PDA

Wersja pełna: : Warszawa - browary i ich właściciele

grzeber
04-03-2003, 15:43
Mimo natłoku pracy udało mi się wyszukac troszke informacji.
Zapraszam do lektury :).

Tradycje piwowarskie w Warszawie sięgają XIV wieku. Początkowo zajmowali się tym miejscy rzemieślnicy, którym uprawnienia nadawali książęta mazowieccy. W późniejszym czasie uprawnienia te były wydawane przez istniejący w Warszawie cech piwowarów. Pod koniec XVIII wieku ze względu na spory sądowe z miastem dotyczące opłat skarbowych pobieranych na terenach miejskich wyjętych spod miejskiego prawa ( tzw. warzonego ) cech piwowarski rozwiązał się. Wraz z jego upadkiem wiele browarów rzemieślniczych zakończyło swoją działalność nie mogąc sprostać konkurencji browarów nie objętych podatkiem. Nie oznaczało to jednak zmniejszenia ich liczby, wręcz przeciwnie. W roku 1784 na 169 budynków przemysłowych działało 66 browarów w tym 3 na ulicy Żelaznej ( w 1819 było na niej już 5 browarów ). W roku 1796 znajdowało się ich w Warszawie aż 86! Przykładowo pod koniec wieku XVIII na ulicy Grzybowskiej znajdowało się 5 domów murowanych, 40 dworków i domów drewnianych i aż 10 browarów. W roku 1875 na terenie juryzdykcji Solec działało 8 browarów ( w tym zakład Sommera ). W wieku XIX centrum warszawskiego piwowarstwa stała się Wola. W kwadracie obecnych ulic Prostej, Towarowej oraz alej Solidarności i Jana Pawła II znajdowało się kilkanaście browarów.

grzeber
04-03-2003, 15:45
Browar Machleida powstał w latach 40. XIX w. z inicjatywy piwowara Karola Sommera mieścił się na narożniku ulic Chłodnej i Wroniej - dokładny adres Chłodna 45. Po jego śmierci przeszedł w ręce Jana Bonieckiego. W warszawskiej księdze adresowej z 1869r. figuruje jako "browar piwa bawarskiego i porteru" ( podobno jako pierwszy w Warszawie produkował piwo bawarskie ). W tymże roku zakład kupił Karol Machleid. Był on synem piwowara Jana Jakuba, w którego browarze powstałym w roku 1855 na warszawskim Grochowie odbywał swoje praktyki. W tym czasie nastąpiły wielkie zmiany. Zmodernizowano stary zakład i zbudowano największą słodownie w ówczesnej Polsce. W roku 1879 firma zatrudniała 40 robotników. Szczyt zatrudnienia przypadł na koniec wieku XIX w tedy to w zakładzie pracowało 190 osób. Od roku 1905 w browarze stosowano maszynę parową o mocy 340 KM. Machleid zakupi także pierwszą w kraju maszynę do mechanicznego napełniania butelek. Dzięki tym zabiegom "nazwisko Machleida stało się synonimem piwa dobrej jakości" a on sam został uznany za pioniera przemysłu piwowarskiego w Polsce. Browar posiadała także filię w Częstochowie. W latach 1880-81 na posesji tuż obok browaru stanęła duża kamienica Machleida.

W roku 1906 zmarł Karol Machleid, a jego firmę przejął jego syn Karol Ryszard. Firma rozwijała się znakomicie a w prasie pojawiały się reklamy piw pilzeńskich, lagrowych i leżaków z browaru parowego Karola Machleida. W roku 1913 firma zatrudniała 120 robotników. Od 1917 roku po śmierci brata browarem zarządzał drugi syn Karola - Juliusz. Wojna oraz utrata rynku rosyjskiego sprawiły jednak, że w 1921 browar wszedł w skład "Zjednoczonych Browarów Warszawskich - Haberbusch i Schiele - Sp. Akc.". Do powołanej spółki weszły firmy Haberbuscha i Schielego, Karola Machleida, Seweryna Junga, E.Reycha i synów oraz browar Korona. Juliusz przez następne lata pełnił w niej funkcję prezesa rady nadzorczej. Po fuzji budynki dawnego browaru stały się jednak niepotrzebne i zaczęto je wynajmować innym firmom ( skąd my to znamy :( ). Znajdowały się tam m.in. fabryka cukrów i czekolady "Karoma", wytwórnia białka roślinnego i paszy treściwej "Albumina" :D.

Budynki browaru dotrwały do Powstania Warszawskiego, kiedy to na początku sierpnia 1944 roku podczas walk z Niemcami i silnego ostrzału uległy spaleniu. Browar zaczęto rozbierać już w grudniu tego samego roku a skończono w następnym. Pusty plac nie został zagospodarowany doi dnia dzisiejszego a obecnie znajdują się tam prowizoryczne zabudowania warsztatu samochodowego.

grzeber
04-03-2003, 15:47
Pocztówka przedstawiajaca browar Karola Machleida.

grzeber
04-03-2003, 15:48
Browar Machleida. Zdjęcie pochodzi z okresu miedzywojennego.

grzeber
04-03-2003, 15:51
Zarys zabudowań browaru i budynków mieszkalnych należących do K.Machleida.

Zarówno ta jak i poprzednia grafika pochodza z Gazety Wyborczej zostału przeze mnie zeskanowane więc z góry przepraszam za jakość.

grzeber
04-03-2003, 15:52
Karol Machlejd urodził się 15.IV.1837 w Morach pod Warszawą zmarł 6.X.1906 w Konstancinie. Jego rodzina pochodziła z górnej Szkocji. Protoplastą klanu był Liod urodzony ok 1200r. Zwyczajem szkockim jego potomkowie dodawali do nazwiska przedrostek Mac ( po celtycku syn ) co doprowadziło do powstania obecnego nazwiska. Pierwszy do polski z Niemiec dotarł w 1821 r. Samuel ( ur. 1770 zm. 1830 w Zerznie pod Warszawą ).
Karol był synem piwowara Jana Jakuba ( 1799-1867 ) i Rozalii z Eurlów. Wykształcenie ogólne uzyskał w Warszawie. Przed powstaniem styczniowym związał się z organizacją konspiracyjną, za co został aresztowany i wywieziony na Syberię. Po powrocie zakupił w 1869r. browar i zajął się przmysłem piwowarskim.
Karol Machlejd dużo udzielał się społecznie. Był sędzią Trybunału Handlowego, prezesem Rady Kasy Przemysłowców, założycielem i prezesem Stowarzyszenia Pracowników Handlowych oraz starszym Zgromadzenia Piwowarów. Czynnie udzielał się w parafi ewangelicko-augsburskiej.
Poślubił Juliannę Marię z Teichert-Stawickich ( 1839-1898 ), z którą miał dziewięcioro dzieci m.in. Karola Ryszarda ( zm.1916 ), Juliusza Marcina ( 1866-1936 ), Artura Ludwika ( 1868-1947) i Henryka ( zm. 1914 ).
Karol Machlejd pochowany jest w grobie rodzinnym na warszawskim cmentarzu ewangelicko-augsburskim w alei A nr 29.

Juliusz Machleid oprócz zarądzania browarem po śmierci Ojca był równierz założycielem i pierwszym dyrektorem znanego warszawskiego gimnazjum i liceum im. Mikołaja Reja.

grzeber
04-03-2003, 15:52
Grób rodzinny Karola Machleida.

grzeber
04-03-2003, 15:54
Ups za szybko wysłałem :(.
Teraz właściwe zdjęcie.

grzeber
04-03-2003, 15:56
Harman Junga kupił swój pierwszy browar w roku 1848. Był to zakład powstały w latach 30. XIX w. dla Fryderyka Brzezińskiego mieszczący się przy ul. Chłodnej 51. W roku 1854 odkupił kolejny zakład. Tym razem był to browar założony w 1824 przez Jana Bogumiła Kazimirusa znajdujący sie na ul. Grzybowskiej 1050/1053 ( spotkałem się też z numerem 1047a ). W 1867r. otwarto kolejne browary należące do Hermana Junga tym razem na ul. Ogrodowej i przy placu Aleksandra ( obecnie pl.Trzech Krzyży - podobno można jeszcze odnaeźć jego fundamenty ktoś wie coś więcej ? ). Dzierżawił także browar Karola Osteloffa na warszawskim Grochowie. Herman Jung Jako pierwszy w Polsce zaczął produkować ekstrakt słodowy.
W 1873 r. powstało Warszawskie Towarzystwo Akcyjne Wyrobu Piwa "Herman Jung". Było ono wówczas jednum z większych producentw piwa w Królestwie Polskim. Spólka posiadała własne składy w Brześciu, Kowlu, Kijowie i Odessie do których piwo dostarczano za pomocą wagonów-lodowni. Po śmierci Hermana w roku 1890 zlikwidowano większość zakładów, pozostał jedynie ten przy pl. Aleksandra a firmę prowadził jego syn Seweryn. W roku 1893 spółka zatrudniała tylko ok. 80 osób. Na początku XX w. firma działała bez większych problemów i pracowało w niej nieco ponad 100 robotników. W roku 1919 spółka weszła w skład firmy "Haberbusch i Schiele Zjednoczone Browary Warszawskie Spółka Akcyjna".

grzeber
04-03-2003, 15:56
Herman Jung urodził sie ok 1818 r. w Szymanowicach na Śląsku zmarł 12.III.1890 r. w Warszawie. Był synem urzędnika Karola i Szarlotty Schmidt. Dwukrotnie żonaty z Amalią Paulina Behr i Selmą Kintzel. Posiadał syna Seweryna z pierwszego małżeństwa. W jego pogrzebie tłumnie uczestniczyła ludność warszawska. Działo się to nie tylko ze względu na szacunek i cześć dla zmarłego ale również za względu na 200 antałków piwa które przyjciale i współpracownicy zmarłego ofiarowali na stypę dla żałobników.
Herman Jung pochowany jest w neoromańskim małzoleum na warszwskim cmentarzu ewangelicko-augsburskim w alei A nr 5.

grzeber
04-03-2003, 16:11
Grób rodzinny Hermana Junga.

grzeber
04-03-2003, 16:11
Jeżeli dobrze pamietam to Krzysiu umawiał sie kiedyś z Piwowarem na odwiedzanie "piwnych" nagrobków. W Warszawie można zrobić spacer po cmentarzu ewangelicko-augsburskim gdzie pochowani są :
Karol Haberbusch ( syn Błażeja ), Konstanty Schiele, Herman Jung, Władysław Kijok, Karol Machlejd, Jan Bogumił Kazimirus ( w 1824 r. założył browar na ul. Grzybowskiej sprzedany w 1854r. Hermanowi Jungowi ), Karol August Osterloff ( właściciel browaru zbudowanego w 1835r. na Grochowie ).

Piwowar
04-03-2003, 19:18
Opolskie piwne nagrobki odwiedziłem na razie sam, ale takie imprezy zawsze można powtórzyć. Jak będę w Warszawie, to się zgłoszę.

Cooper
04-03-2003, 20:40
Widzę Grzeber że porwałeś się na temat-rzeka. Gratuluję odwagi:) ! Na temat samych tylko browarów z ul. Grzybowskiej można by napisać opasłe tomisko książki.Szkoda wielka że nikt się jeszcze tego nie podjął.Z zainteresowaniem przeczytałem Twoje posty i muszę przyznać że moje "dochodzenie" również dało bardzo zbliżone wyniki. Ja z tym tematem walczę już od minimum kilku lat a nadal pełno wąpliwości i niejasności do rozwiązania.Są też pewne rozbieżności ale trudno ich uniknąć , bo historia warszawskiego browarnictwa jest dosyć skomplikowana. Moje wstępne wrażenia : nie wiem dlaczego cały czas piszesz "Machleid" - to spolszczone nazwisko brzmiało "Machlejd" (jest nawet na skanie który zamieszczasz). Fakt - w różnych źródłach np księgach adresowych było ono często "przekręcane". Browar znajdował się pod adresem Chłodna 45/47 (wcześniej - nr hipoteczny 918). Jeśli chodzi o browary Hermana Junga to z moich informacji wynika iż browar J.B. Kazimirusa przy ul. Grzybowskiej 33/35 ( nr hip. 1051/1053 ) to póżniejszy (od 1818 roku)browar rodziny Reychów. Ja osobiście nie spotkałem się z informacją ażeby browar ten w 1854 został kupiony przez Junga , ale może po prostu do takowej informacji nie dotarłem. Spotkałem sie z informacją iż Kazimirus stał się właścicielem w/w browaru już 10 lat wcześniej niż podałeś czyli około 1814 roku. Celowo piszę "stał się właścicielem" a nie "założył" gdyż już przed 1784 rokiem na działce tej znajdował się browar drewniany.
Numer hipoteczny 1047 A ( występuje w bibliografii też jako 1047 lub 1047 B) faktycznie browar Hermana Junga ale inny - jest to późniejszy adres Grzybowska 43/45. Browar ten posiadał budynek produkcyjny pod adresem Waliców 11 i czasami pod takim adresem występuje.

Cooper
04-03-2003, 21:23
Kolejny browar Junga przy ul. Ogrodowej mieścił się pod numerem hip. 840 a póżniejszym numerem 62. Około 1898 roku browar ten zmienił nazwę na Warszawskie Towarzystwo Akcyjne Browarów "Chmiel" i istniał do połowy lat 30-tych XX wieku. Jeśli chodzi o browar Hermana Junga przy Pl. Świętego Aleksandra to sam browar jest znacznie starszy. Do około 1848 roku jego właścicielem był Ludwik Naimski , a sam nie wiem co było tam wcześniej. Ja spotkałem się z datą przejęcia owego browaru przez Hermana Junga właśnie w roku 1848 bądź 1852. W latach 90-tych XIX wieku właścicielem browaru został Seweryn Jung. Jeśli chodzi o ewentualne obecne pozostałości po browarze to od około 2 lat w tym miejscu znajduje się zespół superekskluzywnych apartamentowców (ponoć najdroższe apartamenty w W-ce). Wiem że w czasie ich budowy odkryto stare piwnice browaru (było o tym głośno np. w Gazecie Stołecznej). Trudno powiedzieć co zachowało się do dzisiaj.Inwestor NIBY miał zachować je lub ich część jako np. garaże podziemne , jednak wiadomo że tam gdzie duża ka$a , nie ma miejsca na sentymenty. Podejrzewam że zdecydowana ich większość lub wszystkie - poszły pod kilof. Byłem tam w czasie budowy , ale za dużo nie wskurałem (szkoda że nie zrobiłem przynajmniej fotki:mad: ). Kierownik budowy zgodnie z podejrzeniami okazał nabzdyczonym bufonem z którym nie było o czym gadać . Od pracowników ochrony wyciągnałem jedynie kilka znalezionych tam butelek , z których jedyna piwna okazała się najpopularniejszą półlitrówką H&S. Ehh... gdybym sam mógł tam zrobić "rewizję" - kto wie co tam mogło być. A tak przy okazji - prawie identyczna sytuacja jest na terenie niedawnego Warsowinu , a dawnego browaru Kijoka. Tam również stawiane są budynki mieszkalne i są jeszcze pozostałości piwnic browaru - szczególnie na sąsiedniej działce PKO. Może ktoś z forumowiczów zrobi im przynajmniej zdjęcie gdyż i te z pewnością długo nie postoją.
I jeszcze jedna istotna uwaga - firma "Zjednoczone Browary Warszawskie pf Haberbusch i Schiele " POWSTAŁA W 1921 ROKU A NIE W 1919 JAK PISZESZ !!
Życzę Ci dalszych owocnych poszukiwań w literaturze:)

grzeber
06-03-2003, 12:35
Piwowar napisał(a)
Opolskie piwne nagrobki odwiedziłem na razie sam, ale takie imprezy zawsze można powtórzyć. Jak będę w Warszawie, to się zgłoszę.
Ktoś zna jakieś inne nazwiska znanych warszawskich piwowarów ?
Poszukam w książkach może jeszcze coś ciekawego znajdę :)

darek99
12-03-2003, 23:02
Dzielnica Wola na przełomie XVIII/XIX wieku była kolebką warszawskiego piwowarstwa. Nic dziwnego, że Henryk Klawe (majster piekarski) oraz jego dwaj zięciowie, piwowarzy Błażej Haberbusch i Konstanty Schiele założyli swoją firmę właśnie w tej części miasta.

W chwili założenia, w 1846 roku browar zajmował powierzchnię 0,66 ha. Doskonale funkcjonujące przedsiębiorstwo wkrótce zaczęło się rozrastać, wchłaniając mniejsze zakłady i rozpoczęło promocję nowego, nieznanego jeszcze w Warszawie rodzaju piwa: bawarskie i porter. W 1899 roku browar przekształcono w spółkę akcyjną. Sprawne zarządzanie i liczne inwestycje sprawiły, że spółka szybko zajęła jedno z czołowych miejsc na rynku piwnym w kraju. W 1913 roku browar wyprodukował 180 000 hl i zatrudniał 220 osób. Do głównych produktów należały wówczas piwa pilzneńskie jasne, bawarskie oraz kulmbachskie czarne, produkowane specjalnie na eksport do Kaukazu i na Daleki Wschód.

Dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa przerwała I Wojna Światowa. By ponownie zaistnieć na rynku Zarząd Spółki zdecydował w roku 1921 o przeprowadzeniu fuzji z czterema mniejszymi browarami warszawskimi. W ten sposób firma "Haberbusch i Schiele" stała się największym browarem w Warszawie a produkowane w nim piwa zdobywały liczne nagrody i wyróżnienia na prestiżowych imprezach w kraju i za granicą. Już wtedy eksportowano piwo warszawskie do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Było ono również serwowane na statkach Polskich Linii Oceanicznych. Wysoką jakość piwa osiągano dzięki doskonałej wodzie czerpanej z własnych studni głębinowych, starannej selekcji surowca, ścisłemu przestrzeganiu procesu technologicznego oraz zatrudnianiu doświadczonych specjalistów browarnictwa.

