Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jaki jest największy i najmniejszy (komercyjny) browar na świecie ?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Cooper
    Senior
    • 11-2002
    • 6055

    Jaki jest największy i najmniejszy (komercyjny) browar na świecie ?

    Czytając ciekawe posty Abernackiego o malutkich frankońskich warzących po kilkaset hekto piwa browarach zacząłem zastanawiać się jakiż to może byc najmniejszy browar na świecie. Zanim jednak założyłem ten post upewniłem się dzieki brobizowej wyszukiwarce że ten -jakby wydawało się dosyć popularny temat pytanie - nie był już przerabiany ale o dziwo nie znalazłem żadnego wątku o nim traktujacym za wyjątkiem kilku opisujących jakieś globalne fuzje megakoncernów piwnych.
    Żeby nie bylo niejasności precyzuje iż chodzi o największy pojedyńczy browar na swiecie (nie koncern piwny) pod względem rocznej produkcji i najmniejszy (oczywiście komercyjny a więc posiadający zgodę na sprzedaż własnego piwa). Nie chodzi tutaj więc o amatorskie browary domowe choć nie wątpię iż niejeden może warzyć więcej niż browar komercyjny.

    W przypadku browaru największego nie bylo raczej dużego problemu. Parę puknięć w oszukiwarkę i potwierdziły się moje podejrzenia :
    Największy pojedyńczy browar to browar grupy Coors w miejscowości Golden (Colorado, USA) o rocznej produkcji uwaga.... 30 000 000 hl (słownie: trzydzieści milionów hl rocznie )

    Pytanie o browar najmniejszy pozostawiam już do otwartej dyskusji
    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku
  • zgroza
    Senior
    • 03-2008
    • 3597

    #2
    Najmniejszego browaru komercyjnego na świecie nie ustalisz. Bo granica pomiędzy komercyjnym a niekomercyjnym jest cieńka. W Szwajcarii każdy piwowar domowy pow. 400 l rocznie jest rejestrowany. Np. http://www.valeisbier.ch/index.html
    Lotna ekspozytura browaru

    Też Was kocham.

    Comment

    • abernacka
      Senior
      • 12-2003
      • 10837

      #3
      Jeden z mniejszych browarów działa oczywiście w Niemczech w landzie Saksonia Anhalt w Neidorf. Zwie się Dorfkrug. Warzy rocznie około 15 hektolitrów piwa.

      Fotki browaru:

      Piwna turystyka według abernackiego

      Comment

      • Cooper
        Senior
        • 11-2002
        • 6055

        #4
        Zdaje sobie sprawę że w przypadku tego najmniejszego sprawa nie bedzie łatwa bo będą jakieś wątpliwości i niedoprecyzowania ale dzieki temu szansa na jakąś rozwojową dyskusję. W sumie już na dzień dobry Abernacka podniósł poprzeczkę bardzo wysoko a w zasadzie bardzo nisko: browar Dorfkrug w Neidorf warzący jedynie 15 hl rocznie. Tego się nie spodziewałem.
        Z drugiej strony pytanie do Zgrozy co znaczy owa rejestracja w Szwajcarii ? Jeśli jest to jakieś opodatkowanie ale i możliwość sprzedaży piwa to browary te możemy już traktować nie jako amatorskie domowe ale jako komercyjne a więc załapujące się do mojego pytania. Produkcja w wysokości 4 hekto była by już kolejnym rekordem "małości"
        Ostatecznie tak jak znalazłem najwiekszy browar postanowiłem poszukać najmniejszy w internecie i pokazało mi browar Bragdy Gwynant w miejscowości Capel Bangor koło Aberystwyth w Walii. Jesli dobrze odczytałem wynika że 1 warka tego browaru to 40,9 litra. Nie znaczy to jednak że browar warzy jedynie jedną warkę rocznie.
        Jeśli chodzi o podobny tego typu ale w Polsce to przynajmniej tak określa się browar restauracyjny "Marysia" w Szczyrzcu. Jest to jednak "gigant" produkujacy rocznie aż 600 hekto
        Niejako potwierdza to polski mit iż nie warto otwierać browaru warzącego tak małe ilości jak opisywane przez Abernackiego niemieckie browary.
        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

        Comment

        • YouPeter
          Senior
          • 05-2004
          • 2379

          #5
          A jaki są największe w ważniejszych krajach Starego Kontynentu? Wie ktoś może?
          Bo kto piwa nie pije ten jest wywrotowcem, świadomie uszczuplającym dochody państwa, bezideowcem.

