Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Ziębice (dawny browar Kirchnera)

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • wojciex
    Member
    • 02-2006
    • 57

    Browar Ziębice (dawny browar Kirchnera)

    Panowie i Panie. Poszukuję jak największej ilości informacji n/t browaru w moim rodzinnym mieście. Ma to związek z pewną inicjatywą (szczegóły wkrótce). Sam wiedziałem tyle, ile podawał mi spis browarów na stronie schlesien-bonn.de (tak nawiasem, spisu już tam nie ma?).

    Za wszelaką pomoc informacyjną ze strony forumowiczów z ogromem wiedzy w temacie, będę zobowiązany.
  • Pendragon
    Senior
    • 03-2006
    • 13949

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wojciex Wyświetlenie odpowiedzi
    Sam wiedziałem tyle, ile podawał mi spis browarów na stronie schlesien-bonn.de (tak nawiasem, spisu już tam nie ma?).
    Nie wiem co to za strona, ale spis masz tu:
    Bier,Brauereien,Sammeln,Chroniken,Bieretiketten,Bierdeckel,Versteigerung,Historisches,Braugeschichte,Infos.

    moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


    Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

    Comment

    • Pendragon
      Senior
      • 03-2006
      • 13949

      #3
      Ponieważ od wczoraj jestem posiadaczem fotokopii spisu polskich browarów autorstwa Fridricha, służę pomocą, ale tylko jeśli chodzi o daty.

      - 1824 (1865?): Stadtbrauerei R. Sterz
      - ok. 1887: Stadtbrauerei Ernst Kirchner
      - 1930: Stadtbrauerei Münsterberg Ernst Kirchner & Söhne
      - 1945: Państwowy Browar Ziębice
      - 1950: Wrocławskie Browary Piwowarskie, Browar Ziębice
      - 1980: Zakłady Piwowarskie Wrocław, Browar Ziębice
      - ok. 1990: Zakłady Piwowarskie Wrocław S.A., Browar Ziębice
      - ok. 1993: Browary Dolnośląskie Piast, Browar Ziębice
      - ok. 1995: Browary Dolnośląskie Piast S.A., Browar Ziębice\
      - ok. 1996 - koniec

      To tyle jeśli chodzi o spis, który podobno jest pełen błędów - np. nie sądzę, aby w 1993 firma przestała być na chwilę spółką akcyjną

      Przy okazji do znawców tematu - co oznacza w spisie Fridriecha ("g:xxxx")? Chodzi o datę powstania browaru. Tak jest w tym przypadku - w nawiasie (g: 1824) a potem już normalnie 1865. To data poprzedniego browaru w tym samym miejscu czy coś innego?
      Last edited by Pendragon; 18-06-2013, 19:30.

      moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


      Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

      Comment

      • wojciex
        Member
        • 02-2006
        • 57

        #4
        ^^

        Tę wskazaną przez Ciebie również przeglądałem ale dzięki.

        EDIT: Bardzo dziękuję za fragment spisu Fridricha!
        Last edited by wojciex; 18-06-2013, 19:30.

        Comment

        • Pendragon
          Senior
          • 03-2006
          • 13949

          #5
          Interesuje Cię tylko ten jeden konkretny browar? W Ziębicach w XiX i XXw. działały jeszcze 3 inne.

          moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


          Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

          Comment

          • wojciex
            Member
            • 02-2006
            • 57

            #6
            Wiem, gdzie mieścił się browar Ulbricha (zresztą, żadna to tajemnica dla forumowej braci), natomiast trzeci browar? Chętnie bym się dowiedział ale Kirchner interesuje mnie szczególnie bowiem postanowiłem w kontekście tego browaru pomęczyć naszego burmistrza oraz zainteresować konserwatora zabytków.

            Oczywiście wątek możemy potraktować również ogólnie - jako informacyjny o browarnictwie ziębickim.
            Last edited by wojciex; 18-06-2013, 20:12.