Podczas II Wojny Światowej nie zaprzestano produkcji piwa i trwała ona aż do Powstania Warszawskiego. Po jego upadku browar spalono i zburzono. Po wojnie na mocy zarządzenia Ministerstwa Skarbu oraz Przemysłu i Handlu z dnia 29 kwietnia 1948 roku Zjednoczone Browary Warszawskie p.f. "Haberbusch i Schiele" zostały upaństwowione.

W 1951 roku rozpoczęła się odbudowa browaru. W 1954 roku ruszyła linia butelkowa do rozlewu piwa. W sierpniu 1991 roku browar został przekształcony w spółkę pracowniczą, która od listopada 1992 roku funkcjonowała pod nazwą Browary Warszawskie S.A., a w kwietniu 1997 roku przyjęła nazwę Browary Warszawskie "Królewskie" S.A.

W 2000 roku rozpoczęły się poszukiwania inwestora strategicznego, którym została Brau Union AG, wchodząca w skład austriackiego koncernu BBAG, Brau-Beteiligungs-Aktiengesellschaft z Linz.

W 2001 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało zgodę na zakup udziałów Browarów Warszawskich "Królewskich" S.A. przez Brau Union Polska. Poza "Królewskimi" grupę tworzą rzeszowski browar Van Pur i bydgoski "Kujawiak".

W 2000 roku z 6,7 % udziałem w rynku Brau Union Polska była trzecią co do wielkości grupą piwną w Polsce.

beny
04-04-2003, 14:10
Poszukuje informacji na temat browaru A. Boenisch

Cooper
15-04-2003, 19:21
Niestety nie zaleję Cię lawiną informacji. Są u mnie nader skromne. Browar Antoniego Boenischa znajdował się przy ul. Żurawiej 14. Niestety nie wiem kiedy powstał , natomiast jego zamknięcie datowałbym na lata 1890-1906. Drugi browar Boenischów z kolei znajdował się przy ul. Ceglanej 4/6 nr hip. 1119 (obecnie ul. Pereca).Data założenia też niestety nie jest mi znana. Wiem że do około 1889 należał do Reychów , a później jego właścicielem został Zygmunt Boenisch. Browar ten w 1907 roku został wykupiony przez Haberbuscha. Haberbusch miał tam wytwórnię wódek , a tuż po wojnie znajdowała się duża i znana z etykiet rozlewnia piwa. Obecnie w praktycznie zburzonym , bardzo przebudowanym i z zachowanymi od strony ulicy elewacjami (ochrona konserwatorska)budynku znajduje się biurowiec Mennicy Warszawskiej , a w podziemiach - knajpa "Landa".W wielu źródłach spotkałem się z informacją iż przed wojną był tam browar H.Junga , choć wg moich informacji browar ten znajdował się kilkadziesiąt metrów dalej na rogu Ceglanej i Grzybowskiej , ale to już inny temat.

beny
16-04-2003, 08:50
No to w takim razie co powiesz na taka podstawke ?

Adres inny czyżby jakiś wyszynk ?

Powinna zostać zaliczona do katalogu polskich podstawek piwnych jako browarniana pod Warszawski browar A.Boenisch ?

Cooper
23-04-2003, 21:14
No , no piękna sprawa. Skąd wiesz że to podstawka ??? Masz orginał :eek: !???Wg mnie to etykieta. Browar najprawdopodobniej ten na Żurawiej 14 , jednak nie wiem jaki był tam adres (numer) hipoteczny a na etykiecie właśnie takowy widnieje. Muszę pogrzebać w źródłach. Na prawie 100-procentowe udowodnienie iż jest to etykieta załączam skan prawie identycznych etykiet z browaru H.Junga. Tam jednak jako adres podany jest adres składu a nie browaru.

Cooper
23-04-2003, 21:17
ech ten browar.biz :mad: dodałem skan a ten mi nie dodał:mad: :mad:

kali
05-06-2003, 14:40
Browary Brzezińskich-pierwszy okolice Rogatek Wolskich,drugi gdzieś w pobliżu Ogrodowej lub Leszno.
Browar Karola Samuela- gdzieś w okolicy ul.Chłodnej.
a także browary:
Stenzel/Wronia/
Kruszyński /Wola/
Viveger /Wola/
Żurawscy /Wola/
Schaeffer /Wola/
Kowalski /Wola/
Naimski /w pobliżu Ogrodów Frascati/

Wujcio_Shaggy
19-01-2004, 22:52
To co ja znalazłem na ten temat (ograniczam się do Grzybowskiej):
W 1784 na tej ulicy znajdowało się 11 browarów, w tym browar Wasilewskiego pod nrem 38/1032.
Browar pod numerem 43-45/1047AB (murowany) istniał już w roku 1784, przed 1839 Kazimirus zbudował tam nowy browar.
W l. 1869-70 istniały (przy Grzybowskiej) browary:
- Edwarda Reicha [Reycha - dwa warianty pisowni w jednym źródle...] (nr 33-35/1051-53, a więc nie był to browar Junga, natomiast Reichowie nie posiadali go od 1818, gdyż w 1829 Kazimirus postawił tam nowe zabudowania)
- Antoniego Żurawskiego (nr 38)
- Henryka Limprechta (nr 42)
- Anny Krauze (nr 65)
- Hermana Junga (nr 43-45).
Przed wybuchem pierwszej wojny browar Junga został przejęty przez Bank Handlowy [wg innej wersji przejęty w 1919 przez Haberbusch i Schiele SA], a na Grzybowskiej istniały już tylko trzy samodzielne browary - Reichów, [I]"Liwonia" (nr 40) i "Salwator" (nr 65). Browar Kijoka na rogu Żelaznej był wtedy już tylko filią H&S (od 1907).
Nie znalazłem informacji, kiedy powstała firma "Zjednoczone Browary Warszawskie Haberbusch i Schiele, S.A.", natomiast znalazłem, że w 1919 przejęła browary Junga, Reicha i Machlejda - być może jeszcze jako "Haberbusch i Schiele S.A."; nazwa mogła być zmieniona później.
Firma "Haberbusch, Schiele et Klawe", powstała w 1846, przejęła browar Schäffera i Gampfa (Krochmalna 63?/1001?) oraz browar Ludwika Suchockiego (Krochmalna 59/1003; od 1818 drewn, przed 1829 murowany). Na początku lat 80. XIX w. przejęła również posesję Stenclów (nr 61/1002), na której istniał drewniany browar już w 1784.

Leonpraga
06-03-2005, 04:42
Jesli chodzi o browary Warszaskie w spisie posiadami ich około 170 moze wiecej , ponad trzy razy tyle właścicieli, co do browaru Antoniego Boenischa, jest to etykieta a numer 1616/17 jest numerem hipotecznym 2 działek na których stał browar przy ul. Żórawiej

UL.ŻÓRAWIA.
Browar – Michał Piotrowski 1830/1
1616. Browar – Naimski 1844
1616. Browar – Józef Naimski 1852/3
1616. Kam i Browar – Ludwik Naimski 1863/5/7
14/1616/17. Browar – Hermann Jung 1870/4
16. Browar – Boenisch Antoni 1886
14. Browar – Boenisch Antoni 1889/9/90
16. Browar – Reych B-cia 1892/3/4/5/6/7/8 przeniesiony na ul. Ceglaną 4

Myślę że cię ta odpowież zadowoli.. :stout:

Leonpraga
12-03-2005, 02:20
Wujcio Shaggy napisał;

"Firma "Haberbusch, Schiele et Klawe", powstała w 1846, przejęła browar Schäffera i Gampfa (Krochmalna 63?/1001?) oraz browar Ludwika Suchockiego (Krochmalna 59/1003; od 1818 drewn, przed 1829 murowany). Na początku lat 80. XIX w. przejęła również posesję Stenclów (nr 61/1002), na której istniał drewniany browar już w 1784."

Nie jest możliwością żeby Haberbusch i Schiele przejeli browar Schaffera i GLimpfa , ponieważ działał on przy ulicy Ciepłej 1108 pozatym własnością Schefera i Glimpfa był do
conajmniej 1855 roku, w 1865 roku w byłym browarze działało kasyno wojskowe w 1867 w taryfach miasta występuje jako kamienica rządowa, więc pewnie po broważe już nie było śladu, co do numeru 63/1001 pod tym numerem policyjnym i hipotecznym nie było w warszawie browaru, browar który był zakupiony jako pierwszy właściwy przez H & S i Klawe był browar na parcali 1003 właśnie nałeżacy do ludwika Suchockiego jak wspomina Wujcio Shaggy (W niektórych opracowaniech błędnie jest podawane nazwisko właściciela browaru jako Suchodolski)

1003. Dom i Browar – Grabowskiego 1784
1003. Kam i Browar – J. Suchocki 1831
1003. Kam i Browar – Suchocki Ludwik 1844
1003. Kam.i Browar - Haberbusch, Schiele, Klawe 1846/52/55/65

Następny browar który zakupili był browar na posesji 1000, należacy do Andrzeja Czarneckiego

1000. Kam i Browar – Czarnecki Andrzej 1844
67/1000. Kam. i Browar – Haberbusch , Schiele , Klawe 1850/1855/65
67/1000. Kam. i Browar – Haberbusch i Schiele 1868/74

zaś browar na posesji nr 1002 zakupili pierwotnie od Aleksandra Stencla w 1900 roku

czytałem kilkanaście opisów historycznych o browarze H & S jedna żecz jest specyficzna
jeden autor popełnił błąd, a reszta sciągałą tekst z tym błędęm biorąc wiadomość za pewnik nie fatygując się nawet żeby sprawdzić wiarygodność danego zapisu, ale poto jesteśmy właśnie my żeby naprawiać błędy popełnione przez historyków. :stout:

emes
12-03-2005, 10:45
Ale jak czytałeś tyle przekazów historycznych, to mógłbyś się chociaż wzorować na ich słownictwie, bo chyba w żadnym nie ma ul. Żurawia przez "ó" , ani czegoś takiego jak "żecz" czy "broważe". No chyba , że się mylę.

Leonpraga
13-03-2005, 02:17
Jeżeli masz tylko tyle do powiedzenia w sprawie historii browarów warszawskich to gratulacje, pomyłki się zdażają, a ty poprostu jesteś upierdliwy i nie podważaj mojej wiedzy co do historii browarów bo widzę zę nie masz pojęcia o tym jak dużym zasobem materiałowym o historii browarów dysponuję, może starczyło by na kilka książek, to wynik żmudnej pracy i tysiąca godzin spedzonych w bibliotekach.
Jesteś z warszawy, to moż czepiać się mnie, napisz coś o którymś z browarów Warszawskich może o browarze z ul. Czerniakowskiej 92 nr. hipoteczny 2929/30, będzie to bardziej pożyteczne niż nabijanie postów :kac:

emes
13-03-2005, 09:26
NIe kwestionuję Twojej wiedzy o browarach, tylko nie mam zaufania do przekazu, który pisze osoba z ordynarnymi błędami ortograficznymi. Zwracam tylko uwagę, że piszesz jak półanalfabeta, a jakieś reguły poprawnej pisowni obowiązują.

Leonpraga
15-03-2005, 19:34
Nazwałeś mnie półanalfabetom, to jak ja mam cię nazwać, nieukiem historycznym czy analfabetą historycznym.
Wytykasz mi, że ul. Żurawia napisałem przez „ó”, ale myślę, że nie masz w ogóle pojęcia, co do pisowni nazw historycznych ulic Warszawy ani nie znasz się na historii, mimo że podajesz, że z niej pochodzisz, a zachowujesz się jakby przywieźli cię w łubiance.
Posłuchaj no miły kolego z Warszawy, ul. Żurawia nie pochodzi wcale od ptaka żurawia, jej pierwotna nazwa w 1776 roku, brzmiała, Żórawiencowa, od stawu rozciągającego się w pobliżu, ul. Poznańskiej, Wspólnej, Św. Barbary i Żórawiencowej, stąd wzięła się późniejsza nazwa ul. Żórawia przez, „ó” dlatego pierwotnie w moim spisie browarów Warszawskich występuje jako ul. Żórawia.
Możesz sobie o tej ulicy przeczytać w książce „Ulice i place Warszawy, autora Eugeniusza Szwankowskiego”,
Także w starych taryfach miasta Warszawy gdzie ul. Żurawia jest pisana przez „ó”.
Zaś Jarosław Osowski w swojej książce „Warszawa i jej ulice (o pochodzeniu nazw) napisał;
„Żurawia dawniej pisana przez ó !!!, z ptakami niema nic wspólnego, pochodzi od rosnącego na sposobnym do tego gruncie żurawin, Żórawiencem zwane”
Tak samo kiedyś pisano Jakub przez „ó” od Jacobi dziś Jakub, ale według ciebie, jeżeli by ktoś tak napisał te imię przez „ó” uznałbyś go za półanalfabetę, ale wyszedłbyś za to na nieuka, następne przykłady, na Zaciszu w Warszawie jest ulica, niektóre tablice mają napis Jurskiego inne Jórskiego powiedz mi, kto jest nieuk ten, co napisał przez ”u” czy ten co przez ,,ó”, na przykład znany budowniczy Warszawy w 1866-1953 nosił nazwisko Kazimierz Żórawski wiec według ciebie powinien pisać je przez, „u” bo inaczej można by go było posądzić oto ze nie umie napisać swojego nazwiska, albo osiedle Bródno pisane często mylnie przez laików jako Brudno od brudu, ale nazwa ta pochodzi o brodu, brodów otaczających grodzisko z X w na tych terenach skąd jego obecna nazwa.
Myślę, że może zakończymy te niepotrzebne ansy, lepiej się napić piwa, pozdrawiam
Jeszcze moment gwoli ścisłości, co do nazewnictwa na przykład ul. Krucza w Warszawie nie ma nic wspólnego z krukami, a pochodzi od żab, który ich rechot w Gdańsku i Krakowie nazywali nie rechot, ale „krukanie”, a właśnie to miejsce upodobały sobie żaby i stąd nazwa ul. Krucza, oto następny przykład gdzie występuje „u” i „ó” w pisowni” ulicy z Warszawy.

UL. PULKOWSKA, (Pólkowska,Polkowska)
2004. Dom i Browar – Dominika Wagnera 1784 – 1790

UL. GÓRNOŚLĄSKA. daw. GÓRNA
4/2977. Oficyna i Browar – Zapolskiego. 1784
4/2977. Browar – Jakub Szymanowski 1850

UL. SOLEC. (SZULEC)
2911/12a. Browar – Sommer Wojciech – Fabryka piwa angielskiego i porteru 1826 - 1852

to na tyle i myślę że na tym zakończymy tą wymianę słów

emes
15-03-2005, 21:36
Ja cię nie nazwałem "półanalfabetom" , jeśli już , to napisałbym półanalfabetą. Człowieku miej Ty litość dla ojczystego języka. Podziwiam Twoją wiedzę historyczną, ale mógłbyś jednak się przyłożyć do poprawnego przekazu pisemnego. :stout:

Leonpraga
21-03-2005, 14:04
Trochę ciekawostek z opisów ulic Warszawy i Pragi, pozwoli nieco rozszerzyć pogląd na piwowarstwo w prawo i lewobrzeżnej Warszawie, będę podawał spisy w kolejności alfabetycznej ulic

UL. BROWARNA.1750 r.
Droga biegnąca pod skarpą, znajdował się tu murowany browar królewski. 1750 –1768.r. w jurydyce Stanisławów – Stanisława Augusta.

UL. BRUKOWA
Ul. Brukowa 331, w 1792 roku, drewniane ogrodzenie, murowany spichlerz i mały drewniany browar wł. Białobrzeski

UL.BRUKOWANA1797.( ob. Stefana Okrzei ) Jurydyka Skaryszew. Dworek porządny Sławetnej Agnieszki Papieskiej wdowy, w którym izby z alkierzem 2, sklep korzenny 1 (Ditto) w podwórzu izby oddzielne 2. Przy tym dworku znaczne zabudowania znajdują się jak te: spichlerz murowany wielki dalej browar, przy którym izba, ozdownia (browar), stodoły porządne wielkie 2, stajenka wygodna przy tym inne jeszcze zabudowania znajdują się. :stout:

Leonpraga
04-05-2005, 15:03
UL. CZUJNA od ul. Fawory

Od Czujnej równolegle do Wisły i Faworów biegła ul. Pólkowska kończąca się przy Drnie po jednej stronie ulicy zajmowały w całości zabudowania nijakiego Dominika Wagnera, posiadający tam murowany browar, Suszarnie oraz dworek, na dole teren cmentarza ewangelickiego 1790.

CZYSTE.- Część dzielnicy Woli i Ochoty, 1845 r.

Czyste powstało w XII w należało do Książąt Mazowieckich, jeżeli istotnie na tym terenie, Nad rzeczką Drną ciągnęły się w XVIII w browary, gorzelnie i młyny - (Budrewicz Olgierd Zdumiewająca Warszawa)
Browar urządzony w dawnym dworze Czyste.
( folwark Czyste znajdował się za ówczesnymi rogatkami za ob. pl. Zawiszy)
Dwór Czyste znajdował się w okolicy gazowni Wolskiej.

:stout:

Leonpraga
02-10-2005, 11:51
DATY:
1575 r piwowarzy w Warszawie
Nidbałów z Nadarzyna
Zabłotnych z Błonia
Łamiłazów z Piotrkowa
W 1874 roku w dzielnicy zachodniej Woli było 36 browarów.

UL.DŁUGA.
Przy rogu Freta stał browar.
W pierwszej połowie XVI w istniały browary.

DYNASY.
1845 roku kupione przez hrabiego Seweryna Uruskiego, który wybudował tu nowe miasteczko – Sewerynów, w 1846 roku częściowo wykorzystano ruiny pałacu, w skrzydle po dawnym pałacu miał się znajdować, Zakład „Piwa Bawarskiego oraz restauracja, budynki Sewerynowa przetrwał do 1937

UL.DZIELNA. 1797 roku
W 1770.r. – dwa browary

Leonpraga
30-10-2005, 12:49
UL. ELEKTORALNA.
W połowie XVIII w zabudowana 4 dworami 3 dworkami i browarem.
W końcu XVIII w przy Elektoralnej były 2 place, 15 kamienic, 10 domów murowanych 40 dworków, browar.

