Zasady dotyczące cookies: W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności”. Po zalogowaniu komunikat nie jest widoczny.

Browar.biz
Nazwa Użytkownika Hasło
Sklep Wyszukiwarka Forum Browaru Poczta Zarejestruj się!

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Stout Style guide Sklep Centrum Piwowarstwa zaprasza na zakupy!
-
-
:: Cena: 53.99zł / 48.59

Anglojęzyczna:
Specjalna edycja magazynu Brew Your Own poświęcona różnej maści stoutom.

Wild Brews: Beer Beyond the Influence of Brewer’s Yeast, Jeff Sparrow Sklep Centrum Piwowarstwa zaprasza na zakupy!
-
-
:: Cena promocyjna - zamiast 85.99zł,
zapłacisz jedynie
: 77.39zł - tylko do 30-06-2019!
Anglojęzyczna:
Świat lambików, flanders red i brown ale, ich amerykańskich odpowiedników opisany w przystępny sposób. Piwowarzy odnajdą tutaj szczegółowe opisy metod, procedur piwowarskich służących stworzeniu tych wyjątkowych piw.
Odpowiedz

Narzędzia Sposób wyświetlania
Stare 30-03-2004, 13:49
Fotka Użytkownika: Cocobango
Cocobango Cocobango is offline
Senior

Miejscowość: Łódź - Ziemia obiecana
Standardowy Browar i Fabryka Octu Gustawa Keilicha czyli początki Browarów Łodzkich nr2

Browar i Fabryka Octu Gustawa Keilicha

Rodzina Keilichów Pod koniec XIX wieku była w posiadaniu dwóch browarów w Łodzi. W 1888r. Gustaw Keilich założył browar przy ulicu Widzewskiej 143 (dzisiejsza ul.J.Kilińskiego)z późniejszym wjazdem od ul.Orlej25. W latach 90, XIX wieku Keilich zainwestował nieco pieniędzy w swoją fabrykę i z jednego z mniejszych browarów uczynił jeden z większych i najlepszych zakładów piwowarskich w Łodzi. Podczas XX-lecia między wojennego, Browar i Fabryka Octu Gustawa Keilicha, która była już własnością synów założyciela: Gustawa-Teodora i Artura Keilichów, stał się drugim pod względem produkcji zakładem tej branży w Łodzi (pierwszym był browar K.Anstadta). Po wyzwoleniu firma przyjmowała różne nazwy, w kolejności: "Browar Mieszczański", "Łódzkie Zakłady Piwowarsko-Słodownicze", "Wytwórnia Octu i Wód Gazowych, Zakłady Piwowarskie w Łodzi S.A. zakład nr.2", "Browary Łódzkie nr.2".
W książce telefonicznej z 1996 firma ta jeszcze funkcjonuje, więc jej zamknięcie musiało nastąpić nie wcześniej niż w 1996 roku.

Linki do stron związanych z tym browarem:
tu
tutaj
Odpowiedz cytując
Stare 24-08-2008, 20:48
dawekk dawekk is offline
Junior

Miejscowość: Lodz
Standardowy

nawet nie wiedziałem , że w Łodzi poza browarami przy północnej były jeszcze jakieś browary , nie wiesz może dlaczego zostały zamknięte , jakie piwo produkowali i jaką opinią się cieszyło ?
Odpowiedz cytując
Stare 24-08-2008, 21:07
Marcin76 Marcin76 is offline
Senior

Miejscowość: W-wa
Standardowy

Trochę nie tak. W okresie międzywojennym największym browarem w Łodzi był Sp. Akc. Browaru Parowego Sukcesorów K. Anstadta ( późniejszy Browar i Fabryka Kwasu Węglowego Sukc. K. Anstadta S. A. ). Browar K. Anstadta był małym browarem i mieścił się przy ul. Szneja 15 ( obecnie chyba jest to Sędziowska ). Pierwsza nazwa powojenna Browaru i Fabryki Octu Gustawa Keilicha to Państwowy Browar nr. 2 w Łodzi, a od ok. 1948/49 zaczęła funkcjonować nazwa Browar Mieszczański w Łodzi.
Odpowiedz cytując
Stare 24-08-2008, 21:10
Fotka Użytkownika: becik
becik becik is offline
Senior

Miejscowość: Warszawa
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dawekk Wyświetlenie odpowiedzi
nawet nie wiedziałem , że w Łodzi poza browarami przy północnej były jeszcze jakieś browary , nie wiesz może dlaczego zostały zamknięte , jakie piwo produkowali i jaką opinią się cieszyło ?
zajrzyj do działu z kolekcjonerstwem
http://www.browar.biz/historia.php?co=br&id=302
http://www.browar.biz/historia.php?co=br&id=305
znajdziesz tam etykiety z browarów łódzkich nr 2 (ul. Orla) i nr 3 (Sędziowska). Wszystkie działały jeszcze w latach 90-tych (początek)
Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl
Odpowiedz cytując
Stare 24-08-2008, 21:29
dawekk dawekk is offline
Junior

