw z browarów niekoncernowych. Owszem, kredyt zaufania do małych jest większy i wprost proporcjonalny do zniechęcenia wobec wielkich, ale przecież nie wzięło się to znikąd.

      Comment

      • abernacka
        Senior
        • 12-2003
        • 10837

        #93
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika stolarz-77 Wyświetlenie odpowiedzi
        9...)
        Pozdrawiam i wyluzujcie trochę z tymi epitetami o dziadostwie itp., piwo ma nas chyba łączyć a nie dzielić.
        Słowo o "dziadostwie" było odpowiedzią na post kolegi Sensora a nie wyników konkursu. Notabene miałym uczesniczyć w tym konkursie jako członek jury. Boję się jak ja bym ocenił te piwa w tym konkursie.
        Last edited by abernacka; 05-06-2009, 11:10.
        Piwna turystyka według abernackiego

        Comment

        • kopyr
          Senior
          • 06-2004
          • 9475

          #94
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika abernacka Wyświetlenie odpowiedzi
          Słowo o "dziadostwie" było odpowiedzią na post kolegi Sensora a nie wyników konkursu. Notabene miałym uczesniczyć w tym konkursie jako członek jury. Boję się jak ja bym ocenił te piwa w tym konkursie.
          Trzeba powtórzyć jeszcze raz, że problem nie leży w drugiej, lecz w pierwszej fazie konkursu. Mnie jest naprawdę łatwo sobie wyobrazić, że Lech smakuje lepiej od Łomży.

          Jeżeli jak pisze kolega stolarz-77 takim świetnym pomysłem są ankiety wśród sklepów, to jakim cudem Świeże, które ma taką sobie dystrybucję weszło do finału kosztem Żubra. Powtarzam nie uwierzę, że to piwo w większości sklepów sprzedaje się lepiej niż Żubr.
          Jakie były kryteria nominowania piw do finału - subiektywne wrażenie kierowników/właścicieli czy twarde dane o sprzedaży? W obu przypadkach uważam to za bezsensowne.
          blog.kopyra.com

          Comment

          • stolarz-77
            Member
            • 05-2005
            • 30

            #95
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fidoangel Wyświetlenie odpowiedzi
            Tak czytam i czytam...
            Zwykłe dziadostwo i komerchą podjeżdża i nikt sie nie poczuwa do ojcostwa...
            Miałem na myśli raczej powyższe.
            Zgierska Kuźnia Piwna

            Comment

            • toto
              Senior
              • 12-2006
              • 949

              #96
              Konkretne propozycje na przyszłość (następną edycję):
              - ograniczenie do 3 liczby kategorii piw jasnych dolnej fermentacji (do 11, 11-13, pow. 13)
              - nominowanie w każdej kategorii (o ile to możliwe, bo pszenic tyle nie ma) minimum 5 piw (żeby nie każdy nominowany miał zagwarantowane miejsce na podium), a w kategoriach najliczniej obsadzonych nawet więcej
              - doprecyzowanie w regulaminie, że browary restauracyjne nie biorą udziału (bo to technicznie byłoby trudne, a ponadto nie można ich kupić w sklepach, które nominują do konkursu)
              - ograniczenie, że w każdej kategorii może być tylko jedno piwo każdego producenta (wyeliminuje to możliwość rywalizacji w piwach jasnych pełnych np. takiej piątki: Tyskie, Lech, Żubr, Żywiec, Warka Jasne Pełne, choć dopuści np. taką: Lech, Żywiec, Okocim Premium Pils, Łomża Eksport, Perła)
              - automatyczne dookoptowanie do konkursu Bractwa Piwnego zwycięzcy danej kategorii w ostatnim konkursie Browar.bizu (o ile nie znalazł się w nominowanej piątce)

              Comment

              • stolarz-77
                Member
                • 05-2005
                • 30

                #97
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                Trzeba powtórzyć jeszcze raz, że problem nie leży w drugiej, lecz w pierwszej fazie konkursu. Mnie jest naprawdę łatwo sobie wyobrazić, że Lech smakuje lepiej od Łomży.