UL. FRANCISZKAŃSKA
W końcu XVIII w, stał browar.

UL. FRETA.
W 1564 roku Domy mieściły warsztaty i kramy, w głębi działek wznoszono budynki gospodarcze, na niektórych posesjach stały browary

Leonpraga
07-01-2006, 23:08
UL. GARBARSKA, 1797 roku, miasteczko Golędzinów przy mieście Pradze sytuowanego, dom nowy zajezdny, czyli austeria ur. Mikołaja Aliburdona, ma izby z alkierzami 2, stajnia bez podłogi z drabinami i żłobami, dom murowany z browarem porządnym, prawu emfiteutycznemu Wielmożnego Lejmana podległy, browarem królewskim zwany w nim izby 3.

UL. GARBARSKA, 1797 roku miasto Praga.
Nr 224. Dom zajezdny Wielmożnego Adama Drozdowskiego, w którym izba 1 z alkierzem i komorą, stajnia wygodna, wielka z wszystkimi wygodami.
Nr 225, (Ditto) Dom wielki mieszkalny tegoż, w którym izby porządne z gabinecikami 4 (Ditto) izba czeladna z komorą 1 przy tym znaczne zabudowania tj., browar, mielcuch, stodoły, obory, wozownie, spichlerze, stajnia ze wszystkimi rekwizytami wygodna.
Nr 226, (Ditto) Dworek nowy tegoż nad samą Wisłą sytuowany, w którym izb porządnych 7
Nr 227, Dom zajezdny, czyli austeria wielka bez podłogi z żłobami i drabinami.

Leonpraga
05-03-2006, 23:27
UL. GÓRNOŚLĄSKA, 1770 roku, Górna , 1922: Górnośląska.
W 1762 odnotowano istnienie dwóch domków z ogrodami w pobliżu ul. Czerniakowskiej [strona północna]
Oraz obszernego budynku karczmy [oznaczonej nazwą „Cabaret”, póżn. nr 12/1728-1729 przy płn-zach. narożniku skrzyżowania późniejszej Górnośląskiej z droga biegnącą u stóp Zamku Ujazdowskiego i Skarpy Wiślanej, drogę tę zlikwidowano ok. 1700 roku, po wytyczeniu ul. Rozbrat, którą przeprowadzono po wschodniej stronie karczmy.
Znany wcześniejszych planów rzut budowy miał kształt litery, „T”, posesję tę po 1780 roku zajął browar, korzystający być może początkowo ze starych zabudowań, ale przed 1796 rokiem mający już nowe gmachy, przynajmniej w części południowej murowana, tworząc rzut podkowy otwartej w kierunku zachodnim.

Drugi browar przy Górnośląskiej istniał od 1780 roku na posesji nr 4/2997., wybudowany na miejscu starszego.
Jeszcze w 1796 roku, zabudowania tworzyły podkowę otwartą w kierunku płn-zach., ale już na planie Bacha z 1808 widać nowy wielki budynek murowany usytuowany w linii ulicy, nieco bardziej na wschód od poprzedniego i zaopatrzony w parę prostopadłych skrzydeł flankujących tylny dziedziniec.
Browar pełnił swą funkcję jeszcze w roku 1850, będąc własnością Jakuba Szymanowskiego, a w następnej dekadzie został przekształcony w fabrykę odlewów żelaznych i narzędzi rolniczych.

2977. Oficyna i Browar – Zapolskiego. 1784.r.

Przy Górnośląskiej 24 i 26 w l. 1895-1905 zostały wybudowane dwie cztero piętrowe kamienice, które należały do znanego piwowara Seweryna Junga.

AdamP
03-04-2006, 10:28
czytam właśnie książkę W.Z.Łyjaka "Organy w kościołach ewangelickich w Królestwie Polskim w latach 1815 - 1864", gdzie jest napisane m.in. o likwidacji parafi na podwarszawskiej Pradze:
"Był tam najpierw młyn [I]koński[I], stojacy obok [I]melucha[I] , który w 1783 r. przerobiono na kościół. Budynek zdemolowały wojska moskiewskie w 1806 r, a ostatecznie rozebrano go rok później, w czasie fortyfikowania Pragi"
Te 2 zdania opatrzone są aż 3 przypisami :) (Archiwum Główne Akt Dawnych). Zastanawiam się, czy ten meluch to nie mielcuch?

Leonpraga
24-05-2006, 23:05
UL.GRZYBOWSKA .

W taryfie z 1784 odnotowano istnienie 11 browarów, pod nr 38/1032 na wymienionej działce istniał murowany browar Wasilewskiego, zachowany wraz z resztą zabudowy posesji do 1944 roku.
Zespół składał się z kamieniczki parterowej o oryginalnym dachu polskim z dwoma uskokami połaci, kamieniczki piętrowej z dachem naczółkowym oraz właściwego budynku browaru, zwróconego trójkondygnacyjnym szczytem do ulicy i krytego dachem łamanym.
Podobny układ [kamieniczka browar drewniany] istniał na sąsiedniej posesji nr 40/1033 oraz pod numerami, 63/1042, 43-45/1047 [browar murowany] 41/1048 i 35/1051.
Pomiędzy 1784 a 1792 rokiem przybył murowany browar pod numerem 32/1030, a na posesji nr 65/1041 drewniany browar ustąpił miejsca murowanemu młynowi i mielcuchowi.
Na przełomie XVIII i XIX w. największą i zarazem najstarszą znaną dziś z wyglądu kamienicą przy Grzybowskiej był dom piwowara Franciszka Wołowskiego na rogu ulicy Waliców [nr 46-1109 wybudowany pomiędzy 1796 a 1808 rokiem.
Piętrowy budynek o pięcioosiowej fasadzie i czteroosiowej elewacji szczytowej nakryto efektownym dachem naczółkowym z szerokim, attykowym kominem na kalenicy, skromna dekoracja ograniczała się do pasowych boni kondygnacji przyziemia i naroży elewacji oraz płaskich opasek okiennych.

Według stanu na rok 1819 na Grzybowskiej stało pięć browarów murowanych pod numerami 30/1029, 38/1032, 41/1048, 43-45/1047 i 65/1041. często z zabudowaniami mieszkalnymi domami murowanymi.
Przed 1829 wybudowano nowe zabudowania browaru Kazimirusa pod nr 33-35/1051-52-53, róg Ciepłej, do tego samego właściciela należał nowy browar na posesji nr 43-45/1047 AB, pomiędzy ulicą Żelazną a ulicą, Waliców, którego zabudowania wzniesiono przed 1839 rokiem.

W latach 1869-70 wymieniono przy Grzybowskiej, browary piwa zwyczajnego; Edwarda Reycha [nr 33-35 ], Antoniego Żórawskiego [ nr 38/1032 ], Henryka Limprechta [nr 42 ] i Anny Krauze [nr 65 ] oraz browar piwa bawarskiego, Hermana Junga [nr 43-45 ]
Na posesjach byłych browarów pod [nr 30 ] destylatornia wódek Łukasza Mokiejewskiego i [ nr 41 ] Teodora Tschopego.
Warzelnię miodu pod 41 prowadził Gecel Maliniak.

Liczne były niewielkie restauracje [pięć] oraz szynki i traktiernie [trzynaście], prowadzone w znakomitej większości przez Żydów i zaopatrywane z miejscowych browarów.
Nowe budynki fabryczne na terenie browaru Junga wybudował Jan Lilpop [1880-81], który wcześniej wystawił tam lodownie i nadbudował stary gmach produkcyjny [ ul. Waliców 11 ], w latach 1876-77,
na terenie browaru Krauzowej powstał w latach 1878-79 budynek lodowni [kier .bud. Ruciński, a w browarze na posesji nr 33-35/1051-2-3; suszarnia i magazyn słodu wybudowane pod kierunkiem Zygmunta Kiślańskiego.
W ostatnich latach przed wybuchem wojny światowej działały już tylko, trzy samodzielne browary; Reychów [nr 33], „ Liwonia’’ [nr 40] oraz „ Salwator’’ {nr 65]
Dawny browar Junga został przejęty przez Bank Handlowy, a położony na przeciwległym narożniku ul. Żelaznej browar Kijoka stał się filią potentata w tej branży – firmy „Haberbusch i Schiele’’.
Należy zaznaczyć, że wielki zespół browarów „Haberbusch i Schiele” nie sięgał przed wojną do Grzybowskiej odizolowanej od niej rzędem parceli zabudowanych kamienicami.
Firma ta stała się w owym czasie warszawskim monopolistą w branży piwowarskiej i wyparła bądź przejęła wszystkie mniejsze browary.

Największe składy przed wojną urządzono w dawnych zabudowaniach browaru Junga.

W sierpniu 1944 rejon Grzybowskij był terenem zaciętych walk, obszar między Grzybowską a Krochmalną broniony był przez batalion „Chrobry II”, centrum oporu zlokalizowane było na terenie browaru „ Haberbusch i Schiele, a znalezione tam zapasy ziarna służyły długo jako przydział żywności dla ludności cywilnej .

Budynki administracyjne browaru Junga [nr 43];

Dwa budynki przed 1944 rokiem, oznaczone adresem ul. Waliców 11 B, przyjęły po wojnie numerację zburzonego segmentu narożnego, wszystkie trzy wystawione ok. 1880, zapewne wg. proj., Jana Lipopa, wydzielono w okresie międzywojennym i oznaczono oddzielnym numerem hipotecznym.
Zwrócone fasadami ku, ul. Waliców, budynek płn. zwraca się ku, ul. Grzybowskiej ścianą szczytową, przerobioną po 1980 roku, na prymitywnie ukształtowaną elewacje.
W tym samym okresie budynek otynkowano, niszcząc charakterystyczny ceglany wystrój fasad. budynek płd. ma trzy piętra i cztery osie okienne [okna kwadratowe] dzielone wąskimi lizenami.
Niższy o piętro budynek północny otrzymał zdwojone otwory okienne w czteroprzęsłowej fasadzie i identyczne podziały lizenowe.

zaciągnięte z "Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy" 1999 aut. Jarosław Zieliński

Leonpraga
01-10-2006, 18:50
GROCHÓW
Karol Osterloff, nabył grochów I, pobudował tamże browar gorzelnię, destylarnię, i fabrykę wina szampańskiego,w 1865 roku, dotknięte pożarem fabryki w Grochowie, Osterlofa (browar piwny, porteru i miodu itd., w roku bieżącym na nowo funkcjonować zaczął.
W 1878 roku, następnie kolonię tą podzielono na 3 części, nr 1 a, 1b, 1c, dwie ostatnie części wraz z zakładami przemysłowymi są obecnie w posiadaniu pp. Simon i Stecki zaś 1a w posiadaniu Chmielewskiego
W 1899 roku, właścicielem był, Edward Szymański, produkował w swym browarze 45 000 wiader piwa, około 540 000 wiader, oraz słód na swoje potrzeby.
W 1905/10 roku, wł. Władysław Dyck, Grochów I, tel. 146

HOŻA

W 1792 na rogu ulicy Marszałkowskiej i Hożej pod [nr . 52-56/1676 ] znajdował się drewniany browar, w 1850 roku, nie istniał już stary browar.

Wzdłuż Hożej ulokowano spory ogród warzywno-owocowy oraz przy wschodnim krańcu posesji – zabudowania, stajni, wozowni i oranżerii i pałacyk kupca i bankiera Klemensa Berneaux wybudowany 1790 roku (arch. S.B. Zug.) z gorzelnią, młynem, końskim i obszernym ogrodem istniejącym od ul. Kruczej.
Być może już, po 1797, gdy zespól przeszedł w ręce Samuela Frankla w zabudowaniach tych zlokalizowano browar ?, i wzniesiono frontowy, parterowy dom murowany (nr 25) a w 1827 urządzono apreturę fabryki sukna.

UL. INFLANCKA

Na rogu Inflanckiej i Zielonej miał swoją posiadłość biskup inflancki (stąd nazwa ulicy) późniejszy prymas, Antoni Ostrowski, sąsiadował z nim piwowar Elkunzel,

Piwowar
23-10-2006, 21:33
Z zaciekawieniem śledzę od początku ten temat, ale dopiero teraz zastanowiłem się, czy sam nie posiadam jakichkolwiek notatek, które pozwoliłyby go wzbogacić. Po przeglądnięciu kilku kilogramów makulatury natknąłem się na anonimowy, bo podpisany tylko inicjałami P. S. list, który w 1879 roku wydrukowało wiedeńskie pismo fachowe „Gambrinus”.
P. S. informuje między innymi, że w 1879 roku w stolicy znajdowały się 24 browary, z których zaledwie trzy napędzane były parą. Były to firmy: Antoni Boenisch, Kijok & Co. oraz „Lenskie-Geschäft”, prawdopodobnie Aleksander Lentzki.
Największą firmą piwowarską zarządzał pan Jung. Do jego przedsiębiorstwa należały trzy browary, których wyposażenie, jak wyraził się P. S. „...jeżeli pominąć suszarnie słodu i leżakownie, jest przedpotopowe”.
Drugim co do wielkości przedsiębiorstwem był Haberbusch & Schiele, z dwoma browarami.
Poniżej reszta browarów pod względem wielkości:
Limbrecht (chyba Limprecht?), Reich (Reych?), Sig. Bönisch (Zygmunt Boenisch?), Krause, Silber, Joravsky (Żórawski?), Machlejd, Berowa, Pacholder, Silberholz, Schelikowsky, Makowsky, Biele, Hopfenfeld, Planer, Miechnikowsky.
Porównując ze spisem Manfreda Friedricha można zauważyć pewne rozbieżności, jak na przykład browary Planer i Pacholder, które wygląda na to że działały równolegle w tym samym czasie. Wiele nazwisk zostało w liście przekręconych, niektóre w ogóle w spisie nie figurują, mamy więc kolejną zagadkę dla warszawskich historyków.
Jak dalej informuje P. S.: „..Ostatnie z wymienionych browarów wszystkie napędzane są ręcznie. Do pracy w tak prymitywny sposób zmusza właścicieli warszawskich browarów rosyjski model podatkowy. Podatek pobierany jest od pojemności kotłów warzelnych i kadzi zaciernych. Wodę, zacier i brzeczkę czerpie się wiadrami, nie stosując pomp i filtruje wyłącznie przez słomę.
P.S. jako najbardziej interesujący ze wszystkich procesów podczas warzenia piwa opisał zacieranie: „... O normalnym zacieraniu, jakie powszechnie jest stosowane, w Warszawie nie może być mowy. Podatek pobierany od pojemności kadzi zaciernych zmusza do tak gęstego zacierania, że mieszanie zacieru jest prawie niemożliwe. Wygląda to w ten sposób, że dookoła kadzi zaciernej krąży ośmiu do dwunastu rosłych chłopów, którzy mieszając zacier śpiewają, a raczej ryczą tak głośno do taktu, że obserwatorowi, który po raz pierwszy jest świadkiem tego procederu po prostu więdną uszy i odechciewa się wszystkiego.”
Następnie korespondent porusza problem płac oraz warunków mieszkaniowych warszawskich piwowarów. „... Wypłaty dla mistrzów piwowarskich wahają się w granicach 50 – 100 Rubli miesięcznie, dla zwykłych pracowników 7 – 8 Rubli tygodniowo. Oprócz tego pracownicy mają wolne mieszkanie, i to jakie!” Mieszkanie majstra opisane jest jako „... ciemna, pełna robactwa dziura, w której nierzadko chodzi się po gołej ziemi. Do spania służy z reguły stary, wypchany słomą wór po chmielu oraz brudny koc”. W jeszcze bardziej katastrofalnym stanie miały znajdować się pomieszczenia mieszkalne zwykłych robotników.
Dalej P. S. pisze: „... Słód używany w Warszawie według naszych (austriackich?) kryteriów nie nadaje się do produkcji piwa typu „Lager”. Zaprzyjaźniony mistrz piwowarski wskazał nam na wpół spleśniały słód w słodowni swego browaru, twierdząc że jest to tutaj najlepsza jakość. Myliłby się jednak ten, kto próbowałby na podstawie tych katastrofalnych warunków pracy określać jakość produkowanego w Warszawie piwa.Wręcz przeciwnie, produkowane tutaj piwa leżakowe pod względem jakości można uznać za znakomite, co graniczy z cudem, biorąc pod uwagę sam proces warzenia, który z wyżej wymienionych powodów nie może zostać uznany za doskonały. Sprzedaż piwa w Warszawie jest kolosalna i odbywa się wyłącznie za gotówkę. 1 wiadro, którego pojemność wynosi 12,3 litra kosztuje średnio 1,5 Rubla.”
W kolejnym liście, na który niestety jeszcze się nie natknąłem, korespondent obiecuje opisać sytuację piwowarstwa w Warszawie jeszcze dokładniej.

Kałusz
24-10-2006, 10:40
[QUOTE=Cooper]Kolejny browar Junga przy ul. Ogrodowej mieścił się pod numerem hip. 840 a póżniejszym numerem 62. Jeśli chodzi o ewentualne obecne pozostałości po browarze to od około 2 lat w tym miejscu znajduje się zespół superekskluzywnych apartamentowców (ponoć najdroższe apartamenty w W-ce). Wiem że w czasie ich budowy odkryto stare piwnice browaru (było o tym głośno np. w Gazecie Stołecznej).

Dorzucę tylko, że w okresie międzywojennym przy Ogrodowej 62 mieściła się Reprezentacja Browaru Kutnowskiego. Są znane flaszki z tym właśnie adresem.

