Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Polska - Kraina Porterem Płynąca

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • skitof
    Senior
    • 11-2007
    • 2478

    #76
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika delvish Wyświetlenie odpowiedzi
    Czyli jest tak, jak się spodziewalem. Poza "najmojszością" naszych porterów, brak merytorycznych argumentów
    Patrząc po opisie stylu, jakoś nie widać tego wpływu polskich wzorcowych porterów w BJCP.
    Ale to chyba dobrze, że ten styl mógłby być nasz. Bo w hierarchii prestiżu gatunków to international lager czy podobnie plasuje się na samym dole.

    Comment

    • kopyr
      Senior
      • 06-2004
      • 9475

      #77
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika delvish Wyświetlenie odpowiedzi
      Czyli jest tak, jak się spodziewalem. Poza "najmojszością" naszych porterów, brak merytorycznych argumentów
      Patrząc po opisie stylu, jakoś nie widać tego wpływu polskich wzorcowych porterów w BJCP.
      Różnica zdań pomiędzy nami, a BJCP wynika IMO z różnicy w zakładanej genezie porteru bałtyckiego. Oni twierdzą, że to jest porter angielski, który uległ wpływom russian imperial stout. My/ja twierdzimy, że to jest RIS, który został zaadaptowany do drożdży lagerowych. Oczywiście są różnice pomiędzy porterem bałtyckim, a RIS, ten drugi bardzo często ma całkiem bogate aromaty chmielowe, no i oczywiście górnafermentacja.
      blog.kopyra.com

      Comment

      • Seta
        Piję piwo
        • 10-2002
        • 6964

        #78
        Ja ten ekstrakt widzę tak:
        8-10,9 - lekkie
        11-12,9 - pełne
        13-15,9 - mocne
        16-17,9 - koźlak
        18-24 - porter

        Edit: oczywiście sam ekstrakt nie jest warunkiem wystarczającym, aby piwo uznać np za rasowego portera, ale jest warunkiem (moim zdaniem) koniecznym.
        Last edited by Seta; 02-12-2010, 15:52.
        Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

        Comment

        • Promil03
          Senior
          • 10-2007
          • 2833

          #79
          Słuchajcie, czy to naprawdę takie ważne czy porter ma 18% czy 17%? Czy to ważne, że można go nazywać bałtyckim lub nie?
          Dla mnie nie ma to najmniejszego znaczenia. Jeśli pity przeze mnie porter mi smakuje to wracam do niego potem wielokrotnie.
          Jeśli mi nie smakuje (tak jak ostatnio Porter Miodowy z Krajana) to skreślam go i tyle.
          O ile mogę wyobrazić sobie sytuację z odróżnieniem czeskiej 10% od 12%, tak nie wyobrażam sobie, że ktoś odróżnia portera 17% od 18% i na podstawie tego kwalifikuje go jako bałtycki.
          Generalnie zgadzam się ze skifotem, że trzeba na każdym kroku podkreślać wyjątkowość naszych porterów, a jak je będziemy nazywać my lub inni, to drugorzędna sprawa.

          Comment

          • delvish
            Senior
            • 11-2004
            • 3508

            #80
            Seta, a koźlak dubeltowy, to jaki ma mieć wg ciebie ekstrakt?
            "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
            (Frank Zappa)

            "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

            Comment

            • Mason
              Senior
              • 02-2010
              • 3280

              #81
              W kwestii promocji polskich porterów - co byście powiedzieli na to żeby spróbować namówić ludzi prowadzących sklepy z ciekawym piwem żeby specjalnie wypromowali portery? Mam taką ideę żeby zrobić coś w rodzaju etykiety na półki z naszymi porterami. Ustawić je wszystkie razem i dać im etykietę ze złotymi literami na czarnym tle (albo srebrnymi, albo jak kto lubi) i ów napis dumnie by głosił "Portery Bałtyckie - piwowarski skarb Polski". Za tym mogłaby iść strona promująca portery (adres np. www.portery.pl - nie ma jeszcze takiej strony), całość akcji mogłaby być finansowana przez polskie browary warzące owe piwa. Kormoran i Ciechan są otwarte na promocję przez internet, gdyby zorganizować coś w rodzaju petycji poprzez browar.biz to możliwe że głos piwnych smakoszy mógłby ich do tego przekonać

              To taka moja szalona wizja, powstała po konsumpcji Komesa
              JEDNO PIVKO NEVADI!

              Comment

              • delvish
                Senior
                • 11-2004
                • 3508

                #82
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                My/ja twierdzimy, że to jest RIS, który został zaadaptowany do drożdży lagerowych.
                A na jakiej podstawie opieracie Kopyr swoje przypuszczenia?
                "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
                (Frank Zappa)

                "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

                Comment

                • kopyr
                  Senior
                  • 06-2004
                  • 9475

                  #83
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika delvish Wyświetlenie odpowiedzi
                  A na jakiej podstawie opieracie Kopyr swoje przypuszczenia?
                  Na takiej.
                  blog.kopyra.com

                  Comment

                  • bobza
                    Senior
                    • 01-2009
                    • 222

