Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

zacieranie zaraz mnie wykończy

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • gramofonomanka
    Member
    • 04-2009
    • 47

    zacieranie zaraz mnie wykończy

    Witam i błagam o pomoc,
    Dziś miał nadejść ten triumfalny dzień, w którym gramofonomanka przeszła do następnego etapu browarnianego wtajemniczenia. Zabrałam się za warzenie z zacieraniem zamiast gotowania piwa instant. I tak wszystko pięknie, tylko zacieranie miało trwać ok. 30 min a ja już siedzę ponad godzinę nad tą miksturą, co 20 min robię próbę i dalej ten cholerny płyn lugola się koloruje na piękny granat nocnego nieba. Ma ktoś pomysł co się dzieje?

    Umieszczam przepis z którego korzystam:

    Piwo Harcerskie:
    4.5blg, 20l, fermentacja górna:
    -0.75g słodu pilzneńskiego
    -0.75g s. karmelowego jasnego
    -60g chmielu aromatyzowanego
    -200g glukozy
    -drożdże górnej ferm.

    Warzymy. Wsypujemy słody do ok. 5l wody podgrzanej do ok 78 stopni C zacieramy w temp 73-75 (w celu uzyskania dużego udziału ekstraktu niefermentującego) do uzyskania negatywnej próby jodowej (20-30min). Podgrzewamy do 80 stopni i filtrujemy.
    Gotowanie; 60 min
    Chmielenie: 15g na początku, 15g- 30 min przed końcem, 30g- przed koncem gotowania. W razie potrzeby uzupełnić przegotowaną wodą do 20l. I dalej opis fermentacji...

    Może ja coś źle tu zrozumiałam, czy tu się zaciera w 5l wody? Czy zaczyna się zacieranie w 5l i zaraz się uzupełnia gar do 20l?
    W moim garnku jest narazie słód i 5l wody.
    help!
    tee hee!
  • Marusia
    Senior
    • 02-2001
    • 20211

    #2
    A skąd taki przepis? Za wysoka temperatura pierwotna. Beta amylaza pracuje najlepiej w temp. 63-60 stopni, a "zabijasz" ją temperaturą 70 stopni. Z kolei alfaamylaza pracuje najlepiej w temp. 73-70 stopni. Zostało Ci tak mało enzymów w słodzie, że skrobia nie ma szans zmienić się w cukier. Na szczęście zużyłaś mało słodu - wywal to i zaczynaj od nowa.

    Acha, no i zapraszam na Szkółkę 25.10 - szkoda, że nie byłaś ostatnio, właśnie przerabialiśmy ten temat
    www.warsztatpiwowarski.pl
    www.festiwaldobregopiwa.pl

    www.wrowar.com.pl



    Comment

    • gramofonomanka
      Member
      • 04-2009
      • 47

      #3
      damn it!
      sądziłam że ze sprawdzonego źródła z "Wszystko o piwie" Fałata, znaczy się że to co tam w garnku mam już jest nie do odratowania?
      No to mam pytanie do sklepu Centrum piwowarstwa- Jest szansa na odbiór słodów jakoś w tym tygodniu we Wrocławiu?
      tee hee!

      Comment

      • jacer
        Senior
        • 03-2006
        • 9875

        #4
        0,75 gramów? To ile to ziarek?

        Czy 0,75kg?

        Tak i tak to mało słodów, można wylać kurom.
        Milicki Browar Rynkowy
        Grupa STYRIAN

        (1+sqrt5)/2
        "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
        "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
        No Hops, no Glory :)

        Comment

        • Marusia
          Senior
          • 02-2001
          • 20211

          #5
          Da radę, chyba, że zamówisz jakieś straszne hocki klocki

          A Ziemek pisze o wsypaniu słodów do wody o temp. 73 stopni, a nie 78
          Last edited by Marusia; 14-10-2009, 16:20.
          www.warsztatpiwowarski.pl
          www.festiwaldobregopiwa.pl

          www.wrowar.com.pl



          Comment

          • gramofonomanka
            Member
            • 04-2009
            • 47

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
            0,75 gramów? To ile to ziarek?

            Czy 0,75kg?

            Tak i tak to mało słodów, można wylać kurom.
            tfu pomyliło mi 0.75kg- to ze złości pewnie
            tee hee!

            Comment

            • Tomasz_FK
              Senior
              • 10-2003
              • 221

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia Wyświetlenie odpowiedzi
              A skąd taki przepis?
              Pewno stąd.

              Ja bym proponował wpierw przeprowadzić próbę jodową i ewentualnie przetrzymać zacier w tych zalecanych 73'C. Jeśli uda się rozłożyć skrobię do końca, to może coś z tego będzie.