Leonpraga
24-10-2006, 19:53
Co do ul. Ogrodowej 62 to w latach -1926/7, była tam reprezentacja Tyskiego Browaru Książęcego, choć pod tym, Nr 62, Nr Hip. 849. istniał Browar i fabr. lemon. „Sanitas” lub Sanitis w latach 1925/6 i Browar „Chmiel” 1928 r., choć browar, Tow. Akc. „Chmiel pod nazwą „Chmiel” istniał od 1898 do ok. 1935 r. choc pod innymi właścicielami, zaś istnienie browaru pod tym numerem datowane jest przed rokiem 1784 r.:stout:

Leonpraga
24-10-2006, 20:32
Powoli zaczynam rozszyfrowywać nazwiska z anonimowego listu, P.S., który przedstawił Piwowar. (Joravsky (Żórawski?), Pod numerem 38 policyjnym / 1032 hipotecznym na ul. Grzybowskiej, przed 1784 rokiem na tej parceli istniał browar, w roku przytoczonym przez P.S. 1879 r. browar ten należał do Antoniego Żórawskiego, ze znalezionych informacji wynikało by, że istniał on do 1944 roku, choć ja skłaniał bym się, co do daty zamknięcia produkcji tego browaru na, 1915 r.

Marcin76
24-10-2006, 22:51
Muszę Cię Leonie poprawić. Browar Antoniego Żórawskiego ( czasami pisany Żurawski ) przy ul. Grzybowskiej 32, a po 1886 Grzybowskiej 38 ( hipoteka 1032 ) działał TYLKO do końca lat 80-tych XIX wieku. Co do budynków, to też słyszałem że stały do 1944 roku.

Leonpraga
24-10-2006, 23:33
Marcin nie zgodzę się z tobą z moich danych wynika, że na ulicy Grzybowskiej pod numerem (32 / hip. 1030), a nie 1032, stał browar murowany, lecz w 1830 roku na miejscu browaru urządzono „kąpiele żelazne” a więc przesuwanie numerów z 32 na 38 w ogóle nie wchodzi w grę, ponieważ, tych samych latach pod tymi numerami znajdowały się dwa różne browary.
Oczywiście nie chodziło mi że Żórawski, obojętnie jak go kiedyś pisali, przez ó czy u, był właścicielem browaru do 1915 roku, po nim był jeszcze Kamiński a ostatnim właścicielem był Silberholtz, zapewne doskonale o tym wiesz.

Marcin76
25-10-2006, 00:11
Przesunięcie numeracji nastąpiło ok. 1886 roku, np. A. Lentzki był na ul. Grzybowskiej 34, później 40 ( hip. 1033 ). Różne numery, ten sam browar w tych samych budynkach i pod tą samą hipoteką.
Hipolit Kamiński był jednym z sukcesorów Hermana Junga i po jego śmierci obejmuje w spadku na własność od 22.04.1893 roku browar przy ul. Ogrodowej ( hip. 849 ). Nie miał nic wspólnego z browarem A. Żórawskiego. Podobnie Icek Silberholz. Prowadził on browar u zbiegu ówczesnych ulic Waliców i Ceglanej w latach ok. 1880-1904/05.

Leonpraga
25-10-2006, 01:22
Jeżeli chodzi o Lentzkiego to numer policyjny 34 miał numer hipoteczny 1031, a nie 1033, a pod numerem hipotecznym 1033, znajdował się numer 40, a więc dwa różne numery hipoteczne, których zmiany na pewno nie następowały, jeżeli chodzi o Kamińskiego to, co ma piernik do wiatraka, to, że był spadkobiercą Junga i browaru przy ul. Ogrodowej, nie oznacz ze nie mógł być właścicielem innego browaru.
Tak Icek Silberholtz był właścicielem browaru przy ul. Walców do 1904/5 roku, choć u mnie pierwsze wzmianki, że był właścicielem tego browaru przy Waliców pochodzą już z 1874 r., lecz był także właścicielem browaru i słodowni, przy Grzybowskiej 38, zapewne po śmierci Icka Silberholtza właścicielem tego browaru był Szeja Silberholtz, który istnieje jako właściciel w latach 1904/5/6/7/15,i używano nazwy „browar Icek Silberholtz wł. Szeja Silberholtz”, browar przy Grzybowkiej 38 był przez pewien czas zamknięty do 1904 roku, kiedy to jest wymieniany pod szyldem browar Icek Silberholtz, choć właścicielem był Szeja, który zapewne po odejściu Icka Silberholtza odkupił ten browar wraz ze słodownią, nie wiem czy produkował, tam piwo ale zapewne był właścicielem browaru i słodowni

Marcin76
25-10-2006, 18:50
Jeżeli chodzi o Lentzkiego to numer policyjny 34 miał numer hipoteczny 1031, a nie 1033, a pod numerem hipotecznym 1033, znajdował się numer 40, a więc dwa różne numery hipoteczne, których zmiany na pewno nie następowały,

Przed 1886 browar figurował pod numerem 34, później po przesunięciu numeracji pod 40. Numre hipoteczny to 1033!!!
Na poparcie tych słów zamieszczam reklame prasową browaru Aleksandra Lentzkiego z lat 1888-1891.

Marcin76
25-10-2006, 18:52
W przyszłości jeśli znajde jakąś reklame prasową sprzed 1886 roku z adresem ul. Grzybowska 34, to zameszcze jej kopie.

Marcin76
25-10-2006, 18:57
jeżeli chodzi o Kamińskiego to, co ma piernik do wiatraka, to, że był spadkobiercą Junga i browaru przy ul. Ogrodowej, nie oznacz ze nie mógł być właścicielem innego browaru.

Mógł być, ale nie był, bo browar nie funkcjonował od minimum 1889 roku. Był co najwyżej właścicielem budynków po tym browarze, ale nic na ten temat nie wiem.

darek99
25-10-2006, 21:11
Jeżeli chodzi o Lentzkiego to numer policyjny 34 miał numer hipoteczny 1031, a nie 1033, a pod numerem hipotecznym 1033, znajdował się numer 40:

Skan etykiety z browaru Lentzkiego.

Leonpraga
26-10-2006, 07:17
Etykieta piękna, ale:

Będę nadal się upierał przy tym, że Nr 34/Hip.1031 a Nr 40/1033, to dwie inne parcele, nie wiem czy etykieta wklejona przez Darka, miała służyć poparciu tezy Marcina, że był nowy numer 40, czy to że pod Hip. 1033/ był nr 40.
Ponieważ w Warszawie jako numeracji parceli używano numerów hipotecznych, więc i numery browarów z Grzybowskiej miały Nr 1033 i Nr. 1031 w latach 1850 – 60, zaczęto wprowadzać tak zwane numery policyjne, dla ułatwienia pracy właśnie policji i urzędom, dlatego na etykiecie Darka jest zapis ul. Grzybowska 1033 i nowy 40, co świadczy o nadaniu tej parceli nowego numeru policyjnego Nr 40 a nie zmianie numeracji jak twierdzi Marcin z Nr 34 na Nr 40.

Marcin76
26-10-2006, 19:21
Etykieta, jaki i reklama z postu 49-go są z końca lat 80-tych, czyli już po zmianie numeracji. Zamieszczam też reklame tego samego browaru z pierwszego roku jego działalności ( 1874 ). Jest na niej ten sam numer hipoteczny, ale numer posesji na ul. Grzybowskiej, na której mieścił się browar nie jest 40 ( jak po 1886 roku ) lecz 34. Myślę że przekona ona Ciebie Leonie, że Grzybowska 34 przed 1886 i Grzybowska 40 po 1886 roku to te same posesje. Pozdrawiam.

Leonpraga
04-11-2006, 23:40
Ulegając Twoim sugestiom co do numeracji, postanowiłem głębiej zanurzyć się w temat, spis z którego czerpałem dane był robiony kilka lat temu więc nie wszystko w nim było odnotowane, więc postanowiłem skorzystać z drugiego komputera w którym są uaktualniane na bieżąco dane.
Mogłem sprawdzić wcześniej, lecz z lenistwa nie zrobiłem tego, otóż muszę szczerze przyznać rację, browar miał zmienioną numerację, zapewne zmiana numeracji ulic nastąpiła w całej Warszawie, poza Pragą.
Nowy browar został wybudowany, na terenie byłego ogrodu Antoniego Hegela który, rodzina Lentzkiego zakupiła pod nowy browar, nowy browar był podłączony do linii telefonicznej czego w reklamie nie podają, pod nr 533.

Leonpraga
05-11-2006, 12:48
Jeżeli chodzi o kolejnego właściciela browaru z listu Piwowara jest wymieniony Bielle Jan, miał on swój browar nad Wisłą na ulicy Solec 2929c, stąd też późniejsza nazwa browaru „Nadwiślański”) chociaż te numeracje były na tej działce różne. Teren browaru był podzielony na kilka parceli (Nr 2929c/2930 a/b/c ), wąska działka ciągnęła się w linii prostej od ul. Solec do Czerniakowskiej 2930 b, od której był drugi wjazd do browaru.

Leonpraga
09-11-2006, 19:52
Następny z listy, Waldemar Beorner, dzierżawił browar, od Anny Krauze, a następnie został jego właścicielem, kolejni właściciele to, S. Fürstenberg, Z. Katz, a następnie browar „Związkowy, Browar znajdował się na rogu ulic Grzybowskiej i Wroniej, pod nr hip. 1041. główny, wjazd od ulicy Grzybowskiej 61 póź. 65, boczny od Wroniej 12.

Leonpraga
20-11-2006, 00:19
Kolejny z listy, Piwowara, Hopenfeld miła browar na ul. Śliskiej 21, pod numerem hipotecznym 1474, do browaru należała także parcela pod Nr Hip. 1473, na, której znajdowała się kamienica.
Przejął on browar od rodziny Brzezińskich, browar posiadał także drugi adres od ul. Sosnowej 7, gdzie znajdowała się brama wjazdowa do browaru.

Marcin76
20-11-2006, 11:08
Pod nazwiskiem Hopfenfeld w liście zamieszczonym przez Piwowara kryje się inny browar. Ten, który przytoczyłeś-Dawid Hoppenfeld ( lub pisany Hopfenfeld ) ul. Śliska 1473/74 działał do połowy lat 80-tych. Ostatnim jego właścicielem był Stanisław Michnikowski ( w przytoczonym liście-Miechnikowsky ).
Chodzi o firmę Filipa Hoppenfelda ( Hopfenfelda ). Był on ostatnim właścicielem browaru przy ul. Żelaznej 1141 ( nowy 29, później 73 lub 89-są podawane dwa adresy ). Pod jego szyldem funkcjonował od 1870 do końca lat 80-tych. Specjalizował się w produkcji piwa bawarskiego na sposób wiedeński.

babsy
01-12-2007, 22:33
Witam.
Szukam informacji wszelkich na temat moich przodkow o nazwisku Thime. Thime ponoc (!) mial cos wspolnego z browarem na Wroniej, prawdopodobnie w XIX wieku (druga polowa). Edward Thime, jego syn, urodzony w 1872r. zajmowal sie browarem w Tarczynie, ale tej informacji tez nie mam potwierdzonej w zadnych zrodlach. Jedyne co wiem to to, ze Zygmunt Thime, moj pra-dziadek sprowadzil piwo Tychy do Warszawy jakos tuz po wojnie i jego nazwisko widnieje na starych etykietach jako reprezentanta.
Za wszelka pomoc z gory serdecznie dziekuje.

Cooper
01-12-2007, 23:48
Jaki konkretnie XIX-wieczny browar przy Wronej masz na myśli? Ja spotkałem się jedynie (tu sięgam do notatek które jednak nie są nieomylne a już na pewno nie aktualizowane od lat :rolleyes: ) z małym rzemieślniczym browarem (wpierw określonym jako "browar drewniany" a póżniej "murowany", wystęującym pod adresem Wronia 45 róg Krochmalnej którego od około 1829 roku właścicielem była rodzina Suchockich i browar ten funkcjonował najprawdopodobniej do 1849 roku kiedy to został kupiony przez powstały 3 lata wcześniej browar Haberbuscha , Schiele i Klawe'go a likwidacja nastąpiła (ale to już moje domniemania) gdyż browar Haberbuscha wchłonął po prostu sąsiednią działkę (sam znajdował się na Krochmalnej 59 pod nt hipotecznym 1003).
Edward Thieme (lub Timme-nazwisko to było często przekręcane w źródłach) faktycznie prowadził browar w podwarszawskim Tarczynie w okresie od pierwszej dekady XX wieku do początku lat 20.
W okresie międzywojennym rodzina Thieme była właścicielem reprezenatacji browaru Haberbuscha w podwarszawskim Grójcu (niestety budynki nie zachowały się już). Posiadam jedyny znany egzemplarz kapsla Haberbuscha z nazwą tej reprezentacji (składu) - niestety w stanie tragicznym.
Masz rację iż tuż po 1945 roku Zygmunt Thieme prowadził rozlewnię (skład) browaru Książęcego przy ul. Ceglanej (obecna Pereca). Potwierdza to oczywiście etykieta ktorej skan zamieściłeś jak i rozmowa jaką miałem przyjemność odbyć kilka lat temu z rodziną Thiele ktora do tej pory mieszka w Grójcu o czym zapewnie dobrze wiesz ;)
Myslę że Marcin76 jak tylko przełamie wrodzone lenistwo dopisze tutaj sporo ciekawych informacji na Twój temat , szczególnie odnośnie browaru w Tarczynie którego lokalizację udało Mu się ustalić jakiś czas temu.

babsy
02-12-2007, 00:07
Jestem pod niebywalym wrazeniem! Dziekuje Ci baaardzo ale to bardzo serdecznie za te informacje! Nie jestem jednak pewna rodziny "Thiele" z Grojca - moj dziadek, mieszkaniec Grojca, nosi bowiem nazwisko Time. To od niego zaczerpnelam te wszystkie informacje, ale wiadomo jak to z dziadkami bywa...tu cos doda, tam o czyms zapomni wiec sama postanowilam poszukac czegos na temat swoich korzeni.
Jeszcze raz bardzo dziekuje. Bede niezmiernie wdzieczna za kolejne informacje.
Niestety nie wiem co to byl za browar na Wroniej, nie udalo mi sie takze dotrzec do imienia owego Thime, ktory prawdopodobnie nie byl rodowitym Polakiem. Ponoc pracujac w browarze w jakims wypadku nieszczesnik stracil obie nogi... Nie wiem nawet kiedy zmarl :-/

Cooper
02-12-2007, 00:19
Sorry , fatalna literówka z mojej strony. Miałem na myśli oczywiście nazwisko Time. Przykry incydent o którym piszesz też wydaje mi się iż był wspomniany w czasie rozmowy z - jak wynika - Twoim dziadkiem. Nie jestem pewien czy nie chodziło o ktoryś z browarów radomskich - bodajże browar "Nektar" ale tu już nie chcę tu przyfantazjować przypominając sobie na siłę fakty ;) Niestety w obecnej chwili nie mogę sobie przypomnieć więcej detali.

babsy
04-12-2007, 21:41
Jak moge sie skontaktowac z Marcinem? Probowalam mailowo ale bez powodzenia a sam Marcin widac nie zaglada juz na ten watek :-/ Ciekawosc przeokrutna mnie zrzera a bezradnosc w tym przypadku dobija...

Adaskov
08-12-2007, 23:00
Chcial bym sie przedstawic : jestem pra, pra wnukiem Karola Machlejd :) jak widac pisane nazwisko przez "j" chcial bym zwrocic na to uwage gdyz widze ze jest ono pisane blednie :) Widze ze duze zainteresowanie jest browarem. Niestety o browarze sam duzo nie wiem , tyle ze byl, z opowiesci dziadka i ojca , kiedys nawet w swieto zmarlych nad grobem proboszcza Machlejda , zalozyciela liceum Reja , spotkalismy juz starsza kobiete ktora opowiadala jak bawila sie kiedy byla dzieckiem w browarze Karola.

Pozdrawiam wszystkich :) Bede musial z ojcem odwiedzic browar kiedys :)

darek99
09-12-2007, 00:25
Chyba ten w Ciechanowie.

Adaskov
09-12-2007, 10:09
tak , w ciechanowie.

Kałusz
17-12-2007, 14:36
A ja z innej ( trochę) beczki - co prawda nie chodzi o warszawski browar, ale o warszawską reprezentację ( skład) wileńskiego Browaru Szopen, która przed 1914 rokiem działała na Pradze, na ulicy Namiestnikowskiej. Szukam informacji o niej, ale - niestety - oprócz krótkich wzmianek o jej istnieniu nie znalazłem nic więcej. Może ktoś ze znawców warszawskiego piwowarstwa coś wie? Z góry dziękuję!

Marcin76
17-12-2007, 16:28
Z tego co mi wiadomo przy ulicy Namiestnikowskiej 9 mieścił się skład piwa już przed 1896 rokiem. Początkowo jest podawany jako skład piwa i porteru Wileńskiego Browaru Parowego I. Lipskiego, a przed 1898 też z Wileńskiego Towarzystwa Akcyjnego Browaru " Chopin ". Ostatnia znaleziona przeze mnie wzmianka o tej firmie pochodzi z kalendarza z 1907 roku.

Leonpraga
29-12-2007, 23:29
Namiestnikowska 9 na Pradze to obecnie J. Sierakowskiego 9 na placu gdzie znajdował się skład obecnie znajduje sie szkła, na przeciwko Urzędu Dzielnicy Praga Północ, w 1900 roku znajdował sie tam skład piwa Chopina i Lipskiego.

