Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kuchenno-łazienkowa warzelnia Hasintusa

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • hasintus
    Senior
    • 07-2006
    • 850

    Przed rozpoczęciem nowego sezonu chyba warto podsumować poprzedni:
    Warka XIII – jasny lager warzony metodą potrójnej dekokcji – piwo bardzo wytrawne, piana była jednak bardzo słaba i tu winę zwaliłem na przerwę białkową. Piwo niestety było mocno przechmielone. W nowym sezonie spróbuję zrobić podobnego pilsnera zmieniając carapils na carahell no i oczywiście mniej chmielu.
    Warka XIV – lager monachijski – przyzwoite piwo i całkiem dobre przy tek prostym składzie słodów. Kolor był jednak trochę za ciemny aby go uznać za marcowe. Warto jednak dodac nieco słodów karmelowych co daje lepszą pianę. Mieszanie chmieli nie wyszło na dobre, goryczka była w normie ale jej smak nieporządny.
    Warka XV – pszeniczne – fermentowane gęstwą WYEAST 3068 przechowywaną w lodówce 4 miesiące, nie było warto. Odfermentowanie było tylko do 5 blg, piwo miało raczej słaby charakter weizenowy a bardziej cytrusowy. Nie było tragedii ale mogłoby być lepsze.
    Warka XVI – red ale – zdecydowanie najgorsze piwo sezonu. Nagazowanie słabe, bardzo mętne, płaskie w smaku. Nie potrafię powiedzieć dlaczego.
    Warka XVII – pszeniczne 100% - zasyp tylko i wyłącznie słód pszeniczny filtrowany na gałązkach jałowca ( 0 problemów problemów filtracją) fermentowany za pomocą London Ale – efekt bardzo ciekawy – smak pszeniczno – winno – herbatnikowy herbatnikowi leciutkim posmakiem chmielowo-różanym typowym dla angielskich pale ale. Bardzo udane i wyjątkowe w swym charakterze piwo.
    Warka XVIII – Lager – bardzo dobry jasny lager, mimo prostego zasypu piana była bardzo dobra.
    Warka XIX – Marcowe – przyzwoite piwo, uczestnik konkursu w Żywcu, troszkę przechmielone, miałem problemy z utrzymaniem stałej temp. Fermentacji (od 16 potem 8,7,5, na końcu 14) co odbiło się na charakterze piwa ale i tak nie było źle:
    Uzyskało ocenę 3,82 - co dało mu V lokatę.
    Krytyczne oceny Jury: w zapachu acetaldehyd. Zbyt gorzkie. Metaliczny posmak, prawdopodobnie od chmielu.
    Warka XX – pilsner 12 blg – najlepsze piwo sezonu III lokata na konkursie we Wrocławiu, bardzo smaczne ale też nie było do końca czyste smakowo i też miałem trudności z zapanowaniem nad temperaturą fermentacji co w lagerach uważam za najważniejsze.
    Warka XXI – lager – takie tam przeciętne piwko, wyszło dość szybko przy okazji jakiejś balangi
    Warka XXII – belgijskie blonde - drożdże płynne nie zastartowały i wrzuciłem je prosto do fermentora, fermentacja ruszyła po 3 dniach i przy okazji wkradła się jakaś dziwna bakteria co trochę popsuło smak piwa ale było wypijane.
    Warka XXIII – pszeniczne – fermentowane 3522 belgian ardennes – piwo bardzo ciekawe smakowo i aromatowo, smakowało nie tylko mi.
    Warka XXIV i XXV - grodziskie – pierwsze na wędzonym jęczmiennym a drugie na wędzonym własnoręcznie pszenicznym, oba dość do siebie podobne. Początkowo pierwsze było lepsze w smaku a drugie miało trochę takich dzikich aromatów, ale później się wyrównały i drugie było smaczniejsze. Jedno z nich planowałem wysłać na konkurs do Grodziska, ale w obu przypadkach za bardzo nagazowałem.
    Warka XXVI – belgijskie mocne ciemne – bardzo dobre piwo tyle że, mocne jak diabli. Po jednym język się zaczyna plątać. Następnym razem dodam troszeczkę mniej chmielu
    Warka XXVII – belgijskie blond – jak powiedział mój szwagier to piwo to poezja. Następnym razem zmienię troszkę recepturę – zmniejszę udział monachijskiego ( za mocna nutka słodowa) zwiększę karmelowe, no i drożdże 3522 daję lepsze aromaty niż 1762.
    Warka XXVIII – to piwo mi nie leży, jest lekko kwaskowe od drożdży lambikowych, słaba piana mocny aromat chmielowy od chmielenia na sucho, to jest taki aromat w stylu pale ale. Wyczuwam też posmak chmielowy, myślę że, dałem za dużo chmielu do chmielenia na sucho.