              Wody z pewnością należy dolać w trakcie wysładzania, podgrzewając ją do jakichś 80'C.
              Tomasz
              "Sleeping makes me hungry. And eating makes me sleepy. Life is good." Garfield, 11 lipca 1991 r.

              Comment

              • gramofonomanka
                Member
                • 04-2009
                • 47

                #8
                Marusi rada jest najlepsza już i tak cały w tej chwili mija 2 godzina jak to siedzi w garnku, więc to chyba nie ma sensu.

                i powtarzam, przepis jest z książki Fałata
                tee hee!

                Comment

                • Marusia
                  Senior
                  • 02-2001
                  • 20211

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Tomasz_FK Wyświetlenie odpowiedzi
                  Pewno stąd.
                  Ryzykowny przepis, jak widać
                  www.warsztatpiwowarski.pl
                  www.festiwaldobregopiwa.pl

                  www.wrowar.com.pl



                  Comment

                  • Tomasz_FK
                    Senior
                    • 10-2003
                    • 221

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika gramofonomanka Wyświetlenie odpowiedzi
                    Marusi rada jest najlepsza już i tak cały w tej chwili mija 2 godzina jak to siedzi w garnku, więc to chyba nie ma sensu.
                    Ale wpierw zrób próbę jodową. Będziesz miała czyste sumienie.
                    Tomasz
                    "Sleeping makes me hungry. And eating makes me sleepy. Life is good." Garfield, 11 lipca 1991 r.

                    Comment

                    • gramofonomanka
                      Member
                      • 04-2009
                      • 47

                      #11
                      zrobiłam- na nic... no cóż pierwsze koty za płoty
                      tee hee!

                      Comment

                      • wogosz
                        Senior
                        • 12-2005
                        • 1007

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia
                        A Ziemek pisze o wsypaniu słodów do wody o temp. 73 stopni, a nie 78
                        Chyba nie masz racji. Na stronie Browamatora którą podaje Tomasz_FK jak byk stoi: "wsypać słody do ok 5l wody podgrzanej do ok. 78 st. C". No i zgodnie z tym przepisem uczyniła Gramofonomanka (ten nick to prawie jak "stół z powyłymywanymi nogami" ). Efekt - jak na załączonym obrazku. Jeżeli Ziemek sądził, że te 1,5kg słodu schłodzi 5l wody o 5 stopni zanim inaktywacji ulegnie przynajmniej 80% alfa-amylazy, to chyba bardzo dawno nie robił żadnego zacieru. Myślę że to błąd który pojawił się przy zamieszczaniu przepisu przez Browamatora, a nie rzeczywisty przepis Mapajaka.
                        Gramofonomanka! Jeżeli chcesz jeszcze uratować ten zacier, to ześrutuj jeszcze ok. 1kg słodu pilzneńskiego i dodaj do tego zacieru w temp ok. 68 st. a potem podgrzej do 72 st. Na końcu po gotowaniu rozcieńcz brzeczkę wodą do zakładanych 4,5 Blg.

                        Comment

                        • Marusia
                          Senior
                          • 02-2001
                          • 20211

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wogosz Wyświetlenie odpowiedzi
                          Chyba nie masz racji. Na stronie Browamatora którą podaje Tomasz_FK jak byk stoi: "wsypać słody do ok 5l wody podgrzanej do ok. 78 st. C". .
                          Tak, to przepis Mapajaka. Ja myślałam, że koleżanka posługuje się książeczką Fałata
                          www.warsztatpiwowarski.pl
                          www.festiwaldobregopiwa.pl

                          www.wrowar.com.pl



                          Comment

                          • Krzysiu
                            Krzysiu
                            • 02-2001
                            • 14936

                            #14
                            Swoją drogą mieszankę 50% pilsa i 50% karmela i tak trzeba zacierać dłużej, bo słód karmelowy jest nieczynny enzymatycznie.

                            To jest do uratowania, tylko zacierać trzeba do skutku, może potrwać parę godzin. Albo, jak pisze Wogosz, zacierać ponownie ze świeżym słodem. Ale przepis jakiś dziwny jest, przy takiej proporcji słodów otrzymuje się strasznie chemiczne posmaki.

                            Comment

                            • Tomasz_FK
                              Senior
                              • 10-2003
                              • 221

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia Wyświetlenie odpowiedzi
                              Tak, to przepis Mapajaka. Ja myślałam, że koleżanka posługuje się książeczką Fałata
                              Prawdopodobnie to ten sam przepis. Pamiętam go jeszcze z czasów gdy sam zaczynałem zacierać. I pamiętam, że w wielu podobnych przepisach z tamtego okresu, startowa temperatura wody często wydawała mi się mocno zawyżona. Może ktoś przechowywał ześrutowany słód w lodówce?
                              Tomasz
                              "Sleeping makes me hungry. And eating makes me sleepy. Life is good." Garfield, 11 lipca 1991 r.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