Leonpraga
30-12-2007, 00:06
Nazwisko Time występuje w spisach kilkakrotnie i tak;

Tarczyn – Browar – Edwar Time 1910/3/22
- Edwar Thiem Bierlager 1939

Głuchów k. Grójca – Browar Edward Time 1927

Kobylin pod Grójcem – Browar E. Time 1926/7

Ostrołęka – Zygmunt Time 1910/1

babsy
04-01-2008, 03:04
Nazwisko Time występuje w spisach kilkakrotnie i tak;

Tarczyn – Browar – Edwar Time 1910/3/22
- Edwar Thiem Bierlager 1939

Głuchów k. Grójca – Browar Edward Time 1927

Kobylin pod Grójcem – Browar E. Time 1926/7

Ostrołęka – Zygmunt Time 1910/1

Dziekuje za informacje. Wybaczcie ale jako laik musze spytac co to oznacza? Te daty i miejscowosci? Czy Bierlager to nazwa tego browaru w Tarczynie? Skad czerpiecie te wszystkie informacje?
Ostatnio moje poszukiwania genealogiczne zawiodly mnie w watki intryg rodem z brazylijskich seriali wiec wole zadac kilka banalnych pytan :-)
Pozdrawiam

Leonpraga
06-01-2008, 19:56
Dziekuje za informacje. Wybaczcie ale jako laik musze spytac co to oznacza? Te daty i miejscowosci? Czy Bierlager to nazwa tego browaru w Tarczynie? Skad czerpiecie te wszystkie informacje?

To oznacza że w latach 1910, 1913, 1922 właścicielem browaru w Tarczynie był Edward Time, a w r1939 roku nazwa browaru brzmiał Edwar Thiem Bierlager, informacje te jak zwykle przeważnie pochodzą z zasobów bibliotecznych lub archiwalnych.

Piwowar
10-02-2008, 18:01
Znalazłem taką ciekawostkę:

Warszawa, 21 lipca 1895 roku

Do biura browaru akcyjnego Kijok & Cie. wdarł się zwolniony ze stanowiska były księgowy browaru i po ostrej wymianie zdań oddał pięć strzałów z rewolweru do dyrektora browaru Zaremby oraz głównego akcjonariusza Liedtke; pierwszy poniósł śmierć na miejscu, drugi został ciężko ranny. Mordercę aresztowano."

ziomalreal
29-03-2008, 20:05
No , no piękna sprawa. Skąd wiesz że to podstawka ??? Masz orginał :eek: !???Wg mnie to etykieta. Browar najprawdopodobniej ten na Żurawiej 14 , jednak nie wiem jaki był tam adres (numer) hipoteczny a na etykiecie właśnie takowy widnieje. Muszę pogrzebać w źródłach. Na prawie 100-procentowe udowodnienie iż jest to etykieta załączam skan prawie identycznych etykiet z browaru H.Junga. Tam jednak jako adres podany jest adres składu a nie browaru.

Żurawia 16. Poniżej fotka etykiety

Leonpraga
30-03-2008, 09:46
Na pewno etykieta, browar na ul. „Żórawiej” później Żurawiej pod numerem hipotecznym 1616 następnie policyjny 16, w 1831 roku istniał browar Piotrowskiego, później należał do Najmskiego, Junga, Beonischa i Reych Bracia którzy przenieśli browar w 1897 na ul. Ceglaną etykieta prawdopodobnie pochodzi z lat 1886 –1900.

grzeber
19-04-2008, 19:34
Zamieszczam troche ciekawych informacji, które udało mi się przypadkiem wyszukać. Nie przeglądałem wszystkich numerów więc zapewne w innych też są podobne informacje. Pisowania oryginalna jak w gazecie.

Browar Kijok
Browar „Kijok i S-ka" w Warszawie w 1902/3 r. (15 r. oper.) przyniósł dochodu 34 286 rb. Dywidenda 1%. Kapitał akcyjny 650 C00 rb.
Chemik Polski, Rok IV, Nr 17, Warszawa 27.IV.1904.

Browar „W. Kijok i S-ka" w Warszawie w 1903/4 r. (16 rok operac.) stracił 17870 rb. Kapitał akc. 650000 rb.
Chemik Polski, Rok V, Nr 22, Warszawa 31.V.1905.

Browar Chmiel
Browar „Chmiel" w Warszawie w roku 1902/3 (5 rok oper.) stracił 23 722 rb. Kapitał zakładowy 500000 rb.
Chemik Polski, Rok IV, Nr 4, Warszawa 27.I.1904.

Browar „Chmiel" w r. 1903/4 (6-ty rok oper.) stracił 7067 rb. Kapitał zakładowy 500000 rb.
Chemik Polski, Rok V, Nr 27, Warszawa 05.VII.1905.

Browar haberbusch i Schiele
Browar „Haberbusch i Schiele". Miał w roku 1901/1902 czystego dochodu 77 342 rb., z czego przeznaczono na dywidendę 75 000 rb. t. j . 5% od kapitału akcyjnego 1500 000 rb.
Chemik Polski, Rok II, Nr 51, Warszawa, 17.XII.1902.

Browar Haberbuscha i Schielego w Warszawie w okresie 1903/4 (5 rok oper.) przyniósł dochodu 137666 rb. Dywidenda 4,5%. Kap akc 1500000 rb i amort. 242481 rb.
Chemik Polski, Rok IV, Nr 51, Warszawa 21.XII.1904.

Kałusz
23-04-2008, 11:27
W książce Ignacego Schipera " Dzieje handlu żydowskiego na ziemiach polskich" wyd. w Warszawie w 1937 roku znalazłem informację, że pod koniec XVIII wieku Szmul Zbytkower, jeden z "największych browarników" w Warszawie, dzierżawił na Pradze dwa browary. Jeden z nich należał do podkanclerza litewskiego Przeździeckiego. W posiadaniu rodziny Przeździeckich były browary w Smorgonach i Postawach na Wileńszczyźnie. Ten ostatni funkcjonował jeszcze w latach dwudziestych XX w. Czy ktoś ma jeszcze jakieś informacje o warszawskim browarze Przeździeckiego?

Leonpraga
23-04-2008, 22:08
Pierwszy wymieniony browar dzierżawiony przez Szmula Jakubowicza Zbytkowera należał do księżnej Lubomirskiej, niestety co do browaru Przeżdziackiego mogę tylko potwierdzić tę wiadomość i nic po za tym.
Jeszcze pytanie co do browaru w Smargoniach interesuje mnie w jakich latach należał on do rodziny Przeżdiackich, czy znasz jakieś daty, według moich danych w Smorgoniach były dwa browary , jeden należał do Katza zaś drugi do Potasznika, nie znalazłem wzmianki o Przeżdziackich. Pozdrawiam.

Kałusz
24-04-2008, 08:53
O Smorgonach ( Smorgoniach) i browarze wyczytałem w książce o... "Panu Tadeuszu" - ponoć Konstanty hr Przeździecki był pierwowzorem postaci Hrabiego - oraz w publikacjach o powstaniu listopadowym. Majątek Smorgony został bowiem skonfiskowany po 1831 roku. Ponieważ w takim właśnie kontekście wspomniany był browar , założyłem, że skoro znajdował się w majątku Przeździeckich - należał do nich i był, jak to się często zdarzało, wydzierżawiony. Nie znalazłem nazwiska Przeździeckich w żadnym spisie adresowym/przemysłowym - przyznaję tu rację Leonowi, to moja interpretacja szczątkowych informacji. Inaczej wygląda sprawa w przypadku drugiego browaru, w Postawach - Przeździeccy są wymianiani z nazwiska jako właściciele w róznego rodzaju spisach i informatorach.
Dla pewności jeszcze sprawdzę w paru źródłach Smorgony.

Kałusz
30-04-2008, 13:01
Mam jeszcze pytanie o warszawski Browar Związkowy Sp. Akc. - W Księdze Adresowej Polski na rok 1937 podany jest adres ul. Grzybowska 65 ( nie sprawdzałem we wcześniejszych spisach). Pod tym samym adresem i w tym samym okresie funkcjonowała również reprezentacja Lwowskiego Tow. Akc. Browarów. Czy to możliwe, żeby pod identycznym adresem zarejestrowane były dwie odrębne firmy? Może to raczej np. błąd w spisach adresowych? Albo rzeczywiście Browar Związkowy rozlewał także piwo lwowskie, wydaje mi sie to jednak mało prawdopodobne..

Marcin76
30-04-2008, 14:46
Browar Związkowy Sp. Akc. i skład Lwowskiego Towarzystwa Akcyjnego Browarów we Lwowie w latach 30-tchy znajdowały się pod tym samym adresem. Choć nie wiem czy Browar Związkowy Sp. Akc. prowadził skład browaru lwowskiego, czy były to dwie różne, niezależne firmy mieszczące się pod tym samym adresem. Podobna sytuacja była z Browarem " Chmiel " przy ul. Ogrodowej 62. Pod tym samym adresem funkcjonował skład Browaru Książęcego w Tychach, a następnie reprezentacja Browaru " Dojlidy ".

Kałusz
30-04-2008, 15:49
Marcin, w takim razie jeszcze jedno pytanie dotyczące warszwskiej reprezentacji browaru Lwów. Oprócz tej na Grzybowskiej 65, funkcjonowała jeszcze jedna - przy ul Hipotecznej ( są znane etykiety z tym adresem). W jakim okresie? Spisy adresowe z okresu 1925-1939 nie podają tego adresu, przynajmniej ja go nie znalazłem.

Cooper
30-04-2008, 19:28
Podobna sytuacja była z Browarem " Chmiel " przy ul. Ogrodowej 62. Pod tym samym adresem funkcjonował skład Browaru Książęcego w Tychach, a następnie reprezentacja Browaru " Dojlidy ".

Wydaje mi się iż skład browaru tyskiego funkcjonował już po zamknieciu browaru "Chmiel" a nie jednocześnie. O reprezentacji Dojlid na Ogrodowej 62 nie słyszałem choć pewnie masz rację ale dodam jeszcze iż pod tym adresem znajdował się również skład browaru Kutnowskiego. Znana jest butelka z browaru w Kutnie z adresem składu na Ogrodowej 62 oraz 2 etykiety kutnowskie łudząco przypominające grafiką etykiety z browaru Chmiel.

Marcin76
01-05-2008, 01:56
Browar " Chmiel " działał do ok. 1934 roku. Pod tym adresem mieściła się do lat 30-tych reprezentacja browaru Książęcego, następnie browaru " Dojlidy " minimum do 1939 roku. Od ok. 1936/37 również grodzieński browar " Horacy Heller " S. A. miał tam swoje przedstawicielstwo.

Marcin76
01-05-2008, 02:03
Marcin, w takim razie jeszcze jedno pytanie dotyczące warszwskiej reprezentacji browaru Lwów. Oprócz tej na Grzybowskiej 65, funkcjonowała jeszcze jedna - przy ul Hipotecznej ( są znane etykiety z tym adresem). W jakim okresie? Spisy adresowe z okresu 1925-1939 nie podają tego adresu, przynajmniej ja go nie znalazłem.

Ja też nie przypominam sobie aby reprezentacja przy ul. Hipotecznej występowała w jakichś spisach. Co do składu browaru lwowskiego to do końca lat 20-tych mieścił się przy ul. Chłodnej 45. Pod tym adresem mieściły się też Zakłady Przemysłowe Karola Machlejda Sp. Akc.. Od początku lat 30-tych skład mieścił się przy ul. Grzybowskiej 65.

Mgr
11-05-2008, 11:28
Mimo natłoku pracy udało mi się wyszukac troszke informacji.
Zapraszam do lektury :).

Tradycje piwowarskie w Warszawie sięgają XIV wieku. Początkowo zajmowali się tym miejscy rzemieślnicy, którym uprawnienia nadawali książęta mazowieccy. W późniejszym czasie uprawnienia te były wydawane przez istniejący w Warszawie cech piwowarów. Pod koniec XVIII wieku ze względu na spory sądowe z miastem dotyczące opłat skarbowych pobieranych na terenach miejskich wyjętych spod miejskiego prawa ( tzw. warzonego ) cech piwowarski rozwiązał się. Wraz z jego upadkiem wiele browarów rzemieślniczych zakończyło swoją działalność nie mogąc sprostać konkurencji browarów nie objętych podatkiem. Nie oznaczało to jednak zmniejszenia ich liczby, wręcz przeciwnie. W roku 1784 na 169 budynków przemysłowych działało 66 browarów w tym 3 na ulicy Żelaznej ( w 1819 było na niej już 5 browarów ). W roku 1796 znajdowało się ich w Warszawie aż 86! Przykładowo pod koniec wieku XVIII na ulicy Grzybowskiej znajdowało się 5 domów murowanych, 40 dworków i domów drewnianych i aż 10 browarów. W roku 1875 na terenie juryzdykcji Solec działało 8 browarów ( w tym zakład Sommera ). W wieku XIX centrum warszawskiego piwowarstwa stała się Wola. W kwadracie obecnych ulic Prostej, Towarowej oraz alej Solidarności i Jana Pawła II znajdowało się kilkanaście browarów.

Pytanie nr 1.

Początki piwowarstwa, browarnictwa sięgają zawsze lokacji miasta lub wsi i potwierdzają jedynie stan prawny, który już od dawna funkcjonował - w szcczególności jeżeli chodziło o lokację na prawie magdeburskim w różnych odmianach. Czy w takim razie te początki dotyczą pierwszych wzmianek w źródłach pisanych czy w zabytkach archeologicznych?

Małe sprostowanie nr 1.

Warto sięgnąć do pracy B. Ślaskiego o cechach piwowarskich w Warszawie - mamy w niej same statuty cechów i związane z tym przywileje - książeczka jest dostepna w wersji elektronicznej na którejś z bibliotek cyfrowych w Polsce - nie pamiętam dokładnie gdzie.

Małe sprostowanie nr 2.

Cechy piwowarskie nie przestały funkcjonować dalej. W XVIII wieku związane było to z ogólną sytuacją gospodarczą w Polsce i próbą likwidacji cechów, czego nie udało się zrobić. Podobny wpływ miał ukaz carski z I poł. XIX wieku - cechy dalej funkcjonowały. dopiero reformy po II woj. swiatowej zlikwidowały odrębność cechową - tworząc jedną instytucję zrzeszającą liczne zawody.

Pytanie nr 2.

Co do ilości browarów - 69? ciekawi mnie czy to dotyczy "wyspecjalizowanych zakładów" - to jest browarów - budynków, czy też dotyczy ilości osób, które warzyły piwo domowym sposobem, a nazywano to też browarami. Czasami dość często mylone są te dwa pojęcia.:kwiatek:

Mgr
11-05-2008, 11:30
Pytanie nr 1.

Początki piwowarstwa, browarnictwa sięgają zawsze lokacji miasta lub wsi i potwierdzają jedynie stan prawny, który już od dawna funkcjonował - w szcczególności jeżeli chodziło o lokację na prawie magdeburskim w różnych odmianach. Czy w takim razie te początki dotyczą pierwszych wzmianek w źródłach pisanych czy w zabytkach archeologicznych?

Małe sprostowanie nr 1.

Warto sięgnąć do pracy B. Ślaskiego o cechach piwowarskich w Warszawie - mamy w niej same statuty cechów i związane z tym przywileje - książeczka jest dostepna w wersji elektronicznej na którejś z bibliotek cyfrowych w Polsce - nie pamiętam dokładnie gdzie.

Małe sprostowanie nr 2.

Cechy piwowarskie nie przestały funkcjonować dalej. W XVIII wieku związane było to z ogólną sytuacją gospodarczą w Polsce i próbą likwidacji cechów, czego nie udało się zrobić. Podobny wpływ miał ukaz carski z I poł. XIX wieku - cechy dalej funkcjonowały. dopiero reformy po II woj. swiatowej zlikwidowały odrębność cechową - tworząc jedną instytucję zrzeszającą liczne zawody.

Pytanie nr 2.

Co do ilości browarów - 69? ciekawi mnie czy to dotyczy "wyspecjalizowanych zakładów" - to jest browarów - budynków, czy też dotyczy ilości osób, które warzyły piwo domowym sposobem, a nazywano to też browarami. Czasami dość często mylone są te dwa pojęcia.:kwiatek:

Na tej stronie jest ksiązka o której mówiłem. :)
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=3064&from=&dirids=1

Piwowar
18-06-2008, 07:51
Nie piszę co prawda całkiem na temat, bo poniższy tekst nie dotyczy właścicieli warszawskich browarów, tylko ich pracowników. Myślę jednak, że warto, aby takie informacje wydostały się na światło dzienne.

Warunki pracy czeladnika piwowarskiego w Warszawie

Każdy czeladnik piwowarski, który chciał podjąć pracę w jednym z warszawskich browarów, musiał posiadać książeczkę pracy, wystawioną w języku polskim i rosyjskim. W dniu przyjęcia oddawał ją mistrzowi piwowarskiemu w browarze, który wpisywał do niej datę rozpoczęcia pracy, wysokość wynagrodzenia oraz okres czasu, na który czeladnik został przyjęty. Jeżeli po umówionym okresie czeladnik rezygnował z dalszej pracy w browarze, otrzymywał książeczkę z powrotem, z wpisaną datą zakończenia służby. Czeladnik nie posiadający książeczki, uznawany był za włóczęgę i tak też traktowany. Dotyczyło to zarówno Polaków, jak i wszystkich czeladników zagranicznych, poszukujących pracy na terenie Polski. Jako włóczęgów traktowano też wszystkich uczniów oraz czeladników, którzy opuścili browar potajemnie, przed umówionym czasem. Czeladnikom pracującym w warszawskich browarach nie wolno było strajkować, ani urządzać na własną rękę zebrań i wieców. Spory pomiędzy pracownikami i pracodawcami, dotyczące wynagrodzenia, rozstrzygali starsi związku właścicieli browarów, lub sąd policyjny. Wolno było natomiast czeladnikom założyć towarzystwo, które wspomagało chorych kolegów i utrzymywało schronisko. Towarzystwo wystawiało świeżo upieczonym piwowarom świadectwa ukończenia nauki oraz nowym mistrzom piwowarskim dyplomy. Schronisko było tymczasowym miejscem pobytu nowo przybyłych do miasta piwowarów, bezrobotnych oraz chorych. Z reguły wolno się w nim było zatrzymać tylko na kilka dni, aż do znalezienia pracy. Czeladnicy posiadający zatrudnienie, mieszkali przeważnie w browarach. W schronisku wypłacano też zasiłki chorym kolegom, niezdolnym do pracy oraz wdowom po czeladnikach piwowarskich. Jego kierownictwo oraz kontrola nad nim podlegały wybranym, ze starszyzny stowarzyszenia, tak zwanym „ojcom schroniska”. Aby je utrzymać, członkowie warszawskiego stowarzyszenia czeladników płacili do wspólnej kasy 2% od tygodniowego wynagrodzenia. Istniały też ścisłe przepisy dotyczące położenia schroniska, oraz zachowania się jego mieszkańców. Nie mogło się ono na przykład znajdować w lokalu z wyszynkiem, ani w żadnym innym miejscu, szkodliwym dla dobra, lub zdrowia mieszkających tam czeladników. Zabronione były głośne rozmowy i zabawy oraz gra w karty. Dyscypliny wymagano też podczas zebrań towarzystwa. Zabronione były między innymi nietaktowne rozmowy, docinki i kłótnie. Związek czeladników piwowarskich regulował też rynek pracy. Na przykład w 1895 roku wydano obowiązujący przez trzy lata zakaz przyjmowania nowych uczniów do pracy w warszawskich browarach.

