Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Podrabiane butelki

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • zgoda
    Senior
    • 05-2005
    • 3516

    Podrabiane butelki

    Jakiś czas temu trafiło mi się piwo z Kormorana (bodajże Warnijskie) w butelce do złudzenia przypominającej ŻGB, jednak zapewne pochodzącej ze wschodu. Świadczyłoby o tym oznaczenie pojemności pisane cyrylicą (0.5л). Butelka bardzo przypomina typową butelkę "żywiecką", jednak ma trochę inaczej ukształtowany fragment szyjka-brzusiec.

    Myślałem, że to przypadkowe znalezisko, lecz ostatnio trafiło mi się kilka innych piw w takich butelkach - m.in. Trzy Zboża z Jabłonowa i inne Kormorany. Butelki są nowiuteńkie, więc nie wydaje mi się, żeby to miał być przypadek.

    WTF? OCB? Podejrzewam że jak zwykle chodzi o pieniądze, ale wydawało mi się do tej pory, że głównym zestawem szkła jest Amber, ŻGB i w mniejszym stopniu Okocim. Wzór butelki ŻGB jest raczej zastrzeżony, tym bardziej mnie zastanawiają te podróbki, bo inaczej tego nie nazwę, podobieństwo jest zbyt duże.
    Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog
  • ART
    mAD'MINd
    • 02-2001
    • 23799

    #2
    To butelki z Białorusi.
    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

    Comment

    • zgoda
      Senior
      • 05-2005
      • 3516

      #3
      U mnie się nie zmarnują, ale jakby ktoś chciał oddać w sklepie, to bez etykiety może być problem. Automat w moim Kauflandzie ich "nie łyka".
      Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

      Comment

      • ucho
        Senior
        • 05-2010
        • 500

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgoda Wyświetlenie odpowiedzi
        Wzór butelki ŻGB jest raczej zastrzeżony...
        Mnie się wydaje, że kształt butelki nie jest zastrzeżony. Jedynie ta zbitka liter jest chroniona jako znak towarowy (dla opakowań szklanych, puszek, podkładek itp.)

        Podobny temat.
        Last edited by ucho; 03-07-2011, 15:19.

        Comment

        • zgoda
          Senior
          • 05-2005
          • 3516

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ucho Wyświetlenie odpowiedzi
          Mnie się wydaje, że kształt butelki nie jest zastrzeżony. Jedynie ta zbitka liter jest chroniona jako znak towarowy (dla opakowań szklanych, puszek, podkładek itp.)

          Podobny temat.
          Dużo mniej rozpowszechnione wzory opakowań są zastrzeżone, spójrz sobie choćby na opakowania.biz. Zdziwiłbym się mocno, gdyby koncerny nie zastrzegły sobie wzorów (np. wzór używany przez KP jest również używany przez SABMiller w Czechach).

          I jeszcze jeden powód, dla którego nie wydaje mi się żeby wzór butelki ŻGB był ogólnodostępny - gdyby był, nie powstałaby butelka wz. amber. Na pewno ogólnodostępne są wzory Vichy/NRW i Euro/Europa, o ile wiem to również niemiecki longneck 0.5l jest wzorem ogólnodostępnym.
          Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

          Comment

          • ucho
            Senior
            • 05-2010
            • 500

            #6
            Ja swoją szczątkową wiedzę opieram wyłącznie na bazie Urzędu Patentowego. http://bazy.uprp.pl/patentwebaccess/DatabaseChoose.aspx
            Nie znalazłem tam żadnych butelek zastrzeżonych jako wzory przemysłowe przez GŻ czy KP. Wyjątek to butelka piwa Hevelius opisana na str. 39 w Wiadomościach Urzędu Patentowego 08 2002 - http://ipu.uprp.pl/portal/web/guest/wydawnictwawupbup
            Były próby zastrzerzenia kształtu butelki jako przestrzennego znaku towarowego, ale kończyło się to odmową w przypadku GŻ i decyzją o umorzeniu postępowania dla KP.
            Albo źle szukam, albo butelki chronione są w innym sposób, albo kształt nie jest chroniony.

            Comment

            • zgoda
              Senior
              • 05-2005
              • 3516

              #7
              Jest jeszcze europejski Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM). Zgłoszenie tam wzoru daje ochronę na całym terytorium UE.

              W każdym razie, nawet jeżeli te wzory nie są zastrzeżone i różne prawa własności przemysłowej nie zostały naruszone, to pozostaje jeszcze kwestia "zwrotności" takich butelek. My możemy różnicy nie dostrzec od razu, ale automat butelkowy w Kauflandzie ją dostrzegł.
              Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

              Comment

              • ucho
                Senior
                • 05-2010
                • 500

                #8
                Miejmy nadzieję, że wkrótce na ten temat oficjalnie wypowie się ktoś z BK.

                Comment

                • Maremali
                  Senior
                  • 05-2002
                  • 1953

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgoda Wyświetlenie odpowiedzi
                  (..)
                  W każdym razie, nawet jeżeli te wzory nie są zastrzeżone i różne prawa własności przemysłowej nie zostały naruszone, to pozostaje jeszcze kwestia "zwrotności" takich butelek. My możemy różnicy nie dostrzec od razu, ale automat butelkowy w Kauflandzie ją dostrzegł.
                  a czy automat z Kauflandu butelki Żywca bez etykiet też łyka?
                  http://maremali.web-album.org/

                  Comment

                  • MarcinKa
                    Senior
                    • 02-2005
                    • 2729

                    #10
                    Te butelki można kupić w Carrefourze zafoliowane po 6 sztuk na stoisku z akcesoriami piwowarskimi (przynajmniej w Krakowie w CH Zakopianka).
                    To lubię: Czarnków, Krajan, Amber, EDI, Fortuna, BOSS, Lwówek Śląski, Grybów, Jagiełło, Łódź, Browar Na Jurze, GAB, Kormoran, Gościszewo, Konstancin, Staropolski, Zodiak, Zamkowy, Ciechanów

                    Comment

                    • zgoda
                      Senior
                      • 05-2005
                      • 3516

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Maremali Wyświetlenie odpowiedzi
                      a czy automat z Kauflandu butelki Żywca bez etykiet też łyka?
                      Na ŻGB nie testowałem, ale okocimskie łyknął.
                      Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                      Comment

                      Przetwarzanie...
                      X
                      😀
                      🥰
                      🤢
                      😎
                      😡
                      👍
                      👎