Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browary Ziem Północnych i Zachodnich w latach 1945 - 1952

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • slawekkazek
    Senior
    • 01-2003
    • 544

    Browary Ziem Północnych i Zachodnich w latach 1945 - 1952

    Najwyższy czas by zapowiedzieć nową książkę pt. "Browary Ziem Północnych i Zachodnich w latach 1945 - 1952" - a w zasadzie dwie książki, bo całe opracowanie będzie składać się z dwóch tomów, które ukażą się odrębnie. Na początek... tom II, czyli katalog. Tom I (synteza) ukaże się w bliżej nieokreślonej przyszłości, czyli po zdobyciu finansowania. Myślę, że publikacja ucieszy wszystkich miłośników historii piwowarstwa, w szczególności tych tropiących dzieje browarów na tzw. ziemiach odzyskanych. Wyszła niezła cegła, bo katalog oobejmuje 230 obiektów. Skąd aż tyle?:
    "W latach 1937 – 1942 źródła niemieckie wymieniają 199 browarów, jednak nie wszystkie prowadziły wówczas działalność. Cześć zamknięto wcześniej, tryb pracy niektórych możemy określić jako „nieregularny”. Wybuch wojny spowodował zamknięcie lub okresowe przestoje wielu z nich. Wiele zakładów zostało zniszczonych w wyniku działań wojennych.
    W źródłach powojennych odnaleziono wzmianki o 170 browarach poniemieckich. Lista ta może być jednak niepełna, z uwagi na słaby stan zachowania dokumentów. Należy dodać, że wśród nich znalazły się i takie, których nie wymieniają źródła niemieckie. Chodzi o zakłady zamknięte w okresie I wojny światowej a nawet wcześniej, które potrafiono jednak zidentyfikować jako browary (choćby a podstawie napisów na elewacji budynku)".
    Ciekawa jest statystyka powojenna:
    "W dwóch pierwszych latach (1945 – 1946), nazywanych okresem pionierskim, uruchomiono 49 browarów, z czego dwa pozostawały w administracji radzieckiej (Świebodzice do 1951 i Legnica do1956 roku). Zakłady uruchamiane były przez konstytuujące się władze lokalne, związki spółdzielcze, formujące się struktury państwowego zjednoczenia, radzieckie władze wojskowe – te w większości dość szybko przekazano stronie polskiej, a nawet osoby prywatne".
    Jednak co ciekawe:
    "Do końca 1950 roku zamknięto 19 zakładów, w tym browar w Bytomiu (z powodu decyzji strony radzieckiej o demontażu urządzeń) i browar Mieszczański we Wrocławiu (...). Po roku 1950 otwarto dalszych 8 zakładów, a kolejne dwa przejęto z rąk radzieckich, doprowadzono też do ponownego uruchomienia browarów w Bytomiu i Wrocławiu (Mieszczański). Oznacza to, że poczynając od 1945 roku otwarto 57 browarów, zaś 173 zakłady ujęte w katalogu pozostały trwale zamknięte, co nie oznacza, że nie wykorzystywano ich do innych celów, związanych z produkcją piwowarską. W 46 obiektach uruchomiono rozlewnie i hurtowe składy piwa, w tym w 31 browarach trwale zamkniętych. 15 obiektów spełniało funkcję rozlewni przed uruchomieniem produkcji lub po jej zamknięciu. W kilku obiektach podjęto produkcję słodu (np. Ząbkowice Śląskie) lub utrzymano ją po zamknięciu produkcji piwa (np. Słupiec, Trzcianka). Tym samym na cele przemysłu piwowarsko-słodowniczego wykorzystanych zostało 88 dawnych browarów poniemieckich".
    Szczegóły oczywiście w książce. Wspomniany katalog jest na etapie składu i być może ukaże się jeszcze przed wakacjami.


  • darekd
    PremiumUżytkownik
    • 02-2003
    • 12203

    #2
    Super sprawa, gratuluję!

    Czy jest już wybrane wydawnictwo (chodzi mi o syntezę)? Może jest możliwość pomocy, czy może chodzi bardziej o czekanie np. na grant itp.?

    Comment

    • slawekkazek
      Senior
      • 01-2003
      • 544

      #3
      Tom II wydaje Księgarnia Akademicka - sprawdzony wydawca, w kontekście kilku ostatnich książek. Na tom I na razie nie mam finansowania, po cichu liczę, że z tomem II w ręku uda się gdzieś zakołatać... Inne możliwości to dofinansowanie ministerialne (monografie naukowe), ale to raczej mglista procedura. Księgarnia Akademicka będzie oczywiście pomagać w poszukiwaniach, więc jest naturalnym wydawcą tomu I.

      Comment

      • Pendragon
        Senior
        • 03-2006
        • 13950

        #4
        Bierę w ciemno!

        moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


        Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

        Comment

        • Prusak
          Senior
          • 07-2005
          • 4312

          #5
          Można będzie to jakoś zamówić? Daj znać, kiedy się ukaże.

          Comment

          • Pendragon
            Senior
            • 03-2006
            • 13950

            #6
            Mamy wakacje, jakieś wieści?



            moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


            Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

            Comment

            • slawekkazek
              Senior
              • 01-2003
              • 544

              #7
              Wakacje to szerokie pojęcie Korekta skończona, oglądamy pierwsze łamania. Ale to ponad 400 stron, więc jeszcze chwilka....

