Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Schneidera i inne browary Leszna

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dzidek1960
    Senior
    • 01-2003
    • 1548

    Browar Schneidera i inne browary Leszna

    Przebrnąłem przez tematy historyczne na Browarze i nasunęło mi się takie pytanie.
    Na terenie Leszna działał browar Schneidera. Pozostały po nim budynki w których dzisiaj mieszczą się różne hurtownie a które jadący na zlot w Boszkowie przez Leszno mogli zobaczyć przy wiadukcie oraz birofilia w kolekcjach.
    Z historii tego browaru wiem że warzył dobre piwo bo zdobywał nagrody na konkursach piwnych i to jest wszystko.
    Jeżeli ktoś może mi pomóc i rozbudować ten temat o daty i inne fakty będę wdzięczny.
    Interesują mnie również dane na temt innych browarów działających na terenie Ziemi Leszczyńskiej.
    Dodaję ten temat bo zauważyłem że często miejscowi wiedzą mniej od innych o browarach z ich stron (przykład teksty o Biskupcu).
    "Ma jednak kraj polski napój warzony
    z pszenicy, chmielu i wody, po polsku
    piwem zwany; a gdy nic nadeń lepszego
    do pokrzepienia ciała, jest nie tylko rozkoszą
    mieszkańców, lecz i cudzoziemców
    wybornym smakiem"
    Jan Długosz, Historie Piwne
    Moja strona www w początkowym okresie budowy
  • Jerzy1960
    Senior
    • 07-2004
    • 370

    #2
    Zdjęcie jest tutaj: http://browar.biz/galeria.php?id=3685

    Comment

    • Jerzy1960
      Senior
      • 07-2004
      • 370

      #3
      I tutaj: http://browar.biz/galeria.php?id=3684

      Comment

      • Jerzy1960
        Senior
        • 07-2004
        • 370

        #4
        oraz tutaj: http://browar.biz/galeria.php?id=3683

        Comment

        • dzidek1960
          Senior
          • 01-2003
          • 1548

          #5
          Jeszcze tutaj:


          Krzysiu mnie trochę uprzedził i dodał zdjęcia dzisiejszego wyglądu browaru.
          Na forum jest jeszcze jedno zdjęcie związane z tym browarem skrzynia wcześniej zamieszczone przeze mnie w innym temacie
          "Ma jednak kraj polski napój warzony
          z pszenicy, chmielu i wody, po polsku
          piwem zwany; a gdy nic nadeń lepszego
          do pokrzepienia ciała, jest nie tylko rozkoszą
          mieszkańców, lecz i cudzoziemców
          wybornym smakiem"
          Jan Długosz, Historie Piwne
          Moja strona www w początkowym okresie budowy

          Comment

          • Leonpraga
            Senior
            • 02-2005
            • 468

            #6
            ciekawy temat posiadam reklamy ale narazie ze względu na przebudowę całego mojego systemu komputerowego w nie mogę użyć skanu, przesyłam swój spis browarów z leszna myślę że może sie przydać do dalszej dyskusji.
            LESZNO woj. Wielkopolskie (Lissa)
            * Leszczyński Browar Parowy S.A. – wł. Janusz Gerżabek i S-ka ' 2-35 (1922) ul. Osiecka 48/50-1925/6/7

            * Browar „Schneidr Emil” Sp. z o.p. – wł. K. Bogatsch, F. Schneider ' 53 -1922/6
            * Browar fabr. Słodu – wł. Emil Sznajder, Sp z o.o. ul. Dworcowa 42/46 -1922/7/34
            * Browar Sznaidera -1928
            * Browar i Fabr. Słodu – wł. R. Schneider -1929
            * Browar i Fabr. Słodu E. Schneider, T z o.p. ul. Nowy Rynek 17 -1926/7/8/30/1/6
            * Brauerei, Emil Schneider, Inh. Fritz Bogatsch -1939

            * Browar – wł. P. Wandelt -1922

            * Browar i fabr. octu – wł. J. Górecki ul. Młyńska -1926/7/8/30/1
            pozdrawiam

            Comment

            • dzidek1960
              Senior
              • 01-2003
              • 1548

              #7
              Leonpraga, mam do Ciebie prośbę . Rozszyfruj te cyfry na końcu linii z nazwą browaru. Na początku jest z pewnością data rozpoczęcia działalności a dalej po / co?
              "Ma jednak kraj polski napój warzony
              z pszenicy, chmielu i wody, po polsku
              piwem zwany; a gdy nic nadeń lepszego
              do pokrzepienia ciała, jest nie tylko rozkoszą
              mieszkańców, lecz i cudzoziemców
              wybornym smakiem"
              Jan Długosz, Historie Piwne
              Moja strona www w początkowym okresie budowy

