Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

browary w Wielkopolsce

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Marcin76
    Senior
    • 11-2005
    • 235

    #31
    Dodam jeszcze, że w Śmiglu w tym samym roku, co browar L. Büchnera powstał drugi. Jego właścicielem był T. Olęderczyk. Browar ten nie posiadał maszyny parowej. Firma była nieczynna od 1907 roku.

    Comment

    • kot_z_cheshire
      Senior
      • 11-2005
      • 2201

      #32
      A kilka lat temu browar zamknięto. I nic się w nim nie dzieje. Nie jest nawet rozlewany 2. w kolejności sztandarowy produkt: Tonic 76.
      Młode koty mają adhd, niestety.
      Aksjomat Cole'a - suma inteligencji na planecie jest stała, liczba ludności rośnie.
      Dysleksja i żyrafy nie istnieją.
      Jaszczomb jaszczombowi pudla nie wydudla.

      Comment

      • kham
        Senior
        • 01-2006
        • 751

        #33
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kot_z_cheshire
        A kilka lat temu browar zamknięto. I nic się w nim nie dzieje. Nie jest nawet rozlewany 2. w kolejności sztandarowy produkt: Tonic 76.
        Piwa jakoś nie miałem okazji skosztować, ale Tonik76 po pewnej korekcie smaku za pomocą ginu i cytrynki był niezły. To się nazywa kupażowanie?

        Comment

        • reeb
          Junior
          • 09-2005
          • 25

          #34
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kot_z_cheshire
          A kilka lat temu browar zamknięto. I nic się w nim nie dzieje. Nie jest nawet rozlewany 2. w kolejności sztandarowy produkt: Tonic 76.
          jakis czas temu browar (budynki) byl do kupienia...
          ...

          Comment

          • zibiolot
            Senior
            • 12-2003
            • 195

            #35
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika yendras
            Znalazłem ostatnio kilka ciekawych informacji z początku XX wieku na temat jeszcze działających i już całkiem zapomnianych wielkopolskich browarów. W miarę wolnego czasu postaram się wszystko wklepać, a może ktoś to uzupełni.
            Ostatnie znalazłem trochę porcelanek z wielkopolski i kilka z nich bylo dwujęzycznych, czy to rzadkość, czy w tym regionie bywało tak częściej. Teraz bez zdjęcia tylko napisy, a jak będą chętni na obejrzenie porcelanek to wkleję fotki.
            1.Kluskowski&Co. POZNAŃ-POSEN w nazwisku lekko uszczerbione "lu", także może być np. Kłuskowski
            2.BROWAR MILOSLAW BRAUEREI nad L jest znak ~
            3.ZIELONA APTEKA GRUNE APOTHEKE W POZNANIU POSEN

            Comment

            • Kałusz
              Senior
              • 02-2002
              • 302

              #36
              browary w Wielkopolsce

              czy to rzadkość, czy w tym regionie bywało tak częściej.


              Nie wiem, jak z porcelankami, ale na niektórych butelkach były tłoczone napisy po polsku i po niemiecku - mam takie flaszki z browaru Leciejewskiego w Jarocinie i z browaru Dabińskiego w Gostyniu.
              sj

              Comment

              • zwirast
                Junior
                • 11-2005
                • 26

                #37
                Browar Śmigiel

                Właśnie byłem dziś i zwiedzałem Browar w Śmiglu, jestem bardzo zadowolony, gdyż bez żadnych problemów można zwiedźić wszystko, oczywiście nie obyło się bez kilku pamiątek typu butelka z kapslem z Grodzisza PN-66 i etykietą której jeszcze nie ma na stronie w kolekcji, kapsel starszy z Poznania z ratuszem, Brok ze złotym konikiem, oczywiście Tonic i jeszcze dwie butelki, piwo jubileuszowe z Ostrowa i małą z porcelanką bez napisów, zrobilem też kilka fotek no i myśle że jeszcze kiedyś tam wrócę, jadąc tam trzeba pamiętać o dobrej latarce, gdyż w niektórych pomieszczeniach jest naprawdę ciemno. Tak więc to był mój mały wątek w tej sprawie, temat browarów w Wielkopolsce coraz bardziej mnie wciąga. Pozdrawiam.

