Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Artykuł Kacpra Górki: Skazani na lagera i miodowe? - Komentarze

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • ART
    mAD'MINd
    • 02-2001
    • 23799

    Artykuł Kacpra Górki: Skazani na lagera i miodowe? - Komentarze

    W kolejnym artykule, tym razem Kacper Górka, próbuje w rozmowach z osobami z branży, ocenić sytuację piwno-gatunkową na naszym krajowym rynku.

    Artykuł znajduje się tu:


    Zapraszam do czytania i komentowania!
    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).
  • Twilight_Alehouse
    Chmielowisko.pl
    • 06-2004
    • 6310

    #2
    Oj, interpunkcja skrzeczy...
    O zawartości merytorycznej wypowiem się, gdy wyrobię sobie filtr na nieprawidłowe przecinki

    Comment

    • jacer
      Senior
      • 03-2006
      • 9875

      #3
      Pana Aleksandra Wolaka chciałbym poinformować, że dział innowacji kosztuje ok. 300zł. Trzeba tylko chcieć.

      Znów odnoszę wrażenie, że pan Olkowski żyje w jakimś innym kraju. Lista piw miodowych dla pana:
      Ciechan Miodowe
      Lubuskie Piwo Miodowe Ciemne/Gorzowiak Ciemne Miodowe
      Lubuskie Piwo Miodowe Jasne/Gorzowiak Jasne Miodowe
      Perła Trybunalskie Miodowe
      Maćkowe Piwo Miodowe
      Piwo Na Miodzie Gryczanym Jabłonowo
      Czarne Miodowe Fortuna
      Orkiszowe z Miodem Kormoran
      Miodne Kormoran
      Łomża Export Miodowe
      Raciborskie Miodowe
      Jagiełło Miodowe
      Zawiercie Miodowe
      Cornelius Honig Weizen
      Miodowe - Browar Edi
      Miodowe Mocne - Browar Jabłonowo
      Kiper Extra Strong Miodowe
      Milicki Browar Rynkowy
      Grupa STYRIAN

      (1+sqrt5)/2
      "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
      "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
      No Hops, no Glory :)

      Comment

      • pioterb4
        Senior
        • 05-2006
        • 4322

        #4
        Ciężko polemizować z tymi spostrzeżeniami, gdyż wydają się jak najbardziej trafne. Nie zgadzam się jednak, ze stwierdzeniem, że już 10 lat temu polskie browary warzyły ciekawe piwa. Pan Olkowski podał przykłady: Froma, Koźlaka i Hebana z Juranda, Irisha i wiśniowego z Kormorana, Belfasta z Jabłonowa, Irlandzkiego z Krajana, ciemną Fortunę, Witnice, Gingersa i Corneliusa.
        Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale dziesięć lat temu nie było Corneliusa i Gingersa. Tego drugiego nie nazwałbym ciekawym ani dziś ani na przełomie wieków. Irlandzkie z Krajana też chyba weszło później, ale tu pewien nie jestem.

        Zdecydowana większość to jednak piwa, które ukazały się w późniejszych latach. A takie przypadki, jak From czy Witner, były tylko chwilowym wzbogaceniem rynku.
        Przepraszam za moze głupie pytanie ale co to za piwa ten From i Witner?

        O jakich oranżadach Pan myśli? Czy o belgijskich wiśniowych? A może o niemieckich Radlerach? Czy może o piwie orkiszowym albo żytnim, które są warzone przez nasze browary regionalne?! – Odpowiada Olkowski,
        Przyrównywanie piw z aromatem czekoladowym albo jakimś syropem do belgijskich Krieków trochę mi się nie widzi. Osobiście nie mam nic przeciwko piwom aromatyzowanym pod warunkiem że tak jak wspomianej Belgii czy Niemczech, będzie dostępna cała paleta piw warzonych w stylach tradycyjnych, tj: alt, weizen bock, saison, dubbel...

        Comment

        • skitof
          Senior
          • 11-2007
          • 2478

          #5
          To że jest lepiej niż 10 lat temu to pewne, ale to i tak początek drogi. Kluczem do sukcesu będzie konkurencja i rosnąca wiedza i potrzeby piwoszy. Polacy spożywają ogromne ilości piwa, ale nie przekłada się to na ilość i jakość stylów. Biorąc pod uwagę ilość konsumpcji piwa, powinniśmy mieć porównywalne proporcje browary-ludność jak w Niemczech, Czechach, Austrii, Anglii, Belgii itp. Tam statystycznie 1 browar przypada na 50-60 tys ludzi. U nas 500-600 tys. A więc zamiast ok. 65 browarów powinniśmy mieć 650. Wtedy konkurencja wymusiłaby wysiłek.