              Comment

              • grzeber
                Senior
                • 05-2002
                • 2866

                #8
                Wydaje mi się, że jest to informacja, iż dany browar widnieje w spisach lub dokumentach z danych lat np. :

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Leonpraga
                * Browar i fabr. octu – wł. J. Górecki ul. Młyńska -1926/7/8/30/1
                Browar widnieje w spisach z lat : 1926, 1927, 1928, 1930 ,1931. Tak przynajmniej ja to rozumiem.
                pozdrawiam
                www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                Comment

                • Leonpraga
                  Senior
                  • 02-2005
                  • 468

                  #9
                  jeżeli chodzi o zapis dat, jest to spis z mojego katalogu zapisuje tak daty ponieważ łatwiej mi sie poruszać katalogujac nastepne dane zdarza sie ze w danych latach wystepuje dwóch właścicieli, poprostu z lenistwa wydawcy jakiegoś kalendarza informacyjnego lub ksiazki adresowej, niektórzy nie zmieniali nazw byłego własciciela choć, sami niemi byli.
                  Grzeber dobitnie wytłumaczył sens mejego zapisywania nic ująć nic dodać. Cały czas uzupełniam ten katalog na koniec powino to wygladać np. od 1920 - 1930 wł. był ten i ten,
                  ucieło jeszcze w przedruku telefony; sa to numery tel. 2 -35 tel. 53 pozdrawiam

                  Comment

                  • dzidek1960
                    Senior
                    • 01-2003
                    • 1548

                    #10
                    Moja wiedza od czasu założenia tego tematu trochę się pogłębiła. Częściowo na skutek wiadomości zdobytych od różnych osób a częściowo z książki. Leszczyńskie Towarzystwo Kulturalne wydało przed trzema tygodniami książkę "Zabytki przemysłu i techniki Leszna". Autorem jest historyk Miron Urbaniak a książka stanowi rodzaj katalogu. Jeden z działów poświęcony jest Browarowi Emila Schneidera. Na podstawie tych wiadomości skorygowałem i uściśliłem, w formie komentarzy, opisy do zdjęć Krzysia (linki we wcześniejszych postach tego tematu) i mojego zdjęcia octowni
                    "Ma jednak kraj polski napój warzony
                    z pszenicy, chmielu i wody, po polsku
                    piwem zwany; a gdy nic nadeń lepszego
                    do pokrzepienia ciała, jest nie tylko rozkoszą
                    mieszkańców, lecz i cudzoziemców
                    wybornym smakiem"
                    Jan Długosz, Historie Piwne
                    Moja strona www w początkowym okresie budowy

                    Comment

                    • robobeer
                      Member
                      • 05-2005
                      • 36

                      #11
                      oto co ja znalazłem o lesznie:
                      Leszno
                      1a Brauerei Ad.Andersch 1865-1873
                      b Brauerei Berth.Andersch -1888
                      c Brauerei Friebe -+1892
                      d Brauerei Berth. Franke -1906
                      e Dampfbierbrauerei B.Franke Nachf. Inh. Skowronnek & Härmss +- 1920
                      2a Brau-Commune Lissa 1865-1878
                      b Brauerei Ziolecki -1893
                      c Brauerei Max Lehmann 1898 +
                      3a Brauerei August Reich 1865-1878
                      b Brauerei Emil Schneider -1898
                      c Brauerei Emil Schneider Inh. Fritz Bogatsch -1908
                      d Brauerei Fritz Bogatsch -1920
                      e Browar i Fabriku Slodu Emil Schneider -1940
                      f Panstwowy Browar +-1945
                      4a Brauerei Ernst Seiler 1865
                      b Brauerei Albert Seiler 1908
                      c Brauerei Paul Wandel 1920 +

                      Comment


                      • Ziomek87
                        Ziomek87 commented
                        Editing a comment
                        Czy mógłby Pan podpowiedzieć z jakich źródeł ma Pan te informacje? Nie znałem wcześniej tego zestawienia. Z góry dziękuję.
                    • darekd
                      PremiumUżytkownik
                      • 02-2003
                      • 12148

                      #12
                      Witam na temat leszczynskiego browaru mozna przeczytac w nastepujacejksiazce, ktora niedawno sie ukazala: Miron Urbaniak "Zabytki przemyslu i techniki Leszna"

                      Comment

                      • darekd
                        PremiumUżytkownik
                        • 02-2003
                        • 12148

                        #13
                        Aha ale to juz wiecie. Wg. Urbaniaka: tradycje piwowarskiej działalności rodziny Schneiderów w Lesznie sięgały początków zaboru pruskiego, kiedy to w 1794 r. założyli oni tutaj swój pierwszy browar. Trudno stwierdzić, czy warzenie piwa uskuteczniane było już w XVIII stuleciu na terenie późniejszego browaru przy Nowym Rynku; pewne jest natomiast, iż miał on ograniczony zasięg.

