Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

browary w Wielkopolsce

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • arcy
    Senior
    • 07-2002
    • 7538

    #46
    Zdajemy.

    W tej chwili planowane jest przekształcenie browaru i jego terenów w osiedle mieszkaniowe, którego główną atrakcją mają być lofty stworzone w dawnych budynkach browarnianych.

    Comment

    • ats2key
      Junior
      • 07-2007
      • 7

      #47
      Lofty

      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika arcy Wyświetlenie odpowiedzi
      Zdajemy.

      W tej chwili planowane jest przekształcenie browaru i jego terenów w osiedle mieszkaniowe, którego główną atrakcją mają być lofty stworzone w dawnych budynkach browarnianych.
      Niezle. Ciekawe ile beda chcieli za metr kwadratowy...

      Comment

      • rotmistrz
        Senior
        • 06-2005
        • 469

        #48

        Przeglądając Wielkopolską Biblotekę Cyfrową znalazlem w czasopiśmie "Weteran Poznański" z czerwca 1825 taki oto wiersz o piwie grodziskim:

        Do piwa grodziskiego.
        Ty! co albo przez czary nieznane,
        Albo przez dziwney wody strumienia,
        Wszystkich piw godneś być królem zwane,
        Tobie dziś moie poświęcam pienia.

        W twym samku iakaś gorycz łagodna,
        Skutki ma winney iagody bliskie;
        Często, gdy cię kto wypiie do dna,
        Krzyknie: "niech żyje piwo grodziskie !"

        W ciebie swe wszystkie przymioty zlało
        To nasze polskie ięczmienne żniwo,
        Takich na Świecie piw pewnomało,
        Jakie jest nasze grodziskie piwo.

        Nich drudzy chwałę angielskim daią,
        Lub innym których Bóg wie nazwiska,
        Wszystkie zbyt sytne krew zapalaią,
        U mnie naylepsze piwo z Grodziska.

        Choć po Szampanie i Szambertynie,
        Chociaż się zjedzą ostrzygi śliskie,
        Choć do łakoci chęć nas ominie,
        Chętnie się piie piwo grodziskie.

        Równie choć nas zła spotka kozera,
        Gdy iakoś w kiesce naszey nie żywo:
        Holenderskiego byle mieć sera,
        Do bułek cudne grodziskie piwo.

        Często też bywa, że pod wieczory,
        Kiedy sie bawią w ćwika lub w wiska,
        Kiedy gospodarz w huczność nieskory,
        Kończy się wszystko piwem z Grodziska.

        Nawet ie zawsze radzą doktorzy:
        Równie sędziwym iak i dzieciom niskim.
        Piią ie zdrowi, piią i chorzy,
        I nikt nie gardzi piwem grodziskiem.

        Kiedy gwałtowny upał dopieka,
        A każdy szuka napoiu chciwie;
        Każdy mi wtenczas troska daleka.
        Gdy przy grodziskim usiądę piwie.

        Jakże ożywia! o iakże chłodzi!
        Mówi tak każdy z dala lub z bliska.
        Przyznaycie wszystcy starzy i młodzi:
        Boday to nasze piwo z Grodziska.

        Starałem sie zachować orginalną pisownię. Nie wszystkie litery są możliwe do napisania przez edytor tekstu.
        A dzisiaj nie uświadczysz piwa z Grodziska i Połczyna Zdroju. Kto je jeszcze pamięta.

        Comment

        • gregbuk
          Junior
          • 02-2007
          • 15

          #49
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ats2key Wyświetlenie odpowiedzi
          Nie wiem, czy zdajecie sobie z tego sprawe ale browar Kobylepole należał swego czasu do Lecha. Nie wiem jak wygląda to teraz? Czy ktoś z was się orientyje?

          Informację o tym znalazłem tutaj:



          Nie wiem na ile jest to informacja prawdziwa. Proszę o info!

          Browar Kobylepole do obejrzenia tutaj:

          Są tam również zdjęcia wspomnianego browaru grodziskiego.

          Jeśli chodzi o Kobylepole i planowaną budowę loftów: Zwiedzałem tę całkiem dobrze zachowaną ruinę jeszcze w pierwszej połowie czerwca. Czy można tam wejść teraz i czy nie rozjechałby mnie buldożer - nie wiem.