Miejscowość: Lodz
Standardowy

ok , przegladam własnie dzięki , nie wiedziałem , że moje rodzinne miasto było kiedyś tak obfite w browarnictwo.... szkoda , że nie wiele ze tego pozostało
Odpowiedz cytując
Stare 22-04-2013, 15:15
nansen nansen is offline
Junior

Standardowy

Mam pytanie dotyczące porcelanek browaru Gustava Keilicha , na jednej z nich figuruje nazwa Łodzi – Litzmanstadt , a na drugiej Lodsch. Z jakiego okresu może pochodzić ta z napisem Lodsch ?
Odpowiedz cytując
Stare 22-04-2013, 21:45
Fotka Użytkownika: grzeber
grzeber grzeber is offline
Senior

Miejscowość: Mokotowo
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika nansen Wyświetlenie odpowiedzi
Mam pytanie dotyczące porcelanek browaru Gustava Keilicha , na jednej z nich figuruje nazwa Łodzi – Litzmanstadt , a na drugiej Lodsch. Z jakiego okresu może pochodzić ta z napisem Lodsch ?
Google Twoim pasterzem.
Nazwę Litzmanstadt wprowadzono 11.04.1940.

www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej
Odpowiedz cytując
Stare 23-04-2013, 04:00
nansen nansen is offline
Junior

Standardowy

No tak. Znane są mi trzy wzory tych porcelanek. Czyli porcelaniki Litzmanstadt używanej od 1940 roku , ta z nazwą Lodsch mogła być używana w carskiej Łodzi w środowisku niemieckim , a ta z napisem Łódź funkcjonowała w okresie międzywojennym . Czy tak?
Odpowiedz cytując
Stare 23-04-2013, 22:11
Fotka Użytkownika: grzeber
grzeber grzeber is offline
Senior

Miejscowość: Mokotowo
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika nansen Wyświetlenie odpowiedzi
No tak. Znane są mi trzy wzory tych porcelanek. Czyli porcelaniki Litzmanstadt używanej od 1940 roku , ta z nazwą Lodsch mogła być używana w carskiej Łodzi w środowisku niemieckim , a ta z napisem Łódź funkcjonowała w okresie międzywojennym . Czy tak?
Lodsch to też nazwa od początku okupacji do zmiany nazwy w 1940.
Np: http://www.browar.biz/kolekcjonerstwo.php?id=26062

www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej
Odpowiedz cytując
Stare 25-04-2013, 19:18
Fotka Użytkownika: Leonpraga
Leonpraga Leonpraga is offline
Senior

Miejscowość: Warszawa/Baczki Stare
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin76 Wyświetlenie odpowiedzi
Trochę nie tak. W okresie międzywojennym największym browarem w Łodzi był Sp. Akc. Browaru Parowego Sukcesorów K. Anstadta ( późniejszy Browar i Fabryka Kwasu Węglowego Sukc. K. Anstadta S. A. ). Browar K. Anstadta był małym browarem i mieścił się przy ul. Szneja 15 ( obecnie chyba jest to Sędziowska ). Pierwsza nazwa powojenna Browaru i Fabryki Octu Gustawa Keilicha to Państwowy Browar nr. 2 w Łodzi, a od ok. 1948/49 zaczęła funkcjonować nazwa Browar Mieszczański w Łodzi.
Coś tu Marcin pokręciłeś, Browar i fabryka kwasu octowego była na ul. Średniej, póżniejsza Północna 35 w końcówce był to
* Państwowy Browar "Łódzki Zdrój" -1950,-
* Łódzkie Zakł. Piw., Browar nr 1 w Łodzi ul. Północna 35 -1970/82
* Browary Łódzkie S.A. Browar nr 1 -1992/05
Odpowiedz cytując
Stare 25-04-2013, 19:31
Fotka Użytkownika: Leonpraga
Leonpraga Leonpraga is offline
Senior

Miejscowość: Warszawa/Baczki Stare
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin76 Wyświetlenie odpowiedzi
Coś tu Marcin pokręciłeś, Browar i fabryka kwasu octowego była na ul. Średniej, póżniejsza Północna 35 w końcówce był to
* Państwowy Browar „Łódzki Zdrój“ -1950
* Łódzkie Zakł. Piw., Browar nr 1 w Łodzi ul. Północna 35 -1970/82
* Browary Łódzkie S.A. Browar nr 1 -1992/05

A na ul. Szneja później Sędziowska był w Radogoszczy:

* Państwowy Browar „Trybunalski“, nr 4 -1948/50
* Zakł. Piw. w Łodzi, Browar nr 3 -1967/82
* Browary Łódzkie S.A. -1992/05??????

