Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Ciekawostka;)

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Marusia
    Senior
    • 02-2001
    • 20211

    #46
    Eh, sensorze, pora na piwko , tak sobie samemu zaprzeczać, rozumiem, ale zeby choć w różnych tematach, coby się tak w oczy nie rzucało
    www.warsztatpiwowarski.pl
    www.festiwaldobregopiwa.pl

    www.wrowar.com.pl



    Comment

    • sensor
      Senior
      • 02-2001
      • 817

      #47
      Pisząc to wiedziałem że sobie zaprzeczam, ale to w końcu luźne forumowanie i mam nadzieję że żadne ze słów jakie powiedziałem nie będzie użyte przeciwko mnie.


      A tak powaznie -wszyscy jesteśmy wspaniali.


      ps

      Piwko już było - za dużo nie mogę, najwyżej jedno na godzinę.
      Dowiedz się więcej o piwie - www.piwoznawcy.pl
      Kursy, szkolenia, raporty sensoryczne.

      Comment

      • maryhh
        Senior
        • 02-2001
        • 1895

        #48
        Originally posted by sensor
        .

        Kobieta zaś zmienną jest jest.

        Zmienna globalna, zmienna, która jest widoczna, czyli dostępna, w całym "forum" i zazwyczaj istnieje przez cały czas jego działania.
        Jedna z podstawowych zasad dobrego "forumowania" nakazuje minimalizować użycie zmiennej globalnej.
        Wspieraj swój Browar! I Ty możesz zostać PREMIEREM!
        "do ciężkiej pracy jestem za lekki,
        do lekkiej pracy jestem za ciężki"

        Comment

        • maryhh
          Senior
          • 02-2001
          • 1895

          #49
          to taka zmanipulowana definicja
          Wspieraj swój Browar! I Ty możesz zostać PREMIEREM!
          "do ciężkiej pracy jestem za lekki,
          do lekkiej pracy jestem za ciężki"

          Comment

          • maryhh
            Senior
            • 02-2001
            • 1895

            #50
            do czego to doszło

            z onetu
            "Elektroniczny język" rozróżni smaki

            Zbudowano "elektroniczny język", rozróżniający wszystkie, nawet nieznacznie różniące się smaki. Urządzenie nie męczy się jak kiperzy - informuje serwis internetowy "Nature".

            Już niedługo producenci kawy, herbaty, win, wody mineralnej i innych produktów będą mogli - trafnie i wiarygodnie - oceniać ich jakość. Pozwoli na to niewielkie, ręczne urządzenie, określane jako "elektroniczny język" - zapowiadają Antonio Riul i jego współpracownicy z EMBRAPA Instrumentacao Agropecuaria w San Carlos (Brazylia).

            Wynalazcy podkreślają że kiperzy, choć wciąż niezastąpieni przy ocenie najbardziej wyrafinowanych produktów, jak whisky czy wino, zbyt szybko się męczą - zmysł ich smaku szybko się nasyca i tracą oni zdolność oceny minimalnych odcieni smaków.

            Urządzenie opracowane przez Riula może okazać się konkurencyjne wobec ludzkich kubków smakowych, bo nigdy się nie męczy.

            Elektroniczny język może wyczuwać nawet bardzo nieznaczne stężenia związków obecnych w wodzie. Rozróżnia wina Cabernet Sauvignons, tego samego rocznika, ale pochodzące z dwóch różnych winiarni - zapewnia wynalazca. Odróżnia także wina z tej samej winiarni, ale różne roczniki. "Wyczuwa" cząsteczki, np. cukru czy soli, w stężeniu zbyt niskim by mógł wyczuć je człowiek - wyjaśnia ekspert.

            Uważa się że człowiek rozróżnia cztery rodzaje smaków - słodki, słony, kwaśny i gorzki (czasem dolicza się też smak tzw. umami, charakterystyczny dla pokarmów o dużej zawartości białka). Kubki smakowe zawierają receptory pobudzające sygnały nerwowe po "wyczuciu" obecności odpowiednich cząsteczek.

            Szczegółów mechanizmu wyczuwania smaku jeszcze nie poznano. Być może każde wrażenie smakowe odpowiada sygnałowi wzorcowemu, wzbudzanemu podczas aktywności różnych receptorów nerwowych. "Elektroniczny język" działa właśnie na takiej zasadzie.

            Zawiera on cztery rodzaje czujników chemicznych, składających się z bardzo cienkich warstw polimerowych i części zawierającej jony rutenu. Wszystko to nałożono na złote elektrody, włączone w obwód elektryczny.

            W przypadku roztworów substancji o wyraźnym smaku - cukru, soli, chininy (gorzki) czy kwasów cienkie warstwy pochłaniają rozpuszczone substancje, zmieniając elektryczne właściwości elektrod, co można zmierzyć.

            Czujniki "elektronicznego języka" odpowiadają za rozróżnianie poszczególnych smaków. Dodatkowy czujnik wytwarza wzorzec smaku. Dane pochodzące z reakcji na każdy smak uczeni zaznacza się kropkami na grafie.

            Kształt tak powstałej figury nakłada się na odpowiednią część wzorca (smaki słodkie leżą w jego lewej górnej części, kwaśne - w prawej górnej). Stałe miejsce na wykresie ma także każdy napój. Np. kawa zajmuje środkową, dolną część wykresu.