            Comment

            • Pendragon
              Senior
              • 03-2006
              • 13949

              #7
              2 polskie źródła twierdzą, że browar powstał dopiero w 1898r. (na zrębach starego browaru z 1824). Pod koniec działalności zdolność produkcyjna wynosiła 30.000 hl i było to tylko jedno i do tego beczkowe piwo - Ziębice Full Light 12* / 5,4%.
              2 piwa z początków XXw., z recepturą z 1824 - stąd domniemanie starszego browaru - to Marzen Gold oraz Bock Bier Był też wytwarzany napój karmelowy Caramilt.
              Po II w.św. warzono m. in. Porter (5,6%), słodowe Specjalne (pow. 1,8%)
              Po przejęciu przez Wrocław wytwarzano piwo Ziębickie (4,5%), Bonum Facio (5,4%) oraz niepateryzowane Jasne (3,8%). Wg Leszka Ruma browar zakończył działalność w 1997 (drugie źródło to Tadeusz Kaczmarek).

              moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


              Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

              Comment

              • Pendragon
                Senior
                • 03-2006
                • 13949

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wojciex Wyświetlenie odpowiedzi
                Wiem, gdzie mieścił się browar Ulbricha
                A ja nie wiem
                Pozostałych lokalizacji też nie znam.

                1.
                1865-1870: Brauerei Georg Feilhauer
                1870-1893: Brauerei A. Klose
                1893-(1945): Münsterberger Brauhaus Aug. Ulbrich

                2.
                1908-1912: Genossenschafts- Brauerei Münsterberg eGmbH

                3.
                1875-1893: Brauerei E. Krause

                moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                Comment

                • wojciex
                  Member
                  • 02-2006
                  • 57

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
                  A ja nie wiem
                  Jest to winiarnia (za PRLu i kilka lat po pieriestrojce) przy ulicy 1 Maja.

                  Comment

                  • Piwowar
                    Senior
                    • 05-2001
                    • 2543

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wojciex Wyświetlenie odpowiedzi
                    Panowie i Panie. Poszukuję jak największej ilości informacji n/t browaru w moim rodzinnym mieście. Ma to związek z pewną inicjatywą (szczegóły wkrótce). Sam wiedziałem tyle, ile podawał mi spis browarów na stronie schlesien-bonn.de (tak nawiasem, spisu już tam nie ma?).

                    Za wszelaką pomoc informacyjną ze strony forumowiczów z ogromem wiedzy w temacie, będę zobowiązany.
                    Nawet nie raczyli mnie o tym, że spisu już tam nie ma, poinformować. Nie szkodzi, bo i tak od dawna wymagał aktualizacji.

                    Na przykład browar Emila Krause istniał już w 1873 roku, a w 1892 ogłosił upadłość.
                    Archiwum piwne

                    Poznaj
                    http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                    Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                    Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                    Comment

                    • Pendragon
                      Senior
                      • 03-2006
                      • 13949

                      #11
                      Jak skończę dzieło, to będzie czas na tysiąc poprawek

                      moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                      Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                      Comment

                      • Krzysiu
                        Krzysiu
                        • 02-2001
                        • 14936

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
                        ... To tyle jeśli chodzi o spis, który podobno jest pełen błędów ...
                        A jest, bo w latach sześćdziesiątych Browar Ziębice należał do Kłodzkich Zakładów Piwowarsko - Słodowniczych Przemysłu Terenowego, razem z Kłodzkiem, Nową Rudą i Radkowem.

                        Comment

                        • ppns
                          Senior
                          • 10-2002
                          • 1737

                          #13
                          Wpisz w niemieckiego googla
                          Obchodzimy Dzień Ziemi #GoogleDoodle

                          frazę:

                          Stadtbrauerei Ernst Kirchner

                          dostaniesz kilka stron kolekcjonerów z birofiliami.
                          piwoppns@wp.pl

                          Comment

                          • wojciex
                            Member
                            • 02-2006
                            • 57

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ppns Wyświetlenie odpowiedzi
                            Wpisz w niemieckiego googla
                            Obchodzimy Dzień Ziemi #GoogleDoodle

                            frazę:

                            Stadtbrauerei Ernst Kirchner

                            dostaniesz kilka stron kolekcjonerów z birofiliami.
                            Trafiłem na tę pierwszą stronkę ale dzięki. Muszę zebrać materiały o historii tego browaru (dobry początek już mam - spis właścicieli), o jego wartościach naukowych etc. a wszystko to w kontekście jego zabytkowości. Niebawem zacznę poszukiwania u mnie w Ziębicach.

                            Comment

                            • Leonpraga
                              Senior
                              • 02-2005
                              • 468

                              #15
                              Mogę ci podpowiedzieć że browar w tym miejscu istniał już przed 1824 i nie należał do R. Sterza, nowy browar został wybudowany na tej parceli w 1831 roku, a Stadtbrauerei R. Sterz jest wymieniany w 1865.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