Browar Braci Keilich na Zakrzewskiej - Napiórkowskiego -Linie, a obecnie ul. S. Przybyszewskiego.

* Keilich, Gebr, Böhemische Linie 28 -1939
* Państwowy Browar „Perła“nr 3 (ob.ul. S. Przybyszewskiego) -1950
* Łódzka Wytwórnia Win

a drugi na Widzewskiej róg Orlej z Fabr. Octu.

* Państwowy Browar Mieszczański -1950
* Łódzkie Zakł. Piw., Browar nr 2 w Łodzi -1970/82
Odpowiedz cytując
Stare 25-04-2013, 21:00
Marcin76 Marcin76 is offline
Senior

Miejscowość: W-wa
Standardowy

W którym miejscu pokręciłem? To co ja napisałem ogólnie pokrywa się z tym co Ty przedstawiłeś ...
Odpowiedz cytując
Stare 27-06-2014, 08:34
Fotka Użytkownika: Pankracy
Pankracy Pankracy is offline
Senior

Standardowy

W siedzibie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej UM Łódź (ul. Wileńska 53/55, pokój 205) wyłożono do publicznego wglądu projekt zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru dawnego browaru Gustawa Keilicha przy ul. Orlej 25. Na 8 lipca 2014 roku (godz. 15:00) zapowiedziano dyskusję publiczną nad projektem.

Czy to znaczy, że są plany wyburzenia? Ktoś orientuje się co tam zamierzają poczynić z browarem?
Odpowiedz cytując
Stare 28-06-2014, 21:01
Fotka Użytkownika: Cooper
Cooper Cooper is offline
wylewny jestem

Miejscowość: Dolina Krzemowa UE
Standardowy

Niestety ale obstawiam że browar do tej pory stoi/stał tylko dlatego że właśnie dotychczasowe MPZP zakazywało postawienie tam jakiegoś g o które zabiega pewnie właściciel posesji a owa zmiana będzie na jego korzyść i niekorzyść b. browaru
Obym się mylił ale cienko to widzę zwłaszcza po obejrzeniu fotek tego co niedawno właściciel zrobił z b. browarem zielonogórskim.
Podejrzewam że na forum architektoniczno-urbanistycznym skyscrapercity.com w temacie Łódź są jakieś świeże wieści a jeśli nie są to na pewno się tam pojawią.

Zbiór/oferowane/poszukiwane birofilia z Mazowsza, Irlandii, Tanzanii oraz zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Web-Albumie
Odpowiedz cytując
Stare 29-06-2014, 07:54
Fotka Użytkownika: Krzysiu
Krzysiu Krzysiu is offline
Krzysiu

Miejscowość: Świdnica
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pankracy Wyświetlenie odpowiedzi
Czy to znaczy, że są plany wyburzenia?
Nie znaczy. Znaczy, że właściciel ma zamar coś zrobić z tym obiektem, a plan zagospodarowania przestrzennego to wymóg prawny.

Jest doskonała okazja, aby obrońcy cennej architektury przemysłowej wykazali się aktywnością inną, niż tylko jojczenie na forum.
Stare 29-07-2014, 19:56
Fotka Użytkownika: maciek_beer
maciek_beer maciek_beer is offline
Junior

Miejscowość: Pyskowice
Standardowy

Witajcie

Zastanawiam się nad wydatowaniem szklanki, którą wrzuciłem dziś do galerii. Widnieje na niej nazwa Lodsch, ale sama forma szklanki oraz grawer raczej nie dają mi pewności, że jest ona z początku okupacji.

Zresztą spróbujcie ocenić sami: http://www.browar.biz/kolekcjonerstwo.php?id=52409

pozdrawiam Maciek
Odpowiedz cytując
Stare 07-01-2018, 19:07
Fotka Użytkownika: kruger_nr1
kruger_nr1 kruger_nr1 is offline
Senior

Miejscowość: RACIBÓRZ
Standardowy

Usiłowałem wyłowić puszki, które wyszły z Browaru nr2 w Łodzi i taki mały problem się pojawia... W kolekcjonerstwie w opisie kiedy zamknięto browar jest data 1993. W innych miejscach znalazłem datę 1994 lub nawet 1996. Natomiast jedyna tutaj puszka 0,33 Goldpilsa dodana jest pod datą 1997. W mojej kolekcji naliczyłem 17 puszek z adresem ul. Orla 25, jednak wszystkie one są w przedziale 1997 - 1999. Tylko jedną mam z 1996 roku - Champion Pils 0,5 litra. Więc czy jest sens dodawać je do browaru nr2 ? Wychodzi na to, że wszystkie były tylko z Browaru nr1. Macie jakieś informacje w tym temacie lub sugestie?
Stare 07-01-2018, 21:29
Cooper Cooper is offline
wylewny jestem

