Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Rozlewnia M.Lorenc w Warszawie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • xyxy
    Junior
    • 01-2009
    • 5

    Rozlewnia M.Lorenc w Warszawie

    Witam serdecznie, jako nowicjusz w tym szacownym gronie. Czy ma ktos wiedze na temat rozlewni Michala Lorenz(c)a w Warszawie? Chodzi mi o historie tej firmy. Z moich informacji wynika, ze na przelomie lat 20/30 byla to spolka dwoch dzentelmenow - Michala Lorenza i Eugeniusza Tyminskiego, mieszczaca sie przy ul. Krochmalnej 85.
    A pozniej wiadomo mi juz tylko na podstawie posiadanej przeze mnie flaszki po piwie, ze firma nazywala sie - Warszawska Wytwornia"Kabeso" - M.Lorenc ( juz przez "c").
    Jesli ktokolwiek wie cos wiecej na temat tej firmy i chcialby sie owa wiedza podzielic, bede wdzieczny.
    pozdrawiam noworocznie.
  • deMiro
    Junior
    • 08-2008
    • 20

    #2
    Witam.
    Z tego co wiem z autopsji to Michał Lorenc to jedna i ta sama osoba, która prowadziła również skład w piwa okocimskiego i żywieckiego w Posadzie Dolnej (obecnie włączona do Rymanowa). Mam z tego składu etykiety po oranżadzie i kapsle (zrywki z napisem piwo okocimskie Rymanów). Jak dowiedziałem się od okolicznych mieszkańców Pan Michał podczas wojny został aresztowany i zginął w Oświęcimiu (taką wersję słyszałem). Tu masz link do etykiet z Żywca Lorenca (Warszawa):


    Pozdr. MIR
    Attached Files

    Comment

    • Promil03
      Senior
      • 10-2007
      • 2833

      #3
      W wykazie Przedstawicielstw Browaru w Żywcu, Michał Lorenc występuje w dwóch miejscach:

      1. Michał Lorenc (1925) Rymanów i okolice. Interesy browaru zabezpieczone hipoteką.
      2. Michał Lorenc (1933) Warszawa, ul.Krochmalna 85.

      Comment

      • Piwowar
        Senior
        • 05-2001
        • 2543

        #4
        Czy "Kabeso", to czasem nie "Chabeso", taki szwajcarski napój orzeźwiający?
        Archiwum piwne

        Poznaj
        http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
        Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
        Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

        Comment

        • Marcin76
          Senior
          • 11-2005
          • 235

          #5
          KABESO produkowane przez Lorenca było jednym z najpopularniejszych napojów w przedwojennej Warszawie. Był to napój bezalkoholowy z zawartością kwasu mlecznego ( taki napis widnieje na etykiecie ). Firma zdobyła za Kabeso min. złoty medal na Wystawie Przemysłów Cukrowych w Warszawie w 1931 oraz dyplom na wystawie w Padwie w 1931 roku.

          Comment

          • xyxy
            Junior
            • 01-2009
            • 5

            #6
            Bardzo dziekuje za odpowiedzi. Etykiety widzialem, a na posiadanej butelce widnieje nawet ten sam numer telefonu, co na nich. Nie przyszlo mi jednak do glowy, ze Kabeso to nazwa marki napoju. Wzialem ja za firme, a to dlatego, ze poza tloczeniem na szkle: Kabeso Warszawska Wytwornia M. Lorenc, nawet na porcelance widnieje napis: Kabeso Warszawa. Jeszcze raz dziekuje za wyjasnienia.

