Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pszeniczne czy pszenne

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Tomi45
    Senior
    • 07-2011
    • 165

    Pszeniczne czy pszenne

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
    Nie tylko ja.



    Będę wdzięczny.



    Ale już wiesz, co to jest FCJP? No to widać warto było.



    Aż przejrzałem wszystkie Twoje posty i moje na nie odpowiedzi, bo przestraszyłem się, że nieświadomie jakąś nagonkę na Ciebie urządziłem. No i odetchnąłem z ulgą, bo to były 3 posty. Rozumiem, że z twojej perspektywy były, to aż 3 posty, ale wierz mi, że nie była to zorganizowana akcja. Jeżeli nie odnosiłem się do treści Twoich postów, znaczy nie miałem na ten temat nic ciekawego do powiedzenia. Kiedy jednak widzę pszeniczniaka przez RZ, to mi się nóż w kieszeni otwiera.
    Co do fotki, to Admin podzielił moje wątpliwości, bo wyleciała w niebyt.

    Natomiast tłumaczenie, że robisz błędy, bo nie używasz polskich liter - dla mnie zabrzmiało jak lekceważenie reszty forumowiczów, w tym mnie. Dlatego zareagowałem. Starałem się pisać kulturalnie, zresztą jak zawsze, ale rozumiem, że różny może być poziom percepcji tego, czy coś jest, czy nie jest kulturalne. Jeżeli poczułeś się urażony, to wiedz, że nie to było moim celem. Mam nadzieję, że po tym początku będziesz już wiedział czego nie wypada na naszym forum robić, to i nie będzie kolejnych połajanek.
    Mój pierwszy post na forum - też dotyczy ortografii. I poprawię poprawiacza. Forma "piwo pszeniczne" (i dalej - pszeniczniak) jest niepoprawna!!!!! Jest to rusycyzm - dla mnie obrzydliwy (nie żebym miał coś do Rosjan - chodzi o kalanie języka). Pszeniczny może być łan, jakaś urodziwa panna może mieć włosy w kolorze pszenicznym - piwo natomiast (podobnie jak bułka) jest pszenne!!! Przewertowałem sporo słowników ortograficznych i żaden nie pozostawia najmniejszych wątpliwości.
  • docent
    Senior
    • 10-2002
    • 5205

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Tomi45 Wyświetlenie odpowiedzi
    Mój pierwszy post na forum - też dotyczy ortografii. I poprawię poprawiacza. Forma "piwo pszeniczne" (i dalej - pszeniczniak) jest niepoprawna!!!!! Jest to rusycyzm - dla mnie obrzydliwy (nie żebym miał coś do Rosjan - chodzi o kalanie języka). Pszeniczny może być łan, jakaś urodziwa panna może mieć włosy w kolorze pszenicznym - piwo natomiast (podobnie jak bułka) jest pszenne!!! Przewertowałem sporo słowników ortograficznych i żaden nie pozostawia najmniejszych wątpliwości.
    Dlatego najlepiej używać potoczno-slangowego określenia "pszenica"
    Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
    Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
    Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
    Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

    Comment

    • jacer
      Senior
      • 03-2006
      • 9875

      #3
      bułka pszenna, bo z mąki pszennej
      piwo pszeniczne, bo ze słodu pszenicznego

      Milicki Browar Rynkowy
      Grupa STYRIAN

      (1+sqrt5)/2
      "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
      "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
      No Hops, no Glory :)

      Comment

      • Tomi45
        Senior
        • 07-2011
        • 165

        #4
        Jak dla mnie - słód też jest niestet pszenny

        Comment

        • Twilight_Alehouse
          Chmielowisko.pl
          • 06-2004
          • 6310

          #5
          Na piwo.org jest wątek na ten temat.

          Z racji wykonywanego zawodu dbam o czystość języka, ale tu nie ma sensu przesadzać. Piwo powinno być "pszenne", ale jak widać można je też nazwać "pszenicznym". Zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę znaczenie przymiotnika "pszeniczny" - odnoszący się do pszenicy. W piwach pszenicznych obecność słodu pszenicznego lub niesłodowanego ziarna pszenicy w zasypie jest niższa niż 100%, reszta to zazwyczaj słód jęczmienny, więc tego rodzaju piwo "odnosi się do pszenicy". Kategoryczne obstawanie przy terminie "piwo pszenne" byłoby uzasadnione wyłącznie przy piwie wykonanym w 100% ze słodu pszenicznego, a takich chyba nie ma, ponieważ jego filtracja byłaby w zasadzie niemożliwa.

