Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

4 blg, butelkować?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Bl8time
    Junior
    • 08-2016
    • 1

    4 blg, butelkować?

    Witam wszystkich.

    Ostatnio zdecydowałem się na uwarzenie swojego pierwszego piwa, zdecydowałem się na brewkit - Finlandia Bitter . Oczywiście z moim szczęściem nawet z brew'kitem mam problem i proszę Was o pomoc.

    Od dodania drożdży (zrehydratyzowanych z zestawu) minął właśnie drugi tydzień, a Blg nie spada poniżej 4, mierzyłem 2 dni temu i cały czas ten stan się utrzymuje. Na powierzchni piwa nie ma już prawie wcale piany,a w rurce nie mogę zaobserwować żadnego ruchu.
    Podejrzewam że fermentacja się zakończyła i myślę o butelkowaniu, niemniej jednak boje się granatów.

    Z informacji dodatkowych: na cichą nie zlewałem, a temperatura fermentacji była przez cały czas w okolicach 22°C

    Pomóżcie proszę! Mogę butelkować? Proszę jeszcze o poradę ile surowca (cukru) dać na 1 l. piwa?
  • artoszek
    Junior
    • 05-2016
    • 12

    #2
    Witam.
    Jeżeli chodzi o warzenie piwa, to jestem kompletnym amatorem (dopiero 2 warki ze słodów), ale jako że ostatnio miałem bardzo podobną sytuację, postanowiłem napisać

    U mnie było tak, piwko miało 4BLG wg. pomiarów wykonanych w okresie 2 dni, natomiast widać było że jeszcze pracuje (bąbelki w rurce fermentacyjnej, bardzo mało). Wszystkie wpisy jakie czytałem mówią ze butelkowanie takiego piwa to proszenie się o granaty, ja będąc niejako zmuszonym, postanowiłem je zabutelkować (Ale, nie rozdaje i trzymam w bezpiecznym miejscu, z dala od ludzi i zwierząt) dodając ok. 20% mniej cukru do refermentacji (20% to wartość z czapy)

    po 3 tygodniach piwko jest idealnie nagazowane i nie zauważyłem w nim jakichkolwiek defektów, ale wydaje mi się ze to za wcześnie żeby powiedzieć że granatów nie będzie

    Oraz podkreślam po raz kolejny, nie jestem ekspertem.

    Comment

    • Jimmy_jb
      • 11-2005
      • 911

      #3
      Można butelkować. Na litr około 7 g cukru - jak boisz się granatów to daj 6.
      Mona Browar Prywatny, Pruszcz Gdański Słoneczna

      Comment

      • matrix82
        Junior
        • 09-2016
        • 1

        #4
        Witam, nie chcę tworzyć nowego tematu, dlatego posłużę się tym trochę podobnym. Nastawiłem moją pierwszą warkę z kitu IPA + słód płynny, dzisiaj zaczęła się 18 doba fermentacji, początkowe blg było jakieś 13-14, mierzyłem 3 dni temu było 2blg, mierzyłem dziś, 2 blg, niestety to to jeszcze chyba fermentuje, co jakieś 15min bulgnie , na wierzchu piana w małych skupiskach, wielkości monet. Czasem z osadu drożdżowego widać jak uniesie się pęcherzyk. Średnia temp. otoczenia jakieś 18*C. Miałem tego postu nie pisać, ale po przeczytaniu kilkuset postów, forów, tematów, filmów itp jestem co raz głupszy....
        Bardo proszę o jakąś radę, lać do butelek , czy czekać jeszcze?