            Comment

            • Cooper
              Senior
              • 11-2002
              • 6055

              #7
              Firma Marcina Lorenca "Kabeso" istniała najprawdopodobniej tylko do 1933 roku (niestety nie zapisałem sobie źródła skąd mam tą informację). Po tym roku na ulicę Krochmalną 85 wprowadziła się firma Kołodzińskiego która kontynuowała produkcję napojów (ale już własnych marek) oraz rozlew piwa (np z browaru Bojanowo). Firma Kołodzińskiego pod tym adresem funkcjonowała najprawdopodobniej do późnych lat 1950ych.
              Poniżej załączam 2 etykiety z wytwórni Kabeso na wodę stołową Szczawa (nazwa niezbyt zachęcająca do konsumpcji) i napój Kruszon oraz ulotkę reklamową najsłynniejszego produktu firmy. Proszę zwrócić uwagę na zmianę numeru telefonu z 205-00 na 405-00 oraz dodatkowy numer telefoniczny do biura firmy. Na drugim skanie pokazałem powojenną etykietę z firmy Kołodzińskiego z adresem Krochmalna 85.
              Wracając jeszcze do etykiety żywieckiej to pozwolę sobie nieskromnie dodać iż jest to najprawdopodobniej jedyny znany jej egzemplarz który to kilka lat temu został znaleziony przezemnie i Darka99 w pewnej podwarszawskiej miejscowości a obecnie wchodzi w skład największej kolekcji etykiet żywieckich w kraju.
              Attached Files
              Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
              1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

              Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

              Comment

              • Cooper
                Senior
                • 11-2002
                • 6055

                #8
                Po ponownym przestudiowaniu powyższych postów raczej bliższa prawdy jest wersja iż we wspomnianym 1933 roku firma nie została zlikwidowana ale zmieniła profil działalności - z wytwórni napojów przekształciła się w warszawską reprezentację browaru Żywiec. Wynika więc iż firma Kołodzińskiego wprowadziła się tam póżniej. Być może zaraz po wojnie
                Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                Comment

                • Promil03
                  Senior
                  • 10-2007
                  • 2833

                  #9
                  Przepraszam, że nie na temat, ale jak na tej stronie można oglądać etykiety http://www.zsir.ia.polsl.pl/hosil/etykiety.htm.
                  Wyświetlają mi się nazwy miejscowości po lewej i na tym koniec. Nie da się wyświetlić poszczególnych browarów.

                  Proszę o pomoc

                  Comment

                  • grzeber
                    Senior
                    • 05-2002
                    • 2868

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Promil03 Wyświetlenie odpowiedzi
                    Przepraszam, że nie na temat, ale jak na tej stronie można oglądać etykiety http://www.zsir.ia.polsl.pl/hosil/etykiety.htm.
                    Wyświetlają mi się nazwy miejscowości po lewej i na tym koniec. Nie da się wyświetlić poszczególnych browarów.

                    Proszę o pomoc
                    Strona działa niestety tylko w przeglądarce IE .
                    pozdrawiam
                    www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                    Comment

                    • Promil03
                      Senior
                      • 10-2007
                      • 2833

                      #11
                      No tak, w IE działa bez problemu. Dziękuję.

                      Comment

                      • xyxy
                        Junior
                        • 01-2009
                        • 5

                        #12
                        Nie jestem znawca historii, a raczej jedynie sympatykiem piwa, jako napoju, ale widze tu niescislosci. Po pierwsze, kolega Cooper uzywa w odniesieniu do nazwiska Lorenc imienia Marcin. Skad taka informacja?
                        Po drugie, z wypowiedzi kolegi Coopera wynika, ze firma nazywala sie Kabeso, co w kontekscie poprzednich wypowiedzi oraz zaprezentowanych etykiet wydaje sie malo prawdopodobne. To chyba jednak nazwa handlowa produktu, jak napisal kolega Marcin76.
                        Po trzecie, w 1930 roku spolka M.Lorenca i wspomnianego wyzej Eugeniusza Tyminskiego nie ma jeszcze telefonu, zatem malo prawdopodobne, zeby do 1933 roku dwukrotnie zmienila numer i zdazyla sie w tym samym roku zlikwidowac. W Wielkiej Ksiedze Adresowej Polski z 1937 roku ( taka owczesna Panorama Firm z calego kraju) w branzy "Piwa- Sklady" oraz Branzy "Browary" istnieje wpis: "Browar Zywiec - reprez. Lorenc M., Krochmalna 85, tel. 205-00" zatem firma istniala jeszcze na dwa lata przed wojna.
                        I na koniec tak troche offtopicowo: czy przed wojna butelki piwne o pojemnosci 0,75 l byly jakims standardem?
                        Last edited by xyxy; 25-01-2009, 21:16.