    Comment

    • hasintus
      Senior
      • 07-2006
      • 850

      Warka XXX - hefe weizen

      Skład:
      pszeniczny 1,7 kg
      pilzneński 0,83 kg
      biscuit 0,01 kg
      lubelski granulat 20 g
      drożdże Wyeast 3068
      Do słodu dodałem 11 litrów wody o temp 44 st. C i robię przerwę 10 min.
      I war : 2 litry przerwa 10 min w 60 st.C, gotowanie 10 min.
      Po zawróceniu jest temp. 50 st. C - przerwa 10 min.
      II war: 3,5 litra 10 min w 63 st. C, gotowanie 10 min.
      Po zawróceniu jest temp. 61 st. C - przerwa 30 min.
      III war: 3,5 litra 10 min 72 st. C, gotowanie 10 min.
      Po zawróceniu jest temp. 69 st. C. podciągam temperaturę całości do 72 i przerwa 30 min.
      Podgrzewam do 76 st. C. i filtruję. Po filtracji otrzymuje 15,6 l brzeczki o 10 blg.
      Gotowanie 75 min. ; chmielenie całość przez 60 min.
      Do fermentora trafiło 13 litrów o 11,5 blg
      Fermentacja 9 dni w temperaturze 18-10 st. C i od razu do butelek z dodatkiem 150 g cukru do refementacji.
      Pierwsza degustacja dzisiaj po 12 dniach:
      Piana bardzo gęsta i obfita. Kolor żółty, jednolicie mętny.
      Zapach bananowo-pszeniczny ale także dość wyraźnie siarczkowy - myślę że potrzebuje jeszcze pare dni.
      Smak zrównoważony banan z goździkiem, troszkę zbyt wyraźna goryczka.
      W sumie jestem zadowolony.

      Comment

      • hasintus
        Senior
        • 07-2006
        • 850

        Warka XXXI - roggen

        Skład na 14litrów:
        żytni 1,4 kg
        monachijski 0,55 kg
        pszeniczny 0,45 kg
        pilzneński 0,4 kg
        cara-munich 0,35 kg
        cristal 118EBC 0,25
        marynka szyszka 8 g
        lubelski szyszka 10 g
        drożdże Wyeast 30656 bavarian wheat
        Do słodu dodałem 8,5 litra wody o temp 47 st. C. Temperatura ustala się na 44 i robię przerwę ferulikową 10 min.
        Następnie dolewam 3 litry wody o temp. 70 st. C aby uzyskać temperaturę 50 st. C całości dla przerwy białkowej.
        Następnie dekokcja:
        I war : 4 litry przerwa 10 min w 62 st.C, gotowanie 9 min.
        Po zawróceniu jest temp. 62 st. C - przerwa 30 min.
        II war: 4 litry 10 min w 76 st. C (mialo być 72 ale przegapiłem), gotowanie 12 min.
        Po zawróceniu jest temp. 71 st. C - przerwa 30 min.
        Zacieranie zaprojektowałem sobie w beersmith, sprawdza się.
        Podgrzewam do 76 st. C. i filtruję. Filtracja była jednak uciążliwa, leciało jak krew z nosa, zmarnowałem ok. 2 godziny. Słód żytni powoduje że, brzeczka jest lekko kisielowata lepka i obślizła. Niestety takie cóś filtruje się nawet gorzej niż pszeniczniaka. Po filtracji otrzymuje 15 l brzeczki o 10 blg.
        Gotowanie 75 min. ; chmielenie: marynka 60 min., lubelski 15 min.
        Chmiele tegoroczne, niesamowity aromat chmielowo-słodowy w całym domu (rodzina ucieka).
        Do fermentora trafiło tylko 12 litrów o 12,5 blg. Ponad 2 litry zostały wraz z dużą ilością osadów na dnie garnka.
        Last edited by hasintus; 23-11-2008, 22:01.