          Comment

          • grzeber
            Senior
            • 05-2002
            • 2868

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgroza Wyświetlenie odpowiedzi
            Najmniejszego browaru komercyjnego na świecie nie ustalisz. Bo granica pomiędzy komercyjnym a niekomercyjnym jest cieńka. W Szwajcarii każdy piwowar domowy pow. 400 l rocznie jest rejestrowany. Np. http://www.valeisbier.ch/index.html
            To, że jest rejestrowany chyba nic jeszcze nie zmienia. Sam z resztą użyłeś sformułowania "piwowar domowy", co raczej wyklucza to o co pytał Cooper, czyli browar komercyjny. Zapewne jeśli ktokolwiek w Szwajcarii chciałby skomercjalizować swój browar zwiększył by produkcję, a tu już blisko do 15 hl podanych przez Abernackę.
            pozdrawiam
            www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

            Comment

            • slawekkazek
              Senior
              • 01-2003
              • 544

              #7
              Ciekawe, jaką warzelnią dysponuje ów browar w Dorfkrug? Patrząc na zdjęcie najmniejszego browaru w Czechach (Rambousek z Hradec Kralove) o rocznej produkcji 50 hl, której warzelnia zbudowana jest m.in. z w 20 litrowego gara i mieści się w pomieszczeniu wielkości gomułkowskiej kuchni, można mieć podejrzenie, że w Dorfkrug produkują w naparstkach

              Comment

              • abernacka
                Senior
                • 12-2003
                • 10837

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika slawekkazek Wyświetlenie odpowiedzi
                Ciekawe, jaką warzelnią dysponuje ów browar w Dorfkrug? (...)
                Podejrzewam, że nie przeczytałeś dokładnie mojego postu. Przecież wkleiłem fotki z tegoż browaru.
                Piwna turystyka według abernackiego

                Comment

                • slawekkazek
                  Senior
                  • 01-2003
                  • 544

                  #9
                  Fakt. W porównaniu z Rambouskiem wielkiej różnicy nie widać. Powiedziałbym nawet, że Rambousek jest nieco mniejszy. Chyba jest więc bardziej pracowity ?!

                  Comment

                  • zgroza
                    Senior
                    • 03-2008
                    • 3597

                    #10
                    Człowiek z podanego linka twierdzi, że warzy 20-25 warek 40l rocznie, a więc do 10 hl. Rejestracja znaczy tyle, że ma prawo sprzedawać swoje wyroby, które butelkuje i czasem keguje. Spróbuje się dowiedzieć więcej na miejscu.
                    Lotna ekspozytura browaru

                    Też Was kocham.

                    Comment

                    • Pancernik
                      Senior
                      • 09-2005
                      • 9733

                      #11
                      Ciekawa kwestia, kiedyś natrafiłem (niestety, jedynie wirtualnie ) na coś takiego: http://www.brauhaus-coepenick.de/?Willkommen. Twierdzą, że są "die kleinste Brauerei Deutschlands". Czy ktoś to może potwierdzić/zweryfikować?

                      Comment

                      • abernacka
                        Senior
                        • 12-2003
                        • 10837

                        #12
                        Jest to najmniejszy browar w Berlinie a nie w Niemczech.
                        Piwna turystyka według abernackiego

                        Comment

                        • Pancernik
                          Senior
                          • 09-2005
                          • 9733

                          #13
                          A to oszukańcze chwalipięty! Na ich stronie stoi:

                          Liebe Gäste, wir betreiben seit dem 6. April 2004 die „kleinste Brauerei Deutschlands“ inmitten des historischen Herzens von Köpenick und bieten unseren Gästen täglich ein Ensemble aus Bier, Bierspezialitäten und deftigen Speisen – zum größten Teil traditionelle Berliner Gerichte. Einen Auszug unseres originellen Angebots finden Sie hier.

                          Widocznie Berlińczycy, podobnie jak wielu "stołecznych" Polaków i Francuzów mają "stolicocentryczny" punkt widzenia .

                          Comment

                          • abernacka
                            Senior
                            • 12-2003
                            • 10837

                            #14
                            Jak wrócę z pracy zerknę ile warzą rocznie.
                            Piwna turystyka według abernackiego

                            Comment

                            • Maggyk
                              Szara Adminiscjencja
                              • 05-2004
                              • 5615

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika abernacka Wyświetlenie odpowiedzi
                              Jak wrócę z pracy zerknę ile warzą rocznie.
                              Marcinie czy Ty aby się nie przepracowujesz?
                              Życie jest jak skrzynka piw rzemieślniczych - nigdy nie wiesz na co trafisz!
                              Piwo domowe -
                              Centrum Piwowarstwa - sklep dla piwowarów domowych

                              Reklama w BROWARZE
                              PIWO GDZIE - STREFA Z ZASADAMI :D

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