          Comment

          • Piwowar
            Senior
            • 05-2001
            • 2543

            #50
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika yendras Wyświetlenie odpowiedzi
            Tradycja warzenia piwa w Grodzisku na szeroką skalę sięga co najmniej początków XVII wieku (czasem początki tutejszego piwowarstwa datuje się nawet na 1301 rok) i związana jest z lokalną legendą o Świętym Bernardzie, który podobno odkrył tutejszy zdrój. Nowoczesny browar powstał zapewne w ostatniej ćwierci XIX wieku, ale póki co nie wiem kto i kiedy go założył. Pewne jest natomiast to, że w 1902 roku pojawiła się groźba "przejścia browaru w obce ręce" - czyżby ówczesny właściciel był zadłużony ? Aby temu zapobiec miejscowi polscy przedsiębiorcy w sierpniu 1902 założyli spółkę "Nowy Browar Grodziski GmbH" z kapitałem 60 tys. marek. Interes rozwijał się pomyślnie, roczna produkcja osiągnęła wartość 75 tys. marek. W roku 1911 nawiązując do znanej legendy zmieniono nazwę spółki na "Browar Grodziski Św. Bernarda EGmbH". Produkowano wówczas piwo grodziskie zwyczajne i podwójne, a sezonowo również marcowe. Browar dość mocno reklamował się w polskojęzycznej prasie wielkopolskiej wychwalając zdrowotne zalety tego "prawdziwego szampana polskiego z najlepszego pszennego słodu i najdelikatniejszego chmielu". Piwo z Grodziska cieszyło sie wówczas uznaniem, dlatego "grodziskie piwo zdrowia własnego warzenia" reklamował również poznański browar Huggerów, a może pojawiały się i podróbki. Z tego powodu w 1911 roku na butelkach z Grodziska pojawiły się dwujęzyczne banderole z napisem: "Prawdziwe piwo grodziskie z prazdroju Sgo. Bernarda / Echtes Graetzer Bier aus dem St. Bernhard Urquell".
            Po 1945 roku browar włączono do Wielkopolskich Zakładów Piwowarskich w Poznaniu. Około połowy lat 90-tych browar zamknięto.
            Od pewnego czasu interesuję się historią browarów grodziskich i zauważyłem w informacji podanej przez kolegę pewne nieścisłości. Faktem jest, że "Neueste Grätzer Exportbier Brauerei", czyli "Najnowszy browar eksportowy piwa grodziskiego" J. Chocieszyńskiego został założony w 1882 roku. Co do jego nowoczesności, spis browarów z 1908 roku podaje, że zakład nie posiada napędu maszynowego (dodaję od razu, że spisy nie zawsze były aktualne, często z powodu braku najnowszych danych podawano stare). Pewne jest natomiast że browar rozbudowano i unowocześniono w 1901 roku. Spis z 1912 roku podaje już, że browar jest napędzany maszynami. Przebudowa z pewnością kosztowała sporo pieniędzy, zgadzam się też z tym, że browar znajdował się w rękach polskich. Nie jestem jednak przekonany, czy polscy przedsiębiorcy założyli spółkę "Nowy Browar Grodziski" tylko dlatego, aby browar nie przeszedł w obce ręce. Gdyby nie pewien punkt napisany małym druczkiem, który odkrył swego czasu Otto Baenisch w swej umowie, wszystkie browary grodziskie już w 1888 roku przejęliby kapitaliści z Anglii. I nie chodziło tutaj bynajmniej o patriotyzm, lecz o milion Marek zysku do podziału, którymi to pieniędzmi Anglicy nie mieli zamiaru się dzielić z właścicielami browarów grodziskich. Poza tym browar św. Bernarda nie przetrwał I wojny, więc nie mógł zostać w 1945 roku włączony do Wielkopolskich Zakładów Piwowarskich w Poznaniu.
            Na koniec przyznam się, że na razie studiuję tylko stare księgi, a w Grodzisku jeszcze nie byłem, więc moja wiedza na temat miasta i położenia browarów jest niewielka. Liczę więc na Waszą pomoc.
            Archiwum piwne

            Poznaj
            http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
            Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
            Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

            Comment

            • Cooper
              Senior
              • 11-2002
              • 6055

              #51
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ats2key Wyświetlenie odpowiedzi
              Nie wiem, czy zdajecie sobie z tego sprawe ale browar Kobylepole należał swego czasu do Lecha. Nie wiem jak wygląda to teraz? Czy ktoś z was się orientyje?
              Informację o tym znalazłem tutaj:

              Nie wiem na ile jest to informacja prawdziwa. Proszę o info!
              Informacja z tej opiniotworczej strony jest tak prawdziwa jak magisterka Kwaśniewskiego lub lądowanie Talibów w Klewkach. Browar Kobylepole został zamknięty około 1975-76 roku. Obecny browar w Poznaniu używający teraz nazwy "Lech Browary Wielkopolski" powstał w 1980 roku (już więc okolo 4 lat rozbieżności). W 1980 roku gdy powstał nie nazywał się jeszcze Lech bo wtedy nawet nie warzono takiego piwa. Pojawilo się ono 2 lata póżniej a dopiero z czasem gdy marka ta zaczeła być bardzo znana w Wielkopolsce - slowo "Lech" dodano do oficjalnej nazwy browaru i było to dopiero w latach 90. Jak więc browar zlikwidowany w połowie lat 70 mógl należeć do browaru powstałego w latach 90 ? Nawet jeśli zawodowcy piszący teksty na tej stronie nazwą "Lech" okreslili ogolnie browar powstały w 1980 roku to i tak jest około 4-5 lat przerwy w czasie.
              Ats2key - jeśli chcesz naprawdę dowiedzieć się czegoś z historii browarnictwa to czytaj stronki profesjonalistów (czyli np naszą ) a nie stronniczy (bo firmowany przez KP) produkt pisany przez kolesi w bialych koszulkach siedzących przy firmowych komputerkach w KP znających się tyle na piwie ile łykną z firmowej gazetki wewnętrznej.
              Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
              1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

              Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

              Comment

              • arcy
                Senior
                • 07-2002
                • 7538

                #52
                To bardzo rzetelne źródło Wśród haseł na "ż" nie ma Żywca, jest za to Żubr. Nie ma też haseł takich jak: Tatra, Okocim, Warka. Jest za to Super Piwosz: "wyśmienite piwo dla smakoszy".

                Comment

                • gregbuk
                  Junior
                  • 02-2007
                  • 15

                  #53
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
                  Informacja z tej opiniotworczej strony jest tak prawdziwa jak magisterka Kwaśniewskiego lub lądowanie Talibów w Klewkach. Browar Kobylepole został zamknięty około 1975-76 roku. Obecny browar w Poznaniu używający teraz nazwy "Lech Browary Wielkopolski" powstał w 1980 roku (już więc okolo 4 lat rozbieżności). W 1980 roku gdy powstał nie nazywał się jeszcze Lech bo wtedy nawet nie warzono takiego piwa. Pojawilo się ono 2 lata póżniej a dopiero z czasem gdy marka ta zaczeła być bardzo znana w Wielkopolsce - slowo "Lech" dodano do oficjalnej nazwy browaru i było to dopiero w latach 90. Jak więc browar zlikwidowany w połowie lat 70 mógl należeć do browaru powstałego w latach 90 ? Nawet jeśli zawodowcy piszący teksty na tej stronie nazwą "Lech" okreslili ogolnie browar powstały w 1980 roku to i tak jest około 4-5 lat przerwy w czasie.
                  Ats2key - jeśli chcesz naprawdę dowiedzieć się czegoś z historii browarnictwa to czytaj stronki profesjonalistów (czyli np naszą ) a nie stronniczy (bo firmowany przez KP) produkt pisany przez kolesi w bialych koszulkach siedzących przy firmowych komputerkach w KP znających się tyle na piwie ile łykną z firmowej gazetki wewnętrznej.

                  ats2key nie napisał kiedy Browar w Kobylempolu należał do Lecha, tudzież KP.
                  Fakt faktem, że Browar (wówczas już nie działający) należał do KP. Potem przejął go Fortis Kulczykowej, by ostatecznie odsprzedać go Irlandczykom.

                  Comment

                  • meickel
                    Junior
                    • 06-2007
                    • 17

                    #54
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Piwowar Wyświetlenie odpowiedzi
                    Na koniec przyznam się, że na razie studiuję tylko stare księgi, a w Grodzisku jeszcze nie byłem, więc moja wiedza na temat miasta i położenia browarów jest niewielka. Liczę więc na Waszą pomoc.
                    Przejeżdżając przez Grodzisk, widzisz na północ od szosy sklep Netto. Zostawiasz samochód na parkingu pod sklepem, przemieszczasz się po szosie kilkadziesiąt metrów na zachód, po przepuście na drugą stronę strumyczka i idziesz wzdłuż niego na północ Po prawej widzisz staw ppoż, za nim mostek na drugą stronę. Po przejściu, przed sobą masz opuszczony browar, lekko na prawo - opuszczoną słodownię, po lewej przez łąkę - drugą opuszczoną słodownię i zamieszkany budynek, prawdopodobnie drugiego browaru.
                    Miejsce ładne i spokojne, co najwyżej miejscowi czasem łowią ryby. Serdecznie polecam do zwiedzania.
                    Trochę zdjęć z browaru i słodowni po prawej na: http://www.dzebrowska.user.icpnet.pl.../grodzisk.html - za jakiś czas będą zdjęcia z drugiej słodowni.