Standardowy

A czy przypadkiem adres Orla 25 to nie był generalny adres całej spółki Browary Łódzkie ? Nie wiem czy można go traktować jako dosłowne miejsce (browar) produkcji konkretnego piwa.
Podejrzewam że nawet jeśli puszkowano piwa warzone w więcej niż jednym łódzkim browarze to i tak proces samego ich puszkowania mógł się odbywać tylko pod jednym adresem gdzie piwo zostało dowiezione w cysternach bo wątpię czy każdy z 3 działających w latach 90. browarów miał własną linię do rozlewu puszkowego. Najlepiej wyposażonym i doinwestowanym był chyba jedyny browar jaki przetrwał czyli ten przy Północnej i to pewnie on miał linię puszkową. Być może trzeba by przeanalizować nadrukowane numery partii piw i (przy założeniu że puszkowano piwa uwarzone w kilku browarach) tam doszukiwać się ewentualnego oznaczenia miejsca produkcji.
Puszki w ramach jednej firmy raczej zamawiano identyczne.

Zbiór/oferowane/poszukiwane birofilia z Mazowsza, Irlandii, Tanzanii oraz zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Web-Albumie
Odpowiedz cytując
Stare 07-01-2018, 21:47
Cooper Cooper is offline
wylewny jestem

Standardowy

Aha, jeszcze nieco na temat dat zamknięcia łódzkich browarów.
Na podstawie dobrze prowadzonych w tamtym czasie spisów etykiet Pawła Piotrowskiego można wyczytać że Browar nr 2 czyli ten przy Orlej 25 zamknięto w 1993 roku i był to pierwszy zamknięty z browarów łódzkich. Kolejny tzn browar nr 3 przy Sędziowskiej zamknięto na pewno później ale kiedy to nie wiadomo bo Paweł spisy prowadził tylko do 1993 roku włącznie.
Obecny czynny browar to dawny browar nr 1.
Oczywiście mówię o tej ostatniej numeracji z lat 90. bo wcześniej numery te były nieco zmieniane.
Po zamknięciu browaru przy Orlej były tam przez ileś lat tylko biura BŁ i sklep firmowy dlatego na puszkach/piwach po 1993 roku jest ten adres.

Odpowiedz cytując
Stare 08-01-2018, 00:24
Cooper Cooper is offline
wylewny jestem

Standardowy

Przysiadłem z nudów nad tym tematem i z co prawda nie stojącej na najwyższym poziomie książki "Browary Łodzi i Regionu" wyczytałem że linię do puszkowania w BŁ miał jedynie, tak jak zasugerowałem wcześniej, browar przy Północnej czyli ten jedyny obecnie działający. Zakupiono ją z kredytu w 1994 roku. Być może więc że w praktyce ruszyła w 1995 i pierwsze ich piwa mają wspomnianą przez Ciebie Kruger datę spożywki do 1996.
Oczywistym więc jest że nie były puszkowane piwa z Orlej która warzyła do 1993 roku i prawie na pewno nie załapały się na puszkowanie piwa z browaru na Sędziowskiej. Książka co prawda nie podaje kiedy zamknięto ten browar, jedynie że istniał jeszcze w 1994 roku kiedy to zainwestowano w nim w linię do napełniania KEGów. Prawdopodobnie jednak niedługo później zakład padł. Być może po 1994 roku robił jedynie piwa beczkowe dla łódzkich knajp, jeśli coś butelkował to tylko w rozlewniach w terenie.
Reasumując wg mnie wszystkie puszkowe piwa BŁ pochodzą tylko z browaru przy Północnej a adres Orla 25 jaki jest na części puszek to jedynie adres siedziby (biur) BŁ zanim przeniesiono je.

Na tym dochodzenie zakończono.

Cooper edytował/a post 08-01-2018 o godz. 00:25.
Odpowiedz cytując
Stare 08-01-2018, 05:17
Fotka Użytkownika: kruger_nr1
kruger_nr1 kruger_nr1 is offline
Senior

Miejscowość: RACIBÓRZ
Standardowy

Dzieki Cooper za dokładną analizę tematu!
Stare 08-01-2018, 13:05
Fotka Użytkownika: becik
becik becik is offline
Senior

Standardowy

Browar na Sędziowskiej zamknięto ok/po 1998 roku, mniej więcej wtedy odwiedziłem ten browar i produkował jedynie piwo w KEG-ach (śmieszne xero etykiety na beczki).
Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl
Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Narzędzia
Sposób wyświetlania

Zasady
Zakładać nowe dyskusje: Nie możesz
Odpowiadać: Nie możesz
Dodawać załączniki: Nie możesz
Edytować własne wiadomości: Nie możesz

Kod vB: Tak
Mordki: Tak
Kod [IMG]: Nie