                Jeżeli jak pisze kolega stolarz-77 takim świetnym pomysłem są ankiety wśród sklepów, to jakim cudem Świeże, które ma taką sobie dystrybucję weszło do finału kosztem Żubra. Powtarzam nie uwierzę, że to piwo w większości sklepów sprzedaje się lepiej niż Żubr.
                Jakie były kryteria nominowania piw do finału - subiektywne wrażenie kierowników/właścicieli czy twarde dane o sprzedaży? W obu przypadkach uważam to za bezsensowne.
                Weź pod uwagę, że 4 kręgi Bractwa Piwnego miały taki sam głos jak sklep. Członkowie poszczególnych Kręgów wypełniali ankiety i łączne wyniki z poszczególnych Kręgów łączone były z wynikami jakie przyszły ze sklepów.
                Zgierska Kuźnia Piwna

                Comment

                • Marusia
                  Senior
                  • 02-2001
                  • 20211

                  #98
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika piokl13 Wyświetlenie odpowiedzi
                  To odezwę się znowu .
                  Według mnie źródłem problemu jest sposób oceniania piwa. Biorą w nim udział tylko przeszkoleni sensorzy i oceniają piwo według ściśle określonych zasad. Dla mnie te zasady nie są takie ważne, oceniam piwo po tym czy mi smakuje czy nie. Nawet, gdy ma jakieś wyczuwalne wady czy nie pasuje do stylu, może mi smakować i ocenię je wysoko, a sensor je zdyskwalifikuje. I dlatego właśnie powstają takie bezsmakowe płyny jak Lech. KP ma na pewno rzesze dobrze wyszkolonych sensorów, którzy wyczują każdą niedoskonałość i pomogą ja wyeliminować. Tym samym dadzą Lechowi szansę na zwycięstwo w konkursie.
                  I dlatego piwa z małych browarów smakują mi bardziej niż z koncernów, może nie są doskonałe pod względem sensorycznym, ale są smaczne.
                  Zgadzam się w stu procentach. Sama jako członek komisji musiałam dawać niższe, "obiektywne" oceny piwom, które mi smakowały, bo to, co mi smakowało, jest wadą, np. piwniczny aromat. Czemu musiałam? Bo obecnie takie obowiązują zasady. Jestem jak najbardziej za tym, żeby był to konkurs KONSUMENCKI, czyli finalna ocena niech należy również do nieprzeszkolonych konsumentów. Zresztą, mogą być przeszkoleni, o ile są w stanie oderwać się od oceny wg sztywnych zasad - ja jestem w stanie.
                  www.warsztatpiwowarski.pl
                  www.festiwaldobregopiwa.pl

                  www.wrowar.com.pl



                  Comment

                  • Marusia
                    Senior
                    • 02-2001
                    • 20211

                    #99
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika sensor Wyświetlenie odpowiedzi

                    Tak się składa, że oprócz piwa mocno zajmuję się tzw. żywnością organiczną i jestem pewien, że przyjmując tą skalę autor "gównianego" opisu piwa spożywa codziennie gówno zamiast chleba, sera, wędlin i jeszcze kilku innych produktów.
                    Widać, że dawno u nas nie bywałeś

                    To forum skupia smakoszy, nie tylko piwa, myślę, że większość z nas czyta etykiety na produktach i nie kupuje (chyba, że celowo, tak jak ja parówki - bo lubię te wyroby z papieru toaletowego gównianych produktów.
                    www.warsztatpiwowarski.pl
                    www.festiwaldobregopiwa.pl

                    www.wrowar.com.pl



                    Comment

                    • anteks
                      maruda
                      • 08-2003
                      • 10738

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                      czy twarde dane o sprzedaży? .
                      jeśli piwa będą nominowane wg tego kryterium to do finału zawsze wejdą produkty KP , GŻ , ze względu na dostępność
                      Mniej książków więcej piwa

                      Comment

                      • Seta
                        Piję piwo
                        • 10-2002
                        • 6964

                        Nie byłem dotąd na żadnym oficjalnym szkoleniu sensorycznym, ani nie zasiadałem w jury żadnego konkursu. I raczej tak pozostanie, bo ja strasznie leniwy jestem.
                        Mam jednak pytanie do praktyków. Czy Wy nie przyjmujecie przypadkiem wytycznych narzucanych przez wielkich producentów? Piwo o idealnie czystym smaku, delikatna goryczka, lekka wytrawność, brak słodowych smaczków?
                        Zastanawialiście jak tego "przysłowiowego" Lecha oceniłby jakiś niezaprzeczalny autorytet? Na przykład śp. M. Jackson. Czy zgodziłby się na Wasze "zasady"?
                        Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                        Comment