        Pozdrawiam

        Comment

        • ART
          mAD'MINd
          • 02-2001
          • 23799

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika matrix82 Wyświetlenie odpowiedzi
          Witam, nie chcę tworzyć nowego tematu, dlatego posłużę się tym trochę podobnym. Nastawiłem moją pierwszą warkę z kitu IPA + słód płynny, dzisiaj zaczęła się 18 doba fermentacji, początkowe blg było jakieś 13-14, mierzyłem 3 dni temu było 2blg, mierzyłem dziś, 2 blg, niestety to to jeszcze chyba fermentuje, co jakieś 15min bulgnie , na wierzchu piana w małych skupiskach, wielkości monet. Czasem z osadu drożdżowego widać jak uniesie się pęcherzyk. Średnia temp. otoczenia jakieś 18*C. Miałem tego postu nie pisać, ale po przeczytaniu kilkuset postów, forów, tematów, filmów itp jestem co raz głupszy....
          Bardo proszę o jakąś radę, lać do butelek , czy czekać jeszcze?

          Pozdrawiam
          Jak już BLG nie spada, to lać w butle. 2 blg jest ok.
          - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
          - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
          - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

          Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

          Comment

          • tadzo
            Member
            • 09-2011
            • 34

            #6
            Witam. Też przypnę się do wątku. Mam podobną sytuację. Moja pierwsza warka (cydru nie wliczam). Piwo z brewkitu Mangrove Jacks Lucid pils, dodałem 1,7 słodu płynnego. Początkowe Blg 11, po 9 dniach blg 4.Zlałem na cichą po 4 dniach blg 3,5 coś około tej wartości bo areometr przykleja mi sie do scianek i pokazuje 4 czasem 3.5. Zamierzam butelkować za tydzień jak wrócę z pracy i prosze o pomoc ile cukru by obyło sie bez granatów.
            Last edited by tadzo; 02-10-2018, 19:44.

            Comment

            • anteks
              maruda
              • 08-2003
              • 10738

              #7
              6-7g/l myślę że będzie OK
              Mniej książków więcej piwa

              Comment

              • tadzo
                Member
                • 09-2011
                • 34

                #8
                Ok dziękuję za odpowiedź

                Comment

                • tadzo
                  Member
                  • 09-2011
                  • 34

                  #9
                  No to sobie zabultekowalem.... Pojawił sie bialy nalot na wierzchu.. Po 6 dniach na cichej

                  Comment

                  • tadzo
                    Member
                    • 09-2011
                    • 34

                    #10
                    Dzis po kilkudniowej nieobecnosci sprawdzilem fermentor. Nie byl to żaden nalot gdyż przeslane zdjęcie przez żonę tak to przedstawiało. Jest to piana sprawdziłem blg spadło do 3. W smaku nie wyczuwam nic negatywnego. Jutro bedzie 2 tygodnie fermentacji cichej. Butelkować czy jeszcze poczekać parę dni?

                    Comment

                    • fidoangel
                      Senior
                      • 07-2005
                      • 3489

                      #11
                      W butelki ale sprawdzaj co tydzien jedną butelkę bo piana na tym etapie jest podejrzanym nr 1 o infekcję.
                      "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                      Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                      Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                      Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                      Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                      Comment

                      • tadzo
                        Member
                        • 09-2011
                        • 34

                        #12
                        Myślałem że piana to dofermentowanie, gdyż przed cichą było 4 blg teraz zeszło do3

                        Comment

                        • fidoangel
                          Senior
                          • 07-2005
                          • 3489

                          #13
                          Na tym etapie nie powinno być piany. Piwo na tym etapie fermentacji powinno być spokojne, gładka tafla bez piany. Jedynie jakieś chmieliny lub resztki deki mogą być na powierzchni.

                          Butelkuj ale uważaj na to piwo.
                          "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                          Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                          Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                          Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                          Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                          Comment

                          • tadzo
                            Member
                            • 09-2011
                            • 34

                            #14
                            Ok ale uważać mam na zakazenie czy na to żeby nie dodać za dużo cukru na refermentacje? Pewnie to i to

                            Comment

                            • fidoangel
                              Senior
                              • 07-2005
                              • 3489

                              #15
                              Cukru dodaj tyle ile trzeba ale trzeba się liczyć z przegazowaniem jeśli to jakieś bakterie lub dzikusy.

                              Jeśli sie mylę to będzie prawidłowo nagazowane
                              "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                              Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                              Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                              Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                              Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