Napisane na podstawie artykułu w "Allgemeine Brauer- und Hopfen-Zeitung" ze stycznia 1896 roku.
Autor: Andrzej Urbanek

grzeber
11-07-2008, 23:04
Trafiłem ostatnio w sieci na zdjęcia lotnicze Warszawy z przełomu czerwca i lipca 1944 roku. Był na nich plac Trzech Krzyży od strony ul. Książęcej gdzie stał browar Junga. Dla zainteresowanych podaje linki. Jeśli to co podejrzewam jest faktycznie resztkami browaru to fotkę można zamieścić w galerii.

Foto większe (http://www.berlinski.org/grzegorz/browar/plac3k.jpg) i zbliżenie (http://www.berlinski.org/grzegorz/browar/plac3k-browar.jpg).

Cooper
12-07-2008, 02:04
Osoby które nie orentują sie za bardzo w topografii byłych warszawskich browarów za dużo nie odczytają z tych fotek pomimo że są one bardzo atrakcyjne jak na tak skromny zbior fotografii z nich zachowanych. Gdybyś zaznaczyl owe działki myslę że było by to bardziej pomocne dla mniej zorientowanych. Z tego co zauważyłem przeglądając te powyzsze fotki (w zasadzie jedną) to widac na nich faktycznie część zabudowań (już wtedy- byłego) browaru S. Junga. Niestety jak wynika ze zdjeć już w 1944 roku spora część z nich była już rozebrana (zbużona w czasie wcześniejszych działań wojennych?) a te jeszcze pozostałe wygladają już bardzo mizernie i obskurnie w porownaniu do okazałych i wielkich kamienic jakie postawiono tuż przy nich w okresie miedzywojennym. Przypomnijmy iż w momencie robienia tego zdjęcia browar był już nieczynny od prawie ćwierćwiecza. Swoje porównania robiłem na podstawie jedynego znanego mi zdjęcia browaru z okresu kiedy warzył piwo tj z około 1880 roku. Oto ono poniżej.

grzeber
14-07-2008, 13:39
Spoko Cooper, umieściłem na razie tylko link aby dokonac identyfikacji zabudowań, jak wszystko się ustali to można ładnie zaznaczyc działkę i ewentualnie budynki.

Kolejne pytanie dla warszawskich historyków. Czy ktokolwiek ma jakieś informacje o browarze i/lub składzie piwa w kamienicy o obecnym adresie al. Solidarności 93? Obecnie w piwnichach tej kamienicy budowany jest "Teatr Kamienica", którego fundacja ATUT twierdzi, iż coś takiego się tam znajdowało. Niestety nie mają żadnych materiałów i dokumentów na ten temat.

Kałusz
01-09-2008, 15:12
W książce " Opisanie historyczno-statystyczne Warszawy przez Łukasza Gołębiowskiego" wydanej w roku 1827 ( dostępna w Bibliotece Narodowej w Warszawie) znalazłem informację, że w roku 1824 w Warszawie było zarejestrowanych 73 piwowarów. W tym właśnie roku " wypotrzebowała ( czyli zużyła, a raczej - wypiła :p - mój przyp.)Warszawa 8 385 piwa beczek."

Kałusz
03-09-2008, 11:56
W spisach warszawskich właścicieli nieruchomości z lat 1852, 1864, 1869, 1870 znajdują się takie oto nazwiska właścicieli i adresy browarów:

Wiktor Bornsztejn - Browar Piwa Bawarskiego, Czerniakowska 80 ( nr hip. 2930b) oraz Solec 31( 2930a) - 1869 r.
Jan Boniecki - Browar Piwa bawarskiego i porteru, Chłodna 43 - 1869
Ewa Brzezińska - Śliska - 1852
Julian Burkhart - Ceglana - 1852
Franciszka Chodniewicz - Nowy Świat - 1852
Michał Gierożewski - Dzika - 1852
Edward Hall - Nowolipie 68 - 1852, 1869
Dawid Hoppenfeld - Browar piwa bawarskiego, Sosnowa - 1869, 1870
Krystyan Kardler - Żelazna - 1852
Wojciech Kowalski - Waliców - 1852
Anna i Samuel Krauze - Grzybowska - 1852, 1869
Karol Kurtz - Solec - 1852
Stanisław Makowski - Solec 19 - 1869, 1870
Józef Rakoszewski - Leszno - 1852
Franciszek Rohr - Żelazna 23 - 1869
Jakób Szymanowski - Czerniakowska - 1852
Katarzyna Trzeszkowska - Sienna - 1852
Wilhelm Vieweger - Grzybowska - 1852
Karol Werlich - Przyokopowa - 1852
Aleksander Łęcki - Ogrodowa - 1852
Zyglera synowie - Czerniakowska - 1852
Franciszek Wołowski - Nowy Świat - 1852

osaczony30
21-09-2008, 22:56
Witam
Poszukuje wszelkich informacji na temat Browaru Sztencel przy ul. Krochmalnej 1002 (cyrkuł 7)
Prawdopodobnie prowadził/a go moj przodek.
Jesli ktos dodatdkowo bedzie miał informacje na temat Browaru - Edward Hall - Nowolipie 68 to będę wdzieczny.

Pozdrawiam
Darek

Cooper
22-09-2008, 00:11
Nie chciało Ci się Osa przeczytać tego całego postu choć fakt że już deko się rozwinął z czasem. Nazwa browaru Stenclów jest mi znana ale nie potrafilem teraz sobie przypomnieć jakiego dokładnie browaru dotyczyła a i w notatkach ktore mam przy sobie takiego nie znalazłem choć wiem że na pewno takowy istniał. Zainteresowany jednak tą firmą zajrzałem dokładnie do naszego forum i póki co znalazłem coś takiego:

Firma "Haberbusch, Schiele et Klawe", powstała w 1846, przejęła browar Schäffera i Gampfa (Krochmalna 63?/1001?) oraz browar Ludwika Suchockiego (Krochmalna 59/1003; od 1818 drewn, przed 1829 murowany). Na początku lat 80. XIX w. przejęła również posesję Stenclów (nr 61/1002), na której istniał drewniany browar już w 1784.

Wynika więc iż browar ten a dokładnie cała działka została wchłonięty w latach 80. XIX wieku przez zaczynający się wtedy prężnie rozwijać i położony "za murem" browar Haberbuscha i Schielego.

O "Browarze Warszawskim" Edwarda Halla (nr hipoteczny 2444) niestety nie zachowało się dużo informacji. Część z nich jest w tym poście (już nie będę szukał :p ). Skrótowo dodam iż jak sporej części warszawskich browarów jego data założenia niestety nie jest znana ale był własnością Edwarda Halla do prawdopodobnie roku 1903 lub 1904. Po tym okresie browar przejął Fiszel Kleinbaum. Browar zakończył działalność w okolicach I wojny światowej. Po tym czasie w budynkach browaru nadal były jakieś zaklady przemysłowe i taki stan rzeczy trwał najparadopodobniej do Powstania Warszawskiego kiedy to budynki znajdujące się na terenie getta zostały obrócone w pył podobnie jak wszystkie w tej okolicy.
Z birrofiliów znany jest wyłącznie 1 egzemplarz etykiety z browaru Halla. Niestety w chwili obecnej nie mogę zamieścić jej skanu.
Poniżej jedyne mi znane foto owych budynków po już wtedy byłym browarze wykonane w 1938 roku. Niestety nie jest ono zbyt dobrej jakości.

Marcin76
22-09-2008, 10:10
Edward Hall w spisie domów Warszawy z 1854 roku pojawia się jako właściciel kamienicy. Czy działał tam wcześniej browar nie sprawdzałem. W połowie lat 60-tych w spisach występuje tam browar piwa bawarskiego. Hall był Anglikiem i w swoim browarze już na początku lat 70-tych produkował min. porter. Browar pod jego szyldem działa do drugiej połowy lat 90-tych XIX wieku. Później na kilka lat firmę przejmuje Icek Nest, a od 1903 roku browar działa pod nazwą F. Kleinbaum i S-ka, później już tylko F. Kleinbaum. Browar był czynny prawdopodobnie do drugiej wojny światowej.

arcy
01-04-2009, 22:55
Czy ktokolwiek ma jakieś informacje o browarze i/lub składzie piwa w kamienicy o obecnym adresie al. Solidarności 93?

Pytałem o to pana Emiliana Kamińskiego, twórcę znajdującego się tam Teatru Kamienica. Otóż browaru w tym budynku nie było, piwnice były przez zaledwie kilka lat wykorzystywane jako magazyn piwa.

grzeber
01-04-2009, 23:50
Pytałem o to pana Emiliana Kamińskiego, twórcę znajdującego się tam Teatru Kamienica. Otóż browaru w tym budynku nie było, piwnice były przez zaledwie kilka lat wykorzystywane jako magazyn piwa.

O ile nie jest to prima aprilisowa informacja to wiele wyjaśnia. Mój poprzedni post z 14.07.2008 napisałem właśnie po uzyskaniu informacji od pracowników fundacji ATUT (związanych z tworzeniem Teatru Kamienica) i samego p. Kamińskiego jakby w tym budynku kiedyś (okresu mi nie podano) działał browar. Nikt z kolegów zaznajomionych z historią browarów w Warszawie nie był w stanie tego potwierdzić, stąd moje pytanie na forum. Widać pracownicy teatru zweryfikowali swoją wiedzę i sprawa jest już jasna. :cool:

arcy
02-04-2009, 09:45
Co prawda dowiedziałem się o tym wczoraj, ale nie był to żart. Ten skład działał tam dość krótko. Przed wojną kamienica była zamieszkana przez Żydów, a przetrwała dzięki temu, że Niemcy zgromadzili w niej kosztowności zrabowane w getcie.

Juby_piwosz
16-07-2010, 23:32
Właśnie znalazłem informację, że w 1890 w browarze Kijoka w Warszawie zainstalowano Dampfmachine produkcji Sächsische Maschinenfabrik vorm. Richard Hartmann AG z Chemitz nr 187 o (mocy) Normalleistung [PS] 55. Inne dane tech.: Steuerungsbauart - Höffner; Regelungsbauart - Gewichtsregler;
Zylinderzahl - 1; Expansionsstufen - 1. W opisie znalazło się jeszcze: Betriebsmaschine, Höffner-Ventilsteuerung, Gewichtsregler, Bajonettrahmen.

ryszardga
08-11-2010, 14:37
Wujcio Shaggy napisał;

"Firma "Haberbusch, Schiele et Klawe", powstała w 1846, przejęła browar Schäffera i Gampfa (Krochmalna 63?/1001?) oraz browar Ludwika Suchockiego (Krochmalna 59/1003; od 1818 drewn, przed 1829 murowany). Na początku lat 80. XIX w. przejęła również posesję Stenclów (nr 61/1002), na której istniał drewniany browar już w 1784."

Nie jest możliwością żeby Haberbusch i Schiele przejeli browar Schaffera i GLimpfa , ponieważ działał on przy ulicy Ciepłej 1108 pozatym własnością Schefera i Glimpfa był do
conajmniej 1855 roku, w 1865 roku w byłym browarze działało kasyno wojskowe w 1867 w taryfach miasta występuje jako kamienica rządowa, więc pewnie po broważe już nie było śladu, co do numeru 63/1001 pod tym numerem policyjnym i hipotecznym nie było w warszawie browaru, browar który był zakupiony jako pierwszy właściwy przez H & S i Klawe był browar na parcali 1003 właśnie nałeżacy do ludwika Suchockiego jak wspomina Wujcio Shaggy (W niektórych opracowaniech błędnie jest podawane nazwisko właściciela browaru jako Suchodolski)

1003. Dom i Browar – Grabowskiego 1784
1003. Kam i Browar – J. Suchocki 1831
1003. Kam i Browar – Suchocki Ludwik 1844
1003. Kam.i Browar - Haberbusch, Schiele, Klawe 1846/52/55/65

Następny browar który zakupili był browar na posesji 1000, należacy do Andrzeja Czarneckiego

1000. Kam i Browar – Czarnecki Andrzej 1844
67/1000. Kam. i Browar – Haberbusch , Schiele , Klawe 1850/1855/65
67/1000. Kam. i Browar – Haberbusch i Schiele 1868/74

zaś browar na posesji nr 1002 zakupili pierwotnie od Aleksandra Stencla w 1900 roku

czytałem kilkanaście opisów historycznych o browarze H & S jedna żecz jest specyficzna
jeden autor popełnił błąd, a reszta sciągałą tekst z tym błędęm biorąc wiadomość za pewnik nie fatygując się nawet żeby sprawdzić wiarygodność danego zapisu, ale poto jesteśmy właśnie my żeby naprawiać błędy popełnione przez historyków. :stout:

Niestety nie mogę natrafić na listę pracowników z przełomu XIX i XX w. Może coś o funkcjach i nazwiskach pracowników wiecie ? Może podpowiecie mi gdzie takich danych szukać. Jeszcze w 1928 r. na Krochmalnej 59 był zameldowany mój dziadek, jako syn zatrudnionego mechanika browaru. Czy z tego wynika, że browar miał także mieszkania pracownicze ?
Pozdrawiam
ryszardga

becik
27-07-2011, 13:36
Nie chce zakładać nowego temau, sądzę że dla poniższej informacji miejsce jest stosowne.

Chodzi o album: Wiesław Chrzanowski, "Fotografie powstańcze i obozowe", Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa 2011.
Znalazłem jeden opis: - Unikatową cechą fotografii Chrzanowskiego są jego powstańcze fotoreportaże. To logiczne opowieści. Jedna z nich opowiada o wyprawie do magazynów browaru Haberbusch&Schiele. Zdjęcia sa autentyczne, nieinscenizowane - podkreśla Joanna Lang.

Ciekawi mnie co konkretnie te zdjęcia przedstawiają, są napewno unikalne. będę w MPW więc zerknę. Cena tej pozycji to ok. 20 zł

grzeber
27-07-2011, 14:02
Nie chce zakładać nowego temau, sądzę że dla poniższej informacji miejsce jest stosowne.

Chodzi o album: Wiesław Chrzanowski, "Fotografie powstańcze i obozowe", Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa 2011.
Znalazłem jeden opis: - Unikatową cechą fotografii Chrzanowskiego są jego powstańcze fotoreportaże. To logiczne opowieści. Jedna z nich opowiada o wyprawie do magazynów browaru Haberbusch&Schiele. Zdjęcia sa autentyczne, nieinscenizowane - podkreśla Joanna Lang.

Ciekawi mnie co konkretnie te zdjęcia przedstawiają, są napewno unikalne. będę w MPW więc zerknę. Cena tej pozycji to ok. 20 zł

Podejrzewam, że chodzi o jedyne znane zdjęcia z tej akcji. Ich reprodukcje można zobaczyć w samym muzeum, jak również na ich stronie:
http://www.1944.pl/galerie/fototeka/foto/3226/autor/75
http://www.1944.pl/galerie/fototeka/foto/3227/autor/75
http://www.1944.pl/galerie/fototeka/foto/3228/autor/75
http://www.1944.pl/galerie/fototeka/foto/3229/autor/75

Jeśli to jednak coś innego, to koniecznie tu napisz.

Stolp
03-08-2011, 19:24
Drobny dodatek z prywatnej kolekcji

ziomalreal
23-08-2011, 15:16
Jeżeli masz tylko tyle do powiedzenia w sprawie historii browarów warszawskich to gratulacje, pomyłki się zdażają, a ty poprostu jesteś upierdliwy i nie podważaj mojej wiedzy co do historii browarów bo widzę zę nie masz pojęcia o tym jak dużym zasobem materiałowym o historii browarów dysponuję, może starczyło by na kilka książek, to wynik żmudnej pracy i tysiąca godzin spedzonych w bibliotekach.
Jesteś z warszawy, to moż czepiać się mnie, napisz coś o którymś z browarów Warszawskich może o browarze z ul. Czerniakowskiej 92 nr. hipoteczny 2929/30, będzie to bardziej pożyteczne niż nabijanie postów :kac:

Skoro tyle czasu spędziłeś w bibliotece to chyba powinieneś nauczyć się już ortografii kolego. (vide: zdarzają od zdarzenie). Też jestem z Warszawy i bedę się czepiał :kwiatek:

gisou
24-08-2011, 09:26
Skoro tyle czasu spędziłeś w bibliotece to chyba powinieneś nauczyć się już ortografii kolego. (vide: zdarzają od zdarzenie). Też jestem z Warszawy i bedę się czepiał :kwiatek:

Czepić się postu sprzed 5 lat: BEZCENNE
:eek:

henbirofil
03-11-2011, 01:17
W Gazecie Przemysłowej z 1872 roku czytamy o ewentualnej sprzedaży trzech browarów H. Junga

Kałusz
07-11-2011, 21:18
Znalazłem w "Kurjerze Litewskim" z 1910 roku następującą notatkę:

" Za używanie etykiet wyłącznie w języku polskim browar warszawski pod firmą Karol Machlejd skazany został na karę pieniężną w wysokości 200 rb. Interesującą jest rzeczą, że firma używała tych samych etykiet przez 42 lata swego istnienia".

mike_wwa
09-11-2011, 22:51
Witam wszystkich

Czy ktoś z forumowiczów ma może wiedzę na temat, czy na warszawskim Słodowcu był jakiś browar lub choćby skład piwa, czy nazwa wzięła się od istniejących tu wiatraków?