                    Comment

                    • Cooper
                      Senior
                      • 11-2002
                      • 6055

                      #55
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika gregbuk Wyświetlenie odpowiedzi
                      ats2key nie napisał kiedy Browar w Kobylempolu należał do Lecha, tudzież KP..
                      Masz rację Gregbuk. Nie mógł napisać kiedy gdyż browar Kobylepole nigdy do Lecha nie należał.

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika gregbuk Wyświetlenie odpowiedzi
                      Fakt faktem, że Browar (wówczas już nie działający) należał do KP. Potem przejął go Fortis Kulczykowej, by ostatecznie odsprzedać go Irlandczykom.
                      Możliwe że budynki po NIESTNIEJĄCYM JUŻ b. browarze Huggera i należały po 1980 roku do ZP w Poznaniu ale wypowiedź Ats2key'a sugerowała raczej działający zakład a taki nigdy do Lecha należeć nie mógł z powodu o ktorym napisałem.
                      Z tego co wiem inwestor irlandzki jest właścicielem budynków jedynie b. browaru kobylepolskiego. Nic nie wiadomo mi z kolei ażeby również i b. browaru Huggera który po przerobieniu na dom handlowy chyba nadal należy do klanu Kulczyków ale może masz w tym przypadku świeższe info. Nie upieram się
                      Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                      1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                      Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                      Comment

                      • Piwowar
                        Senior
                        • 05-2001
                        • 2543

                        #56
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika meickel Wyświetlenie odpowiedzi
                        Przejeżdżając przez Grodzisk, widzisz na północ od szosy sklep Netto. Zostawiasz samochód na parkingu pod sklepem, przemieszczasz się po szosie kilkadziesiąt metrów na zachód, po przepuście na drugą stronę strumyczka i idziesz wzdłuż niego na północ Po prawej widzisz staw ppoż, za nim mostek na drugą stronę. Po przejściu, przed sobą masz opuszczony browar, lekko na prawo - opuszczoną słodownię, po lewej przez łąkę - drugą opuszczoną słodownię i zamieszkany budynek, prawdopodobnie drugiego browaru.
                        Miejsce ładne i spokojne, co najwyżej miejscowi czasem łowią ryby. Serdecznie polecam do zwiedzania.
                        Trochę zdjęć z browaru i słodowni po prawej na: http://www.dzebrowska.user.icpnet.pl.../grodzisk.html - za jakiś czas będą zdjęcia z drugiej słodowni.

                        Dzięki za informacje. Mam nadzieję że kiedyś będzie mi dane odwiedzić te miejsca.
                        Mam jeszcze jedną tajemnicę dotyczącą browaru akcyjnego w Grodzisku, który został założony w 1893 roku. Otóż prasa fachowa podaje ten zakład przez pierwsze lata jego istnienia w spisach browarów akcyjnych razem z browarami śląskimi. Dopiero w 1897 roku Grätzer Dampfbierbrauerei AG figuruje jako browar prowincji poznańskiej, razem z browarami Huggera i Bavaria w Poznaniu. Zastanawia mnie, czy to tylko błąd powtarzany w gazecie, czy może ma to jakieś podłoże historyczne.
                        Archiwum piwne

                        Poznaj
                        http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                        Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                        Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                        Comment

                        • Piwowar
                          Senior
                          • 05-2001
                          • 2543

                          #57
                          I coś mnie nie pasuje z tą rozbudową browaru Chocieszyńskiego w Grodzisku, w 1901 roku. Gdyby do rozbudowy doszło, zakład zyskałby na wartości, tymczasem w pierwszej połowie marca 1902 roku, podczas przymusowej licytacji, browar poszedł za 35.500 Marek. Prawdopodobnie była to wartość działki, bez zabudowań, a browar był wtedy na pewno nieczynny.
                          Archiwum piwne

                          Poznaj
                          http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                          Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                          Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                          Comment

                          • meickel
                            Junior
                            • 06-2007
                            • 17

                            #58
                            Na kominie jednej z opuszczonych słodowni w Grodzisku Wlkp. znajduje się blaszana chorągiewka z napisem "Th.G.1882". Zdjęcie: http://www.dzebrowska.user.icpnet.pl...zisk_wlkp.html (ostatnie)

                            Comment

                            • Piwowar
                              Senior
                              • 05-2001
                              • 2543

                              #59
                              Pewnie Theodor Grünberg, bo zdaje się że on miał osobną słodownię.
                              Archiwum piwne

                              Poznaj
                              http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                              Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                              Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                              Comment

                              • meickel
                                Junior
                                • 06-2007
                                • 17

                                #60
                                Tuż obok stoi budynek, obecnie mieszkalny, wyglądający na stary browar, ale bez wejścia do środka trudno to stwierdzić. Zresztą, druga opuszczona słodownia w sąsiedztwie również nie jest połączona z browarem (który wygląda na znacznie od niej młodszy).

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