Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Dywagacje na temat nazwy Gorzowa Wielkopolskiego

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • pieczarek
    zwykle cham i prostak
    • 06-2001
    • 5011

    Dywagacje na temat nazwy Gorzowa Wielkopolskiego

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
    lub też Gorzów Wlkp siedziba Wojewody Lubuskiego
    Akurat w tym przypadku mamy do czynienia z warszawską fiksacją. Gorzów nie chce być "Wielkopolski". Co jakiś czas są czynione starania o usunięcie tego bezsensownego członu w nazwie miasta. Niestety, "centrala" wie lepiej. Jakaś mądra głowa ustaliła po wojnie, że zamiast historycznie poprawnego Gorzewa zrobimy Gorzów, w dodatku Wielkopolski i tak to już trwa ponad 60 lat.
  • angasc
    Senior
    • 04-2006
    • 977

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pieczarek Wyświetlenie odpowiedzi
    Akurat w tym przypadku mamy do czynienia z warszawską fiksacją. Gorzów nie chce być "Wielkopolski". Co jakiś czas są czynione starania o usunięcie tego bezsensownego członu w nazwie miasta. Niestety, "centrala" wie lepiej. Jakaś mądra głowa ustaliła po wojnie, że zamiast historycznie poprawnego Gorzewa zrobimy Gorzów, w dodatku Wielkopolski i tak to już trwa ponad 60 lat.
    Pieczarku drogi, bardzo Cię proszę o nie mieszanie Warszawy do idoitycznych decyzji rządu. Ja rozumiem, że siedzibą rządu jest stolica i tradycyjnie już Warszawę osądza się za wszystko co złe. Ale Ty, jako czlowiek kulturalny i wykształcony powinieneś to rozumieć i wiedzieć że:
    - zmianę nazwy miasta ( po spełnieniu innych warunków ) może przeprowadzić jedynie Urząd Rady Ministrów.
    - zmiana taka możliwa jest po złożeniu wniosku przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
    - ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji jest P. Jerzy Miller. Urodzony, wykształcony i mieszkający przez znaczną większość życia w Krakowie
    - w calym składzie Rządu jest tylko jeden minister pochodzący z Warszawy
    Dlatego użycie zwrotu " warszawska fiksacja" jest co najmniej niesprawiedliwe w stosunku do warszawiaków. Chyba lepiej byłoby użyć stwierdzenia: rządowa fiksacja.
    Przemyśl to proszę.
    I przepraszam wszystkich za off-topa, ale to dość ważna dla mnie kwestia.
    Last edited by angasc; 15-03-2010, 23:03.

    Comment

    • josefik
      Senior
      • 05-2006
      • 386

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika angasc Wyświetlenie odpowiedzi
      Pieczarku drogi, bardzo Cię proszę o nie mieszane Warszawy do idoitycznych decyzji rządu. Ja rozumiem, że siedzibą rządu jest stolica i tradycyjnie już Warszawę osądza się za wszystko co złe. Ale Ty, jako czlowiek kulturalny i wykształcony powinieneś to rozumieć i wiedzieć że:
      - zmianę nazwy miasta ( po spelnieniu innych warunków ) może przeprowadzić jedynie Urząd Rady Ministrów.
      - zmiana taka możliwa jest po złożeniu wniosku przez Ministra Spraw wewnętrznych i Administracji
      - ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji jest P. Jerzy Miller. Urodzony, wykształcony i mieszkający przez znaczną większość życia w Krakowie
      - w calym składzie Rządu jest tylko jeden minister pochodzący z Warszawy
      Dlatego użycie zwrotu " waszawska fiksacja" jest co najmniej niesorawiedliwe w stosunku do warszawiaków. Chyba lepiej byłoby użyć stwierdzenia: rządowa fiksacja.
      Przemyśl to proszę.
      I przepraszam wszystkich za off-topa, ale to dość ważna dla mnie kwestia.
      Ale żeby od razu Przemyśl do tego mieszać

      Comment

      • zgroza
        Senior
        • 03-2008
        • 3597

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika angasc Wyświetlenie odpowiedzi
        Pieczarku drogi, bardzo Cię proszę o nie mieszanie Warszawy do idoitycznych decyzji rządu. Ja rozumiem, że siedzibą rządu jest stolica i tradycyjnie już Warszawę osądza się za wszystko co złe. Ale Ty, jako czlowiek kulturalny i wykształcony powinieneś to rozumieć i wiedzieć że:
        - zmianę nazwy miasta ( po spełnieniu innych warunków ) może przeprowadzić jedynie Urząd Rady Ministrów.
        - zmiana taka możliwa jest po złożeniu wniosku przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
        - ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji jest P. Jerzy Miller. Urodzony, wykształcony i mieszkający przez znaczną większość życia w Krakowie
        - w calym składzie Rządu jest tylko jeden minister pochodzący z Warszawy
        Dlatego użycie zwrotu " warszawska fiksacja" jest co najmniej niesprawiedliwe w stosunku do warszawiaków. Chyba lepiej byłoby użyć stwierdzenia: rządowa fiksacja.
        Przemyśl to proszę.
        I przepraszam wszystkich za off-topa, ale to dość ważna dla mnie kwestia.
        Strzal nie do konca celny. Takie sprawy przerowadza biurokracja 3 czy 4 szczebla, ktora nieodmiennie mieszka w Warszawie
        Lotna ekspozytura browaru