                        Comment

                        • darek99
                          Senior
                          • 04-2002
                          • 2147

                          #13
                          W butelkach 0,75 litra sprzedawano kwas owocowy , nie były używane do piwa.
                          Czymże jesteś śmierci ! Gdzie jest twój oścień?
                          Skoro my istniejemy, śmierć jest nieobecna,
                          skoro tylko śmierć się pojawi nas już nie ma.
                          Epikur z Samos.

                          Comment

                          • Cooper
                            Senior
                            • 11-2002
                            • 6055

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika xyxy Wyświetlenie odpowiedzi
                            kolega Cooper uzywa w odniesieniu do nazwiska Lorenc imienia Marcin. Skad taka informacja?
                            Sorki , moja pomyłka. Chciałem zacytować wcześniej wspomniane imie ale przekręciłem je. Powinno być oczywiście Michał.
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika xyxy Wyświetlenie odpowiedzi
                            z wypowiedzi kolegi Coopera wynika, ze firma nazywala sie Kabeso,To chyba jednak nazwa handlowa produktu
                            Masz rację. Nazwa firmy to po prostu M. Lorenc co widać chociażby na pokazanych przezemnie etach.
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika xyxy Wyświetlenie odpowiedzi
                            Po trzecie, w 1930 roku spolka M.Lorenca i wspomnianego wyzej Eugeniusza Tyminskiego nie ma jeszcze telefonu, zatem malo prawdopodobne, zeby do 1933 roku dwukrotnie zmienila numer i zdazyla sie w tym samym roku zlikwidowac. W Wielkiej Ksiedze Adresowej Polski z 1937 roku ( taka owczesna Panorama Firm z calego kraju) w branzy "Piwa- Sklady" oraz Branzy "Browary" istnieje wpis: "Browar Zywiec - reprez. Lorenc M., Krochmalna 85, tel. 205-00" zatem firma istniala jeszcze na dwa lata przed wojna.
                            Może po prostu telefon z jakiegoś względu nie został podany. Coś nie wierzę ażeby w 1930 roku nienajmniejsza chyba firma w Warszawie nie posiadała jeszcze telefonu. Info z 1937 roku jakie podajesz potwierdza tylko moją tezę o zmianie profilu działalności firmy 4 lata wcześniej.
                            Last edited by Cooper; 25-01-2009, 23:34.
                            Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                            1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                            Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                            Comment

                            • Marcin76
                              Senior
                              • 11-2005
                              • 235

                              #15
                              Firma Michała Lorenca istniała co najmniej od wczesnych lat 20-tych i była w rękach rodziny jeszcze kilkadziesiąt lat po wojnie. Firma, z tego co mi wiadomo, nigdy nie zmieniła profilu działalności. W pewnym okresie prowadziła dodatkowo reprezentację Żywca na rejon warszawski ( do 1933 ), a po wojnie rozlewnie piwa - ponoć właściciel już w styczniu 1944 roku jechał do Łodzi po piwo do rozlewu. Skąd informaczja że w 1930 firma nie posiadała telefonu ... jeśli nie było tej informacji w książce telefonicznej lub adresowej to wcale nie oznacza że firma nie posiadała telefonu. Również nie należy sugerować się informacjami że w Księdze Adresowej z 1937 jest jakaś firma i musiała w tym roku działać. Informacje w Księgach adresowych są niepełne ( np. w księgach adresowych Królestwa Polskiego wydawanych przed Pierwszą Wojną Światową jest zamieszczonych ok. 60 % browarów, choć później było już lepiej ) i pochodzą z ostatnich 2-3 lat, a nie z roku wydania, czyli firma znajdująca sie w takiej księdze mogła już nie działać np. w 1936 roku.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