                    #84
                    Jak tak od siebie dodam, że każdy produkt spożywczy specjalny\prestiżowy ma bardzo restrykcyjne procedury produkcji. Tak jest np. z szynką parmeńską, francuskimi serami czy chociażby piwa trapistów. Producenci muszą zwykle spełnić jakieś normy czy wręcz dostać certyfikaty uprawniające do produkcji. Dlatego uważam że jeśli chcemy żeby porter bałtycki był naszym polskim specjałem to takie reguły musza zostać narzucone (czy to będzie 17% czy 18%). Powinno się doprowadzić do zarejestrowania porteru jako produktu regionalnego w UE, tak jak zrobili to polscy miodosytnicy ze swoimi produktami. Czesi, Niemcy i Belgowie już dawno się tym zajęli i ich piwa znajdują się na liście produktów regionalnych chronionych prawem UE.
                    Last edited by bobza; 02-12-2010, 20:36.
                    http://www.alebrowar.pl/

                    http://www.facebook.com/AleBrowar

                    Comment

                    • pioterb4
                      Senior
                      • 05-2006
                      • 4322

                      #85
                      W kwestii promocji polskich porterów - co byście powiedzieli na to żeby spróbować namówić ludzi prowadzących sklepy z ciekawym piwem żeby specjalnie wypromowali portery? Mam taką ideę żeby zrobić coś w rodzaju etykiety na półki z naszymi porterami. Ustawić je wszystkie razem i dać im etykietę ze złotymi literami na czarnym tle (albo srebrnymi, albo jak kto lubi) i ów napis dumnie by głosił "Portery Bałtyckie - piwowarski skarb Polski".
                      Idea jest szczytna, ogólnie patrząc po polskich porterach dochodzi się do wniosku że marketingowo są troche niedoinwestowane. Co mnie boli...w okresie jesienno-zimowym producenci porterów mogliby postarać się o wypuszczenie jakichś zestawów promocyjnych z gadżeami albo o wydaniu dla sklepów jakichś broszur/reklam proklamujących zalety portera. Te materiały moglyby mieć podobny schemat do tego piwnego przewodnika Almy, z tym że byłby on nastawiony tlko na jeden styl, no i byłby lepszy merytorycznie.

                      Dziwi mnie też, że polskie portery w zdecydowanej większośći nie mają nawet swojego dedykowanego szkła. Belgowie o swoje mocne ale, czy Niemcy o swe doppelbocki dbają pod tym względem znacznie bardziej, wypuszczają szklanki/pokale, fikuśne butelki itp..

                      Comment

                      • Christof
                        Senior
                        • 04-2009
                        • 128

                        #86
                        Jeśli chodzi o opakowanie promocyjne, to np. Browar Witnica rozlewa swój porter do takich fajnych 2 litrowych butli. http://www.browar-witnica.pl/cms/ind...d=19&Itemid=34
                        Dobra rzecz na świąteczny prezent dla np. szwagra Niemca

                        Comment

                        • Twilight_Alehouse
                          Chmielowisko.pl
                          • 06-2004
                          • 6310

                          #87
                          Wiem o jednej promocyjnej porterowej ciekawostce, która podobno ma się pojawić za rok. Nic więcej zdradzić nie mogę, ale już się nie mogę doczekać

                          Comment

                          • Promil03
                            Senior
                            • 10-2007
                            • 2833

                            #88
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Christof Wyświetlenie odpowiedzi
                            Jeśli chodzi o opakowanie promocyjne, to np. Browar Witnica rozlewa swój porter do takich fajnych 2 litrowych butli. http://www.browar-witnica.pl/cms/ind...d=19&Itemid=34
                            Dobra rzecz na świąteczny prezent dla np. szwagra Niemca
                            Przykład dobry, problem w tym, że butla ta pojawia się tylko w specjalistycznych sklepach z piwem. Ja osobiście jeszcze jej nie spotkałem (choć też specjalnie nie szukałem).
                            Porter z Witnicy można dostać chociażby w sieciach Intermarche, PiP czy Bomi.
                            Nie mogliby tam wstawić po kilka sztuk? Inne piwa pojawiają się tam w zestawach ze szkłem, pięciopakach, itp.
                            Może to wina dystrybutorów, którzy dostarczają produkty do tych sieci?

                            Comment

                            • Promil03
                              Senior
                              • 10-2007
                              • 2833

                              #89
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Twilight_Alehouse Wyświetlenie odpowiedzi
                              Wiem o jednej promocyjnej porterowej ciekawostce, która podobno ma się pojawić za rok. Nic więcej zdradzić nie mogę, ale już się nie mogę doczekać
                              Za rok, czyli w styczniu 2011, czy w grudniu 2011?

                              Comment

                              • Christof
                                Senior
                                • 04-2009
                                • 128

                                #90
                                Nawet literatura (wielka literatura) promuje zalety porteru:

                                ..."Co prawda, od samego początku był trochę anemiczny; stwierdził to również doktor Heidekind i kazał mu
                                co dzień na trzecie śniadanie po szkole dawać dużą szklankę porteru, napoju, jak wiadomo, odżywczego,
                                któremu doktor Heidekind przypisywał krwiotwórcze własności; w każdym bądź razie trunek ten mile
                                oddziaływał na umysł chłopca i sprzyjał jego skłonności do "zagapiania się", jak to nazywał wuj Tienappel;
                                Hans Castorp zwykł był mianowicie, z ustami na wpół otwartymi i nie trzymając się żadnego określonego
                                wątku, zamyślać się o niebieskich migdałach."

                                Tomasz Mann "Czarodziejska góra"

                                Ja osobiście nie przepadałem za porterem, ale po tych wszystkich Waszych wpisach z pewnością zacznę spożywać go częściej, szczególnie teraz w ten zimowy czas.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