        Comment

        • hasintus
          Senior
          • 07-2006
          • 850

          Po równym tygodniu rozlałem roggena do butelek z pominięciem cichej. Z obserwacji wygląda że, fermentacja burzliwa skończyła się 2 dni wcześniej. Drożdże Wyeast 30656 bavarian wheat (w odróżnieniu od 3068) opadają na dno tworząc stabilną warstwę. Piwo nie jest jednak do końca klarowne, jest dość gęstawe, jakby oślizłe, kisielowate.
          Gęstość zmierzona aerometrem dała 5 blg. Myślę jednak że, ta krochmalowatość mocno podwyższa gęstość i nie daje obrazu stopnia odfermentowania.
          Kontynuując ten tok myślenia, brzeczka przed fermentacją miała 12,5 blg i to wcale nie oznaczałoby że tyle było cukrów, jakaś część tej gęstości to ten żytni "kisielek".

          Comment

          • hasintus
            Senior
            • 07-2006
            • 850

            Warka XXXII - belgijskie blonde

            Zasyp:
            pilsneński 93,2%
            biscuit 1,9%
            melanoidowy 1,9%
            monachijski 1,9
            caramber 1,1%
            Słody zalewam wodą o temperaturze 69 st.C i robię 0,5 godz. przerwy - temp. 63 st.
            Następnie podgrzewam do 72 st. i druga przerwa 0,5 godz. Podgrzewam do 78 st. i filtruję.
            Gotowanie 75 minut. Chmielenie marynką od 15 minuty i lubelskim od 60 minuty.
            Brzeczka do fermentacji 16 Blg, zadana gęstwą z poprzedniej warki 3056 bavarian wheat.
            Chcę zobaczyć czy stosując drożdże od pszeniczniaka uzyskam taką "pszeniczną" nutkę jaka jest np. w Leffe blonde.
            Fermentacja ruszyła od razu, po tygodniu odfermentowało do 5 blg, w smaku jednak wyraźnie słodkie, potrzymam jeszcze kilka dni. Aromaty jak na razie bardziej DMS-owo-diacetylowe niż estrowo-fenolowe .

            Comment

            • hasintus
              Senior
              • 07-2006
              • 850

              Warka XXXIII - Pilsner

              Zasyp:
              słód pilseński 2,70 kg
              carapils 0,15 kg
              marynka 14 g
              styrian golding 21 g
              lubelski 7 g
              mech irlandzki 3g.

              Zacieranie dekokcja dwuwarowa:
              słody zalałem 9 litrów wody o temp. 40 C, ustaliła się na 38, odebrałem I war - 4 litry, przerwa 10 min w 63, gotowanie 10 min. Trochę za długo przelewałem i temp. doszła mi tylko do 58 C, podciągnąłem do planowanych 63 C na gazie. Pół godziny przerwy i II war - 3,5litra, 10 min 72, gotowanie 10 min. Po zawróceniu 72 stopnie, przerwa 0,5 godz.
              Następnie podgrzewam do 78 C, 10 min i filtracja. Wysładzanie do 3 blg.
              Gotowanie 75 min, chmielenie 60 min marynka, 30 min 14 g styrian, 5 min 7 g styrian i 7 g lubelski.
              Mech irlandzki na 15 min. Mech zalałem pół szklanki wody na 2-2,5 godziny przed użyciem.
              Pierwszy raz go stosuję. Na razie nie zauważyłem jakiegokolwiek jego wpływu na brzeczkę.
              Do fermentora poszło 16 litrów, zadane Wyeast budvar lager.
              Niestety warunki pogodowe sprawiły że, musiałem się przenieść z fermentacją w cieplejsze miejsce ( w piwnicy +1 C), fermentuje od tygodnia w temperaturach od 10 do 14.

              Comment

              • hasintus
                Senior
                • 07-2006
                • 850