Pozdrawiam,

Michał

henbirofil
09-11-2011, 23:01
Marymoncka Nr. Hip. 3140
-Kamienica, browar i cegielnia Pólkowska 1784 – 1830 Tereny przejęte pod budowę Cytadeli w1830 roku

Marymoncka Nr. Hip. 3139
-Dom, browar i cegielnia Bogucka. 1812. za rogatkami.

mike_wwa
13-11-2011, 20:36
henbirofil - dzięki

henbirofil
02-12-2011, 22:54
W Kurierze Warszawskim z 1886 roku wiadomość o zgonie Konstantego Schiele

Stolp
17-12-2011, 15:09
Temat jest dość długi i nie miałem czasu czytać całości ale może coś takiego się przyda:
http://www.google.pl/search?q=browar+site%3Ahttp%3A%2F%2Fwww.przodkowie .com%2Fwarszawa%2F&hl=pl&lr=&ft=i&cr=&safe=off
Jest to wynik wyszukiwania hasła "browar" na stronie http://www.przodkowie.com/warszawa/ Oczywiście można pomęczyć się ręcznie.
Ujęto tam "Skorowidz mieszkańców miasta Warszawy z przedmieściami na rok 1854"

Ahumba
17-12-2011, 15:48
Oczywiście można pomęczyć się ręcznie.
Ujęto tam "Skorowidz mieszkańców miasta Warszawy z przedmieściami na rok 1854"

Ręcznie przeleciałem się po mieszkańcach z nazwiskami na literę A. Efekt:

ARENDT Fryderyk czeladnik piwowarski zam. ul Żelazna 1147a.

Jeszcze mam parę minut czasu zacznę B.:rolleyes:

becik
17-12-2011, 15:59
Guttsche Ferdynand, czeladnik piwowarski, Ogrodowa 849

Ahumba
17-12-2011, 16:24
Jeszcze mam parę minut czasu zacznę B.:rolleyes:

.....
BAJER Jan Gotlib - były piwowar - zam. Śliska 1467
BAJER Karol - majster piwowarski - zam. Grzybowska 1048
BALEWSKI Franciszek - czeladnik piwowarski - zam. Pańska 1186
BANDTKE Karol - czeladnik piwowarski - zam. Wiejska 1738
BAUMGART Emil - czeladnik piwowarski - zam. Żelazna 1124
BENFSZH Adolf - czeladnik piwowarski - zam. Grzybowska 1051
BENFSZH Franciszek - majster piwowarski - zam. Grzybowska 1051
....

Ahumba
17-12-2011, 17:25
....
BENISCH Karol - fabrykant piwa - zam. Żelazna 1144
BERNHARD Konstanty - czeladnik piwowarski - zam. Krochmalna 1003
BITNER Franciszek - majster piwowarski - zam. Pańska 1218
BROZDOWICZ Leon - utrzymuje piwo bawarskie - zam. Św. Jerzego 1791
....

Ahumba
18-12-2011, 11:11
....
BRUDNICKI Józef - szynk piwa - zam. Przyrynek 1911/1912
BRZOZOWSKA Klara - szynk piwa - zam. Nowomiejska 163
CHYCZEWSKI Maryanna - szynk piwa - Mularska 2705 (nazwisko rodzaju męskiego)
CHYPCZYŃSKI Marcelli - szynk piwa - Długa 585
CIESIELSKI Kasper - czeladnik piwowarski - zam. ? (domu ma w spisie budynków)
....

Ahumba
18-12-2011, 13:51
....
CZĘCZER Romuald - czeladnik piwowarski - zam. Czerniakowska 2989a
DAHMS Jan - utrzymuje szynk piwa - zam. Krakowskie Przedmieście 396
EIFLER Florentyna - utrzymuje piwo bawarskie - zam. Miodowa 495a
EIZLER Józefa - utrzymuje piwo bawarskie - zam. Freta 278
Gajzler Franciszek - czeladnik piwowarski - zam. Śliska 1473
....

Ahumba
18-12-2011, 15:53
....
GAWŁOWSKI Sylwester - czeladnik piwowarski - zam. Ogrodowa 846/847
GĄSIOROWSKI Józef - czeladnik piwowarski - zam. Ogrodowa 846/847
GöLITZ Karol - administrator piw bawarskich - zam. Krakowskie Przedmieście 451
GREGOROWICZ Teodor - piwowar - Grzybowska 1029
GREGÓR Karol - majster piwowarski - Grzybowska 1051
....

Ahumba
18-12-2011, 17:09
....
GUTH Henryk - czeladnik piwowarski - Grzybowska1051
Guttsche Ferdynand, czeladnik piwowarski, Ogrodowa 849
HABERBUSCH Błażej - piwowar - Krochmalna 1003
HARTEL Michał - czeladnik piwowarski - domu nie ma w spisie budynków
HELMAN Gottfrid - czeladnik piwowarski - Ogrodowa 846/847
....

Ahumba
18-12-2011, 18:00
....
HERMANUTZ Mateusz - czeladnik piwowarski - zam. Krochmalna 1003
HEROLD Karol - czeladnik piwowarski - zam. Chłodna 915
HEROLD Karol - czeladnik piwowarski - zam. Wronia 1173c
HERTEL Karol - czeladnik piwowarski - zam. Prosta 1167
HERTZ Andrzej - czeladnik piwowarski - domu nie ma w rejestrze budynków
....

Ahumba
18-12-2011, 19:23
....
HOLMICH Karol - czeladnik piwowarski - zam. Solec 2911/2912
IWIŃSKI Józef - utrzymuje szynk piwa - zam. Piwna 103
JARZĘBOWSKI Władysław - czeladnik piwowarski - zam. Piekarska 131
KAIST Jan - czeladnik piwowarski - domu nie ma w spisie budynków
KAMIEŃSKI Stanisław - czeladnik piwowarski - Ogrodowa 846/847
....

Ahumba
19-12-2011, 08:48
....
KLAWE Henryk - właściciel browaru - zam. Krochmalna 1000
KLIM Krystyan - czeladnik piwowarski - zam. Ogrodowa 846/847
KNOTE Wilhelm - czeladnik piwowarski - zam. Grzybowska 1041
KOKOT Walenty - czeladnik piwowarski - zam. Łucka 8
KOLUDZKI Kacper - czeladnik piwowarski - zam. Ogrodowa 846/847
....

Ahumba
19-12-2011, 10:07
....
KOWALSKI Wojciech - majster piwowarski - zam. Waliców 1111
KRALEWSKA Emilia - utrzymuje piwo bawarskie - Krakowskie Przedmieście 399
KRAUZE Wilhelm - czeladnik piwowarski - zam.Grzybowska 1041
KROPF Krystyan - majster piwowarski - zam. Wiejska 1739
KüHN Frantz - czeladnik piwowarski - zam. Grzybowska 1034
....

Ahumba
19-12-2011, 15:06
....
LACHMAN Daniel - czeladnik piwa - zam. Chłodna 915
LIETZ Jan - administrator piw bawarskich - zam. Przejazd 651
LUDWIG Jan - fabrykant piwa - zam. Chłodna 926c
LUDWIG Jan - majster piwowarski - domu nie ma w spisie budynków
ŁOŚ Barbara - utrzymuje szynk piwa - zam. Krzywe Koło 181/182
....

Ahumba
19-12-2011, 18:44
....
Majzner Jan - majster piwowarski - zam. Targowa 172
MESSER Karol - czeladnik piwowarski - zam. Grzybowska 1041
MILLER Jan - czeladnik piwowarski - zam. Grzybowska 1034
MISZKOWSKI Stanisław - czeladnik piwowarski - zam. Grzybowska 1034
NAIMSKI Jakób - właściciel browaru - Białoskórnicza 2627
NAIMSKI Ludwik - piwowar - Wiejska 1738
....

Ahumba
20-12-2011, 16:56
....
NIEDŹWIEDZKI Aleksander - czeladnik piwowarski - zam. Chłodna 918
PAPIESKI Aleksander - czeladnik piwowarski - zam. Grzybowska 1025
PFAU Stanisław - majster piwowarski - zam. Krochmalna 997
PFEIFER Julian - czeladnik piwowarski - zam. Czerniakowska 2997
POCHL Jan - majster piwowarski - zam. Ogrodowa 857
....

Ahumba
20-12-2011, 18:44
....
POHL Jan - majster piwowarski - zam. Młynarska 3106
PREJSS Józef - czeladnik piwowarski - zam. Żelazna 1124
PRYBüSCH Edward - czeladnik piwa - zam. Chłodna 911
RAKOWSKI Benedykt - majster piwowarski - zam. Szeroka 61
RöHR Franciszek - fabrykant piwa - zam. Ceglana 1119/1120
....

Ahumba
20-12-2011, 20:41
....
ROLEWSKI Franciszek - utrzymuje piwo bawarskie - zam. Długa 590
SAGER Ferdynand - majster piwowarski - domu nie ma w spisie budynków
SCHEIDER Jan - czeladnik piwowarski - zam. Wiejska 1738
SCHENERT Antoni - majster piwowarski - zam. Żelazna 1123
SCHIELE Konstanty - właściciel browaru - zam. Krochmalna 1003
....

Piwowar
20-12-2011, 21:43
Mnie podpada, że ponad połowa nazwisk brzmi tam niemiecko. Zastanawia mnie, czy było tak w całej Warszawie, czy tylko w branży piwowarskiej.

Ahumba
20-12-2011, 22:01
Mnie podpada, że ponad połowa nazwisk brzmi tam niemiecko. Zastanawia mnie, czy było tak w całej Warszawie, czy tylko w branży piwowarskiej.

Jak przeglądam to prawie połowa to nazwiska niemiecko i żydowsko brzmiące.

Ahumba
21-12-2011, 07:40
Jak przeglądam to prawie połowa to nazwiska niemiecko i żydowsko brzmiące.

Z połową chyba przesadziłem. Widać natomiast spory odsetek takich nazwisk wśród mieszkańców Warszawy związanych z produkcją przemysłową. Wśród wojskowych i zawodów związanych z administracją sporo jest nazwisk rosyjskobrzmiących.

Ahumba
21-12-2011, 07:52
....
SCHMIDT Fryderyk - majster piwowarski - zam. Ogrodowa 858
SCHNEJDER Jan czeladnik piwowarski - domu nie ma w spisie budynków
SCHNEJDER Ludwik czeladnik piwowarski - domu nie ma w spisie budynków
SOBOLEWSKI Józef - czeladnik piwowarski - Żelazna 1124
SOKOŁOWSKI Antoni - czeladnik piwowarski - domu nie ma w spisie budynków
....

Leonpraga
21-12-2011, 09:53
Jeżeli chodzi o nazwiska brzmiące niemiecko to zazwyczaj, emigranci, niemiecki przemysł a w tym piwowarski był niestety lepiej rozwinięty niż Polski, duża nadwyżka siły fachowej w Niemczech skłaniała ich do poszukiwania miejsc pracy za granicą. Trzeba też pamiętać że do polski, wcześniej nastąpił duży napływ Żydów Niemieckich, o niemiecko brzmiących nazwiskach, którzy zostali z Niemiec wypędzeni, to samo było z żydami z Rosji, w śród, grupy tych nazwisk, znajdowali się też, Ślązacy i Pomorzanie, sporą grupę emigrantów, stanowili też Francuzi i Skandynawowie.

Leonpraga
21-12-2011, 10:07
Zapomniałem, że spora grupę w przemyśle piwowarskim mieli także przybysze z Austrii.

Ahumba
21-12-2011, 10:26
....
?? SOMMER Wojciech - fabrykant porteru ?? - zam. Solec 2911/2912
SPARMAN Jerzy - rewizor browaru - zam. Grzybowska 1049
STASIŃSKI Konstanty - czeladnik piwowarski - zam. Krochmalna 1003
SZACHOWSKI Teofil - czeladnik piwowarski - zam. Grzybowska 1019
SZEJ Wilhelm - czeladnik piwowarski - zam. Grzybowska 1042
....

henbirofil
21-12-2011, 12:16
Dlaczego przy nazwisku Wojciech SOMMER wstawiłeś znaki zapytania.

Ahumba
21-12-2011, 12:35
Dlaczego przy nazwisku Wojciech SOMMER wstawiłeś znaki zapytania.

Ta profesyja: producent porteru - zastanawiała mnie

Ahumba
21-12-2011, 12:38
....
SZEPCZYŃSKI Stanisław - czeladnik piwowarski - zam. Chłodna 918
SZMIDT Jan - czeladnik piwowarski - zam. Waliców 1115
SZPRYGADY Gotfryd - czeladnik piwowarski - zam. Czerniakowska 2997
SZTEJNBOK Franciszek - pisarz browaru - zam. Żurawia 1615
TYLGMAN Teodor - majster piwowarski - zam. Nowy Świat 1271
....

henbirofil
21-12-2011, 12:39
Nie producent a:
-Fabryka porteru i piwa angielskiego
W. Sommer i J. Wasilewski 1836-1838

Ahumba
21-12-2011, 12:52
Nie producent a:
-Fabryka porteru i piwa angielskiego
W. Sommer i J. Wasilewski 1836-1838

Ja TYLKO wybieram dane ze spisu mieszkańców Warszawy z 1854 r. a tam jako źródło utrzymania Wojciecha SOMMER stoi: producent porteru. I to sformułowanie spowodowało moje znaki zapytania.

henbirofil
21-12-2011, 13:03
Wiem co napisałeś, a napisałeś: ?? SOMMER Wojciech - fabrykant porteru ?? - zam. Solec 2911/2912 - a nie jak teraz piszesz PRODUCENT.

henbirofil
21-12-2011, 13:44
Sommer Wojciech fabrykant porteru 10-cyrkuł Solec 2911/2912 D-dom Sommer - kopia z Księga Adresowa Warszawy z 1854 roku.
Przeoczyłeś - Sommer Maciej utrzymuje bawaryę 11 Trębacka 638 K Lemański

henbirofil
21-12-2011, 13:50
Haberbusch Błażej piwowar 7 Krochmalna 1003 K Haberbusch, Schiele i Klawe - pełny opis

Ahumba
21-12-2011, 17:22
Haberbusch Błażej piwowar 7 Krochmalna 1003 K Haberbusch, Schiele i Klawe - pełny opis

Jeśli już wytykasz mi niepełne "wypisy", to może byś jeszcze zaznaczył,że ostatnie 3 nazwiska w tym zapisie dotyczą dotyczą właścicieli posesji, którą zajmuje osoba wymieniona na początku zapisu.
Jeśli chodzi o drugiego z Sommerów, to nie przeoczyłem tylko pominąłem, bo może jestem tępy, ale nie wiem czym się zajmuje osoba utrzymująca bawaryę. Osoby, które miały takie źródło utrzymania jak i osoby utrzymujące szynki (nie wiem, czy były tylko piwne) pomijałem z pełną świadomością.

henbirofil
21-12-2011, 20:02
Widzę, że nie możesz przeboleć, że złapałem Cię na błędzie - oczywistym. Dlaczego nie odniesiesz się do niego - do błędu. Pisałeś: -?? SOMMER Wojciech - fabrykant porteru ?? - zam. Solec 2911/2912 - a nie jak teraz piszesz PRODUCENT. W"wypisie" jak to nazwałeś jest FABRYKANT. Ty zamieniłeś na aktualnie używaną nazwę PRODUCENT a to błąd.
Tłumaczę słowo "bawaria" lub "bawarja" różna pisownia. BAWARIA jak sama nazwa wskazuje jest to zakład, lokal (szynk) oferujący Lubownikom piwo Bawarskie lub ala Bawarskie. Załączam reklamę z Przewodnika po Warszawie z 1814 roku
Napisałeś: Jeśli już wytykasz mi niepełne "wypisy", to może byś jeszcze zaznaczył,że ostatnie 3 nazwiska w tym zapisie dotyczą dotyczą właścicieli posesji, którą zajmuje osoba wymieniona na początku zapisu. NIE WYTYKAM a uzupełniłem - czemu piszesz dobitnie dwa razy DOTYCZĄ. Tym uzupełnieniem pokazuje, że znam publikację a zarazem pokazuje kolegom jak wygląda pełny opis tej bardzo przydatnej KSIĘGI. Nie wiem o jakich 3 nazwiskach piszesz.

Ahumba
21-12-2011, 20:48
Dla Ciebie i wielu ten zapis jest jasny jak słońce.
Nie dla wszystkich jest jasne co robią te trzy nazwiska, które tym razem oznaczyłem na czerwono. Dlatego jeśli uzupełniłeś (Ok) to warto było napisać co one tam robią.

Błąd fabrykant/producent popełniłem i ani on mnie boli ani się go nie wstydzę.
Tak jak tego, że do Twojego posta nie wiedziałem co znaczą przy pozycji źródło utrzymania słowa utrzymuje bawarię. Piszesz: "BAWARIA jak sama nazwa wskazuje jest to zakład, lokal (szynk) oferujący Lubownikom piwo Bawarskie lub ala Bawarskie." Jestem pewien, że gdybyś losowo spotkane osoby spytał o to co to znaczy, że ktoś utrzymuje bawarię otrzymałbyś przeróżne odpowiedzi.
Spytasz się dlaczego w takim razie taki laik jak ja wziął się za to? Bo miałem czas i chęć.