          Comment

          • docent
            Senior
            • 10-2002
            • 5205

            #6
            Brawo Bakłażanek za ciekawy artykuł!
            Polska jest ciągle na początku drogi do poznania piwnej różnorodności. Podczas gdy my nadrabiamy zaległości w liczbie minibrowarów i dostępności naturalnego jasnego piwa Czesi wchodzą już w swoich minibrowarach w IPA, stouty czy rauchbiery.
            Najgorszy rozwój sytuacji polegałby na polaryzacji rynku na piwopodobne tanie wyroby oraz browary warzące różnorodne piwa, ale w skali niszowej i z wysoką ceną. Bo chyba na razie do tego to zmierza...
            Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
            Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
            Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
            Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

            Comment

            • VanPurRz
              Senior
              • 09-2008
              • 4229

              #7
              O rany docent napisał mądrze NIestety właśnie wszystko idzie w kierunku, że dla ludzi mniej zamożnych pozostaną tylko wyroby piwopodobne natomiast piwa dobre (niezależnie od kosztów produkcji) będą specjalnie spozycjonowane dla "wykształconego, wielkomiejskiego konsumenta".
              Nie tędy droga panowie , nie tędy. Oczywiste jasne jest, że dobre piwo kosztuje nieco więcej ale w Polsce już dawno przekroczono wszelkie granice przyzwoitości w cenach tych piw.
              "Nie myśl o tym, że wszystko się kończy. Myśl, że wszystko się dopiero zaczyna. To, co powinno być życiem: spokój, wolność i cisza" M. Hłasko, "Ósmy dzień tygodnia"

              Comment

              • szefunio
                Senior
                • 01-2007
                • 481

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
                Pana Aleksandra Wolaka chciałbym poinformować, że dział innowacji kosztuje ok. 300zł. Trzeba tylko chcieć.
                Zaintrygowałeś mnie tą kwotą. Możesz to wyjaśnić?
                Robię to co lubię - produkuję piwo.

                Comment

                • becik
                  Senior
                  • 07-2002
                  • 14999

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pioterb4 Wyświetlenie odpowiedzi
                  Przepraszam za moze głupie pytanie ale co to za piwa ten From i Witner?
                  From to było naprawdę ciekawe piwo z żeń-szeniem, miałem przyjemność je smakować


                  Witnera jakoś nie kojarzę, nic a nic
                  Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                  Comment

                  • pioterb4
                    Senior
                    • 05-2006
                    • 4322

                    #10
                    Dzięki Becik. Froma w ogóle nie widziałem i nie klojarzę, w pierwszej chwili myslałem że może jakichś błąd się wkradł i chodzi o browar Fronia

                    Comment

                    • jacer
                      Senior
                      • 03-2006
                      • 9875

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika szefunio Wyświetlenie odpowiedzi
                      Zaintrygowałeś mnie tą kwotą. Możesz to wyjaśnić?
                      Tyle mniej więcej kosztuje sprzęt do warzenia piwa w domu. Co tydzień piwowar mógłby uwarzyć jakiś eksperyment. Myślę, że w browarze znalazło by się z 6-8 osób, które mogło by robić za króliki doświadczalne i oceniać te eksperymenty, razem z właścicielem.

                      Jak można zauważyć na filmikach z browarów zza oceanu, amerykańce nadal warzą eksperymentalne piwa "po staremu" mieszając łychami w garach. Tak jak to robili dawniej w domu. Jednocześnie mają przy tym niezłą zabawę. Później panel degustacyjny i decyzje, robimy duże warki czy coś jeszcze poprawiamy.
                      Milicki Browar Rynkowy
                      Grupa STYRIAN

                      (1+sqrt5)/2
                      "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                      "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                      No Hops, no Glory :)

                      Comment

                      • baklazanek
                        † 2014 Piwosz w Raju
                        • 08-2001
                        • 3562

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi

                        Witnera jakoś nie kojarzę, nic a nic

                        Piwo cytrynowe, które było robione przez krótki czas w Witnicy.

                        Comment

                        • rohozecky
                          PremiumUżytkownik
                          • 11-2008
                          • 1837

                          #13
                          Fajny, rzetelny artykuł. Z przyjemnością przeczytałem.
                          Nie ukrywam jednak, że sam nadal czekam przede wszystkim na przyzwoitego polskiego lagera, którego kupno lub zamówienia w knajpie nie wiązałoby się dodatkowo z loterią...
                          ... a poza tym twierdzę, że SAB Miller winien zostać zniszczony.

                          Comment

                          • CyboRKg
                            Senior
                            • 04-2010
                            • 593

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pioterb4 Wyświetlenie odpowiedzi
                            Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale dziesięć lat temu nie było Corneliusa i Gingersa. Tego drugiego nie nazwałbym ciekawym ani dziś ani na przełomie wieków.
                            Z piw smakowych pamietam, ze 10l temu dostepne byly 2 rodzaje "Coolera" i "Redd`s" jablkowy. "Gingers" wszedl chyba pare lat pozniej, podobnie jak dodatkowe smaki "Redd`sa".
                            "Jedno pivo ne vadi!"
                            "Kupuje tylko w polskich sklepach!"

                            Comment

                            • Molac
                              Junior
                              • 12-2009
                              • 5

                              #15
                              W kwestii nazewnictwa

                              Proponuję nie nazywać rozmaitych słodzonych wynalazków "piwami aromatyzowanymi" - to nie są piwa !!!
                              To jakieś tam napoje i tyle. Mają swoich konsumentów... a właściwie konsumentki.
                              Niechże mają swoją sekcje na forum np. "Wynalazki" ale nie szargajcie szlachetnego miana piwa.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