                Warka XXXIV - Pilsner druga wersja

                Tym razem przy użyciu zwykłego temperaturowego zacierania z dwoma przerwami ale z dodatkiem słodu zakwaszającego, aby zastąpić przerwę w 38 st. oraz z małą dawką słodu melanoidowego wobec braku dekokcji.
                Zasyp:
                słód pilseński 2,60 kg
                carapils 0,10 kg
                melanoidowy 0,10 kg
                zakwaszający 0,05 kg
                marynka 15 g
                lubelski 30 g
                mech irlandzki 4g.
                Do słodów dodałem 9 litrów wody o temp. 68 st. temperatura ustaliła się na 63 st. i przerwa 30 min. następnie podgrzanie do 72 i przerwa 30 min. Później podgrzanie do 78, przerwa 10 min i filtracja. Wysładzanie do 3 blg.
                Gotowanie 75 min, chmielenie 60 min marynka, 30 min 15 g styrian, 5 min 15 g lubelski.
                Na 15 min przed końcem dałem mech.
                Do fermentora poszło 14,5 litra, zadane gęstwą z poprzedniej warki. Fermentuje w 9 stopniach. To znaczy mam nadzieję, że fermentuje bo złapała mnie grypa i do piwniczki nie chodzę. A leczę się między innymi koźlakiem z Krajana (w temp. pokojowej).

                Comment

                • hasintus
                  Senior
                  • 07-2006
                  • 850

                  Warka XXXV - Pilsner wersja trzecia

                  Skład:
                  Pilzneński 2,7 kg
                  Carahell 0,15 kg
                  Marynka 14 g
                  lubelski 16 g

                  Zacieranie: Słody w 9 litrach wody o temp. 38 st. kilkuminutowa przerwa w 37 st. i podgrzanie do 63 st. C, następnie 30 min. przerwy, podgrzanie do 72 i znowu 30 min przerwy. Potem podgrzewam do 78, 10 min przerwy i filtruję.
                  Wysładzanie do 3 blg, uzbierało się 16 litrów o 10 blg.

                  Gotowanie 75 min. marynka na 60 min., 8 g lubelski na pól godziny, i drugie 8 g lubelski na 5 minut pod przykrywką, studzenie też pod przykrywką, zobaczymy czy to coś da dla zwiększenia aromatu chmielowego.

                  Do fermentacji poszło 13,5 litra o 12 Blg, zadane gęstwą Wyeast Budvar z poprzedniej warki w temp. 21 stopni i od razu przeniesione do piwnicy w temp. 10 st.

                  Comment

                  • hasintus
                    Senior
                    • 07-2006
                    • 850

                    Warka XXXVI - Hefe weizen

                    Skład:
                    pszeniczny 65%
                    pilzneński 27%
                    melanoidowy 5%
                    carahell 3%

                    Zacieranie:
                    Przerwa kwasowa 5 min w 38 st.C, następnie podgrzanie do 44 st.C i przerwa 10 min, potem znowu podgrzanie do 50 stopni, odbieram ok. 1/3 do dekokcji.
                    Pierwszy war - przerwa 10 min. w 63 stopniach, gotowanie 10 min.
                    Po zawróceniu temperatura 63 stopnie, przerwa 20 minut i dobieram drugi war.
                    Drugi war - przerwa 10 min. w 72 stopniach, gotowanie 10 minut.
                    Po zawróceniu temperatura jest 71 st. i robię 20 minut przerwy.
                    Następnie podgrzanie do 77 st. , 10 minut przerwy i filtracja.
                    Gotowanie 75 minut, w 15 minucie całość chmielu - lubelski szyszki.

                    Drożdże... i tu właśnie problem. Miałem fiolkę zamrożonych 3056 bavarian wheat, niestety ruszyły w starterze dopiero na 4 dzień, łapiąc przy okazji jakieś dzikusy i pleśnie. Zapach startera był bardzo ciekawy: kwaskowo-migdałowy z leciutką nutką serka camembert. Starter poszedł do kibla a brzeczką zadałem gęstwą z roggena przechowywaną w lodówce od 2 miesięcy. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
                    Last edited by hasintus; 15-02-2009, 16:03.

                    Comment

                    • hasintus
                      Senior
                      • 07-2006
                      • 850

                      Warka XXXVII – Saison

                      Surowce:
                      2,20 kg Pilsner (2 Row) Ger (3,9 EBC) 65,1 %
                      0,45 kg Wheat Malt, Ger (3,9 EBC) 13,3 %
                      0,35 kg Munich Malt (17,7 EBC) 10,4 %
                      0,15 kg Carahell (25,0 EBC) 4,4 %
                      0,08 kg Biscuit Malt (45,3 EBC) 2,4 %
                      0,15 kg Sugar (0,0 EBC) 4,4 %

                      Zacieranie:
                      Scukrzajaca dodane 9 L wody w 67 C 62,0 C 30 min
                      Scukrzajaca II podgrzane do 72,0 C 72,0 C 30 min
                      Zakończenie podgrzane do 78,0 C 78,0 C 10 min

                      Wsadzanie 3x 3 litry wody o temp.78 C

                      Chmielenie:
                      20,00 g Lubelski [4,80%] (60 min) 19,1 IBU
                      10,00 g Lubelski [4,80%] (30 min) 4,9 IBU
                      10,00 g Lubelski [4,80%] (5 min) 1,6 IBU

                      Cukier był zadany tuż po zagotowaniu, przy wyłączonym na chwilę palniku, następnie po ponownym zagotowaniu pierwszy chmiel.
                      Wyszło 14 litrów 15Blg. Zadane Wyeast 3724 belgian saison.

