Zasady dotyczące cookies: W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności”. Po zalogowaniu komunikat nie jest widoczny.

Browar.biz
Nazwa Użytkownika Hasło
Sklep Wyszukiwarka Forum Browaru Poczta Zarejestruj się!

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Do niezależnego funkcjonowania BrowarBiz potrzebuje Twojego wsparcia. Co piszą BrowarBizoWspieracze na ten temat?
Od tego roku postanowiłem premierować w Browar.Biz ponieważ stał się on dla mnie niezgłębioną studnią wiedzy piwnej i dzięki niej moje uświadomienie w tej dziedzinie nieustannie się rozwija.
maras_73
BrowarBiz jest Ci przydatny? Dołóż swoją cegiełkę!

Odpowiedz

Narzędzia Sposób wyświetlania
Stare 01-12-2016, 14:40
wiaterek wiaterek is offline
Member

Miejscowość: Kraków
Standardowy Identyfikacja porcelanek

Witam Kolegow
Czy ktoś zechcialby się podzielić wiedzą na temat zalączonych porcelanek?
1/dwie wersje źródelka wybijającego z sielskiego krajobrazu,obok postać ówczesnego modnisia (może tak ubieral się człowiek sukcesu?) - zapewne z wody mineralnej
2/po skosie napis SCHEIBE
3/napis Fischer i ładne ozdobniki.
Będę zobowiązany za pomoc.
Pozdrawiam
Piotrek
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg 20161201_142447_resized.jpg (23,4 KB, liczba wyświetleń: 216 )
Rodzaj pliku: jpg 20161201_142616_resized.jpg (23,5 KB, liczba wyświetleń: 213 )
Odpowiedz cytując
Stare 01-12-2016, 16:26
Fotka Użytkownika: Piwowar
Piwowar Piwowar is offline
PremiumUżytkownik

Miejscowość: Norymberga/Opole
Standardowy

Scheibe kojarzy mi się z miejscowością Scheibe w Turyngii. Zdaje się że browar nazywał się nawet "Brauerei Scheibe in Thüringen".

Poznaj
http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"
Odpowiedz cytując
Stare 01-12-2016, 21:21
Member

Standardowy Scheibe

Dziekuje samemu Mistrzowi za dobry trop i szybka reakcje!Pozdrawiam
Odpowiedz cytując
Stare 02-12-2016, 22:13
Member

Standardowy i jeszcze kilka niewiadomych

z prośbą o pomoc w rozjaśnieniu ciemności..

Zazwyczaj najwięcej trudności sprawiają takie porcelanki, gdzie widnieją jedynie inicjały,popularna nazwa czy jakiś obrazek.
Co do Bilza: czy ktoś wie czy po małych inicjałach w dolnym ramieniu można rozszyfrować miejsce rozlewu czy nawet jego nazwę?
1/Słoń - gdzieś go widziałem, ale nie mogę trafić w to miejsce
2/znak ochr. i kombinacja liter - mam intuicję, że to gdzieś z dzisiejszych Kujaw
3/V - wypukła litera i nietypowy kształt
4/W.K. - ?

Nie mam zbyt dużych złudzeń, ale może ten choć słoń jest ładny i charakterystyczny...
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg 20161202_122500_resized.jpg (17,9 KB, liczba wyświetleń: 177 )
Rodzaj pliku: jpg 20161202_122544_resized.jpg (16,8 KB, liczba wyświetleń: 177 )
Rodzaj pliku: jpg 20161202_122602_resized.jpg (15,3 KB, liczba wyświetleń: 177 )
Rodzaj pliku: jpg 20161202_122812_resized.jpg (15,4 KB, liczba wyświetleń: 177 )
Rodzaj pliku: jpg 20161202_123000_resized.jpg (11,5 KB, liczba wyświetleń: 177 )
Odpowiedz cytując
Stare 02-12-2016, 22:14
Member

Standardowy nieznane

i jeszcze ta ostatnia
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg 20161202_123151_resized.jpg (21,6 KB, liczba wyświetleń: 178 )
Odpowiedz cytując
Stare 03-12-2016, 08:14
PremiumUżytkownik

Standardowy

"BILZ" był wprowadzonym w 1902 roku na rynek napojem orzeźwiającym, a jego nazwa jest po prostu nazwiskiem wynalazcy. Nazwę tę zmieniono później na Sinalco, ale w niektórych karajach, na przykład w Chile, znana jest do dzisiaj.

Poznaj
Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
Odpowiedz cytując
Stare 03-12-2016, 12:03
Member

Standardowy Bilz

Tak,te informacje już się gdzieś na forum przewinęły i je zarejestrowałem.
Rozumiem,że ten oranżadopodobny napitek był rozlewany,może i produkowany w różnych miejscach na licencji,stąd moje pytanie,czy można rozpoznać przez kogo/ gdzie na podstawie tych drobnych inicjałów na jednym ramieniu krzyża?
Odpowiedz cytując
Stare 04-12-2016, 11:51
PremiumUżytkownik

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wiaterek Wyświetlenie odpowiedzi
Tak,te informacje już się gdzieś na forum przewinęły i je zarejestrowałem.
Rozumiem,że ten oranżadopodobny napitek był rozlewany,może i produkowany w różnych miejscach na licencji,stąd moje pytanie,czy można rozpoznać przez kogo/ gdzie na podstawie tych drobnych inicjałów na jednym ramieniu krzyża?
Nie będzie to łatwe zadanie, ale może kiedyś ktoś się na to przypadkowo natknie.