        Też Was kocham.

        Comment

        • angasc
          Senior
          • 04-2006
          • 977

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgroza Wyświetlenie odpowiedzi
          Strzal nie do konca celny. Takie sprawy przerowadza biurokracja 3 czy 4 szczebla, ktora nieodmiennie mieszka w Warszawie
          Mylisz się, i to bardzo. Poczytaj sobie;

          Comment

          • pieczarek
            zwykle cham i prostak
            • 06-2001
            • 5011

            #6
            Mieszkańców Warszawy - tych starych i zupełnie nowych - najmocniej przepraszam za drażniące ich i całkowicie niesprawiedliwe uogólnienie. U mnie, na głębokiej prowincji, używa się zwrotów typu Warszawa zdecydowała, Warszawa zabroniła. Coś na kształt Roma locuta, causa finita. A przecież ta łacińska maksyma Rzym postanowił, sprawa skończona nigdy nie odnosiła się do mieszkańców Rzymu, tylko do papieża. Który zresztą zwykle był przyjezdny, podobnie jak większość współczesnych Warszawiaków.
            Wszystkich, którzy czują się dotknięci obciążeniem ich za grzechy obecnych (i dawnych) władz, najmocniej przepraszam za użycie nieprecyzyjnych określeń.

            Comment

            • angasc
              Senior
              • 04-2006
              • 977

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pieczarek Wyświetlenie odpowiedzi
              Mieszkańców Warszawy - tych starych i zupełnie nowych - najmocniej przepraszam za drażniące ich i całkowicie niesprawiedliwe uogólnienie. U mnie, na głębokiej prowincji, używa się zwrotów typu Warszawa zdecydowała, Warszawa zabroniła. Coś na kształt Roma locuta, causa finita. A przecież ta łacińska maksyma Rzym postanowił, sprawa skończona nigdy nie odnosiła się do mieszkańców Rzymu, tylko do papieża. Który zresztą zwykle był przyjezdny, podobnie jak większość współczesnych Warszawiaków.
              Wszystkich, którzy czują się dotknięci obciążeniem ich za grzechy obecnych (i dawnych) władz, najmocniej przepraszam za użycie nieprecyzyjnych określeń.
              Zawsze wiedziałem, że porządny z Ciebie facet .
              Twoje

              Comment

              • letron
                Junior
                • 09-2010
                • 6

                #8
                Gorzów niestety wielkopolski jest z nazwy ale wiem ze będzie w latach przyszłych próba usunięcia tego członu z nazwy tak mówią w urzędzie miasta

                Comment

                • kiszot
                  Senior
                  • 08-2001
                  • 8081

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pieczarek Wyświetlenie odpowiedzi
                  Akurat w tym przypadku mamy do czynienia z warszawską fiksacją. Gorzów nie chce być "Wielkopolski". Co jakiś czas są czynione starania o usunięcie tego bezsensownego członu w nazwie miasta. Niestety, "centrala" wie lepiej. Jakaś mądra głowa ustaliła po wojnie, że zamiast historycznie poprawnego Gorzewa zrobimy Gorzów, w dodatku Wielkopolski i tak to już trwa ponad 60 lat.
                  Całkiem podobnie jest z nazwą "Podbeskidzie".Stworzono tę nazwę,ze by podkreślić brak więzi Bielska ze Śląskiem.Co zresztą czyni się do dzisiaj.


                  ps.Pisałem już w innym temacie.Czy ktoś może rozwinąć nazwę "Przystań" z logo miasta Gorzów ?
                  Lwów zawsze polski,Bytom zawsze niemiecki.
                  1 FOLKSDOJCZ BROWARU :D

                  Da seufzt sie still, ja still und flüstert leise:
                  Mein Schlesierland, mein Heimatland,
                  So von Natur, Natur in alter Weise,
                  Wir sehn uns wieder, mein Schlesierland,
                  Wir sehn uns wieder am Oderstrand.

                  Comment

                  Przetwarzanie...
                  X
                  😀
                  🥰
                  🤢
                  😎
                  😡
                  👍
                  👎