            Martin Taylor z Uniwersytetu Walii w Bangor współpracujący z Brazylijczykami przewiduje, że w przyszłości urządzenie będzie także rozpoznawać smak umami.
            Last edited by maryhh; 10-01-2002, 07:56.
            Wspieraj swój Browar! I Ty możesz zostać PREMIEREM!
            "do ciężkiej pracy jestem za lekki,
            do lekkiej pracy jestem za ciężki"

            Comment

            • Krzysiu
              Krzysiu
              • 02-2001
              • 14936

              #51
              W sam raz nadające się do oceny elektronicznego piwa produkowanego w coraz bardziej elektronicznych browarach.
              Ale niech to sobie piją i smakują cyborgi,
              Ja przy Lwówku zasię stoję.

              Comment

              • maryhh
                Senior
                • 02-2001
                • 1895

                #52
                Pijane słonie zadeptały sześć osób RadioZet 2002-12-17 (14:11)

                Stado pijanych rozwścieczonych słoni, poszukujących ryżowego piwa, zadeptało na śmierć sześć osób w indyjskim stanie Asam.

                Świadkowie opisują to, co zrobiły pijane słonie, jako "rzeźnię".

                Zwierzęta poszukujące ulubionego napoju, piwa z ryżu, burzyły chaty, rozbijały beczki z piwem i pustoszyły spichrze. Do wszystkiego doszło w okręgu Tinsukia ponad pół tysiąca kilometrów od stolicy stanu Asam, Guwahati.

                "Były szalone" - opowiadali mieszkańcy. Z ich relacji wynika, że zwierzęta niszczyły tylko te miejsca, w których składowane było piwo i że potrafiły takie miejsca odnaleźć.

                "Mamy do czynienia z przypadkami pijaństwa ze strony stad słoni, które wykazują szczególne zamiłowanie dla lokalnego alkoholu" - uważa ekspert od słoni Kushal Konwar Sharma.

                "Nasilająca się wycinka lasów zmusza słonie do opuszczania tradycyjnych obszarów występowania" - dodaje z kolei Pradyut Bordoloi, stanowy minister do spraw lasów.

                Przez ostatnie dwa lata słonie zabiły w stanie Asam ponad 150 osób. Ludzie w odwecie zabili 200 zwierząt.

                W Asam żyje dziko 5,5 tysięcy słoni - ponad połowa całej indyjskiej populacji tych zwierząt.
                Wspieraj swój Browar! I Ty możesz zostać PREMIEREM!
                "do ciężkiej pracy jestem za lekki,
                do lekkiej pracy jestem za ciężki"

                Comment

                • maryhh
                  Senior
                  • 02-2001
                  • 1895

                  #53
                  musi być niezłe to piwo
                  Wspieraj swój Browar! I Ty możesz zostać PREMIEREM!
                  "do ciężkiej pracy jestem za lekki,
                  do lekkiej pracy jestem za ciężki"

                  Comment

                  • szostak
                    Gość
                    • 02-2002
                    • 1176

                    #54
                    Może ktos wie, jak się to piwo ryżowe robi? Skoro ma taką siłę przyciągania, to warto spróbować

                    Comment

                    • Johnus_Beer
                      Senior
                      • 08-2002
                      • 124

                      #55
                      W ramach ciekawostek- woda całego świata waży tyle, że gdyby jedna tona wody miałarozmiar główki od szpilki, to autostrada na Księżyc pokryta takimi główkami miałaby 2 kilometry szerokości
                      A w antenie największego teleskopu świata zmieściłoby się 4,5 mld kulek lodów
                      Niedźwiedzie polarne są mańkutami, a mrówki gdy sa pijanezawsze przewracają się na lewy bok.
                      A teraz pytanie, kto to liczy i kto za to płaci?

                      Comment

                      • kangurpl
                        Senior
                        • 03-2002
                        • 2660

                        #56
                        Krzysiu napisał(a)

                        Ale niech to sobie piją i smakują cyborgi,
                        Ja przy Lwówku zasię stoję.
                        I słusznie
                        Dopadłem to piwo w Szczecinie i od tego czasu nic innego nie piję.
                        W sklepie gdzie kupowałem wykupiłem ostatnie flaszki i zamówiłem nowa dostawę ( to info dla innych szczecinian).
                        Jakaś hurtownia w Szczecinie musiała to piwo sprowadzić bo namierzyłem je w jeszcze innym sklepie w okolicy
                        Świat należy do młodzieży, młody robi - stary leży.
                        "W niebie nie ma piwa, więc pijmy je tutaj."

                        "denerwować się - mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych"

                        Comment

                        • Volkh
                          Gość
                          • 12-2002
                          • 35

                          #57
                          Lwówek w Szczecinie?? Gdzie jeśli można wiedzieć? Chętnie udam się tam z pielgrzymką...

                          Comment

                          • djot
                            Senior
                            • 05-2001
                            • 621

                            #58
                            Na Manhatanie, kiedyś widziałem też na ryneczku przy Kilińskiego, ale dwa razy droższy niż na Manhatanie.

                            Comment

                            • maryhh
                              Senior
                              • 02-2001
                              • 1895

                              #59
                              nie wiedziałem, że Lwówek w Szczecinie jest ciekawostką
                              Wspieraj swój Browar! I Ty możesz zostać PREMIEREM!
                              "do ciężkiej pracy jestem za lekki,
                              do lekkiej pracy jestem za ciężki"

                              Comment

                              • djot
                                Senior
                                • 05-2001
                                • 621

                                #60
                                NIEPASTERYZOWANY

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