Słonik to prawdopodobnie spółka akcyjna The St. Pauli Brewers Company Limited z Londynu, która zarejestrowała kila słoników, w tym jeden taki jak na porcelance, dla browaru C. L. Wilhelm Brandt w Bremie. Brandt był między innymi też właścicielem browaru "Bergschloss" w Zielonej Górze.

Poznaj
Odpowiedz cytując
Stare 04-12-2016, 18:56
Member

Standardowy Słoń

Dzięki za ciekawe watki.
Czy te zajestrowane (zastrzeżone?) przez St.Pauli znaki słonika można gdzieś zobaczyć?może dysponujesz tymi wizerunkami ,żeby się podzielić?próbowałem w neciku,lecz bez skutku.
I druga rzecz:jeśli znak zastrzeżony, to jak on się ma do znaku słonia,który znalazłem w tzw.międzyczasie, także na "Butelkach z Pomorza", na butelkach wytwórcy likierów Carla Mampe z Berlina,syna F.J.Mampe,któren to zapoczątkował ten biznes w Stargardzie Szczec.Tata posługiwał się logo stargardzkiej Bramy Wodnej,a syn w Berlinie już słoniem.
Inna sprawa,że ładne butelki Mampech nie były zamykane patentami z porcelanką.Chyba,że jednak produkowali także coś,co było tak zamykane.
Odpowiedz cytując
Stare 04-12-2016, 19:02
Member

Standardowy OBV

I jeszcze trochę na inny temat:zamieściłem pytanie w poście nt.butelek OBV,gdzie dyskusja kończy się w 2013 i nie mam pewności,czy listonosz dostarcza info,że ktoś wznowił.
Pytanie do Piwowara jako skarbnicy wiedzy i na ten wątek:czy natknąłeś się kiedykolwiek w źródłach,aby Browar Tyski należał ( może podczas 2 w.ś.?) do OBV?
Odpowiedz cytując
Stare 04-12-2016, 19:51
Fotka Użytkownika: seba_gliwice
seba_gliwice seba_gliwice is offline
Senior

Miejscowość: Gliwice
Standardowy

Uważam, że browar w Tychach użył po prostu butelki OBV Zabrze z powodu okresowego deficytu opakowań na rynku. Ja osobiście znalazłem kiedyś kilka butelek z gliwickiego Scobla z etykietami browaru zabrzańskiego (około 1939 roku) ... Po prostu na rynku brakowało opakowań (zwrotnych butelek) i używano tych, które były pod ręką ...

Po drugie ... jeśli butelka ta pochodzi z obrotu kolekcjonerskiego, a nie bezpośrednio ze znaleziska z epoki (np. strychowego), to nie można wykluczyć radosnej twórczości podszytej fantazją, że kto kiedyś zdobył z niezależnych źródeł porcelankę na drucie z Tychów i butelkę z Zabrza i postanowił „ożenić” ze sobą te dwa walory ...

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wiaterek Wyświetlenie odpowiedzi
I jeszcze trochę na inny temat:zamieściłem pytanie w poście nt.butelek OBV,gdzie dyskusja kończy się w 2013 i nie mam pewności,czy listonosz dostarcza info,że ktoś wznowił.
Pytanie do Piwowara jako skarbnicy wiedzy i na ten wątek:czy natknąłeś się kiedykolwiek w źródłach,aby Browar Tyski należał ( może podczas 2 w.ś.?) do OBV?
Odpowiedz cytując
Stare 05-12-2016, 00:39
Member

Standardowy OBV

Dzięki za opinię:dopuszczam jak najbardziej możliwość "przekładki"...choć raczej wykonanej nie przez współczesnego odkrywcę tej butelki, a raczej być może z powodów deficytu opakowań zwrotnych,o których pisaleś.
Pozdrawiam
Odpowiedz cytując
Stare 05-12-2016, 17:16
PremiumUżytkownik

Standardowy

Jednego słonia udało mi się wydobyć na światło dzienne, ale pamiętam że było ich więcej.
Browaru tyskiego z OBV nie kojarzę, ale nie wiem wszystkiego i nie jest wykluczone, że kiedyś do OBV należał. Może kiedyś się wyjaśni.
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg slon.jpg (22,2 KB, liczba wyświetleń: 117 )

Poznaj
Odpowiedz cytując
Stare 06-12-2016, 00:37
Member

Standardowy

Dość podobne zarówno z porcelanki,St.Pauli jak i C.Mampego - cóż,może ktoś kiedyś natknie się na jednoznaczne wskazówki;-)
Odpowiedz cytując
Stare 12-03-2017, 01:22
Member

Standardowy Porcelanka AR B C

Post nr 12 - ta porcelanka pochodzi z browaru Augusta Riedla z Chojnic.
Odpowiedz cytując
Stare 12-03-2017, 01:23
Member

Standardowy

Pomylka-post #5
Odpowiedz cytując
Stare 07-02-2019, 20:59
PremiumUżytkownik

Standardowy

Możliwe że znalazłem słonia. W 1890 roku firma A. H. Mainolff & Cie z Hamburga zarejestrowała sobie takiego słonika.
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg slon.jpg (9,5 KB, liczba wyświetleń: 32 )

Poznaj
Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Narzędzia
Sposób wyświetlania

Zasady
Zakładać nowe dyskusje: Nie możesz
Odpowiadać: Nie możesz
Dodawać załączniki: Nie możesz
Edytować własne wiadomości: Nie możesz

Kod vB: Tak
Mordki: Tak