                        • kopyr
                          Senior
                          • 06-2004
                          • 9475

                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
                          jeśli piwa będą nominowane wg tego kryterium to do finału zawsze wejdą produkty KP , GŻ , ze względu na dostępność
                          No i dlatego ten pomysł uważam zarówno za głupi jak i szkodliwy, bo promujący przeciętniactwo. No chyba, że jest jak pisał stolarz-77, że to i tak jest modyfikowane przez głosy członków BP. Więc tak naprawdę pierwsza, kluczowa faza jest owiana lekką mgiełką tajemnicy, co chcąc nie chcąc rodzi, przyznaję trochę wydumane, komentarze.
                          blog.kopyra.com

                          Comment

                          • kopyr
                            Senior
                            • 06-2004
                            • 9475

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
                            Zastanawialiście jak tego "przysłowiowego" Lecha oceniłby jakiś niezaprzeczalny autorytet? Na przykład śp. M. Jackson. Czy zgodziłby się na Wasze "zasady"?
                            Seta zostaw tego cholernego Lecha on wygrał jedynie z Tyskim i Łomżą. Tak Cię to boli.

                            Wracając jednak do oceny sensorycznej. No nie ma się co oszukiwać, że piwa z małych browarów często mają takie wady, że aż przykro a niektórzy się tym zachwycają. No niestety, ale takie browary jak Gościszewo, EDI, Kormoran, kiedyś Czarnków, i inne mają na swoim koncie haniebne przykłady "sztuki" piwowarskiej. I ja, ale nie tylko ja, takie potknięcia bez żadnej litości punktujemy. A czy Lech jest smaczny, to nie wiem, bo go nie pijam. Jedyne wyroby KP, które uważam za sensowne, to Frater Podwójny oraz Lech Free (choć ostatnio jego miejsce w moim sercu zajął Primator Nealko).
                            Last edited by kopyr; 05-06-2009, 13:03.
                            blog.kopyra.com

                            Comment

                            • unkel
                              Senior
                              • 08-2008
                              • 244

                              A nie można by przemnożyć wyników ankiety przez wagi w zależności od wielkości browaru? Teraz faktycznie jest konkurs konsumencki bo są piwa, które zna każdy. Z drugiej strony gdzie tu promocja kultury piwa?
                              Last edited by unkel; 05-06-2009, 14:05.

                              Comment

                              • lzkamil
                                kierowca bombowca
                                • 01-2003
                                • 3611

                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Twilight_Alehouse Wyświetlenie odpowiedzi
                                Witam wszystkich po bardzo długiej przerwie. Tym postem wracam niniejszym na gościnne łono browar.biz
                                Witaj Piotrek

                                Już wcześniej tu pisałem, nie ma co wieszać psów na sędziach. Jak są do wyboru 3 kiepskie piwa to wygra kiepskie piwo, nie ma lewara. To które ma najmniej obiektywnych wad. Domyślam się że w kategoriach sensorycznych bezsmakowość obniża ocenę tylko w kategorii "smakowitość", poza tym nie jest wadą jako taką.
                                Czyli zmienić zasady nominacji, dla mnie na początek wystarczy to:
                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika toto Wyświetlenie odpowiedzi
                                Konkretne propozycje na przyszłość (następną edycję):
                                - ograniczenie do 3 liczby kategorii piw jasnych dolnej fermentacji (do 11, 11-13, pow. 13)
                                - nominowanie w każdej kategorii (o ile to możliwe, bo pszenic tyle nie ma) minimum 5 piw (żeby nie każdy nominowany miał zagwarantowane miejsce na podium), a w kategoriach najliczniej obsadzonych nawet więcej (...)
                                ...i zobaczyć jak się sprawdzi. Dla mnie też najmniej sensownym punktem był podział na progi co 1% ekstraktu.
                                Co do sposobów wyboru przez sklepy to każdy ma tyle zalet co i wad, tu się za wiele nie zmieni, może poza tym że by trzeba brać wyniki z większej ilości specjalistycznych sklepów.
                                Last edited by lzkamil; 05-06-2009, 14:24.
                                Lepszy jabol pod okapem
                                niż GŻ, CP i KP !


                                Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

                                Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

                                Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