                Comment

                • Stolp
                  Senior
                  • 06-2002
                  • 492

                  #38
                  Rozlewnia Stillera

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Kałusz
                  A czy w Poznaniu był browar Oskara Stillera, czy też to jakaś rozlewnia?
                  Firma Oscar Stiller Biergrosshandlung była sprzedawcą piw z Brauerei A.G. Gebr. Hugger, m.in.: "Helles Tafel-Export-Bier" i mieściła się przy ulicy Głogowska 94 (wg adresówki Polski i Gdańska z 1923 r.). Działała jednak już wcześniej, gdyż znane są etykieta i porcelanki z okresu zaborów. Na porcelance brak nadruku o rodzaju prowadzonej działalności, jest tylko imię, nazwisko i miasto.
                  Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
                  Szukam
                  e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
                  https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

                  Comment

                  • meickel
                    Junior
                    • 06-2007
                    • 17

                    #39
                    W kwestii dwujęzycznych napisów w Wielkopolsce: na ul. Niegolewskich, na odcinku między ul. Głogowską a ul. Kasprzaka, na parterze kamienicy widać jeszcze napis "Lokal Wina i Piwa Wein und Bier Stube" - piękną secesyjną czcionką. Tynk odpada, a poza tym miasto wzięło się za "rewitalizację" ulicy, więc radzę się pospieszyć z oglądaniem.
                    Jeśli można wiedzieć - browar w Śmiglu jest dostępny, bo opuszczony, czy trzeba kogoś pytać o zgodę? Gdzie go szukać dokladnie?
                    Last edited by meickel; 10-06-2007, 12:34.

                    Comment

                    • grzeber
                      Senior
                      • 05-2002
                      • 2868

                      #40
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika meickel Wyświetlenie odpowiedzi
                      W kwestii dwujęzycznych napisów w Wielkopolsce: na ul. Niegolewskich, na odcinku między ul. Głogowską a ul. Kasprzaka, na parterze kamienicy widać jeszcze napis "Lokal Wina i Piwa Wein und Bier Stube" - piękną secesyjną czcionką. Tynk odpada, a poza tym miasto wzięło się za "rewitalizację" ulicy, więc radzę się pospieszyć z oglądaniem.
                      To zrób zdjęcie i zamieść na forum.
                      pozdrawiam
                      www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                      Comment

                      • meickel
                        Junior
                        • 06-2007
                        • 17

                        #41
                        To nie jest materiał na fotografię w moim guście, za dużo współczesnego paskudztwa naokoło. Zresztą trzeba użyć trochę wyobraźni, żeby ten napis naprawdę zobaczyć.

                        Comment

                        • Piwowar
                          Senior
                          • 05-2001
                          • 2543

                          #42
                          Czy może mi ktoś pomóc wyjaśnić pewną tajemnicę?
                          Wszystkie źródła, na jakie się dotychczas natknąłem, podają że w połowie lat sześćdziesiątych XIX wieku w Grodzisku Wielkopolskim były dwa browary. Spis browarów polskich podaje że były trzy: Baenisch od 1827 roku, więc na pewno, poza tym Bibrowicz i Szymankowski. W pewnym artykule z 1873 roku znalazłem wzmiankę że są dwa browary właścicieli B. i H.
                          Archiwum piwne

                          Poznaj
                          http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                          Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                          Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                          Comment

                          • Słupsk
                            D(r)u(c)h nieuchwytny
                            • 07-2007
                            • 10

                            #43
                            Browar Gniezno

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika yendras Wyświetlenie odpowiedzi
                            Na początku XX wieku w Gnieźnie rozpoczął działalność niewielki Browar Konstanczak & Waberski. Niestety nie wiem gdzie się mieścił, chociaż dość dobrze znam to miasto. Na wystawie przemysłowej w Gnieźnie w 1908 roku zdobył złoty medal. Produkowano tu piwa składowe jasne i ciemne, a specjalnością firmy było piwo eksportowe Federal "na sposób monachijski wyrabiane".
                            Jestem zainteresowany tym browarem, bo był on administrowany przez mego prapradziadka. Czy może juz cos więcej można się dowiedziec na jego temat?
                            Według moich informacji Brauerei Konstanczak & Waberski istniał w latach 1903-1920, a potem został przejęty przez Ignacego Waberskiego, który prowadził go do swojej śmierci w 1935. Co dalej z nim się stało to już nie wiem. Może ktos pomoże? A może ktos ma jakąś etykietę browaru Brauerei Konstanczak & Waberski?

                            Comment

                            • Słupsk
                              D(r)u(c)h nieuchwytny
                              • 07-2007
                              • 10

                              #44
                              Browar Welsch

                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika yendras Wyświetlenie odpowiedzi
                              Wiem tylko tyle, że działał w roku 1903 - jest bowiem wymieniony w księdze adresowej Gniezna z tego roku, wśród pięciu działających wówczas w mieście browarów. Niestety nie ma ani dokładnego adresu ani innych informacji. Kawiary były przedmieściem Gniezna.
                              Wiem ze stron internetowych niemieckich, że przestał działać w 1909 r.

                              Comment

                              • ats2key
                                Junior
                                • 07-2007
                                • 7

                                #45
                                Browar Kobylepole

                                Nie wiem, czy zdajecie sobie z tego sprawe ale browar Kobylepole należał swego czasu do Lecha. Nie wiem jak wygląda to teraz? Czy ktoś z was się orientyje?

                                Informację o tym znalazłem tutaj:



                                Nie wiem na ile jest to informacja prawdziwa. Proszę o info!

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