                        Mam pytanie, w jednym z postow Piwowar napisal (o Rawiczu):

                        Z tego co widzę u siebie, swoje browary połączyli Emil Schneider i Carl Schmidt. Jeden z nich (prawdopodobnie browar Schneidera) od 1901 roku funkcjonował już tylko jako słodownia. Szefem przedsiębiorstwa przed I wojną był Emil Schneider, mistrzem piwowarskim był Erich Schmidt. Słodownią zarządzał Malzmeister Hans Boljahn. Jako specjalność zakładu znalazłem piwo o nazwie "Rawitscher Kindl".

                        W zwiazku z tym mam pytanie czy Schneider z Leszna i Rawicza to te same osoby (obydwaj mieli imie Emil). jednak Schneider w Lesznie przestal byc chyba wlascicielem przed 1901 rokiem i prawdopodobnie zmarl, co moze wskazywac, ze chodzi o inne osoby?

                        Comment

                        • dzidek1960
                          Senior
                          • 01-2003
                          • 1548

                          #14
                          B. Franke, później J. Gerżabek Leszno

                          Do galerii dodałem niedawno 3 zdjęcia browaru z informacją, że więcej napiszę później. Tym samym to czynię.
                          Jest to browar o którym bardzo mało wiem. Do niedawna myślałem, że jedyną pozostałością po nim jest tylko podstawa komina z ciekawym wzorem od strony ulicy, niestety teraz niewidocznym bo zasłania go reklama. Dopiero dodanie fotki przez mag skłoniło mnie do bliższego przyjrzenia się tym budynkom.
                          Wygląda na to, że przed I wojną światową działał tu Browar Parowy B. Franke, w okresie międzywojennym Leszczyński Browar Parowy S.A. – wł. Janusz Gerżabek i S-ka. Browar działał do II wojny światowej. Nie wiem co się tu działo w czasie wojny. Po wojnie w budynkach browaru działała mleczarnia. na przełomie lat '50 i '60 XXw. budynki przejmują Poznańskie Zakłady Drobiarskie otwierając tu zakład obrotu jajkami. Z tąd w Lesznie popularnie mówi się o tych budynkach "jajczarnia". Podczas działania jajczarni zostają wyburzone wszystkie budynki, poza budynkiem przy samej ulicy, kotłownia i komin. Parcela zostaje zabudowana nowymi budynkami produkcyjno-magazynowymi i nową kotłownią. Jajczarnia działa do połowy lat '90. Obecnie w budynku głównym działa klinika weterynaryjna i jakieś biura. Niedawno rozmawiając z byłym pracownikiem jajczarni dowiedziałem się, że w piwnicach do samego końca działania zakładu były jakieś odkryte zbiorniki, prawdopodobnie fermentacyjnie. Czy istnieją nadal, nie wiem.
                          Jak zwykle proszę o dalsze informację na temat browarów w moim regionie.
                          "Ma jednak kraj polski napój warzony
                          z pszenicy, chmielu i wody, po polsku
                          piwem zwany; a gdy nic nadeń lepszego
                          do pokrzepienia ciała, jest nie tylko rozkoszą
                          mieszkańców, lecz i cudzoziemców
                          wybornym smakiem"
                          Jan Długosz, Historie Piwne
                          Moja strona www w początkowym okresie budowy

                          Comment

                          • biker200
                            Senior
                            • 10-2003
                            • 152

                            #15
                            no dobrze wiedzieć, że cos takiego kiedyś sie w lesznie znajdowało wiadomo, że wielkiego browaru już u nas nigdy nie będzie, ale myśle ze miło by było mieć u nas cos w stylu spiżu wrocławskiego lub brovarii poznańskiej

                            Comment

                            Przetwarzanie...
                            X
                            😀
                            🥰
                            🤢
                            😎
                            😡
                            👍
                            👎