                      Comment

                      • mark33
                        Idę po piwo do piwnicy.
                        • 04-2005
                        • 3283

                        Aleś profesjonalnie policzył, jestem pod wrażeniem, Twoje

                        Comment

                        • hasintus
                          Senior
                          • 07-2006
                          • 850

                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33 Wyświetlenie odpowiedzi
                          Aleś profesjonalnie policzył, jestem pod wrażeniem, Twoje
                          To nie ja, to kopiuj-wklej z beersmitha

                          Comment

                          • mark33
                            Idę po piwo do piwnicy.
                            • 04-2005
                            • 3283

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika hasintus Wyświetlenie odpowiedzi
                            To nie ja, to kopiuj-wklej z beersmitha
                            Tak sądziłem, bo liczyłem ibu exelem napisanym przez Staśka i jakieś dziesiętne uciekły ale metoda Ragera była użyta więc wyniki baaardzo bliskie.

                            Comment

                            • hasintus
                              Senior
                              • 07-2006
                              • 850

                              Warka XXXVIII - Roggen

                              Zasyp:
                              1,60 kg Żytni (7,0 EBC) 49,5 %
                              0,95 kg Monachijski(17,7 EBC) 29,4 %
                              0,30 kg Caramunich III (150,0 EBC) 9,3 %
                              0,30 kg Pszeniczny (3,9 EBC) 9,3 %
                              0,08 kg Cara-Crystal 120EBC (118,2 EBC) 2,5 %

                              Zacieranie:
                              Ferulikowa: dodane 12 L wody o 46,4 C 44,0 C 1 min
                              Białkowa: Podgrzanie do 50,0 C 50,0 C 10 min
                              Scukrzająca I: Podgrzanie do 64,0 C 64,0 C 30 min
                              Scukrzająca II: Dekokt 3,5 L brzeczki, postój 10 min w 72 C, następnie zagotowanie i zawrócenie do całości 72,0 C 30 min
                              Kończąca: Podgrzanie do 78,0 C 78,0 C 10 min

                              Filtracja: Tym razem kompletna porażka, jedna wielka męczarnia

                              Gotowanie 60 min.
                              12,00 g Lubelski [4,80%] (60 min) 12,4 IBU
                              10,00 g Lubelski [4,80%] (15 min) 2,8 IBU

                              Ostatecznie w fermentorze znalazło się tylko 12,5 litra brzeczki 11,5 blg
                              Zadane Weihenstephan Weizen (Wyeast Labs #3068)

                              Comment

                              • hasintus
                                Senior
                                • 07-2006
                                • 850

                                Pilsner - prawie majowy

                                Ponieważ do mojej piwniczki wiosna wcale nie dotarła, nadal jest 8 stopni C, postanowiłem wykonać jeszcze jednego lagera.
                                Zasyp:
                                2,50 kg Pilsner (2 Row) Ger (3,9 EBC) 94,3 %
                                0,10 kg Carahell (25,0 EBC) 3,8 %
                                0,05 kg Acid Malt (5,9 EBC) 1,9 %

                                Zacieranie:
                                Dodatek 8,00 L wody o 68,1 C przerwa 63,0 C 30 min
                                Podgrzanie do 72,0 C przerwa 72,0 C 30 min
                                Podgrzanie do 78,0 C przerwa 78,0 C 10 min

                                Gotowanie 60 min, chmielenie:
                                29,00 g Lubelski [4,80%] (60 min) 26,8 IBU
                                14,00 g Lubelski [4,80%] (30 min) 6,6 IBU
                                15,00 g Lubelski [4,80%] (15 min) 3,7 IBU
                                15,00 g Lubelski [4,80%] (2 min) 2,3 IBU

                                W fermentorze znalazło się 15 litrów o 11,5 blg, zadane Saflager W 34/70

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