              Comment

              • Pendragon
                Senior
                • 03-2006
                • 13950

                #8
                Minął miesiąc. Jakie wieści?

                moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                Comment

                • Pendragon
                  Senior
                  • 03-2006
                  • 13950

                  #9
                  Wakacje minęły. Cisza w temacie.

                  moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                  Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                  Comment

                  • slawekkazek
                    Senior
                    • 01-2003
                    • 544

                    #10
                    To były naprawdę długie wakacje A tak naprawdę, klasyczny przykład działania praw Murphy'ego. W czerwcu osoba odpowiedzialna rzuciła pracę w wydawnictwie (korporacje lepiej płacą), wraz z moją książką, a tu wiadomo - wakacje. Inni redaktorzy zajęci. W sierpniu pojawiła się nowa siła, ale szybko doszła do wniosku, że to praca nie dla niej. Tekst został w stanie tragicznego rozgrzebania. W październiku książka trafiła w końcu do doświadczonej redaktorki i wszystko ruszyło z kopyta, choć praca na niedokończonych pdf-ach była koszmarem, ale nie było wyjścia...
                    Efekt - trzymam w rękach wydruk próbny. Całość ma 654 strony, muszę jeszcze tę cegłę dokładnie przeczytać, nanieść ewentualne poprawki, to samo zrobi redaktorka. Więc jeszcze chwila - ale (mam nadzieję) krótka.
                    Na tył okładki trafił następujący tekst (coś tam mówi o zawartości):
                    Ustalenie zachodnich granic Polski, które nastąpiło w 1945 roku, oznaczało przyłączenie ziem III Rzeszy położonych na wschód od Odry i Nysy Łużyckiej. W porównaniu do ziem II Rzeczypospolitej przejętych przez Związek Radziecki na wschodzie, były to tereny znacznie lepiej uprzemysłowione, pokryte gęstą siecią komunikacyjną, z kilkoma dużymi ośrodkami przemysłowymi. Ziemie te zostały w znaczącym stopniu zniszczone w wyniku szeroko pojętych działań wojennych. Wyposażenie wielu fabryk zostało zdewastowane, wywiezione za Odrę lub do Związku Radzieckiego, rozszabrowane, czy po prostu bezmyślnie zniszczone.
                    Wedle oficjalnych danych Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych z 1946 roku, pod koniec 1938 roku działało w Polsce 137 browarów, których potencjał wykorzystany był w 35%. Na Kresach Wschodnich pozostało 39 zakładów, o potencjale nie przekraczającym ¼ możliwości przedwojennych. Na przyłączonych ziemiach poniemieckich miało znajdować się 111 browarów, o mocach produkcyjnych porównywalnych do przedwojennego przemysłu piwowarskiego.
                    Poważną wątpliwość budzi ostatnia liczba. Obejmowała ona bowiem jedynie zakłady włączone (choć niekoniecznie wykorzystane) w ówczesne struktury przemysłu piwowarskiego. Źródła niemieckie z lat 1937 – 1942 wymieniają 199 browarów, choć nie wszystkie z nich były czynne. Kwerenda w źródłach powojennych przyniosła informacje o 170 browarach, wśród których znalazła się spora grupa zakładów niewymienionych w dokumentach niemieckich. Chodzi tu o browary zamknięte w czasie Wielkiej Wojny lub niedługo po jej zakończeniu, a niekiedy znacznie wcześniej, wciąż jednak identyfikowalne w ówczesnym krajobrazie.
                    W katalogu uwzględniono łącznie 230 obiektów. Ułożono go zgodnie z podziałem terytorialnym struktur piwowarskich z zastrzeżeniem, że ulegał on pewnym modyfikacjom w trakcie kolejnych reorganizacji. Notki katalogowe ujmują podstawowe zagadnienia związane z pojedynczymi zakładami. Zasadniczą trudnością badawczą były dotkliwe luki źródłowe, niekiedy niemożliwe do wypełnienia. Podstawowe zagadnienia badawcze wraz z wnioskami zostaną przedstawione w pierwszym tomie niniejszego opracowania.

                    Comment

                    • abernacka
                      Senior
                      • 12-2003
                      • 10837

                      #11
                      Nawet nie wiesz jak ja na tą książkę wyczekuję Czyli może na gwiazdkę się ukaże.
                      Last edited by abernacka; 09-11-2023, 11:06.
                      Piwna turystyka według abernackiego

                      Comment

                      • Prusak
                        Senior
                        • 07-2005
                        • 4312

                        #12
                        Jak się ukaże, warto byłoby wrzucić informację o możliwościach jej nabycia pod konkretnymi namiarami.

                        Comment


                        • e-prezes
                          e-prezes commented
                          Editing a comment
                          Możesz zaglądać pod link, który Sławek wstawił w dwu poprzednich wpisach o swoich wydawnictwach. Obstawiam, że przez to samo wydawnictwo zostanie wydane.
                      • slawekkazek
                        Senior
                        • 01-2003
                        • 544

                        #13
                        Mam potwierdzenie, że drukarnia ma oddać gotową książkę do wydawnictwa 30 listopada. Więc może nawet na Mikołajki... Pod poniższym likiem można śledzić, czy książka już się ukazała (choć i tak o tym napiszę). Link wkleiłem i w innych postach, gdyż pokazały się dwa wznowienia:

                        Comment

                        • Pendragon
                          Senior
                          • 03-2006
                          • 13950

                          #14
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika abernacka Wyświetlenie odpowiedzi
                          Nawet nie wiesz jak ja na tą książkę wyczekuję .
                          Ja bardziej!


                          moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                          Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                          Comment

                          • darekd
                            PremiumUżytkownik
                            • 02-2003
                            • 12203

                            #15
                            A ja jeszcze dodatkowo czekam na ten II tom

                            Tak pomyślałem, że może dobrym pomysłem byłaby zrzutka, np. na www.patronite.pl ?
                            albo też przez browar.biz?

                            Jaki jest przybliżony koszt wydania?

                            Comment

                            Przetwarzanie...
                            X
                            😀
                            🥰
                            🤢
                            😎
                            😡
                            👍
                            👎