          Comment

          • kopyr
            Senior
            • 06-2004
            • 9475

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Tomi45 Wyświetlenie odpowiedzi
            Jak dla mnie - słód też jest niestet pszenny
            Być może masz rację, ale uzus działa na twoją niekorzyść. Pszeniczne jest już tak zakorzenione, że pozostając przy tematyce okołozbożowej walka z nim to walka z wiatrakami.

            Za to kompletnie nie rozumiem dlaczego przeszkadza Ci pszeniczniak. To jest neologizm i nie widzę argumentu za zmianą na pszenniaka, którego o wiele trudniej wymówić, zwłaszcza po kilku pszeniczniakach.
            blog.kopyra.com

            Comment

            • kopyr
              Senior
              • 06-2004
              • 9475

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Twilight_Alehouse Wyświetlenie odpowiedzi
              Kategoryczne obstawanie przy terminie "piwo pszenne" byłoby uzasadnione wyłącznie przy piwie wykonanym w 100% ze słodu pszenicznego, a takich chyba nie ma, ponieważ jego filtracja byłaby w zasadzie niemożliwa.
              A tam nie ma. A Grodzisz na ten przykład?
              blog.kopyra.com

              Comment

              • Twilight_Alehouse
                Chmielowisko.pl
                • 06-2004
                • 6310

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                A tam nie ma. A Grodzisz na ten przykład?
                Napisałem, że "chyba" nie ma.
                Przyznaję się do przeoczenia.

                Comment

                • Tomi45
                  Senior
                  • 07-2011
                  • 165

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                  Być może masz rację, ale uzus działa na twoją niekorzyść. Pszeniczne jest już tak zakorzenione, że pozostając przy tematyce okołozbożowej walka z nim to walka z wiatrakami.

                  Za to kompletnie nie rozumiem dlaczego przeszkadza Ci pszeniczniak. To jest neologizm i nie widzę argumentu za zmianą na pszenniaka, którego o wiele trudniej wymówić, zwłaszcza po kilku pszeniczniakach.
                  Przez analogię - pszenne - pszenniak, pszeniczne - pszeniczniak.
                  Ale chyba faktycznie nie ma się co czepiać tego pszeniczniaka
                  Fakt - to neologizm - no i chyba rzeczywiście lepiej brzmi.

                  Comment

                  • kony
                    breweriarz
                    • 08-2005
                    • 1701

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Twilight_Alehouse Wyświetlenie odpowiedzi
                    ... Piwo powinno być "pszenne", ale jak widać można je też nazwać "pszenicznym". Zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę znaczenie przymiotnika "pszeniczny" - odnoszący się do pszenicy. W piwach pszenicznych obecność słodu pszenicznego lub niesłodowanego ziarna pszenicy w zasypie jest niższa niż 100%, reszta to zazwyczaj słód jęczmienny, więc tego rodzaju piwo "odnosi się do pszenicy". Kategoryczne obstawanie przy terminie "piwo pszenne" byłoby uzasadnione wyłącznie przy piwie wykonanym w 100% ze słodu pszenicznego, a takich chyba nie ma, ponieważ jego filtracja byłaby w zasadzie niemożliwa.
                    No a co z chlebem? Chleb pszenny gdy jest tylko z mąki pszennej. Ale gdy jest mieszany to jest np. pszenno-żytni a nie pszeniczno-żytni, czyż nie ?
                    Żeby było jasne, przyzwyczaiłem się, że piję piwo pszeniczne i o ile zgrzyty językowe zwykle potępiam tak w tym przypadku nawet jeśli błędnie to wciąż będę pił pszeniczne czego i Wam życzę

                    Comment

                    Przetwarzanie...
                    X
                    😀
                    🥰
                    🤢
                    😎
                    😡
                    👍
                    👎