A teraz podsumowując i kończąc tą polemikę. Nigdy z historii (nawet piwnej) nie byłem orłem. Nie interesowałem się wcześniej używanymi sformułowaniami. I wieeeele muszę jeszcze piwa wypić, żeby być choć trochę biegłym w tym temacie.
Podobnie jak wiele osób, nawet na tym forum. I uważam, że wystarczy po prostu uzupełnić braki, ale w sposób prosty i logiczny dla każdego nawet dla mnie.

henbirofil
21-12-2011, 21:57
Te trzy nazwiska to właściciele browaru Krochmalna 59.Haberbusch oraz Schiele to zięciowie Klawe. Jak sam widziałeś w Księdze, byli właścicielami "k" - kamienicy. Na nikogo nie chcę wpływać , chcę tylko uzupełniać wiadomości. Chwała Ci za opisanie zawodów piwnych - to się przyda do historii browarów

Ahumba
22-12-2011, 09:14
....
WECHTEL Liba - utrzymuje szynk piwa - zam Elektoralna 793
WEIGARDT Filip - czeladnik piwowarski - domu nie ma w spisie budynków
WIEFINGIER Józef - czeladnik piwowarski - zam. Krochmalna 1001a
WYRZYKOWSKI Stanisław - czeladnik piwowarski - zam. Książęca 1749
ZIELIŃSKI Antoni - pisarz browaru - zam. Nowy Świat 1271
ZWOLIŃSKI Ryszard - pisarz browaru - zam. Graniczna 969
ŻUCHOWSKI Teodor - czeladnik piwowarski - Grzybowska 1051.

Ahumba
22-12-2011, 09:28
Kopiąc dalej w spisie znalazłem takie cudo pezy ulicy Ceglanej:

1119 K i Br. Emmel Wilhelm
1120 K i Br. Emmel Wilhelm

Ponieważ jak pisałem wcześniej nie znam historii warszawskiego browarnictwa może ktoś napisze to K i Br oznacza Kamienica i Browar i czy Emmel W miał browar(y) w Warszawie.

Ahumba
22-12-2011, 09:34
Przeglądając ulice znalazłem miejsca, gdzie w Warszawie w 1854 były browary i kto był ich właścicielem. Wypiszę je tu mimo, że są to pewnie zainteresowanym dobrze znane.

Ceglana 1118a - ZYLBERCAN Chaim
Ceglana 1118b - LANTMANN Karol
Chłodna 915 i 916 - BRZEZIŃSKI Fryderyk
Ciepła 1108ab - SCHAFER i GLIMP
Czerniakowska 2997 - SZYMANOWSKI Jakób
....

Ahumba
22-12-2011, 09:42
....
Dzika 2311a - VIFEGER Józef
Grzybowska 1032 - SS. ŻURAWSKICH
Grzybowska 1041 - KRAUSE Samuel
Grzybowska 1047a - JUNG
Grzybowska 1051, 1052, 1053 - SS. KAŹMIRUSA
....

Ahumba
22-12-2011, 10:03
....
Krochmalna 1000 - KLAWE Henryk
Krochmalna 1002 - SZTENCEL
Pokorna 2217b - BRZEZIŃSKI Andrzej
Solec 2914 - LEWENFISZ Fiszel
Śliska 1473, 1474 - HOPPENFELD
....

I znów niejasny (dla mnie) zapis przy ulicy Solec:

2929c K D. i Br. Bille Wilhelm
2930ab K D. i Br. Bille Wilhelm

Ahumba
22-12-2011, 10:14
....
Waliców 1109 - WOŁOSKI Aleksander i Julia
Waliców 1110, 1111, 1112 - KOWALSKI Wojciech
Waliców 1116 - RUDNICKA Maryanna
Wiejska 1738 - NAIMSKI Ludwik
Żelazna 1123 - BERGER Fryderyk
Żelazna 1141b - KADLER Krystyna
Żelazna 1144 - WOŁOWSKA Barbara
Żurawia 1615, 1616, 1617 - NAIMSKI Józef

henbirofil
22-12-2011, 14:27
Ceglana Nr 4 [ Цегляная ] Nr. Hip. 1120
-Browar Józef Orłowski 1800-1844 Otrzymał odznaczenie z ręki samego króla saskiego.
* 40-str.61
-Browar Wilhelm Emmel 1844-1854
Chciałeś wiadomości to powyżej masz "wypis". Końcówka browaru to upaństwowienie 1950 roku

henbirofil
22-12-2011, 14:36
Wytłumaczę, czemu nie przedstawiam całej historii browaru. Są wśród kolekcjonerów oraz gości, którzy potem wykorzystują gotowca w różnych publikacjach uznająć jako swoje. Dlatego też przedstawiłem wycinek historii browaru Ceglana Nr 4.

Leonpraga
20-02-2012, 15:45
Szukam wiadomości o firmie „Zrzeszone Browary Mrozowsko – Warszawskie – Nest i Spółka.”, może ktoś się natknął na tą firmę.

Tomorek
09-04-2012, 16:54
Poszukuję informacji o właścicielach browaru przy ul. Spadek nr hip. 1965.
Wiem, że pierwotnie właścicielem był Adam Wołowski a od ok 1822 r. Paweł Wołowski - czy ktoś może ma więcej informacji na temat tego browaru i ich właścicieli ?

zeko
26-07-2012, 14:30
Ciekawostka znaleziona na jednym z portali aukcyjnych. Dotyczy: Jana Bogumiła Kazimirusa ( w 1824 r. założył browar na ul. Grzybowskiej sprzedany w 1854r. Hermanowi Jungowi)*

*Z tego artykułu wynika iż browar był założony wcześniej niż podaje kolega grzeber.

Tomorek
26-07-2012, 15:33
Jan Bogumił Kazimirus zmarł 5 kwietnia 1816 W Warszawie a więc w 1824 browar mógł założyć jego syn Wilhelm.

iron
26-07-2012, 15:44
Najciekawsza jest w owym sprostowaniu Kazimirusa ówczesna skladnia i gramatyka.
Trochę sie nasz język pozmieniał:D

zeko
03-08-2012, 12:17
Oryginalny dokument (Dodatek do Gazety Warszawskiej z 14 maja 1811 r.) mogę wymienić na jakieś fanty związane z browarami w Bielsku, Cieszynie, Żywcu.

banasrobert
19-09-2012, 19:51
Na stronie Browary Mazowsza jest zrywka z Browaru Bawarja w Warszawie na Żeraniu.
Może ktoś napisze coś na jego temat?

banasrobert
26-09-2012, 10:43
A może takiego browaru w ogóle nie było? :confused:

Cooper
26-09-2012, 11:17
Na stronie Browary Mazowsza jest zrywka z Browaru Bawarja w Warszawie na Żeraniu.
Może ktoś napisze coś na jego temat?

Browar taki był skoro została wydana zrywka. No chyba że to nadużycie nazwy browar. Do browaru na Żeraniu przypożądkowaliśmy ją nieco umownie, być może browar ten nie znajdował się na Żeraniu.

banasrobert
26-09-2012, 16:45
A w którym miejscu na Żeraniu miał stać ten browar ?. Tej informacji nigdzie też nie mogę znaleźć. Nie doszukałem się żadnych etykiet, zapisów itp na jego temat a zainteresowało mnie bo to tylko 3 kilometry od mojego domu :(

Cooper
26-09-2012, 18:44
Gdzie stał dokładnie to i sam bym chciał wiedzieć podobnie jak zobaczyć etykietki z niego :p Żeby było śmieszniej to w niektórych carskich spisach przemysłowych w jednym roku funkcjonują jednocześnie nawet 2 czy 3 browary na Żeraniu choć może to być błąd. Dawni właściciele żeromskiego browaru/browarów(?) to np Grobman (Grossmann?) lub M. Magnuska. Być może browar stał w okolicy obecnego Portu Żerańskiego. Wydaje mi się iż gdzieś spotkałem się z takim właśnie opisem lokalizacji browaru.

Leonpraga
26-09-2012, 21:09
Browar, prawdopodobnie stał za rogatkami Golędzinowskimi, lub Petersburskimi, zaraz za wiaduktem kolejowym, w bok od ronda Starzyńskiego, po wojnie wyprostowano drogę i dołożono drugą w stronę kanału, która przechodziła, przez były teren browar, jeszcze na sto procent ni mogę tego potwierdzić ale browar był na pewno na Golędzinowie.

banasrobert
27-09-2012, 21:26
Rogatki petersburskie od 1832 r znajdowały się w pobliżu kościoła, który stoi do dziś u zbiegu Ratuszowej i Jagiellońskiej.

Leonpraga
28-09-2012, 02:34
Chyba nie masz pojęcia o czym piszesz na Ratuszowej nie było nigdy rogatek.

banasrobert
28-09-2012, 20:52
Chyba nie masz pojęcia o czym piszesz na Ratuszowej nie było nigdy rogatek.

Masz rację, mój błąd. Rogatki Petersburskie były trochę bardziej na północ, na wysokości dzisiejszej ulicy Brechta, co jest widoczne na załączonym planie z połowy XIX wieku. widoczny na planie most łyżwowy znajduje się na wysokości dzisiejszej ulicy Kłopotowskiego (Komora Wodna - aktualnie Pałac Ślubów)
Do rogatek ulica miała nazwę Moskiewska, za rogatkami w kierunku północnym - Peterburska.
Zdjęcia (http://pokazywarka.pl/i4lxfk/)

budowa mostu przy Cytadeli (obecnie Gdański) została rozpoczęta w 1873 roku a drugi most kolejowy w 1908 i dopiero od tego czasu Jagiellońską przedziela nasyp kolejowy z wiaduktem. Wcześniej tory z mostu przy Cytadeli znajdowały się na poziomie gruntu.

Leonpraga
28-09-2012, 21:49
Nie wiem skąd bierzesz te bzdurne wiadomości, jeżeli oglądałeś tą mapę to na praskim brzegu jest zaznaczony fort Śliwicki na wprost Cytadeli a z niego widać jak prowadzi ścieżka do rogatek Golędzinowskich.
Na tym linku mapy.genealodzy.pl/mapa-01.html obejrzysz sobie dokładnie zaznaczone rogatki Golędzinowskie. Przy żadnej Brechta nie było rogatek , na tym terenie znajdowały się koszary i magazyny wojskowe.
Trasa która idzie od Rogatek Golędzinowskich na górze mapy, do rogatek Ząbkowskich, powinno być Rogatki Bródnowskie pomylono nazwę, idzie wał ziemny, to mniej więcej tak jak nasyp kolejowy teraz wzdłuż ul. Starzyńskiego.

banasrobert
01-10-2012, 14:34
Nie ma informacji bzdurnych, mogą być jedynie mało precyzyjne.
A to źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ulica_Jagiello%C5%84ska_w_Warszawie
http://www.flickr.com/photos/22299894@N03/2259547769/

Leonpraga
01-10-2012, 20:43
Podane przez ciebie źródło wiedzy niczego nie rozwiązuje, ty mi podsuwasz dane z okresu 1830 -1850 a browar istniał w latach ok. 1878-1927, więc co ma piernik do wiatraka.
Po Powstaniu Listopadowym, Car w 1832- 1836, postanowił wybudować Cytadelę, dla obrony i przestrogi dla mieszkańców warszawy próby ponownego powstania, w 1835- 1836 wybudowano na Golędzinowie fort Śliwickiego, duża część zabudowań na tym terenie uległa spaleniu i zniszczeniu, w tym samym czasie utworzono pole ostrzałowe z fortu, a więc tereny obecnego ZOO i tereny w kierunku do dzisiejszej ulicy 11 Listopada która później zresztą nosiła nazwę Esplandowa i Śliwicka, wtedy też powstały te rogatki w miejscu dzisiejszej ulicy Brechta i Jagielońskiej, lecz nie spełniały one nigdy swojej roli, miały one zastąpić rogatki Petersburskie które znajdowały się przy Goledzinowie, lecz nigdy tak się nie stało, a nowo wybudowane rogatki nigdy nie spełniały swego zadanie, więc nie były rogatkami i nie zastąpiły Starych rogatek Petersburskich (Golędzinowskich).

Linki do map z okresu działalności browar z zaznaczonymi rogatkami Petersburskim

Varšava / v lit. V. Valkieviča.
Data wydania : 1876
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/docmetadat ... rom=latest

Warszawa = Varšava / lit. F. Kasprzykiewicz.
Data wydania : [ca 1887]

Plan miasta Warszawy i okolic / litografia F. Kasprzykiewicza.
Data wydania : 1895

Plan miasta Warszawy : dodatek do wydawnictw Delegacyi Fabrycznej przy Warsz[awskim] Oddz[iale] Ros[yjskiego] Tow[arzystwa] Pop[ierania] Przem[ysłu] i Handlu / w lit. Ottona Flecka.
Data wydania : 1896

Plan informacyjny Wielkiej Warszawy
Data wydania : [ca 1919]

raisinss
03-01-2013, 22:39
Witam
Nie wiem czy pisze w dobrym watku ale moze:)
Czy ktos posiada informacje na temat Jozef Pretzlaf ktory przed II wojna prowadzil karczme ( Szynk) w Warszawie. nie wiem na jakiej ulicy. Bede wdzieczna za informacje

dekant1200
02-02-2013, 13:40
Różne statystyki i porównania (1871 -1881) Browarów Warszawskich z innymi browarami w Królestwie Polskim.

dekant1200
02-02-2013, 14:33
Niestety załącznik mało czytelny, wobec tego tekst.
Browary i warzelnie miodu.
Podług sprawozdania Ministeryum finansów znajdowało się w Kr. Polskiem w 1880 r. 440 browarów, warzelni miodu 97 i jedna połączona z browarem; w 1881 r. zaś 427 browarów, 103 warzelnie miodu i jedna warzelnia połączona z browarem.
Z ilości powyższej browarów przypadają na samą Warszawę 22 browary. Do znaczniejszych należą cztery browary Hermana Jung'a, jeden z machiną parową o sile 12 koni, drugi 6, trzeci 4 konie; produkcya ich roczna wynosiła 697.700 rubli (132.000 + 180.500+175.200+210.000) zajętych robotników było: 138 (20 + 28 + 48 + 42). Następnie znacznym jest browar należący do W. Kijoka i S-ki zatrudniający 28 robotników z produkcya roczną ocenioną na 252.000 rubli. Browar należący do Lentzkiego Aleksandra istnieje od 1835 r. przerobiony w 1874 r: na parowy, z machiną parową o sile 20 koni, zatrudnia 17 robotników i produkcya roczna ocenioną jest na 209.664 ruble. Browar Haberbuscha i Schille zatrudnia 40 robotników z produkcya roczną ocenioną na 178.360 rubli.
Browar Henryka Limprechta z produkcya roczną ocenioną na 137.063 ruble, zatrudnia 20 robotników. Browar Karola Machlejda istniejący od 1868 r. zatrudnia 30 robotników z produkcya roczną wynoszącą 126.000 rubli.
Produkcya pozostałych browarów jak np. Zygmunta Bonischa, Edwarda Reicha i in. jest daleko mniejszą.
Poza Warszawą istniejące browary są urządzone na daleko mniejszą skalę, do większych jeszcze zaliczają 5 browarów w Lublinie, należących do: Karola Fettera, Juljana Frika, Franciszka Enscha, Arona Ejsemera i Samuela Rosenblata z produkcyą ogólną ocenioną na 149.365 rubli z 53 robotnikami. W gub. Piotrkowskiej 4 browary miasta Łodzi produkują razem za 180.000 rubli i zatrudniają 46 robotników. W Tomaszowie browar należący do Aloizego Milejzen zatrudnia 20 robotników i produkuje rocznie za 51.000 rubli.
W gub. Radomskiej w m. Radomiu trzy browary należące do: Filipa Keplera, Ignacego Zabiełły i Józefa Saskiego zatrudniają razem 30 robotników i produkują rocznie za 49.485 rubli. W całej zaś gub. Radomskiej znajduje się 30 browarów z produkcyą roczną 144.679 rubli, zatrudniających 151 robotników. W gub. Płockiej w kolonii Maszewo pow. Płockiego znajduje się znaczny browar należący do Piotra Scheflera, zatrudniający 33 robotników z produkcyą roczną 75.300 rubli.
W gub. Siedleckiej we wsi Puczyce pow. Konstantynowskiego, znajduje się browar należący do W. Chudzyńskego zatrudniający 8 robotników i produkujący rocznie za 42.600 rubli.
Inne browary Kr. Polskiego są zupełnie małych rozmiarów.
Porównywając produkcyą browarów i warzelni miodu w 1871 r. z produkcyą 1880 r: podług sprawozdań pp. gubernatorów, znajdziemy różnice następujące:
. . . . . . . . . . . . . . . . . w 1871 r. . 1880 r. Różnica
Ilość zakładów . . . . . . . .486 . . . 451 . . . . . . . . . .—7%
Zajętych robotników. . .1.533 . . 2.219. . . . . . . . . . 45 „
Wartość produk.rub.1.784.544..4.972.810. . . . . .178,66 „
Produkcya zatem prawie się potroiła, liczba zaś zajętych robotników powiększyła się o półtora raza.

Leonpraga
20-02-2013, 00:53
No tak myślę że na 99 % namierzyłem, miejsce browaru Bawaria w Żeraniu, znajdował się za Portem Źerańskim, między ulicami Zarzecze i Dorodną, śladów na pewno nie ma co szukać, no ale warto spróbować, nie ma mnie obecnie w Warszawie bo sam bym się przejechał. ale z tego co znam te tereny to pewnie nic się nie uchowało.

banasrobert
20-02-2013, 11:48
Pobieżny przegląd tego terenu z poziomu satelity wskazuje na brak jakichkolwiek szans na znalezienie pozostałości browaru. Same zakłady (nowe budynki) i domy jednorodzine :(

Leonpraga
09-05-2013, 11:03
Zdjęcie browaru Nowolipie 68, na zdjęciu widać budynki posesji nr hip. 2444 i 2445, zdjecie ''Warszawska Identywikacja" autor fot. Julian Bryan 1939.

Cez
09-05-2013, 12:47
Kilka zdjęć związanych z browarami można znaleźć na stronie http://www.archiwumwoli.waw.pl/, po wpisaniu hasła "browar" w wyszukiwarce.